Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija

 (41)
Šylantis oras augintinių sveikatai žada naujas grėsmes. Nors šiemet išeidami laukan šunų ir kačių šeimininkai labiausiai baiminasi erkių, DELFI tiesioginės transliacijos metu kalbintas veterinarijos klinikos Vilniuje vadovas, docentas ir daktaras Jakovas Šengautas perspėja, kad artėjančiais metais kur kas didesnių ir netgi mirtinų bėdų augintiniams gali sukelti... uodai.

Nors esame įpratę manyti, kad vienas pavojingiausių augintiniams parazitų yra erkė, vis dėlto turime bundantį naują mirtinos infekcijos nešiotoją. Jakovo veterinarijos centro vadovas teigia, kad 4-5 metų bėgyje epidemiją sukels uodai, nešiojantys vadinamuosius „širdies kirminus“. Ligos vardas, kurios, kaip numatoma, netolimoje ateityje bijos visi augintinių šeimininkai – dirofilariozė.

„Mes visi žinome, kokį pavojų kelia erkės, apie tai kalbame daug metų. Nuo tada, kai pradėjom laisvai važinėti po pasaulį kartu su savo gyvūnais, namo parsivežame įvairias infekcijas. Ne kiekviena erkė būna užsikrėtusi – tam, kad būtų ligos nešiotoja, erkė, kaip ir uodas, iš pradžių turi įkąsti gyvūnui, kuris turi infekciją. Taip uodai nešioja „širdies kirminus“, – aiškina J. Šengautas.

Anot veterinarijos gydytojo, daugiausia šių gyvūnų užkrėtimo atvejų pastebima pietinėse šalyse, ypač uodai aktyviai nešioja „širdies kirminus“ Amerikoje. Prieš 5-7 metus pas mus šie susirgimai dar tebuvo vienetiniai atvejai, tačiau pastaruoju metu jų dažnėjimas kelia nerimą.

Maži apvalūs kirminukai gyvena gyvūnų kraujagyslėse, besidaugindami jas užkemša ir gyvūnas žūsta.

„Jau treti metai, kaip mes fiksuojame šiuos susirgimus pas šunis, kurie nebuvo išvykę iš Lietuvos. Šiuo metu jų nedaug – praeitais metais fiksavom 10-12 atvejų, bet juk kažkada ir babeziozės fiksuodavom 3 atvejus per metus, tuomet 10, o dabar – 300 atvejų. Prognozuojame, kad po 4-5 metų „širdies kirminai“ taps epidemine problema šunims, o su ja kovoti žymiai sudėtingiau, nei su babezioze“, – perspėja J. Šengautas.

Esama lašelių, saugančių nuo uodų, tačiau veiksmingiausia priemone veterinarijos gydytojas vadina tabletes, kurios saugoja nuo erkių, tačiau tuo pačiu turi ir veikliųjų medžiagų, padedančių sunaikinti „širdies kirminų“ tarpines formas.

O kaip saugotis nuo erkių sukeliamų ligų?

Renkantis apsisaugojimo priemonę nuo erkių, svarbu pagalvoti apie šunį, kuriam ji bus skiriama – ar tai mieste gyvenantis Jorkšyro terjeras, kuris niekada neišvyksta iš miesto, ar medžioklinis šuo, kuris nuolat laksto po miškus. Vis dėlto, pašnekovas priemones nuo erkių reitinguoja tokia tvarka:

1. Tabletės
2. Lašeliai
3. Aerozolis

„Jei reikėtų reitinguoti priemones nuo erkių, pirmą vietą skirčiau tabletėms. Tai – prieš keletą metų atsiradusi priemonė, nuo kurios erkė žūsta akimirksniu. Veikioji tablečių medžiaga – neurotoksinas, kuris suparalyžiuoja erkes ir jos nespėja įkąsti gyvūnui“, – teigia veterinarijos gydytojas.

Likusias priemones J. Šengautas rekomenduoja kombinuoti, nes naudojamos po vieną jos gali nuvilti.

„Apykaklės ir lašeliai turėtų būti naudojami kartu. Mieste gyvenančiam Jorkšyro terjerui galėtų užtekti ir lašelių, bet į mišką važiuojančiam šuniui lašeliai turėtų būti kombinuojami su kitomis priemonėmis – apykakle ar aerozoliu. Visgi, apykakles ne visi mėgsta, nes dėl nuolatinės trinties su kaklu kai kuriems gyvūnams pasireiškia alerginės reakcijos. Tuo metu aerozolis – priemonė, kurios užpurškei, ji prilipo prie plaukelio, padengė kailį ir iš karto veikia. Tad vežantis šunį į sodybą geriau naudoti lašelių ir aerozolio kombinaciją“, – aiškina J. Šengautas.

Nuotraukos iš tiesioginės transliacijos:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (8)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (22)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.