Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas

 (8)
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.
„Mokau ir mokausi kasdien“, – prisipažįsta Labradoro retriverės Amber šeimininkė
© Organizatorių nuotr.

- Gana dažnai girdime: tas šuo išauklėtas, o anas – kvailas. Bet juk šuniui tas pat, ką apie jį sako. Jis tenori būti laimingas ir mylimas...

- Pirmiausia prisipažinkime: esame labai skirtingi, tai ir mūsų augintiniai yra labai skirtingai išauklėti. Kas vienam būtinybė, kitam – visai to nereikia. Tačiau gyvename kartu ir netgi labai arti vienas kito, todėl turime laikytis taisyklių. Vienareikšmiškai: išauklėtas šuo yra daug laimingesnis, nes žino, kaip elgtis konkrečiu atveju, jam niekas nekelia streso. Iš to išplaukia pagrindinės išauklėto, arba laimingo, šuns savybės: tinkamai socializuotas (pabrėžiu, tinkamai. Ne visa socializacija yra „sveika“. Reikia žinoti, ką ir kaip daryti); suvokiantis elgesio normas ir žinantis taisykles (šeimininkas su augintiniu turi bendrauti aiškiai, konkrečiai, vienodai); klausantis, mąstantis ir mokantis priimti sprendimus šuo. Štai tada jis – laimingas.

- Bet juk šunų šeimininkams dažniausia atrodo: pakanka, kad šuo nesitampo vedamas pavadėliu, pakviestas atbėga ir nepuldinėja kitų...

- Komandos? Taip, jų reikia norint susikalbėti su šunimi. Prašymas ateiti, kai kviečiu, atsisėsti, kai ruošiu vakarienę, atsigulti, kai geriu kavą lauko kavinėje. Tačiau aklai zubrinant komandas ir neatsižvelgiant į kitus dalykus, šuo nebus išauklėtas. Atsitiks taip, kad svarbiausiu momentu šuo nepaklausys.


- Amžinas klausimas: kada pradėti šuniuką mokyti ir kaip ilgai tai daryti?

- Šuo mokosi nuo gimimo akimirkos. Nuo tada, kai pirmą kartą paimate jį ant rankų vežtis namo. Nuo pirmų žaidimų su jumis. Mokosi kiaurą parą. Tyrimais įrodyta, kad net miegant šuns smegenys „virškina“ įgytą informaciją, naują patirtį. Šuo mokosi kaip vaikas.


- Gal yra šunų, kurie gimsta protingi, žmogui belieka pasirinkti tinkamą veislę?

- Kai kurios šunų savybės nuspėjamos, atsižvelgus į veislę. Kitos išryškėja šuniukui augant. Šeimininko pareiga nuo pat pradžių – suprasti, kokį šunį augina. Nuo to priklauso, kiek laiko, pastangų reikės, kaip ir į ką atsižvelgti. Didelis atkaklumas, užsispyrimas, baimė ar motyvacijos stoka ir iš viso to kylančios bėdos – tai nėra sugadintas šuo. Tai žmogui reikia keisti mokymo principus ir šuns motyvaciją – keisti save! Retai, bet pasitaiko, kad šuo tiesiog kosmose ir nenori nusileisti ant žemės. Bet juk ir žmonėms taip būna.

„Mokau ir mokausi kasdien“, – prisipažįsta Labradoro retriverės Amber šeimininkė
„Mokau ir mokausi kasdien“, – prisipažįsta Labradoro retriverės Amber šeimininkė
© Organizatorių nuotr.

- Laikai save patyrusia šunų augintoja?

- Šuo mūsų šeimoje buvo visada. Močiutės turėjo šunis, senelis augino didelį Rytų Europos aviganį, žirgynas, kurį lankiau, būdavo pilnas šunų. Bet tikroji mano kinologinė kelionė prasidėjo palyginti neseniai. Tik prieš įsigydama Amber (Labradoro retriverių kalytė – Red.) supratau, ką aš veiksiu su ja, kokia šuns padėtis bus mano šeimoje ir gyvenime. Pradėjau gilintis ir supratau... kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių!

- Tame miške vis dar baugu, kažkas nežinoma?

- Galbūt Amber daugiau moko mane, nei aš ją. Mokomės kasdien ir ne vien per fizines treniruotes. Kiekvienas pasivaikščiojimas, naujos situacijos yra gera proga mokytis. O jei konkrečiau, dabar tobulinam Obedience 2 ir Rally Obedience 3 klasės pratimus. Taip pat ją mokau naujų triukų. Keletą kartų per savaitę – treniruotės bendrai fizinei kondicijai, kad išjudintume giliausius kūno raumenukus (tai nevyksta šuniui šiaip bėgiojant arba sportuojant).

- O pagrindines komandas „atšviežinat“ ar jau nebereikia?

