aA
Kauno „Vyturio“ gimnazijos biologijos mokytojas – ekspertas, kelionių vadovas Dainius Statkevičius balandžio 24-ąją – Šuns dieną, kažko išskirtinio neplanuoja. Tačiau galima numanyti, ką tą šeštadienį jis su savo dviem samojedais veiks. Dainius yra žygių ir gamtos mylėtojas, todėl tądien su „laiminga gauja“ – visa šeima patrauks į gamtą...
Samojedai
Samojedai
© Asmeninis albumas

„Mes įpratę bastytis, o ne sėdėti namie“, – šypsosi Dainius. Savo samojedus – kalytę Boną (Klajoklių šuo My Minerva) ir patinuką Straikerį (Klajoklių šuo Olympus Grand Striker) jis įsigijo veislyne „Klajoklių šuo“, nes, pasak Dainiaus, sutapo jo šeimos ir veisėjų požiūris, patiko veisėjų filosofija auginant šunis ir teikiant pagalbą vieni kitiems. Na, ir pavadinimas klajokliai turbūt lipo „prie dūšios“...

Statkevičiai norėjo stambesnio šuns, kad būtų ką... apsikabinti. Turėjo minčių auginti Aliaskos malamutą, bet šį nukonkuravo samojedai – draugiški, meilūs ir visada besišypsantys baltapūkiai.
Pedagogų konferencijose Dainius dažnai skaito pranešimus, veda protų mūšius, vykdo įvairius švietimo projektus. Paklaustas, kam to reikia, juk vaikai mokykloje ir šiaip labai „apkrauti“, jis neabejoja kinologinio švietimo prasme.

Samojedai
Samojedai
© Asmeninis albumas


„Pirma. Tai ugdo atsakingumą, kas vėliau padeda apsispręsti, ar apskritai reikia namuose šuniuko. Jei taip, tai kokio. Antra – pažinimas. Mokiniai sužino apie šunų veisles, jų paskirtį. Tai padeda pasiekti pirmą tikslą. Trečia – suvokimas. Jei bent vienas iš šimto mokinių supras, kas yra atsakomybė prieš augintinį, kuo skiriasi daugintojas nuo veisėjo, manau, yra prasmė dirbti“.

Ne veltui pokalbio metu Dainius pabrėžė atsakomybės bei daugintojų problemą. Praėjusių metų rudenį gimnazijos pradinukams jis vedė užsiėmimus „Ne – daugintojams!“. Įdomu, ar mažieji šunų mylėtojai suprato, kas yra gyvūnų gerovė, kokia buvo jų reakcija. „Sunku daryti išvadas, nes prasidėjo nuotolinis mokymas, su mokiniais gyvai nebesusitinkame. Bet teko išgirsti: „Mama, čia tas mokytojas, kur buvo pas mus, ir jis augina du baltus šunis“. Tikiu, kad įspūdis buvo ir išliks. Buvo mokinių, kurie net „išsigydė“ baimę šunims po šių edukacinių užsiėmimų – juos aš vedu ne vienas, o kartu su Bona ir Strikeriu“,– švietimo svarbą aiškina mokytojas.

Vaikams visad būna smalsu, o kokių augintinių turi pats mokytojas. Statkevičių namuose dviem šunim kompaniją palaiko smaugliai, pitonai, šeškai, jūrų kiaulytė...

Samojedai
Samojedai
© Asmeninis albumas


„Bijau klysti, bet manau, kad vaikams imponuoja, jog biologiją dėsto praktikas, o ne iš vadovėlio išmokęs teoriją žmogus. Gal todėl mano mokiniai nesinaudoja vadovėliais“, – svarbų dalyką pabrėžia Dainius. – Yra mokinių, kurie domisi kinologija ir net atvyksta į parodas „palaikyti“ mūsų šunų. Juokauju, kad Bona ir Strikeris yra „Vyturio“ gimnazijos simbolis. Malonu sutikti buvusius mokinius, kurie studijuoja veterinariją, dirba šunų kirpyklose“.

Laisvalaikiu Dainius dirba kelionių vadovu gidu. Pravažiavus Lenkiją, turistai kartais pajuokauja: „Dabar aišku, kodėl jūsų samojedės vardas yra Bona (aliuzija į karalienę Boną Sforzą – Red.).

Kai keliauja su šeima, šunys keliauja drauge. Gana dažnai – į pamėgtą Slovakiją. Dainiaus nuomone, ten graži gamta, laisvė ir „dūšiai“, ir šunim: „Slovakijoje tradiciškai organizuojamės žygį kalnuose, o sutikti pakeleiviai vis prašo paglostyti, nusifotografuoti su mūsų šunimis – žygiai užsitęsia...“.

Samojedai
Samojedai
© Asmeninis albumas


Jie stengiasi suderinti šunų parodas užsienyje su pažintinėmis kelionėmis, pažymi, kad ypač patiko Liuksemburgas – tiek paroda, tiek šalis.

