Rimta problema: kaip padėti augintiniui, kuris bijo likti vienas

 (15)
Tai, kad vieni palikti šunys gali siaubti namus - anokia naujiena. Tačiau šį elgesį gali lemti daug priežasčių. Tai gali būti paprasčiausias nuobodulys ir neturėjimas kur išlieti energijos, ypač jei gyvūnas dar jaunas. Galima ir baimė, kad dingo asmuo, prie kurio keturkojis labai prisirišęs. Jam išėjus, šuo panikuoja, kad tai buvo paskutinis kartas, kai jis matėsi su mylimu šeimininku.
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Kodėl šuo bijo likti vienas?

Išsiskyrimo nerimo priežastys nėra visiškai aiškios. Tai gali būti antrinė pagrindinės problemos išraiška. Neretai kaip vienos iš priežasčių įvardijami trauminiai įvykiai, rutinos pakitimai, didesni gyvenimo pokyčiai (gyvenamosios vietos pakeitimas, šeimos nario mirtis), kokia nors medicininė problema ar paveldėjimas.

Tyrimais pastebėta, kad šunys, kuriuos galima vadinti „pesimistais“, likę vieni linkę daugiau triukšmauti. Taip pat pastebėta ir tai, jog ši problema dažnesnė tarp „prieglaudinukų“ – tad tikėtina, jog svarbaus asmens praradimas gali iššaukti ar sustiprinti problemą (tačiau gali būti ir taip, jog šeimininkai dažniau atsikrato probleminiais šunimis, jau turinčiais šią bėdą). Iš gyvūnėlių parduotuvių pirkti šunys, lyginant su įsigytais tiesiai iš žmonių, taip pat dažniau kenčia nuo išsiskyrimo nerimo.

Greičiausiai savo indėlį čia turi ir paveldėjimas – tarp kai kurių veislių (kokerspanielių, šnaucerių, taksų) išsiskyrimo nerimas pastebimas dažniau. Bailūs, jautrūs triukšmui, nerimauti linkę šunys taip pat dažniau bijo likti vieni.

Įdomu ir tai, kad kuo namuose daugiau moterų, tuo šuniui didesnė išsiskyrimo nerimo išsivystymo tikimybė. Tikėtina, kad jos linkusios labiau dalyvauti šuns „jausmų pasaulyje“, dėl ko keturkojis pradeda labiau priklausyti nuo jų.

Galime susipažinti su keliais realiais atvejais:

Grantas

Žmonės įsigijo šuniuką – Labaradoro retriverį. Jauno šuns auklėjime buvo padaryta daug spragų, jas visas bandyta koreguoti fizinėmis bausmėmis, kurios nelabai veikė. Šunytis nesugebėjo išbūti vienas namuose – vos paliktas vienas net valandėlei, siaubė namus, draskydavo daiktus, tapetus, sienas, durų staktas. Grįžę šeimininkai šunį nubausdavo. Problemos tai neišsprendė – tiek, kad jiems grįžus, gyvūnas pradėjo nuo jų slėptis. Be to, šeimininkai skundėsi ir dėl daugybės kitų elgesio problemų. Jiems buvo siūlyti galimi sprendimo variantai, tačiau jie neturėjo pakankamai kantrybės to imtis. Šios istorijos baigties mes nežinome, bet ji greičiausiai liūdna.

Jaunojo Labradoro retriverio auklėjime padaryta daug spragų, tad sunku pasakyti, ar jis taip elgėsi dėl to, kad turėjo įgimtų elgesio problemų, ar tiesiog šeimininkai, nesuprasdami jauno šuns poreikių, bausmėmis iššaukė dar didesnes problemas. Jei likęs vienas šuo drasko daiktus ar kaukia, bausmė – viena netinkamiausių išeičių. Geriausiu atveju ji neturės jokio poveikio (šuo baudžiamas po laiko ir nesusieja bausmės su savo netinkamu elgesiu), blogiausiu - tik sustiprins problemą. Nuo išsiskyrimo nerimo kenčiantis šuo nenaikina aplinkos nuobodžiaudamas ar norėdamas padūkti – jis tai daro iš baimės, nesugebėdamas „susivaldyti“. Nubaudimas sukelia dar stipresnį nerimą.

