Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą

 (47)
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.
Meksikos plikasis šuo
© Shutterstock

„Noriu mažiuko šuniuko, nes reikia draugo vaikui, kad namie būtų nenuobodu; man labai gražus dobermanas; labai noriu tokio, kaip komisaras Reksas; patarkit ką rinktis – vižlą ar vokiečių aviganį, abu labai gražūs…” – svarsto potencialūs pirkėjai. Tačiau daugiausiai klausinėja, kur pirkti pigiau: iš veislyno, iš nelegalių daugintojų ar Baltarusijoje, kur šunys kainuoja per pusę pigiau, ar pasiimti iš prieglaudos… už dyką. Tarsi vienur šunys pigesni kaip vištienos filė ar skalbimo milteliai.

Mieli šunų mylėtojai”, jei jums kyla tokios ir panašios mintys, atsisakykit tokių keistų užgaidų. Tuojau pat! Ir visam gyvenimui. Kodėl? Todėl, kad jūs renkatės šunį, neturėdami žalio supratimo, kiek tai iš tikrųjų kainuoja ir kokie yra jūsų pamėgtos veislės” poreikiai. Jūs renkatės ir perkat šunį, nes pasiguglinot ir jums tiesiog toks šuo yra gražus?! Užmirškit šią netikusią svajonę. Nusipirkit geriau fototapetą ar išsidrožkit medinę šuns statulėlę ir nusifotografuokit. Nes tam, kad ant sofkutės gulintį šuniuką įkelti į veidaknygę, nebūtina kankinti vargšo gyvūno.

Kodėl mano nuomonė tokia radikali? Todėl, kad žinau, kiek Lietuvoje yra naminių gyvūnų, matau kas vyksta prieglaudose, sulaukiu šimtų skundų bei klausimų dėl paliktų šunų, užpultų kaimynų, cypimo, staugimo, mušimo ir gyvūnų kankinimo.

Neseniai patarimo paprašė mergina, priglaudusi prie stulpo pririštą, į dobermaną panašų šunį, kurį prieš tai buvę šeimininkai atvežė, pridaužė, atspardė ir paliko laukuose. Vienišas šuo stiro šaltyje, nieko neprisileido, kol pagaliau prisileido naują globėją. O kiek tokių atvejų visoje Lietuvoje? Tūkstančiai!

Tada, kai žmogus įsigyja šunį dėl to, kad jam gražu”, prasideda bėdos. Šuo, visų pirma, nusiaubia namus; po to loja ir siutina kaimynus; tada puola šunis, metasi ant dviračių, po to ant žmonių, po to jau metasi ir ant šeimininko, kol, pagaliau, perkanda jam veidą…Tada šuo tyliai vežamas į prieglaudą. Ten šuns psichika dar labiau pašlyja. Po kurio laiko, nes šuo labai gražus”, jį kažkas pasiima į namus, įsigudrina įsikelt į lovą ir vieną naktį šuo sukandžioja šeimininkę taip, kad ją tenka vežt į ligoninę ir iš gabaliukų surankiot koją, paliekant septyniolika susiūtų randų. Štai kuo dažnai baigiasi gražiojo šuns pasaka”.

Kiti pažįstami giriasi, kad nusipirko naują labradoriukę. Mat seną išmetė į prieglaudą, nes ta sugedo” – įkando penkių metų mergaitei į galvą. Šeimininkams keista, kodėl taip nutiko, nes šunį labai mylėjo: maitino kotletukais, leido gulėt ant sofkutės, tačiau vieną dieną, kai mergaitė priglaudė prie labradoriukės galvytę, kalytė įkando iki kraujo. Todėl dabar žmonės nusipirko naują kalytę, nes ana buvo, matyt, brokuota… Žodžiu, vieną šunį išmetė kaip sugedusį daiktą ir įsigijo naują. Deja, dažniausiai toks brokas” atsitinka daugumai, ypač kai šunys būna labai jauni - metų arba pusantrų. Tada jie (jei nėra jiems kitaip paaiškinta) mėgina išsikovoti lyderio poziciją savo šeimoje (gaujoje) ir krimsteli kažkurį iš šeimininkų (jokiu būdu nenorėdami ko nors sužalot ar nužudyt). Žmonėms tai būna smūgis žemiau juostos: Kaip!!! Aš ją taip myliu, kepsnius kepu, glostau, myluoju, šukuoju, ant lovos po kaldra priimu, o ji man kanda!!!???” Tokie pseudo šeimininkai niekuomet nesupras, kad tokiam perlepintam šuniui daug smagiau tris dienas nevalgius tų šlykščių kotletukų dešimt minučių pažaisti lauke su šeimininku, nei riogsot prie teliko ir augint lašinius…

Deja, sofinis sindromas ištiko ir mano numylėtą dobermanų veislę. Oficialiai pripažinta, kad ši veislė po truputį nykstanti. Šunys, nesulaukę tinkamo amžiaus, miršta dažniausia dėl širdies ligų. Lietuvoje veislynai beveik nevykdo veiklos dėl draudimų karpyt ausis (tai buvo daroma nelegaliai, klastojant dokumentus). Šiuo metu dauguma įvežama iš Rusijos ir Baltarusijos, kur karpymas neuždraustas arba perkama iš nelegalių daugyklų. Veislė per dešimtmečius labai pakito, tapo sunkiasvorė, ligota. Europos mokslininkai vykdo tyrimus, siekdami nustatyti veislės nykimo priežastis.

