Nuo pražūties išgelbėti gyvūnai šeimai su kaupu atsidėkojo

 (28)
Kaune gyvenančios Ugnės namuose šurmulio netrūksta. Iš pirmo žvilgsnio žalumoje pasislėpusiame name gyvena visas pulkas gyvūnų – septyni šunys, kurių vienas laikinai priglaustas, bei 7 katės, iš kurių didžioji dalis laukinės, sterilizuotos, pakirptomis ausimis – atitinkančios programos „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ programos nuostatus. Didžioji dalis gyvūnų – buvę benamiai, kuriems paskutinė viltis gyventi buvo Ugnės namai.
Ugnės namuose laikomi gyvūnai
© V. Kavaliausko nuotr.

„Gyvūnų poreikis buvo nuo vaikystės. Tada augau daugiabutyje ir pažinojau absoliučiai visus miesto katinus ir šunis iš snukučių: žinojau jų vardus, istorijas, kas kur gyvena. Pinigus, kuriuos gaudavau ledams, išleisdavau gyvūnų šėrimui. Vėliau, kai pradėjo kurtis savanoriškos globos organizacijos, visiškai natūraliai prisijungiau prie jų veiklos", - pasakojo moteris.

Moters priglaustų šunų istorijos neretam atima amą, nors pažvelgus į kieme dūkstančius augintinius sunku patikėti, kad guvūs keturkojai išgyveno tikrą pragarą.

„Koksas irgi yra iš prieglaudos. Jis labai įžymus šuo, nes į prieglaudą buvo patekęs labai daug kartų. Tokio tipo šunų, kurie sugeba patekti daug kartų į karantinavimo tarnybą ir išgyventi gatvėje, pasitaiko labai retai. Jam buvo nukirptos ausys, tad gyvenant gatvėje, kur snigo, lijo, ausų uždegimas buvo klaikus. Ausys savo apsauginės funkcijos jau neatliko", - kalbėjo pašnekovė.

„Patekęs pas mane priaugo septynis kilogramus, bet antsvorio tikrai neturi. Uždegimas buvo išplitęs iki vidinės ausies, jis vaikščiojo persisukęs. Aš jį pasiėmiau gydyti. Jis mūsų namuose jau ketveri metai. Ausys reikalauja papildomos priežiūros, chirurginiu būdu buvo formuota dirbtinė landa, bet viskas yra gerai – jis sportuoja ir džiaugiasi gyvenimu. Koksas – mano kačiukų auklė. Kai prasideda mažų išmestų kačiukų sezonas, jis juos prausia, masažuoja, laižo, padeda auginti. Jau nesuskaičiuočiau, kiek kačiukų yra užauginęs", - dėstė Ugnė.

„Bobas – pririštas, nes yra senas ir aklas. Bet, nepaisant to, jis labai sėkmingai randa išėjimą iš kiemo. Mes jį radome miškuose, Kazlų Rūdoje, praėjusį rudenį. Ant kaklo tebuvo vielutės galiukas, tad mes jį pasiėmėme nukaršinti. Panašaus tipo šuo į Koksą iš tos pačios prieglaudos gyvena voljere. Jis labai aktyvus šuo, žmonės su juo nesusitvarkydavo, jam reikėdavo daugiau iškrovos negu pasiėmę žmonės galėjo jam duoti. Tad galiausiai liko pas mane", - apie savo augintinį pasakojo moteris.

„Dar yra Meška. Žmonės įsigijo šuniuką turguje be dokumentų, manydami, kad jis kilmingas. Augindami pamatė, kad nekilmingas, nutrenkė seneliui į kaimą. Jis jį mylėjo, bet galiausiai senelis mirė. Šunį norėjo pririšti, kad fermas saugotų, bet jis tokiomis sąlygomis būtų neišgyvenęs. Tad aš jį praėjusiais metais pasiėmiau, metus dirbau su jo baimėmis, kurių jis vis dar turi. Jam labai trūksta socializavimosi patirties", - aiškino kaunietė.

„Jei nebūčiau pasiėmusi tų šunų, greičiausiai niekas ir nebūtų jų paėmę. Koksas būtų kritęs nuo ligos, kito seno ir aklo nebūtų niekas ėmę, Mešką bandžiau dovanoti, bet nesulaukiau nė vieno skambučio", - tikino moteris.

Vienintelė kilminga namuose dovanota čihuahua veislės kalytė Zara. Visas būrys šunų sutaria puikiai, dūksta kaip prisukti. Ugnės pasiteiravę apie priglaustų šunų psichiką ir patirtas traumas, sužinome, kad ji labai kritiškai vertina žmonių polinkį „diagnozuoti“ psichines ligas.