Tobis

Vengrų vižlas Tobis nuo mažų dienų labai jautrus – dideli emociniai šuoliai, neadekvačios reakcijos į aplinką (viskas arba labai gerai, arba labai blogai, labai baisu, labai pavojinga ir t.t.). Šunytis nesugebėdavo išbūti ne tik paliktas namuose – jis vienas nepabūdavo net kambaryje, neatsitraukdavo nuo žmonių, paliktas staugdavo. Net miegas jo būdavo jautrus – reaguodavo į bet kokį sujudimą ir eidavo iš paskos žiūrėti, kas vyksta.

Pagrindiniai išsiskyrimo nerimo požymiai – baimė likti vienam ir diskomfortas. Nerimaujantis šuo paprastai būna labai prisirišęs prie šeimininko („šeimininko narkomanas“) – sekioja iš paskos, visada trinasi netoliese, ieško dėmesio. Be to, bailūs, jautrūs triukšmui, nerimauti linkę šunys labiau linkę liūdėti likę vieni – tas būdinga ir šiam atvejui.

Tobio šeimininkai, nujausdami galimą problemą, iškart nuo mažų dienų pratino jį prie narvo – pozityviu būdu, naudodami skanukus, iš pradžių uždarydami tik trumpam. Buvo dirbta ir su palikimu – sugebėjimu išbūti vienam. Nuo daiktų niokojimo keturkojį atpratino „pakeitimo metodas“ (kai šunyčiui bandant graužti netinkamą daiktą duodamas tas, kurį šeimininkas norėtų, kad jis graužtų) ir fizinis krūvis. Vienas Tobis vis dar nemėgsta likti, tačiau gyvenimas taip sudėliojo, jog namai niekada nebūna tušti. Kur nors išvažiuodami šeimininkai Tobį nuveža netoliese gyvenančiai „auklei“. Vienas dabar jis sugeba išbūti iki poros valandų.

Moka

Iš prieglaudos paimta amerikiečių Stafordšyro terjero mišrūnė Moka nenorėdavo viena likti namuose – braudavosi kartu, išsprūdusi bėgdavo į laiptinės apačią, parvedant atgal rodydavo agresiją. Likus viena cypdavo, stūgaudavo. Šis atvejis yra trauminė patirtis, tik Moka yra tvirtesnio būdo šuo.

Šiuo atveju tereikėjo sutirpinti pasitikėjimą naujais šeimininkais. Problemos priežastis – nemaloni patirtis prieglaudoje, o ne rimtesnės psichikos problemos. Mokai per gan trumpą laiką padėjo susitvardymo pratimai. Keturkoję išmokino komandos „pabūk“, su laiku ji pratinta išlaukti neilgus laiko tarpus (pvz., šeimininkė trumpam pasislėpdavo už namo kampo ir po to džiugiai grįždavo), vėliau jie ilginti iki laukimo įvairiose vietose – ne tik namie, bet ir, pvz., prie parduotuvės. Pasilikimo namuose problema visiškai išnyko.

Kaip padėti savo augintiniui?

Dar vienas iš galimų problemos komplekso sprendimo variantų, kurio, atrodo, iš išvardintų atvejų nesiėmė niekas – palikti įjungtą radiją ar televizorių. Taip išties populiaru – San Diege net atsirado televizijos kanalas DOGTV, skirtas specialiai šunims. Jame rodomi 3 – 6 minučių trukmės segmentai, atkreipiantys gyvūnų dėmesį. Dar vienas technologijų pasiūlymas – programinė įranga Dogsitter, kuri šuniui lojant ar staugiant įjungia įrašą su šeimininko balsu.

Nuo išsiskyrimo nerimo kenčiančio gyvūno gydymas – kompleksinis. Tam prireiks elgesio moduliacijos, o sunkesniais atvejais – ir vaistų, kuriuos paskirs veterinaras. Gydymo metu siekiama šuniui sumažinti beprotišką prisirišimą prie šeimininko (nustatyti pasitikėjimo ribas) ir išmokinti jį pabūti vieną.

Šunis atsiskyrimo nerimas vargina tiek šunį, tiek jo šeimininkus, tiek kaimynus. Tačiau koreguojant šeimininko ir šuns santykius bei praturtinat gyvūno aplinką šis sutrikimas gali būti suvaldytas. Be to, viską siaubiantis elgesys nebūtinai gali būti susijęs su išsiskyrimo nerimu – tai gali būti ir dėl nuobodulio bei nepakankamo fizinio iškrovimo. Apie tai rašysime kitame mūsų straipsnyje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.