aA
Jei išsivedėte šunį pasivaikščioti Vilniuje, Naujamiestyje, Algirdo gatvėje, galite pasijusti tikrais nusikaltėliais: prie vieno čia esančio pastato būsite sekami, fotografuojami, o jūsų nuotraukos bus kabinamos ant tvoros su prašymu pranešti apie jūsų tapatybę. Negana to, galite sulaukti ir kvietimo į teismą – Algirdo gatvėje esančio namo savininkė nusiteikusi aršiai kovoti su šunų savininkais, kurie leidžia savo augintiniams teršti gatves.
Gėdos lenta Algirdo gatvėje

Neįprastą kovą su šunų vedžiotojais išvydęs Dovydas pasidalino pastato tvoros nuotraukomis feisbuke. Tvora nusagstyta šunis vedžiojančių vilniečių nuotraukomis – tarsi jie būtų ieškomi nusikaltėliai.

„Kova prieš šunų vedžiotojus. Iškabino naujus didžiausius nusikaltėlius. O darbo dienomis dar ir aprėkia per garsiakalbį „Patraukit šunį nuo sienos“, nors šuo tiesiog eina gatve. Panašu, kad yra etatas stebėti gatvę. Būtų juokinga, jei nebūtų absurdiška“, – savo įraše skelbė Dovydas.

Vyrui atrodo suprantama, kad pastato šeimininkai nenori, kad jų aplinka būtų teršiama. Vis dėlto, pasitelktos priemonės jam atrodo netinkamos.

„Forma, kaip tai jie daro – tokia militaristinė, su sovieticus kvapeliu. Galėtų būti mandagus užrašas ir tiek. Kaimynai visi žino apie šį jų pageidavimą, o koks prašalaitis karts nuo karto ir neatkreipia dėmesio“, – pastebi Dovydas.

Su namo šeimininke teko susidurti ir vilniečiui Kęstučiui. Vedžiodamas savo kalytę jis išgirdo prašymą greičiau pasitraukti nuo gatvės, esančios prie minėto pastato.

„Priėjusi moteris paprašė pasitraukti. Man pasidarė smalsu, kodėl. Ji paaiškino, kad šunys teršia aplinką, apšlapina namo sieną. Pasakiau jai, kad mano augintinė yra kalytė, kojos nekelia, todėl sienos neapterš. Ji nurimo, bet pasakė, kad jau nebežino, kaip su tais šunimis bekovoti, kad ji jau išbandžiusi visus legalius ir nelegalius būdus nuo jų apsisaugoti. Man tik neramu, ar ji nebandė gyvūnų nuodyti, nes, kaip žinome, Naujamiestyje šunų nuodijimo atvejai dažni“, – nerimauja vilnietis.

Šunų šeimininkus nori paduoti į teismą: skaičiuoja 20 tūkst. eurų žalą

DELFI pavyko išsiaiškinti, kas yra pastato savininkai. Viena iš jų nurodė, kad straipsnyje savo tikrojo vardo skelbti nenori, tačiau noriai paaiškino, kodėl stojo į kovą su šunų šeimininkais.

Šunų vedžiotojus drausminanti Regina (DELFI redakcijai tikrasis vardas žinomas) teigia, kad šalia jai priklausančio pastato besišlapinantys šunys – didelė problema, su kuria ji kovoja apie penkerius metus. Visą šį laiką ji seka pro šalį einančius šunų šeimininkus, juos sudrausmina, filmuoja, fotografuoja ir viešina jų nuotraukas.

„Šunų šeimininkai daro pažeidimus leisdami šunims šlapintis viešoje vietoje ant pastato sienų. Mes esame tarnai, kurie turi plauti jų teršalus. Šunų savininkai yra nekultūringi, asocialūs žmonės. Pastato siena nėra vieta šuniui šlapintis – tai labai dideli, sisteminiai pažeidimai. Pažeidimus fiksuojame, o, susisiekę su pažeidėjais, galėsime su jais eiti į teismą“, – aiškina moteris.

Šuo
Šuo
© Shutterstock


Nors pastato tvora nukabinta pro šalį ėjusių ir šunis vedžiojusių žmonių nuotraukomis, šių asmenų Reginai susekti dar nepavyko. Prie nuotraukų nurodytu telefono numeriu jai dar niekas nėra skambinęs ir apie šunų šeimininkus nepranešęs.

