Chondroitino sulfatas

Jis sudaro daugumą gliukozaminoglikanų, randamų judančių sąnarių paviršiuose arba sąnario kremzlėje. Jo biopasisavinamumas gerai dokumentuotas – peroraline forma gyvūnai ir žmonės pasisavina 70 proc. šios medžiagos. Jo poveikis gan įvairus – pvz., jis skatina kolageno ir glikozaminoglikano sintezę. Kremzles saugantis chondroitino veikimas dokumentuotas su daugeliu gyvūnų modelių. Pvz., triušiams geriamas chondroitino sulfatas lemia sumažėjusią kremzlės degeneraciją.

Gliukozamino/chondroitino derinys

Duodami drauge, gliukozaminas ir chondroitino sulfatas gerina kremzlių gamybą ir saugo jas nuo ardančių fermentų. Daugumoje in vitro tyrimų ir buvo analizuotas šių medžiagų derinys. Artritu sergantiems žirgams gliukozamino ir mažos molekulinės masės chondroitino sulfato derinys palengvino klinikinius simptomus. Šunims, kuriems chemiškai buvo sukeltas sinovitas, tas pats derinys gerai veikė priešuždegimiškai.

Šių medžiagų klinikinių tyrimų su žmonėmis labai daug. Jų veiksmingumas gydant osteoartritą gerai įrodytas. Naujausiais duomenimis šios medžiagos netgi gali tapti pagrindiniu vaistu artrito terapijoje. Tačiau kadangi šie junginiai priskiriami maisto papildams, jų kokybė priklauso nuo gamintojo ir labai skiriasi.

Dar viena medžiaga, neesterifikuotas avokadų ir sojų aliejus (ASU), kaip rodo tyrimai, drauge su gliukozaminu ir chondroitino sulfatu taip pat teigiamai veikia sąnarių būklę. Naujausi tyrimai, kurių metu naudotos kremzlių ląstelės, parodė, kad gliukozaminas ir chondoritinas drauge su ASU veikia geriau negu tik vienų jų kombinacija – jie slopina uždegimo mediatorius.

Rinkoje yra daug gliukozamino/chondroitino sulfato produktų. Papildai, kalbant apie jų žaliavų kokybę ir grynumą, labai skiriasi, tad būtina išsirinkti tinkamus. Geriausi rezultatai ir mažiausiai šalutinių poveikių stebėta tarp produktų, kurie specialiai sukurti šunims ir kuriuos sudaro gryni elementai, atitinkantys žmonėms skirtos klasės kokybę. Paprastai tai būna natūralūs junginiai, dėl ko jie labai saugūs ir pasižymi menkais šalutiniais poveikiais.

Taip pat yra švirkščiamų preparatų, pvz., polisulfatiniai gliukozaminoglikanai PSGAG. Jie gaminami iš galvijų plaučių ir trachėjų ekstrakto. Pagrindinis tokio preparato poveikio dėmuo – chondroitino sulfatas, skatinantis kremzlės atstatymo procesus ir slopinantis sąnarius „ėdančius“ fermentus. Po tokių injekcijų šuo pradeda lengviau judėti, sumažėja uždegimas, skausmas. PSGAG poveikis tirtas leidžiant jo 6 sav. - 8 mėn. amžiaus šuniukams, imliems klubo sąnario displazijai.

Pastebėta, kad sulaukę 8 mėn. amžiaus tokie šuniukai turėjo mažesnę kaulų dislokaciją, jų šlaunikaulio galvutė geriau „sutapo“ su sąnario gūžta. PSGAG poveikis tirtas ir suleidžiant jo 84 šunims, kenčiantiems nuo klubo sąnario displazijos. Šunims, kurie gavo preparato, pastebėtas sumažėjęs šlubavimas, pagerėjusi judesių amplitudė lyginant su tais gyvūnais, kurie gavo placebo. Deja, tie skirtumai nebuvo statistiškai reikšmingi.

Hialurono rūgštis

Dar vienas artrito gydymo variantas - švirkščiama hialurono rūgštis. Tai vienas pagrindinių molekulinių sąnarinio skysčio komponentų. Ją išskiria kremzlių ląstelės. Hialurono rūgštis suteikia būdingą klampumą ir slidumą (didelio klampumo sinovijos skystis leidžia kremzlės paviršiui sklandžiai slysti kito sąnario paviršiumi). Hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį paprastai suvokiamos kaip „sutepimas“, tad ši rūgštis neretai vadinamas „sąnarių alyva“.

Paskutinį dešimtmetį atlikta nemažai tyrimų, kuriais siekta išsiaiškinti, ar hialurono rūgštis efektyvi gydant osteoartritą. Deja, vis dar aiškiai nesuprantama, kaip veikia jos injekcijos. Galimi mechanizmai, dėl kurių ši rūgštis veikai terapiškai, apima papildomą sutepimą, skysčio patekimo į aplink sąnarį esančius audinius kontrolę, tiesioginį uždegimo blokavimą. Tikėtina ir tai, kad hialurono rūgštis padeda atsinaujinti kremzlėms.

Pirmųjų tyrimų metų būdavo atrenkama pernelyg mažai pacientų, o ir laikas būdavo ribotas. Vis dėlto kai kurie tyrimai parodė hialurono rūgšties naudą, daugiausia numalšinant skausmą. Artrito gydyme tokios injekcijos naudojamos kaip terapinė priemonė: tikimasi, kad jos padeda atkurti sąnarių skysčio klampumą, sutepimą ir elastingumą, taip pat sumažinti skausmą, pagerinti judrumą bei atstatyti natūralias sąnariuose esančios hialurono rūgšties apsaugines funkcijas.