Mano giliu įsitikinimu, didelę žalą šiai ir kitoms veislėms daro prigimtinių šus poreikių nežinojimas. Užaugus šuniui, mes dažniausiai manom, kad viską atpirks ilgi pasivaikščiojimai ir bėgiojimai šalia dviračio, rastų ar padangų tampymas miške. Nieko panašaus. Šuo darysis ištvermingesnis, stipresnis, žinoma, jei neplyš širdis nuo netinkamo krūvio. Tačiau po tokių tampymų, tikrai nebus labiau valdomas. Mes pamiršom dar ir tokį dalyką, kad šuo turi smegenis. Labiau patyrę ir mąstantys dresuotojai puikiai žino, kad pusvalandis geros treniruotės, kurios metu šuo turi galvot, ką daryt, jį labai nuvargina. Po tokio aktyvaus intelektualinio sporto šuo dažniausiai guli atsijungęs gerą pusdienį. Kitas puikus užsiėmimas – sportas. Tai IPO elementai, kuriuos atlikdamas šuo itin džiaugiasi, nes patenkina savo prigimtinius instinktus – pagauna grobį. Ir nereikia būt dideliu profesionalu, kad tuo užsiimtum, tačiau bet kuris aikštelėje įsitikins, kad po 20 minučių grobio vaikymo ir pagavimo, šuo gulės namie ant sofkutės kaip lapas.

Vadinasi, nežinojimas, nemokėjimas atliepti prigimtinių veislės instinktų ir su ja teisingai leisti laiką - gali virsti kančia šuniui ir šeimininkui, o kartais - ir tragedija.

Ir pagrindinis dalykas - finansai. Mūsų veislės paskyroje kažkas mėgino paskaičiuot, kiek kainuotų šuns išlaikymas per mėnesį. Tokiems potencialiems pirkėjams turiu labai liūdną žinią: šuo kainuoja labai daug. Ir tai ne tik dokumentai ar skiepai. Tai ir pavadėliai, ir antkakliai, ir liemenės, ir žaislai, ir maistas, ir vaistai (šuo kažką suvalgys, užsikrės, išsisuks koją), narvai, boksai, ir užtiesalas automobilyje, ir dresuotojas ir taip toliau – tai kainuoja šimtus eurų. Ne į metus, o kas mėnesį! O jei ketinate dalyvauti parodose ir varžybose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, darykite tūkstantines samatas: kuras, viešbučiai, įranga, figurantas, hendleris, registracijos mokestis, apranga ir pamatysit, kad į parodą arba varžybas be tūkstančio eurų net nepajudėsit. Čia, neskaitant to, kad reikia didelio automobilio ir kelionei pritaikytų narvų bei kitos įrangos, neskaitant gyvūnams draugiškų viešbučių.

Jei norit auginti pigiai, šerti kaulais (tai daryti draudžiama!) ir atliekom – galimas ir toks variantas. Tačiau didelė tikimybė, kad turėsit nevaldomą šunį, kuris pridarys daugybę nelaimių jums ir augs nelaimingas.

Todėl primygtinai prašau visų, kurie naršo ir guglina, ieškodami, koks šuo gražiausias ir labiausiai tiktų prie sofkutės ir automobilio – nepirkite šuns. Jokio!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi
Prasidėjęs atostogų sezonas vis daugiau žmonių suvilioja į keliones kartu pasiimti savo augintinius: šunis, kates ar šeškus. Tam, kad kelionė būtų ne tik sklandi, bet ir saugi, draudikai rekomenduoja laikytis gyvūnų transportavimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus (5)

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus
Į patį Vilniaus senamiestį prieš tris savaites nežinia iš kur atklydęs ir gyventojų Verygos vardu pramintas šernas dabar jau gyvena Panevėžio rajone. Į laukinę gamtą išgarsėjęs knyslys paleistas ties Ramygala. Miesto šurmulį pamėgęs gyvūnas čia nuo šiol tarnaus mokslui.

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų (67)

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų
Smalsaudami, kokį augintinį turi pažįstamas žmogus, dažniausiai tikimės atsakymo, kad tai – šuo arba katinas. Visgi, jei pažįstamas pareiškia, kad namuose laiko vorą arba sraigę, nustembame, tačiau nesunkiai tuo patikime, nes jau esame apie tai girdėję. Visai kitokią reakciją iššauktų atsakymas – štai, auginu voverę. Turbūt dažnas negalėtų tuo patikėti. Galbūt juokauja? Ne – Dijana Grudzinskienė augina voverę ir tai tikrai ne pokštas!

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti? (2)

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (3)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (179)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (48)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.