aA
Šunys patiria daug streso, kai su jais grubiai elgiamasi. Kaip tik todėl šunų specialistai rekomenduoja su savo augintiniais bendrauti pagarbiai ir mandagiai. Kokia to nauda?
Šuo
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Dauguma šunų šeimininkų moko savo augintinius gerų manierų. Kai kurie net giria juos, sakydami juokingus dalykus: „Na, koks šaunus vyrukas“ ir pan. Yra geras augintinio elgesys namuose, svečiuose, šunų parke, pasivaikščiojant ir tiesiog tinkamos šunų manieros. Tačiau labai nedaug rašoma apie mūsų pačių elgesį su augintiniais. Gali atrodyti keista, kad rašome apie mandagų bendravimą su šunimi, juk visuomet kalbame su jais garsiai, nes, kaip mes manome, šunys nesupranta skirtumų tarp tokių frazių kaip „ ačiū“ ir „ atsiprašau“.

Ką jie iš tiesų supranta, tai yra jūsų balso tonas, jūsų kūno kalba. Be to, jie supranta teigiamą tų malonių žodžių poveikį. Mandagūs žodžiai, malonus tonas teigiamai veikia tiek šunį, tiek jo šeimininką. Tačiau reikia būti nuoširdiems, nes apsimestinis gerumas niekam neduos naudos, šuo greitai jį perpras.

Įvairios malonios frazės skirtingai veikia jas sakančius žmones. Jos sustiprina mūsų dėmesį tiems, kam yra sakomos, ir netgi išlaisvina endomorfinus. Sakydami malonius žodžius jūs patys pasijuntate geriau, ir tai labai teigiamai veiks jūsų šuns elgesį. Netyčia nemandagiai pasielgę su kitu žmogumi, mes sakome „atsiprašau“. Tas asmuo, atsiprašius jo, pasijunta geriau. Pasiuntame geriau ir mes.

Tai kodėl neatsiprašius savo šuns? Sakysime, jis suplėšė pagalvę, o jūs besibardami netyčia užlipote jam ant letenos. Tokiu atveju atsiprašydami pripažįstate, jog blogai pasielgėte ir šuo supranta, kad nebaudžiate jo letenos skausmu už tai, ką jis iškrėtė. Jis atsiprašymą supranta iš jūsų tono ir kūno kalbos. Nebūtina jam duoti kokio nors skanėsto, kurį dažnai naudojame, norėdami „papirkti“ šunį. Tiesiog apkabinkite, paglostykite savo šunį. Šunys yra iš tiesų labai jautrūs. Jie skiria komandą nuo prašymo.

Sakydami savo šuniui „prašau“ mes komandą padarome malonesne, ir šuo ją mieliau vykdo. Jei šuo gražiai elgėsi, gerai atliko komandą, padėkokime jam. „Ačiū“ yra stebuklingas žodis tiek žmogui, tiek šuniui. Štai vienas šuo įprato „vogti“ tualetinio popieriaus rulonėlis. Šeimininkė, pamačiusi jį tempiant popierių, mandagiai paėmė rulonėlį iš šuns ir pasakė „ačiū“. Dabar jau šuo bent neištampo popieriaus po visą butą, o neša jį tiesiai šeimininkei.

Galbūt mandagus elgesys su šunimi nėra toks svarbus kaip kai kurių komandų išmokymas. Tačiau juk nesunku elgtis mandagiai, o nauda tiek šuniui, tiek jo šeimininkui yra didžiulė. Tačiau atsiprašyti arba padėkoti reikia iš karto; kitą dieną šuniui tai nieko nebereikš. Ir dar – viskas turi būti nuoširdu. Iš tiesų mums reikia geriau suprasti ilgalaikes grubaus elgesio su šunimi pasekmes, mums reikia geriau suprasti, koks yra tas grubus elgesys.

Šuo, kurio niekas nemušė kumščiais ar lazda, gali taip pat būti patyręs grubų elgesį. Iš tiesų blogas emocinis elgesys su augintiniais yra kur kas labiau paplitęs negu mes manome. Remiantis daugeliu mokslinių tyrimų, galime teigti, kad emocinė skriauda yra skaudesnė negu fizinė, ir kad gyvūnai verčiau renkasi fizinį, o ne emocinį skausmą, jei yra verčiami pasirinkti.