„Deja, niekas dar nepaskambino. Ieškome šių asmenų, nes mums daroma sisteminė žala. Radę pažeidėjus, paduosime į teismą žalai atlyginti. Žala jau suskaičiuota ir prieš pusmetį pateikta savivaldybei, tada ji sudarė apie 7 tūkst. eurų. Jei žiūrėsime 3 metų žalos terminą, susidarys apie 20 tūkst. eurų. Nuolat turime naudoti atbaidymo priemones, samdyti žmogų, kuris kiekvieną dieną prižiūrėtų sienas, nes pastatas praranda reprezentatyvumą. Negalime gyventi apterštomis sienomis“, – piktinasi Regina.

Nuolatiniai konfliktai kainuoja daug laiko, neleidžia dirbti

Kaskart išvydusi apterštą sieną, moteris savivaldybei rašo skundą. Dėl šios problemos ji kreipiasi ir į policijos pareigūnus. Reginos teigimu, atsakingos institucijos prisideda prie problemos sprendimo, tačiau šunų šeimininkus vis tiek dar tenka drausminti

„Man, jautriam žmogui, baisu žiūrėti, kaip šuns savininkas leidžia šuniui pakelti koją ir šlapintis ant pastato, stulpo ar medžio. Šlapimas viskam kenkia. Stulpai baigia nurūdyti. Jūs net nepastebit, kad dabar šunų daugiau nei vaikų. Šunys turėtų būti registruojami, kad, atradus savininką, jam būtų skirta atitinkama atsakomybė. Tada bus lengva juos nustatyti ir nubausti“, – įsitikinusi Regina.

Moters manymu, šunys turėtų būti vedžiojami specialiose vedžiojimo aikštelėse. Ji teigia, kad šiandien nekontroliuojami šunys pažeidžia jos teises.

„Man akyse stovi vaizdas, kaip vedėsi pro šalį didelį šunį, tas pakėlė koją ir gal pusę kibiro „išvarė“ ant stulpo. Gal trečdalį. Man daug laiko kainuoja konfliktai su jais, negaliu net savo tiesioginio darbo dirbti. Tie, kurie pažeidimus daro, tai labai įžūlūs ir nekultūringi žmonės. Dar šiandien su viena šuns šeimininke kalbėjau – palaukiau jos gatvėje, nes žinojau, kada ji praeina. Pasakiau, kad čia ne vieta tavo šuniui šlapintis ir paprašiau daugiau taip nedaryti. Iškart kilo konfliktas: sako, jūs čia nieko nežinot ir prašau man nenurodinėti. Daug tokių yra. Kiekvieną dieną po kelis sutinku“, – piktinasi moteris.

Prabangaus namo savininkė šunų šeimininkams paskelbė karą: seka, filmuoja, pakabino gėdos lentą
© DELFI / Kiril Čachovskij


Pažeidėjų ieškanti moteris galimai įstatymus pažeidžia ir pati

Vilniaus miesto savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas patvirtina, kad ši situacija jam žinoma – savivaldybė dažnai iš šios moters sulaukia skundų dėl asmenų, kurių augintiniai šlapinasi ant pastato sienų.

„Galimybė patraukti (šunų šeimininkus – DELFI) atsakomybėn yra pagal teisės aktus, bet tam reikalinga pateikti žalą, jei tokia buvo padaryta apšlapinus pastatą. Gavę kiekvieną skundą, renkame įrodymus, ieškome pažeidėjų, bandome patraukti juos atsakomybėn. Faktas tas, kad sudėtinga faktus atrinkti pagal nuotrauką – reikia vietoje sutikti asmenis, kurie tuo metu leistų šunims šlapintis ant to pastato“, – aiškina G. Leperskas.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, asmenims, kurių augintiniai apšlapina pastatą, būtų skiriama iki 120 eurų bauda. Pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia iki 230 eurų baudą.

Prabangaus namo savininkė šunų šeimininkams paskelbė karą: seka, filmuoja, pakabino gėdos lentą
© DELFI / Kiril Čachovskij


Vis dėlto, moters daromos ir viešinamos praeivių nuotraukos ir vaizdo įrašai savivaldybei kėlė klausimų dėl asmens duomenų apsaugos. Gali būti, kad ji pati daro pažeidimą, už kurį yra baudžiama.

