Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą

 (47)
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.
Meksikos plikasis šuo
© Shutterstock

„Noriu mažiuko šuniuko, nes reikia draugo vaikui, kad namie būtų nenuobodu; man labai gražus dobermanas; labai noriu tokio, kaip komisaras Reksas; patarkit ką rinktis – vižlą ar vokiečių aviganį, abu labai gražūs…” – svarsto potencialūs pirkėjai. Tačiau daugiausiai klausinėja, kur pirkti pigiau: iš veislyno, iš nelegalių daugintojų ar Baltarusijoje, kur šunys kainuoja per pusę pigiau, ar pasiimti iš prieglaudos… už dyką. Tarsi vienur šunys pigesni kaip vištienos filė ar skalbimo milteliai.

Mieli šunų mylėtojai”, jei jums kyla tokios ir panašios mintys, atsisakykit tokių keistų užgaidų. Tuojau pat! Ir visam gyvenimui. Kodėl? Todėl, kad jūs renkatės šunį, neturėdami žalio supratimo, kiek tai iš tikrųjų kainuoja ir kokie yra jūsų pamėgtos veislės” poreikiai. Jūs renkatės ir perkat šunį, nes pasiguglinot ir jums tiesiog toks šuo yra gražus?! Užmirškit šią netikusią svajonę. Nusipirkit geriau fototapetą ar išsidrožkit medinę šuns statulėlę ir nusifotografuokit. Nes tam, kad ant sofkutės gulintį šuniuką įkelti į veidaknygę, nebūtina kankinti vargšo gyvūno.

Kodėl mano nuomonė tokia radikali? Todėl, kad žinau, kiek Lietuvoje yra naminių gyvūnų, matau kas vyksta prieglaudose, sulaukiu šimtų skundų bei klausimų dėl paliktų šunų, užpultų kaimynų, cypimo, staugimo, mušimo ir gyvūnų kankinimo.

Neseniai patarimo paprašė mergina, priglaudusi prie stulpo pririštą, į dobermaną panašų šunį, kurį prieš tai buvę šeimininkai atvežė, pridaužė, atspardė ir paliko laukuose. Vienišas šuo stiro šaltyje, nieko neprisileido, kol pagaliau prisileido naują globėją. O kiek tokių atvejų visoje Lietuvoje? Tūkstančiai!

Tada, kai žmogus įsigyja šunį dėl to, kad jam gražu”, prasideda bėdos. Šuo, visų pirma, nusiaubia namus; po to loja ir siutina kaimynus; tada puola šunis, metasi ant dviračių, po to ant žmonių, po to jau metasi ir ant šeimininko, kol, pagaliau, perkanda jam veidą…Tada šuo tyliai vežamas į prieglaudą. Ten šuns psichika dar labiau pašlyja. Po kurio laiko, nes šuo labai gražus”, jį kažkas pasiima į namus, įsigudrina įsikelt į lovą ir vieną naktį šuo sukandžioja šeimininkę taip, kad ją tenka vežt į ligoninę ir iš gabaliukų surankiot koją, paliekant septyniolika susiūtų randų. Štai kuo dažnai baigiasi gražiojo šuns pasaka”.

Kiti pažįstami giriasi, kad nusipirko naują labradoriukę. Mat seną išmetė į prieglaudą, nes ta sugedo” – įkando penkių metų mergaitei į galvą. Šeimininkams keista, kodėl taip nutiko, nes šunį labai mylėjo: maitino kotletukais, leido gulėt ant sofkutės, tačiau vieną dieną, kai mergaitė priglaudė prie labradoriukės galvytę, kalytė įkando iki kraujo. Todėl dabar žmonės nusipirko naują kalytę, nes ana buvo, matyt, brokuota… Žodžiu, vieną šunį išmetė kaip sugedusį daiktą ir įsigijo naują. Deja, dažniausiai toks brokas” atsitinka daugumai, ypač kai šunys būna labai jauni - metų arba pusantrų. Tada jie (jei nėra jiems kitaip paaiškinta) mėgina išsikovoti lyderio poziciją savo šeimoje (gaujoje) ir krimsteli kažkurį iš šeimininkų (jokiu būdu nenorėdami ko nors sužalot ar nužudyt). Žmonėms tai būna smūgis žemiau juostos: Kaip!!! Aš ją taip myliu, kepsnius kepu, glostau, myluoju, šukuoju, ant lovos po kaldra priimu, o ji man kanda!!!???” Tokie pseudo šeimininkai niekuomet nesupras, kad tokiam perlepintam šuniui daug smagiau tris dienas nevalgius tų šlykščių kotletukų dešimt minučių pažaisti lauke su šeimininku, nei riogsot prie teliko ir augint lašinius…

