aA
Apibūdindami šunų veisles, gyvūnų mylėtojai nevengia gražių epitetų. Tačiau būdvardžius, kuriais apibūdinami ryzenšnauceriai, būtų galima vardyti nesustojant: galingi, azartiški, dėmesingi, stiprūs, narsūs, atkaklūs, talentingi, nepailstantys, įspūdingi, žaismingi, grakštūs.
Ryzenšnauceriai
Ryzenšnauceriai
© Svetlanos Valujevos nuotr.

Kažkada vadinta Miuncheno šnauceriais (pirmieji ryzenšnauceriai, užregistruoti šunų veislių knygoje, buvo iš Miuncheno), šiandien ši vokiečių išveista šunų veislė vadinama trumpai – ryzenai.
Ryzenai kelia pagarbą ir nustato tam tikras elgesio taisykles. Šie didelių galimybių šunys verčia su jais skaitytis ir yra ne iš tų, kuriuos iškart norisi apkabinti.

Tokios ir panašios mintys ateina į galvą po susitikimo su dviem Jurgitomis, ryzenšnaucerių veislyno „Tauro Gildija“ bendrasavininkėmis, vilnietėmis Jurgita Rynkevičiene ir Jurgita Vasiliauskaite. Šį pavasarį „Tauro Gildijoje“ gimė dešimta ryzeniukų vada (šuniukai jau yra užsakyti). Veisėjos sako, kad ryzenšnaucerius veisti gali tik labai mylintys šią šunų veislę, atsidavę ir nesiekiantys finansinės naudos žmonės.

J. Rynkevičienės ryzenšnaucerė Rus Astershvarc Impreza yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė; Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos ir tarptautinė šunų grožio čempionė. Kita jos ryzenšnaucerė Averna Amaro Tauro Gildija yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė, Lietuvos čempionė. 2020 m. vykusiuose Lietuvos Top šunų rinkimuose ji laimėjo trečią vietą tarp jaunų šunų. Ryzenšnaucerė Alpha Zeta Amarone Tauro Gildija nacionalinėje Prancūzijos šnaucerių ir pinčerių parodoje tapo geriausia šios šunų veislės atstove.

Ryzenšnauceriai
Ryzenšnauceriai
© Svetlanos Valujevos nuotr.


Jurgitos Vasiliauskaitės ryzenšnauceris Send You Black Roses Pasala yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos jaunimo čempionas, tarptautinis šunų grožio čempionas. Ryzenšnaucerė Ladyship Lara Croft Tauro Gildija – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė; Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos čempionė. Dar viena augintinė – JOOP! Miss Wild Tauro Gildija yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Baltarusijos, Šveicarijos jaunimo čempionė.

J. Rynkevičienė yra veterinarijos gydytoja, J. Vasiliauskaitė – naminių gyvūnų prekių parduotuvėlės savininkė, šunų kirpėja. Savo mylimų šunų kailio priežiūros subtilybių jos mokėsi pačios, yra dėkingos patyrusiai kinologei Verai Kuznecovai už pagalbą ir patarimus. Dresūros, šunų elgsenos klausimais joms talkino Igoris ir Robertas Avtuškos, Diana Jurkuvėnienė. Parodų hendlingo subtilybių jas moko Svetlana Valoueva. Šunų parodose, kai pačios nebespėja, pagalbos kreipiasi į jaunuosius vedlius ir juokauja, kad Ieva Urbonaitė jau tapo „Tauro Gildijos“ veidu.

Dešimta ryzeniukų vada: jau būtų galima pasidžiaugti, kad veisėjos sukaupė solidžią šunų veisimo patirtį, tačiau jos mano kitaip ir pokalbį pradeda nuo veislės pasirinkimo.

Ryzenšnauceriai
Ryzenšnauceriai
© Svetlanos Valujevos nuotr.


„Ryzenšnauceriai ir dabar man kelia nuostabą, susižavėjimą, nepaliauja stebinti, – prisipažįsta Jurgita Vasiliauskaitė. – Tai tokia šunų veislė, su kuria žmogus turi augti ir tobulėti kaip šios veislės gerbėjas ar veisėjas. Sąstingio šie šunys nemėgsta. Kartu su jais turi nuolat judėti į priekį“.

