Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys

 (180)
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.
Šunų paplūdimiai
© Mindaugas Sėjūnas

Tokias baimes, matyt, paskatino vaizdai socialiniuose tinkluose, kurie užfiksuoti Klaipėdos paplūdimiuose. Nuotraukose matyti, kaip dar nepažymėtose šunų poilsio zonos ribose žmonės paleido lakstyti ir maudytis savo šunis. Yahuuu!!! Smagu. Tikri Vakarai. Tik laukiniai.

Dabar mušiu du įvarčius. Vieną į šunų „heiterių”, kitą į savus vartus. Pirmiausia, visus pjudo baimės dėl tariamų užkratų ir ligų. Nusiraminkim. JAV ir Europos mokslininkai seniai ištyrė ir įrodė, kad šunys nėra paplūdimių teršėjai. Jie nesisioja į vandenį, nekakoja ant smėlio, nebent ant vaikų pastatytų smėlio pilių (todėl tokias pilis kai kuriuose šunų paplūdimiuose Europoje statyti draudžiama).

Šunys JAV naudojami kaip paplūdimių sanitarai, vaikantys nuo pajūrio išmatomis smėlį nuklojančius paukščius. Jei dvikojai lietuviai jau taip nekenčia keturkojų, tai vertėtų įsirengt paplūdimius po gaubtu, nes į jūrą įbrenda ir vilkai, ir šernai, ir briedžiai, traidžioja kirai, kurie ne būtinai yra sveiki.

O kalbant apie mūsų Palangos vandenį, kurio srovės prie kranto maloniai šiltos nuo žmoginio šlapimo sankaupų (šiltame ir geltoname vandenyje daugiausia žaidžia vaikai), būtina pažymėti, kad niekas taip neteršia paplūdimių vandens kaip žmonės. Ne paslaptis, kad kremais įdegiui ir gydomaisiais tepalais nuo nusvilimo išsitrynusios poniutės brenda į jūrą tam, kad, ištursinus uodegą, paleistų į vandenį šiltą skystimėlį… „Jezau Marija! O ką daryt? Tualetas – juk už kilometro!” Galite įsivaizduoti, kokia šioje poniutės paženklintoje jūros vietoje liko cheminė vandens sudėtis…

Grįžtam prie šunų „pliažų”. Deja, įteisinus neparengtus keturkojų paplūdimius tik formaliai, konfliktų tikrai nesumažės. Nes įstatymo raidės pakeitimas – dar nieko nereiškia. Pirmiausia, palaidi šunys – tai pati didžiausia nesąmonė, kokia tik gali būt. Pjautynės, nepatenkintųjų klyksmai, mažesnių šuniukų diskriminacija kaip čia buvus. Palaidas šuo pabėgs, pasimes (šunys dažniausiai pasiklysta prie jūros, nes negirdi šeimininko balso dėl bangų mūšos), ką nors užpuls iš panikos ir vėl bus priežastis „heiteriams” panaikinti šunų paplūdimius.

Kitas dalykas – ligos. Būkim atviri, šunys irgi serga. Dėl to visuose Europos paplūdimiuose bei kempinguose privalu turėti ir parodyti skiepų knygutę, kurioje yra veterinaro spaudas, kad šuo sveikas. Tokiam sveikam šuniui turi būt įrengta ir tinkama infrastruktūra: veterinarinė priežiūra, geriamas vanduo, pavėsis. Priešingu atveju tai bus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pažeidimas.

Jau girdžiu, kaip šunų „heiteriai” klykia: žmonėms nėra, kur nusišikt ir atsigert! O čia – šunims tokie SPA!” Okei, sutarkim tuomet, mielieji, kad šunų „pliažai” bus mokami, juos prižiūrės veterinaras, o paplūdimio gelbėtojas užtikrins viešą tvarką.

Šie civilizuoto šunų paplūdimio elementai egzistuoja visuose Europos (civilizuotos) paplūdimiuose, yra būtini ir patikrinti laiko.

Šunų paplūdimys
Šunų paplūdimys
© M. Sėjūno nuotr.

Mano žiniomis, Neringos savivaldybė šiemet nutarė atidaryt šunų paplūdimius visuose kurortiniuose miesteliuose. Tačiau, bijau, kad tam pasiruošta per menkai. Įkalus lenteles „šunų paplūdimys” ir paleidus ten laisvai ganytis keturkojus, prasidės žmonių ir šunų karai.

Būtų smagu, kad kurortų valdžia labai rimtai pažiūrėtų į šį reikalą, nes sostinės vadovai pažvelgė visiškai formaliai (greičiausiai tam, kad atsiknistų šunų teisių gynėjai ir žurnalistai): trimituojama, kad šiuo metu Vilniuje veikia pirmasis ir vienintelis šunų paplūdimys Lietuvoje, Vingio parke. Aha! Labas rytas… Realybė kita: beveik niekas nežino, kur tas paplūdimys iš viso yra, antra - nėra jokios iškabos, trečia pakrantė apaugus šabakštynais, pro kuriuos nei šuo, nei žmogus gyvenime neprasibraus. O juk kartu su keturkoju vandeny turi būti ir jo šeimininkas. Bet kas darbo rimtam valdininkui: suraitė parašą, pystelėjo lentelę (kuri jau supuvo) – o jūs ten duskit savo erkynuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.