„Kai įsigijome Boną, žinojom: norėsim veikti! Pirma mintis buvo kaniterapija, bet, dar be augintinės apsilankę parodoje Kėdainiuose, pajutom: norėsim dalyvauti, – veiklų su šunimi paieškas prisimena Dainius. – Parodos mums yra hobis, azartas, bendravimas ir naujos pažintys. Tai liga, nes jau vilioja Serbija, Makedonija, Rumunija. Belieka sulaukti karantinų atlaisvinimų. Nelengva psichologiškai ir mums, ir šunims – mes įpratę bastytis, o ne sėdėti namie. Mes nesame samojedų veisėjai, mums parodos nėra kažkas privalomo, bet tas varžybų adrenalinas užveda: gavai CAC, reikia čempiono! Gavai vienos šalies čempioną, reikia dar vieno čempiono!“.

Dainius prisipažįsta, kad jam sunku pasakyti, ką jų šeimai reiškia šunys, nes jausmus ne visada gali išreikšti žodžiais: „Šunys neišduoda, nekritikuoja, nesityčioja. Kaip gali būti negera šalia savo šuns? Ypač šalia to, kurį pats išsirinkai, užauginai, įsipareigojai. Jei nusivedam šunis į svečius, jie abu mus seka bent akimis: kada važiuosim namo?! Jie jokiu būdu nenori likti pas kažką be mūsų, o tai reiškia, kad jiems labai reikia mūsų, ir jiems gera šalia mūsų“.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.7368

Sukčiai įsigudrino pasipelnyti iš šunų mylėtojų: vos neįkliuvusi vilnietė perspėja apie prekybą šuniukais, kurių nėra (49)

Ieškodami mėgstamos veislės augintinio, galų gale tarp skelbimų aptinkate savo išsvajotą...

Dresuotojos Gabijos karantinas nesustabdė: su šunų šeimininkais ėmėsi naujų sumanymų (8)

Sutikite, žodį dresūra kartkartėmis vis dar siejame su žmonių pulkeliu, kurių amsintys,...

Dalis emigruojančių šunis palieka likimo valiai: šie žmonės nepasigailėjo pasielgę kitaip (9)

Kartais gyvenimas priverčia emigruoti ar pakeisti savo gyvenamąją vietą, todėl augintinių...

Kinologė apie bendravimą su šunimis: taip realizuoju tą mažą laukinio gyvūno dalį savyje (3)

Su Daina Malickiene, Vidaus reikalų ministerijos VSAT kinologijos centro kinologe instruktore...

Benamiai Stambulo šunys tapo naujos dokumentinės juostos personažais (10)

Zeytin į Stambulo gatves iškiūtina naktimis, Nazaras nesunkiai prisimeilina praeiviams, o Kartalas...

Top naujienos

Lietuviai sugužėjo į Palangą: Basanavičiaus gatvė – pilnut pilnutėlė (98)

Panaikinus kelionių ribojimus tarp atskirų savivaldybių lietuviai šoko į automobilius ir...

Unikalią verslo nišą atradęs vilnietis šluosto nosį šio amato pirmtakams aborigenams (2)

Vilniečio Nemuno Pakalnio rankomis gamintų bumerangų galima išvysti ne vieno verslininko...

Lietuvių mokslinis išradimas žada perversmą: ar reakciją į maistą padės aptikti rimtą sveikatos sutrikimą? (45)

Depresija kamuoja daugiau nei 264 mln. pasaulio gyventojų. Tyrimai parodė, kad maisto pasirinkimas...

Su dviem moterimis sūnų auginantis Raskevičius: apie žmonių įvairovę turi būti ugdoma nuo mažens (1158)

Prieš rinkimus pagarsėjęs provokuojančiu įvaizdžiu, debatuose pasirodęs moteriškais apdarais,...

Profesorius vaikų pamėgtą užkandį įvertino labai griežtai: tai gali sukelti netgi vėžį (45)

„Mano atsakymas vienareikšmis – jų nereikėtų duoti“, – taip vaikų gastroenterologas prof....

Po 50-ties – tik trumpi plaukai? Nė velnio: plaukų stilistė papasakojo, kokie kirpimai ir spalvos tinka brandžioms moterims (2)

Daugelis 50-ties sulaukusios moterys eina į kirpyklas su prašymu, kad joms parinktų trumpų plaukų...

Daugėja užsikrėtimų koronavirusu šeimose ir darbovietėse, epidemiologų akiratyje – mokyklos (98)

Kovo mėnesį daugiausia susirgimų COVID-19 registruota šeimose ir darbovietėse, informuoja...

Naktį Vilniuje įvyko didžiulis nelegalus vakarėlis: dalyvavo 89 žmonės, daugiausia – studentai papildyta video ir nuotraukų galerija (564)

Šeštadienio naktį Vilniuje vyko vakarėlis, policijos pareigūnai nustatė 89 jame dalyvavusių...

Giedrius Drukteinis | D+

Juo netikėjo nei treneriai, nei tėvas: kaip gležnas paauglys pasiekė sporto aukštumų ir sukūrė marškinėlius, kuriuos nori vilkėti kiekvienas

Lauko tenisą kaip sporto šaką, žinia, pirmieji sukūrė prancūzai, tie rafinuotų pramogų...

Gausias girtų vairuotojų gretas papildė avariją sukėlęs užsienietis: vyras nė nesugebėjo pūsti (13)

Girtu vairuotojai nepaiso nei grėsmės metams atsidurti už grotų, nei pavojaus pražudyti žmones....