Buvo atliktas toks eksperimentas: tarp šunelių ir žmogaus, prie kurio gyvūnai buvo labai prisirišę, buvo pastatytos grotelės, per kurias buvo leidžiama elektros srovė. Šuneliai, nepaisydami elektros iškrovos, per groteles veržėsi pas mylimą žmogų. Per panašų eksperimentą su žiurkėmis viena motina žiurkė buvo atskirta nuo savo jauniklių tokia pat elektrifikuota sienele. Ji taip pat kaip ir šuniukai, nepaisydama srovės smūgių, veržėsi pas savo vaikus net 58 kartus, kol juos po vieną susinešiojo prie savęs. Plačiai žinomas nutikimas, kai katė, vardu Skarlet, 5 kartus bėgo į degantį pastatą, kad iš ten išneštų savo kačiukus, nepaisydama žiaurių nudegimų. Tai - gyvūnai, verčiau pasirinkę fizinį, o ne emocinį skausmą.

Žinoma, emocinę skriaudą gyvūnui kartais būna sudėtinga apibūdinti, nes tai, kas vieniems atrodo skriauda, kitiems yra visai normalus elgesys. Pavyzdžiui, kai kas mano, kad šuns uždarymas narve yra skriauda jam, o kai kas galvoja, kad ne. Iš esmės mažai žinoma, kaip gyvūną veikia ilgalaikis grubus elgesys su juo. Tai ypač svarbu kalbant apie gyvūnus prieglaudose. Dažnai gyvūno, patekusio į prieglaudą, istorija yra nežinoma ir niekas negali pasakyti, ką jam teko anksčiau patirti. Tik iš jo elgesio galima kai ką spręsti. Kartais gyvūnas vengia vyrų, bijo rankų prisilietimo – iš to galima spręsti, kad jis patyrė ne tik grubų, bet ir tiesiog žiaurų elgesį.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sardinijoje pasaulį išvydo šunelis žaliu kailiuku (5)

Ar kada nors teko regėti žalios spalvos šunelį? O gal atrodo, kad toks dalykas realybėje...

Vilniečiai prašo pagalbos: Kalvarijų gatvėje dingo maža pilka katytė (4)

Spalio 21 dieną Vilniuje, prie Kalvarijų g. 57, pabėgo maža pilka katytė be akies. Nešant ją į...

Lietuvos zoologijos sode moliūgai virsta užimtumo priemonėmis gyvūnams (4)

Pasakose moliūgai virsta neregėto grožio karietomis, o Lietuvos zoologijos sode – užimtumo...

Pakalbėkime apie borderkolius: šis šuo bus jūsų uodega (17)

Borderkoliai yra geriausia šunų veislė pasaulyje. Man! O kažkam, galbūt, tai pati blogiausia...

Šiauliuose senolės ranką suėdusį šunį įvertino dresuotojai: gyvūnas niekada nepuls „iš niekur“ (237)

Šiuo metu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydoma senolė, kurios ranką iki alkūnės...

Top naujienos

Teisme – JAV gyvenančio Venckienės sūnaus skundas: kur yra mano pusseserė? (122)

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktos buvusios teisėjos ir iš Seimo apkaltos proceso tvarka...

Sergamumu koronavirusu gerokai pralenkėme Švediją: profesorius paaiškino, ką darome ne taip (45)

Švedija nesiėmė ypač griežtų kovos prieš koronavirusą priemonių. Tačiau sergamumas...

Razmuvienė: matant žmonių elgesį – 950 atvejų per dieną yra ne riba papildyta (452)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė siūlo nebevartoti...

Paauglę sodyboje sumušęs ir išžaginti bandęs jurbarkietis išsaugojo laisvę papildyta merginos advokato ir prokuroro komentarais (898)

Žiauriu smurtu prieš merginą ir pasikėsinimu išžaginti pasibaigusi paauglių šventė...

Putinas: jokio karantino nebus prie ligoninių – greitosios pagalbos automobilių eilės (169)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį sakė, kad Rusijoje neplanuojama įvesti...

Nick Leiber | D+ nariams

Pandemijai atsparus verslas: nebus geresnio laiko pradėti naują arba reorganizuoti esamą

Covid-19 pandemija sugriovė Trento Griffino Braafo transporto paslaugų įmonę – tad jis...

Koronavirusas pasiekė vieną atokiausių pasaulio valstybių

Maršalo Salos – viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kuriose iki šiol nebuvo fiksuota...

Melo pagalba ragina plungiškius pasekti Raseinių pavyzdžiu: pataria nesitestuoti dėl COVID- 19 (2)

Nepaisant nerimą keliančios COVID-19 situacijos, kai kurie lietuviai ragina tautiečius spjauti į...

Įspėjo dažnai manevruojančius: jūsų keliamas pavojus yra didesnis nei įsivaizduojate (3)

Suirzę ar skubantys vairuotojai dažniau ne tik viršija numatytą leistina greitį, tačiau ir...

|Maža didelių žinių kaina