Jurgita Rynkevičienė pasirinko ryzenšnaucerius todėl, kad nuo mažų dienų svajojo apie šunį. Kai pamatė Rusijoje sukurtą vaidybinį filmą „Vospitanije žestokosti u ženščin i sobak", galutinai apsisprendė. „Nors yra sakoma, jog niekada nesakyk niekada, bet mūsų namuose karaliaus tik šnauceriai. Jie amžinai įkrito į širdį“, – savo pasirinkimu neabejoja veisėja.

Jurgita Vasiliauskaitė ryzenšnaucerį pirmąkart pamatė būdama paauglė, iš karto pajuto, kad tai jos sielos šuo. Svajonė turėti ryzeną išsipildė ir tarsi užpildė jos gyvenimą: „Kiekviena vada yra išskirtinė, kruopščiai apgalvota. Jos pakankamai retos mūsų veislyne. Nors patirties ne tiek ir mažai, bet kaskart, laukiant mažylių, jaudulio būna lyg pirmą kartą. Auginant šuniukus, aišku, viskas daug lengviau ir paprasčiau. Jau aišku, kaip maitinti, socializuoti ir auklėti, bet visada laukia kitas iššūkis – atsakingai parinkti būsimus šeimininkus. Kai pavyksta surasti panašiai kaip mes apie ryzenus mąstančius žmones, apima džiaugsmas, tampame draugais“.

Ryzenšnauceriai
Ryzenšnauceriai
© Svetlanos Valujevos nuotr.


Pratęsdama draugės mintį, J. Rynkevičienė pabrėžia: šuniukai turi augti šeimoje! Ne voljere ar tvartelyje! Nuo mažens jie turi būti šeimos gyvenimo dalimi. Užuosti namų kvapus, pažinti įvairiausius daiktus ir girdėti buities garsus (dulkių siurblys, fenas, tarškantys puodai), sugyventi su katėmis ar kitais gyvūnais ir, svarbiausia, nuolat bendrauti su žmonėmis.

Pasak Jurgitos Vasiliauskaitės, ryzenšnauceris – ne bet kam. Tai intelektuali šunų veislė. Ryzenas nori įtikti savo šeimininkui, tačiau 10 kartų mechaniškai kartoti tas pačias komandas nelinkęs. Ryzenšnauceris gali ir moka pats priimti sprendimus: jeigu jam atrodys, kad tuo metu reikia pasielgti taip, jis būtinai taip ir padarys.

„Svarbu ugdyti ryzeno ryšį su šeimininku, kad būtų tarpusavio supratimas, bendradarbiavimas, pasitikėjimas, kad šuo savo šeimininko asmenyje matytų ir jaustų lyderystę. Priešingu atveju ryzenas pats imsis lyderio vaidmens, gins, saugos, kai galbūt visiškai to nereikia“, – paklausta apie bendravimo su ryzenšnauceriu taisykles, pažymi Jurgita Vasiliauskaitė.

Ryzenšnauceriai
Ryzenšnauceriai
© Svetlanos Valujevos nuotr.


Šios veislės šunys nepaperkami ir ištikimi. Pasižymi puikiomis darbinėmis savybėmis, atitinkančiomis tarnybinių šunų kriterijus. Šunų veisėjos J. Rynkevičienės nuomone, ryzenšnauceris visiškai atsiveria tik savo šeimininkui, draugui, kompanionui: „Namie lipšnus ir meilus kaip katinas, su svetimais jis yra atsargus, nepatiklus, o reikalui esant, kovingas ir galintis aukotis dėl savo šeimininko. Jis turi gerą atmintį ir pasižymi puikia intuicija. Ne tik sugeba greitai reaguoti, bet moka įvertinti situaciją. Jei ryzenšnauceris pajus pavojų šeimininkui, nedelsdamas gins, sustabdyti jį gali būti sudėtinga“.

Būtent todėl abi veisėjos pabrėžia, jog šeimininkas turi pelnyti šio iš prigimties protingo ir imlaus šuns pasitikėjimą. Bendravimas ir bendra veikla su savo žmogumi jam yra svarbiausia, beje, tą patį galima pasakyti apie visus šunis.