„Mes manome, kad tai turėtų vertinti ne savivaldybė, o Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI). Kai asmuo pateikdavo vaizdo įrašus, mes buvome nusiuntę informaciją VDAI, kad ši įvertintų asmens veiksmus filmuoti asmenis, einančius šaligatviu. Atsakymo dar negavome. Jie galėtų atsakyti, ar tai būtų įstatymo pažeidimas, ar ne. Teisės aktai nesuteikia galimybių tokiu būdu rinkti įrodymus, tokiu būdu ieškoti asmenų. Asmuo tai daro savo iniciatyva manydamas, kad yra teisus, stebi galimai pažeidimus padariusius asmenis, bet tai turėtų įvertinti VDAI, ar taip nepažeidžiami duomenų apsaugos įstatymai“, – teigia G. Leperskas.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(141 žmogus įvertino)
4.0851

Vilnietė išgelbėjo mamos paliktą lapiuką: mažylis tapo geriausiu jos draugu (65)

Lapiukas Foksas buvo dar visai mažytis, kai jį paliko mama. Laimei, bejėgis ir aklas lapiukas...

Konkursas: laimėkite stilingą guolį savo augintiniui (1)

Kiekvienam augintiniui svarbi jo poilsio vieta, kurioje jis galėtų patogiai atsigulti, nusiraminti...

4 patarimai padės saugiai vežti augintinį automobiliu (1)

Nors Kelių eismo taisyklėse yra numatyta vairuotojo atsakomybė saugiai automobilyje vežti...

Prabangaus namo savininkė šunų šeimininkams paskelbė karą: seka, filmuoja, pakabino gėdos lentą (907)

Jei išsivedėte šunį pasivaikščioti Vilniuje, Naujamiestyje, Algirdo gatvėje, galite pasijusti...

Mažeikiškiai nepasimetė namo kamine radę pelėdžiukus: mažieji pūkuotukai buvo kaipmat išgelbėti (20)

Mažeikiuose gyvenanti Alina į organizaciją „ Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“...

Top naujienos

Išskirtinis interviu: Nausėda darys įtaką partijų veiklai ir keis Prezidentūrą neieškos žmonių, kurie tik pritartų jo nuomonei

Naujai išrinktas Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad iki liepos 12-osios, kai įvyks jo...

Nausėda renkasi komandą: kas sups būsimą šalies vadovą? (137)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda formuoja savo komandą. Kertinis ratas žmonių, kuris...

Gabrielius Landsbergis: valstiečių pasirodymas rinkimuose buvo siurprizas visiems papildyta (181)

Valstiečių-žaliųjų rezultatą Europos Parlamento rinkimuose būtų sunku vertinti kaip pozityvų,...

Po balsavimo Europoje skelbia apie istorinį momentą: keičiasi galios pusiausvyra papildyta (74)

Keturias dienas trukę Europos Parlamento (EP) rinkimai pasiekė finišo tiesiąją. Didžiausias...

Ramūnas Karbauskis nepasirodė konferencijoje rinkimų rezultatams aptarti (24)

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neatvyko į spaudos konferenciją rinkimų rezultatams...

Šimonytė po pralaimėtų rinkimų: man gaila Ramūno Karbauskio (359)

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose Gitanui Nausėdai pralaimėjusi Ingrida Šimonytė...

Rinkimų nakties akimirkos – pro DELFI fotografų objektyvą (9)

Sekmadienį Lietuva šalies vadovu išrinko Gitaną Nausėdą, ir išrinko 11 Lietuvos atstovų į...

Goda Alijeva apie tikrąsias skyrybų priežastis: jis nebuvo labai geras krepšininkas, o išgarsėjo tik tapęs mano vyru (33)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

„Misija Sibiras‘19” bandomasis žygis: nuo 100 kuprinių Katauskių rinkiminėje apylinkėje iki išsaugotos istorijos (3)

50 nueitų kilometrų, sutvarkytos Ariogalos senųjų žydų kapinės, ekstremalus kėlimasis per...

Revanšo prieš Liuksemburgą Lietuvos rinktinė sieks be lyderio vartuose sudėtyje – naujokas ir sugrįžęs Laukžemis

Pirmadienį Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Valdas Urbonas paskelbė sąrašą...