Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys

 (180)
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.
Šunų paplūdimiai
© Mindaugas Sėjūnas

Tokias baimes, matyt, paskatino vaizdai socialiniuose tinkluose, kurie užfiksuoti Klaipėdos paplūdimiuose. Nuotraukose matyti, kaip dar nepažymėtose šunų poilsio zonos ribose žmonės paleido lakstyti ir maudytis savo šunis. Yahuuu!!! Smagu. Tikri Vakarai. Tik laukiniai.

Dabar mušiu du įvarčius. Vieną į šunų „heiterių”, kitą į savus vartus. Pirmiausia, visus pjudo baimės dėl tariamų užkratų ir ligų. Nusiraminkim. JAV ir Europos mokslininkai seniai ištyrė ir įrodė, kad šunys nėra paplūdimių teršėjai. Jie nesisioja į vandenį, nekakoja ant smėlio, nebent ant vaikų pastatytų smėlio pilių (todėl tokias pilis kai kuriuose šunų paplūdimiuose Europoje statyti draudžiama).

Šunys JAV naudojami kaip paplūdimių sanitarai, vaikantys nuo pajūrio išmatomis smėlį nuklojančius paukščius. Jei dvikojai lietuviai jau taip nekenčia keturkojų, tai vertėtų įsirengt paplūdimius po gaubtu, nes į jūrą įbrenda ir vilkai, ir šernai, ir briedžiai, traidžioja kirai, kurie ne būtinai yra sveiki.

O kalbant apie mūsų Palangos vandenį, kurio srovės prie kranto maloniai šiltos nuo žmoginio šlapimo sankaupų (šiltame ir geltoname vandenyje daugiausia žaidžia vaikai), būtina pažymėti, kad niekas taip neteršia paplūdimių vandens kaip žmonės. Ne paslaptis, kad kremais įdegiui ir gydomaisiais tepalais nuo nusvilimo išsitrynusios poniutės brenda į jūrą tam, kad, ištursinus uodegą, paleistų į vandenį šiltą skystimėlį… „Jezau Marija! O ką daryt? Tualetas – juk už kilometro!” Galite įsivaizduoti, kokia šioje poniutės paženklintoje jūros vietoje liko cheminė vandens sudėtis…

Grįžtam prie šunų „pliažų”. Deja, įteisinus neparengtus keturkojų paplūdimius tik formaliai, konfliktų tikrai nesumažės. Nes įstatymo raidės pakeitimas – dar nieko nereiškia. Pirmiausia, palaidi šunys – tai pati didžiausia nesąmonė, kokia tik gali būt. Pjautynės, nepatenkintųjų klyksmai, mažesnių šuniukų diskriminacija kaip čia buvus. Palaidas šuo pabėgs, pasimes (šunys dažniausiai pasiklysta prie jūros, nes negirdi šeimininko balso dėl bangų mūšos), ką nors užpuls iš panikos ir vėl bus priežastis „heiteriams” panaikinti šunų paplūdimius.

Kitas dalykas – ligos. Būkim atviri, šunys irgi serga. Dėl to visuose Europos paplūdimiuose bei kempinguose privalu turėti ir parodyti skiepų knygutę, kurioje yra veterinaro spaudas, kad šuo sveikas. Tokiam sveikam šuniui turi būt įrengta ir tinkama infrastruktūra: veterinarinė priežiūra, geriamas vanduo, pavėsis. Priešingu atveju tai bus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pažeidimas.

Jau girdžiu, kaip šunų „heiteriai” klykia: žmonėms nėra, kur nusišikt ir atsigert! O čia – šunims tokie SPA!” Okei, sutarkim tuomet, mielieji, kad šunų „pliažai” bus mokami, juos prižiūrės veterinaras, o paplūdimio gelbėtojas užtikrins viešą tvarką.

Šie civilizuoto šunų paplūdimio elementai egzistuoja visuose Europos (civilizuotos) paplūdimiuose, yra būtini ir patikrinti laiko.

Šunų paplūdimys
Šunų paplūdimys
© M. Sėjūno nuotr.

Mano žiniomis, Neringos savivaldybė šiemet nutarė atidaryt šunų paplūdimius visuose kurortiniuose miesteliuose. Tačiau, bijau, kad tam pasiruošta per menkai. Įkalus lenteles „šunų paplūdimys” ir paleidus ten laisvai ganytis keturkojus, prasidės žmonių ir šunų karai.

Būtų smagu, kad kurortų valdžia labai rimtai pažiūrėtų į šį reikalą, nes sostinės vadovai pažvelgė visiškai formaliai (greičiausiai tam, kad atsiknistų šunų teisių gynėjai ir žurnalistai): trimituojama, kad šiuo metu Vilniuje veikia pirmasis ir vienintelis šunų paplūdimys Lietuvoje, Vingio parke. Aha! Labas rytas… Realybė kita: beveik niekas nežino, kur tas paplūdimys iš viso yra, antra - nėra jokios iškabos, trečia pakrantė apaugus šabakštynais, pro kuriuos nei šuo, nei žmogus gyvenime neprasibraus. O juk kartu su keturkoju vandeny turi būti ir jo šeimininkas. Bet kas darbo rimtam valdininkui: suraitė parašą, pystelėjo lentelę (kuri jau supuvo) – o jūs ten duskit savo erkynuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.