- Taip! Ji visada gauna apdovanojimą už gerai atliktą elementariausią dalyką. Pavyzdžiui, už prašymą ateiti ar ramiai eiti greta kertant gatvę, ramiai gulėti man geriant kavą. Tai gali būti ačiū, paglostymas, trumpas žaidimas ar skanėstas. Visada! Ji manimi pasitiki – aš padėkoju.
Vis dėlto būtų įdomu išgirsti ką nors konkretesnio apie žinių „atšviežinimą“.

Aš ir Amber buvome išvykusios gyventi svetur. Daugiau nei metus laiko nedariau planinių sportinių treniruočių (konkrečiam sportiniam tikslui pasiekti, su konkrečiom užduotim). Natūralu, iškritom iš rikiuotės. Nesakau, kad ji viską užmiršo, tačiau ir mano – mūsų abiejų – tikslumas, atitinkama reakcija ir kitkas kažkur išgaravo tarp debesų, kertant Atlantą. Dabar po truputį, metodiškai, viską „atšviežinam“.

- Ar specialiai rinkaisi šunų veislę, kuri imli mokslams ir nori bendradarbiauti su žmogumi? O gal svarbiau buvo rudos akys...

- Specialiai veislės nesirinkau dabartinei veiklai, net nenutuokiau, kad sportuosiu su šunimi. Labradoro retriveriai žavėjo, tačiau tai netrukdė įsimylėti ir vokiečių bokserius. Norėjau nemažo šuns, imlaus, norinčio bendradarbiauti. Kas nulėmė Labradoro retriverio pasirinkimą – iki šiol man pačiai paslaptis, bet savo pasirinkimu patenkinta.

„Mokau ir mokausi kasdien“, – prisipažįsta Labradoro retriverės Amber šeimininkė
„Mokau ir mokausi kasdien“, – prisipažįsta Labradoro retriverės Amber šeimininkė
© Organizatorių nuotr.


- Belieka pridurti: o tada jos ilgai ir laimingai gyveno... Ir vis dėlto – kada šuo laimingas?

- Kai yra sveikas, nejaučia alkio, troškulio, baimės ar streso. Laimingas, kai fiziškai ir protiškai užimtas, kai elgiasi pagal prigimtį. Na, čia nekalbu apie tai, kad turime jiems leisti susimedžioti grobį, kaip vilkams. Kiekviena šunų veislė išveista dirbti savo darbą. Štai retriveriai yra vandens šunys, mėgsta aportuoti. Bet juk nebūtina dalyvauti lauko bandymuose, galima mokyti komandų prie ežero, mėtyti žaislą, kad jis su malonumu šoktų ir atneštų. Tada jis labai laimingas.


- Ar, gyvendama JAV, įgijai kitokios šunų auklėjimo, dresavimo patirties?

- Jungtinės valstijos – labai didelė šalis, šunų ten apie 89 milijonus, zooindustrija neaprėpiama. Mano patirtis pasipildė visomis prasmėmis (dresūros mokykloje dirbau tik su „naminukais“, ne sportiniais šunimis). Gal didžiausias skirtumas tarp mūsų ir amerikiečių požiūrio į šunų dresūrą, tai alternatyvių dresūros metodų nebijojimas. Dresūros mokykla, kurioje dirbau vidurio Kalifornijoje, specializavosi sunkių atvejų sprendimu. Nuo mažylių darželio, socializacijos, teigiamų akimirkų sukūrimo; prieglaudose gyvenančių, niekaip „neįvaikinamų“, šunų sozializavimo, reabilitavimo, dresūros ir naujų namų suradimo; iki šeimininkų ir jų šunų, kuriems dresūros mokykla jau paskutinė „viltis“ (nuo minčių apie šuns užmigdymą dėl nevaldomos agresijos iki sudėtingų triukų išmokimo).


- Tokia įvairovė turbūt reiškia, kad negalėjot visiems šunims taikyti vienodos dresūros, tų pačių metodų, priemonių?

- Tikrai ne! Kiekvieno šuns šeimininkas po pirmojo susitikimo gaudavo konkretų kelių lapų įvertinimą ir tik tada parenkama programa, numatomi konkretūs tikslai. Programa gali keistis. Net mažyliai šuniukai vertinami pagal jų elgseną, numatoma, į ką ateity šeimininkui reikėtų kreipti dėmesį. Man didžiausią įspūdį darė tai, jog visi gaudavo individualią pagalbą ir visiems tai padėdavo.

- Artėja Šuns Diena. Ar švęsi su Amber?

- Mano ir Amber draugai – bendri. Ir tai labai smagu. Jei atvirai, man kiekviena diena kaip Šuns diena, nes nuolat esu su šunimis ir tarp šunų. Manau, tą dieną pasidžiaugsime miestu, pilnu draugiškų šunų. Draugų kompanija, geri šunys, šventiniai pietūs – ko trūksta iki laimės? Nieko!

Primename, kad Šuns dieną jau trečius metus organizuoja Lietuvos kinologų draugija. Tęsdami tradiciją balandžio 24 dieną kviečiame vestis šunis į darbą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.