Deja, sofinis sindromas ištiko ir mano numylėtą dobermanų veislę. Oficialiai pripažinta, kad ši veislė po truputį nykstanti. Šunys, nesulaukę tinkamo amžiaus, miršta dažniausia dėl širdies ligų. Lietuvoje veislynai beveik nevykdo veiklos dėl draudimų karpyt ausis (tai buvo daroma nelegaliai, klastojant dokumentus). Šiuo metu dauguma įvežama iš Rusijos ir Baltarusijos, kur karpymas neuždraustas arba perkama iš nelegalių daugyklų. Veislė per dešimtmečius labai pakito, tapo sunkiasvorė, ligota. Europos mokslininkai vykdo tyrimus, siekdami nustatyti veislės nykimo priežastis.

Mano giliu įsitikinimu, didelę žalą šiai ir kitoms veislėms daro prigimtinių šus poreikių nežinojimas. Užaugus šuniui, mes dažniausiai manom, kad viską atpirks ilgi pasivaikščiojimai ir bėgiojimai šalia dviračio, rastų ar padangų tampymas miške. Nieko panašaus. Šuo darysis ištvermingesnis, stipresnis, žinoma, jei neplyš širdis nuo netinkamo krūvio. Tačiau po tokių tampymų, tikrai nebus labiau valdomas. Mes pamiršom dar ir tokį dalyką, kad šuo turi smegenis. Labiau patyrę ir mąstantys dresuotojai puikiai žino, kad pusvalandis geros treniruotės, kurios metu šuo turi galvot, ką daryt, jį labai nuvargina. Po tokio aktyvaus intelektualinio sporto šuo dažniausiai guli atsijungęs gerą pusdienį. Kitas puikus užsiėmimas – sportas. Tai IPO elementai, kuriuos atlikdamas šuo itin džiaugiasi, nes patenkina savo prigimtinius instinktus – pagauna grobį. Ir nereikia būt dideliu profesionalu, kad tuo užsiimtum, tačiau bet kuris aikštelėje įsitikins, kad po 20 minučių grobio vaikymo ir pagavimo, šuo gulės namie ant sofkutės kaip lapas.

Vadinasi, nežinojimas, nemokėjimas atliepti prigimtinių veislės instinktų ir su ja teisingai leisti laiką - gali virsti kančia šuniui ir šeimininkui, o kartais - ir tragedija.

Ir pagrindinis dalykas - finansai. Mūsų veislės paskyroje kažkas mėgino paskaičiuot, kiek kainuotų šuns išlaikymas per mėnesį. Tokiems potencialiems pirkėjams turiu labai liūdną žinią: šuo kainuoja labai daug. Ir tai ne tik dokumentai ar skiepai. Tai ir pavadėliai, ir antkakliai, ir liemenės, ir žaislai, ir maistas, ir vaistai (šuo kažką suvalgys, užsikrės, išsisuks koją), narvai, boksai, ir užtiesalas automobilyje, ir dresuotojas ir taip toliau – tai kainuoja šimtus eurų. Ne į metus, o kas mėnesį! O jei ketinate dalyvauti parodose ir varžybose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, darykite tūkstantines samatas: kuras, viešbučiai, įranga, figurantas, hendleris, registracijos mokestis, apranga ir pamatysit, kad į parodą arba varžybas be tūkstančio eurų net nepajudėsit. Čia, neskaitant to, kad reikia didelio automobilio ir kelionei pritaikytų narvų bei kitos įrangos, neskaitant gyvūnams draugiškų viešbučių.

Jei norit auginti pigiai, šerti kaulais (tai daryti draudžiama!) ir atliekom – galimas ir toks variantas. Tačiau didelė tikimybė, kad turėsit nevaldomą šunį, kuris pridarys daugybę nelaimių jums ir augs nelaimingas.

Todėl primygtinai prašau visų, kurie naršo ir guglina, ieškodami, koks šuo gražiausias ir labiausiai tiktų prie sofkutės ir automobilio – nepirkite šuns. Jokio!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.