Neseniai praūžusio šuniukų daugyklų skandalo fone ryzenšnaucerių vardo nesigirdėjo, tačiau J. Vasiliauskaitė atkreipia dėmesį, jog keletą kartų girdėjo apie šuniukų fabrikėliuose išveistus mažuosius ryzenų „broliukus“ – cvergšnaucerius.

„Ryzenšnauceris yra rimtas tarnybinis šuo, jis reikalauja tvirtos valios ir tvirto stuburo šeimininko. Galbūt daugyklų savininkai savęs tokiais nelaiko, o gal prisibijo tokių šunų?“, – juokauja Jurgita Vasiliauskaitė ir sako tikinti, jog „masinė gamyba“ šiai šunų veislei negresia, nes toks šuo – ne kiekvienam.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
4.5610

Šunų dresuotojas Skirmantas: nuostabu stebėti harmoningą šuns ir jo vedlio darbą (3)

Ferikas, Barakuda, Chaos ir nuostabioji Bonita – taip savo keturis darbinius vokiečių aviganius...

Jaudinantis karininkų poelgis: į šulinį įkritusiam stirniukui pasisekė, kad jie buvo šalia (25)

Klaipėdos regione vykstant bene didžiausioms šių metų tarptautinėms pratyboms, Lietuvos...

Vasara – maudynių metas: ką būtina žinoti prieš leidžiant augintiniui atsigaivinti vandenyje? (6)

Per vasaros karščius augintiniai neretai nori atsigaivinti ežere, upėje ar jūroje, o...

Planuojate kelionę su augintiniais? Viskas, ką būtina žinoti (19)

Atėjus šiltajam sezonui vis daugiau žmonių leidžiasi į išvykas kartu pasiimdami ir savo...

Pekinas Vasabis tapo Vestminsterio šunų parodos nugalėtoju

Melancholiškas pekinų veislės šuns, vardu Vasabis, žvilgsnis pakerėjo Vestminsterio kinologų...

Top naujienos

STT paviešinus faktus Puidokas pateikė savo versiją dėl užsidarymo tualete ir prabilo apie pavojų gyvybei (2)

Penktadienį pranešta, jog Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) pareigūnų veiksmai prieš Seimo...

Nutylėtas skandalas: po grasinimų nužudyti buvo sustiprinta tuomečio premjero Skvernelio apsauga (256)

Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnai, gavę žinių apie grasinimus nužudyti bei...

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (110)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Koronavirusas Lietuvoje: užfiksuoti vos 58 nauji atvejai, mirė 4 žmonės (79)

Praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti vos 58 nauji koronaviruso atvejai, nuo šios infekcijos mirė...

Vyriausybė nusprendė švelninti karantino sąlygas Joninių renginiams atnaujinta (106)

Vyriausybė antradienį apsisprendė švelninti karantino sąlygas Joninių renginiams.

Pasieniečiai Ignalinos rajone sugavo dar 58 nelegalius migrantus (107)

Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone...

ES sankcijų sąraše – ir rusų oligarchas: kas šis senas Lukašenkos draugas? antraštės mirgėjo dėl prabangių jo sūnaus vestuvių (12)

Į Europos Sąjungos sankcijų, skirtų Baltarusijai , sąrašą, kurį pirmadienį nuspręsta...

Naktinės kelionės po Lietuvą: turai, žygiai, lankomos vietos ir net naktis už grotų

Kai trumpos vasaros kelionėms nebeužtenka, vienintelis būdas ja pasimėgauti daugiau – keliauti...

Transliacija / įVARtis Euro2020. Fantastiški danai, rusų katastrofa ir anglų egzaminas

Kasdienė Europos futbolo čempionato apžvalga „įVARtis Euro2020“. Vedėjai Ervinas Kvitkauskas...

Argentina – Pietų Amerikos čempionato ketvirtfinalyje, Messi – rekordininkas

Pietų Amerikos čempionate vietą ketvirtfinalyje užsitikrino Argentinos nacionalinė ekipa....