Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija

 (41)
Šylantis oras augintinių sveikatai žada naujas grėsmes. Nors šiemet išeidami laukan šunų ir kačių šeimininkai labiausiai baiminasi erkių, DELFI tiesioginės transliacijos metu kalbintas veterinarijos klinikos Vilniuje vadovas, docentas ir daktaras Jakovas Šengautas perspėja, kad artėjančiais metais kur kas didesnių ir netgi mirtinų bėdų augintiniams gali sukelti... uodai.

Nors esame įpratę manyti, kad vienas pavojingiausių augintiniams parazitų yra erkė, vis dėlto turime bundantį naują mirtinos infekcijos nešiotoją. Jakovo veterinarijos centro vadovas teigia, kad 4-5 metų bėgyje epidemiją sukels uodai, nešiojantys vadinamuosius „širdies kirminus“. Ligos vardas, kurios, kaip numatoma, netolimoje ateityje bijos visi augintinių šeimininkai – dirofilariozė.

„Mes visi žinome, kokį pavojų kelia erkės, apie tai kalbame daug metų. Nuo tada, kai pradėjom laisvai važinėti po pasaulį kartu su savo gyvūnais, namo parsivežame įvairias infekcijas. Ne kiekviena erkė būna užsikrėtusi – tam, kad būtų ligos nešiotoja, erkė, kaip ir uodas, iš pradžių turi įkąsti gyvūnui, kuris turi infekciją. Taip uodai nešioja „širdies kirminus“, – aiškina J. Šengautas.

Anot veterinarijos gydytojo, daugiausia šių gyvūnų užkrėtimo atvejų pastebima pietinėse šalyse, ypač uodai aktyviai nešioja „širdies kirminus“ Amerikoje. Prieš 5-7 metus pas mus šie susirgimai dar tebuvo vienetiniai atvejai, tačiau pastaruoju metu jų dažnėjimas kelia nerimą.

Maži apvalūs kirminukai gyvena gyvūnų kraujagyslėse, besidaugindami jas užkemša ir gyvūnas žūsta.

„Jau treti metai, kaip mes fiksuojame šiuos susirgimus pas šunis, kurie nebuvo išvykę iš Lietuvos. Šiuo metu jų nedaug – praeitais metais fiksavom 10-12 atvejų, bet juk kažkada ir babeziozės fiksuodavom 3 atvejus per metus, tuomet 10, o dabar – 300 atvejų. Prognozuojame, kad po 4-5 metų „širdies kirminai“ taps epidemine problema šunims, o su ja kovoti žymiai sudėtingiau, nei su babezioze“, – perspėja J. Šengautas.

Esama lašelių, saugančių nuo uodų, tačiau veiksmingiausia priemone veterinarijos gydytojas vadina tabletes, kurios saugoja nuo erkių, tačiau tuo pačiu turi ir veikliųjų medžiagų, padedančių sunaikinti „širdies kirminų“ tarpines formas.

O kaip saugotis nuo erkių sukeliamų ligų?

Renkantis apsisaugojimo priemonę nuo erkių, svarbu pagalvoti apie šunį, kuriam ji bus skiriama – ar tai mieste gyvenantis Jorkšyro terjeras, kuris niekada neišvyksta iš miesto, ar medžioklinis šuo, kuris nuolat laksto po miškus. Vis dėlto, pašnekovas priemones nuo erkių reitinguoja tokia tvarka:

1. Tabletės
2. Lašeliai
3. Aerozolis

„Jei reikėtų reitinguoti priemones nuo erkių, pirmą vietą skirčiau tabletėms. Tai – prieš keletą metų atsiradusi priemonė, nuo kurios erkė žūsta akimirksniu. Veikioji tablečių medžiaga – neurotoksinas, kuris suparalyžiuoja erkes ir jos nespėja įkąsti gyvūnui“, – teigia veterinarijos gydytojas.

Likusias priemones J. Šengautas rekomenduoja kombinuoti, nes naudojamos po vieną jos gali nuvilti.

„Apykaklės ir lašeliai turėtų būti naudojami kartu. Mieste gyvenančiam Jorkšyro terjerui galėtų užtekti ir lašelių, bet į mišką važiuojančiam šuniui lašeliai turėtų būti kombinuojami su kitomis priemonėmis – apykakle ar aerozoliu. Visgi, apykakles ne visi mėgsta, nes dėl nuolatinės trinties su kaklu kai kuriems gyvūnams pasireiškia alerginės reakcijos. Tuo metu aerozolis – priemonė, kurios užpurškei, ji prilipo prie plaukelio, padengė kailį ir iš karto veikia. Tad vežantis šunį į sodybą geriau naudoti lašelių ir aerozolio kombinaciją“, – aiškina J. Šengautas.

Nuotraukos iš tiesioginės transliacijos:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veterinaro skiltis

Dažną šunų ir kačių šeimininkų įprotį veterinaras vadina nusikaltimu (17)

Dažną šunų ir kačių šeimininkų įprotį veterinaras vadina nusikaltimu
Pradėjus kaitinti pavasarinei saulei, dažnas žmogus spėjo pajusti karščio sukeliamą svaigulį bei įdegti ar, jei pasisekė mažiau, nudegti odą. Nors augintiniai mums negali to garsiai pasakyti, tačiau karštis jiems sukelia kur kas daugiau nemalonumų. Deja, kartais šeimininkai tik dar labiau apsunkina augintinių situaciją ir net rizikuoja jų gyvybe. Apie tai DELFI TV Gyvai transliacijos metu kalbėjo Jakovo veterinarijos centro gydytojas Viktor Skorobogatko.

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis (20)

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis
Balandžio 25 d., trečiadienį, DELFI TV Gyvai tiesioginės transliacijos metu veterinarijos klinikos „Canis Felis“ gydytojas ir vadovas Justas Kantoravičius aiškino, kaip tinkamai rūpintis augintinių sveikata pirmaisiais jų gyvenimo metais, kad jie augtų stiprūs ir sveiki.

Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija (41)

Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija
Šylantis oras augintinių sveikatai žada naujas grėsmes. Nors šiemet išeidami laukan šunų ir kačių šeimininkai labiausiai baiminasi erkių, DELFI tiesioginės transliacijos metu kalbintas veterinarijos klinikos Vilniuje vadovas, docentas ir daktaras Jakovas Šengautas perspėja, kad artėjančiais metais kur kas didesnių ir netgi mirtinų bėdų augintiniams gali sukelti... uodai.

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (20)

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.