Žmonėms bei gyvūnams hialurono rūgštis paprastai švirkščiama tiesiai į pažeistą sąnario ertmę, tačiau žirgams, atrodo, ji veiksmingesnė kai „tiekiama“ į veną. Hialurono rūgštis gerai toleruojama, be ryškaus toksiškumo (tačiau gali turėti kelis šalutinius poveikius). Kadangi ji švirkščiama tiesiai į sąnarį, jos veikimas greitas. Paprastai prireikia penkių kas savaitę atliekamų injekcijų, didžiausi galimi intervalai tarp jų yra 3 – 5 savaitės.

Nors rezultatai atrodo neblogi, išties nėra pakankamai informacijos apie tai, kaip hialurono rūgštis veikia osteoartritu sergančius šunis. Yra žinių, kad šunims, kenčiantiems nuo artrito, reumatoidinio artrito ar plyšus kryžminiams raiščiams, lyginant su sveikais gyvūnais, sąnario skystyje sumažėja hialurono rūgšties kiekis. Taip pat pastebėta, kad sušvirkštus šios rūgšties sąnarių trintis sumažėja. Daugumai tirtų šunų hialurono rūgštis buvo švirkšta po kryžminio raiščio plyšimo, jie į injekcijas reagavo palankiai. Rezultatai parodė sumažėjusius artrito požymius, elastinius sąnarių skysčio pakitimus, tiesioginį apsauginį poveikį kremzlei.

Hialurono rūgštis taip pat prieinama peroraline forma – iš esmės rinkoje dabar pilna papildų su šia medžiaga. Deja, apie tokių papildų poveikį iš esmės nėra pakankamai tyrimų. Šiuo metu dėl duomenų apie peroralines hialuono rūgšties formas stokos rekomenduojama jų naudoti kaip papildą.

Omega – 3 riebalų rūgštys (omega-3 RR)

Specifinės omega-3 RR, žinomos kaip ilgagrandinės omega-3 rūgštys dėl naudingo poveikio organizmams dažnai rekomenduojamos ir žmonėms, ir jų augintiniams. Gerai žinoma, kad jos palaiko širdies, smegenų ir nervų sistemų, inkstų, odos, imuninės sistemos ir sąnarių sveikatą, ypač naudingos sportuojantiems šunims.

Neseniai atlikto tyrimo metu viena artritu sergančių šunų grupė šerta įprastu racionu, kita gavo padidintą omega-3 riebiųjų rūgščių kiekį. Tyrimo pabaigoje analizuojant gebėjimą pakilti iš gulimos pozicijos ir bendrą šlubavimo sumažėjimą, omega-3 RR gavę šunys pasirodė geriau. Omega-33 RR sumažina uždegimą, sumažina ardančių fermentų kiekį sąnaryje.

MSM

Metilsulfonilmetanas arba trumpiau MSM – organinis sieros junginys. Siera reikalinga puikiai jungiamųjų audinių būklei bei kolageno formavimui. MSM sumažina sąnarių skausmą bei uždegimą, gerina kraujo cirkuliaciją. Tyrimais įrodyta, kad ši medžiaga mažina osteoartrito simptomus. Galima rinktis papildus, kurių sudėtyje yra šios medžiagos, arba įsigyti jos atskirai, paprastai baltų kristalinių miltelių pavidalu. Rekomenduojama MSM dozė šunims yra 50 – 100 mg kiekvieniems 5-iems kg kūno svorio.

Kolagenas

Kolageno yra kauluose, raumenyse, odoje, jungiamuosiuose audiniuose. Jis padeda atstatyti sąnarių lankstumą, malšina jų skausmą, „sutepa“. Išskiriama daug kolageno tipų. I tipo kolageno randama odoje, sausgyslėse, kraujagyslėse, vidaus organuose, kauluose. II tipo kolageno yra kremzlėse (dar jis vadinamas hialinine kremzle). Jis sudaro apie 50 proc. sauso kremzlių svorio, formuodamas atraminę jų dalį.

Papilduose randamas hidrolizuotas kolagenas (dar vadinamas kolageno peptidais) yra paprasčiausia želatina, gaminama iš gyvūnų kaulų, odos ir jungiamojo audinio. Nors tyrimai gan prieštaringi ir paprastai pabrėžiama, kad jų reikėtų daugiau, įrodyta, kad ši medžiaga mažina sąnarių skausmą, skatina chondrocitus gaminti kolageną, didina kaulų masę. Kai kurie eksperimentai įrodė kolageno naudą šunims, kenčiantiems nuo osteoartrito. 23 kg svorio šuniui kasdien rekomenduojama duoti 1 valgomąjį šaukštą želatinos, lengvesniam – pusę šaukšto, sunkesniam – 2 šaukštus.

Papildų, skirtų sąnarių sveikatos palaikymui, gerinimui ar gydymui, yra daugybė. Literatūros apie juos taip pat nemažai. Deja, dauguma osteoartrito gydymo būdų vis dar labai naivūs. Norint pagrįsti populiariųjų papildų veiksmingumą, reikia atlikti dar daugiau tyrimų. Ieškodami papildų, rinkitės tuos, kurių gamyboje naudojamos natūralios medžiagos – vienuose papilduose chondroitino sulfatas ir gliukozaminas dedami kaip cheminės medžiagos, susintetinti, o yra tokių, kurių sudėtyje žaliųjų midijų ekstraktas, kremzlių ekstraktas (ryklių, galvijų), pastarieji papildai savo verte kokybiškesni.