„Kiekvieno psichika yra individuali. Dėl klijuojamos etiketės, kad gyvūno psichika suluošinta, tai aš ginčyčiausi. Man kyla paprasčiausių klausimų: kokia yra žmogaus kompetencija, pagal kokius kriterijus, testus, standartus jis nustato psichikos pažeidimą, kaip tarpusavyje palyginti, nes pasitaiko šunų, kurie turi agresijos problemų dėl patirto gyvenimo. Tokiu atveju su juo užtenka pusę metų padirbti. Kitas šuo neturi agresijos, bet turi baimę, su juo tenka dirbti pusantrų metų. Tai kurio šuns psichika sužalota labiau ir kuo remiantis tai įvertinti? Jeigu su šuniu dirbi ir nepasiteisina metodai, galima galvoti apie sužalotą psichiką, nepataisomas traumas. Jeigu šuo turi tik elgesio problemų, tai nėra psichikos problema", - sakė Ugnė.

Ugnės priglausti šunys ne tik džiaugiasi geru gyvenimu, bet ir padeda moteriai ugdyti sūnų Audrių: „Mano sūnus tarp gyvūnų augo visą gyvenimą. Jis serga gana reta genetine medžiagų apykaitos liga, sutrikimu. Kai jam buvo metai, jis buvo visiškai paralyžiuotas, pusę metų buvo komos būsenos. Po to jis visko mokėsi iš naujo su šunimis: mesti kamuoliuką, įsikibus į šunį atsistoti.“

„Dodis yra mano pagrindinis šuo vykdant kaniterapiją. Jis paimtas iš prieglaudos, į kurią pateko du šuneliai iš vienų namų. Kai aš atvykau, tuo metu buvo labai šalta, prieglaudoje – taip pat, lapkričio mėnuo. Jie ten būtų sušalę. Jį aš pasiėmiau tikėdamasi surasti naujus namus, bet pasilikau sau.“
Dodis motyvuoja Audrių daryti vienus ar kitus dalykus. Pavyzdžiui, jam reikia daryti mankštą, tai jau yra ritualas – kas vakarą einame iki parduotuvės, kur yra laipteliai, kelis kartus užlipame ir nulipame, grįžtame atgal ir tai jau yra reabilitacija, tas krūvis, kuris yra reikalingas kasdien. Esmė ta, kad jį patį išsivesti yra sunku, bet vesti šunį jis jau nori pats. Taip pat jis mielai atkartoja judesius, kuriuos pirmiausia parodo šuo", - kalbėjo pašnekovė.

„Vieną kartą su sūnumi atsigulėme į ligoninę: pasikeitus aplinkai, vaikas sustresavo ir atsisakė valgyti bei gerti. Tada tiesiog visiškai juokais vaikui pasakiau komandą „balsas“, vaikas sulojo – jis mėgsta tą garsą imituoti, jam patinka, kai pagal šią komandą suloja mūsų šunys. Kai išgirsta lojimą, Audrius žino, kad šuo gauna kąsnelį už tai, vadinasi, jis gavo šaukštą košės. Tada vėl buvo komanda, už kurią jis gavo šaukštą košės. Taip suvalgėme visą lėkštę. Sesutės labai keistai žiūrėjo į šį procesą, bet tai padėjo pamaitinti vaiką, „išvesti“ iš stresinės situacijos, ir tai yra svarbiausia", - aiškino moteris.

Ugnės namuose taip pat gyvena kačių, dvi iš jų yra prijaukintos ir noriai bendrauja su Audriumi. „Esame išgelbėję kačiuką, kuriam tuoj bus treji metai. Draugė sakė, kad jis kaip „gyva šiukšlytė“. Jis jau buvo aklas, akys buvo išpūliavusios, purvinas. Jis ėjo plentu, mes sustojome jo pasiimti, nes maniau, kad jis mirs. Bet katinas išgyveno ir Audrius yra geriausias jo draugas. Kai važiuojame į parduotuvę, sūnus reikalauja pirmiausia nupirkti katinui ėsti. Grįžęs, net nenusiavęs batų, jis puola jo šerti. Jo santykis su gyvūnais yra svarbus, nes jie daug ko išmoko.“

Moteris pasakoja, kad dažniausiai jos veikla sulaukia gerų atsiliepimų, o į kritiką ji nereaguoja: „Būna tokių, kurie klausia, kam man tas vargas, nes gyvūnų kartais būna ir apie 20, kai prasideda jauniklių sezonas. Bet iš tikrųjų svarbiausia, kad aš žinau, kodėl tai darau. Aš matau teigiamą poveikį savo sūnui. Su kiekvienu gyvūnu vaikas kuria skirtingus santykius. Negalią turinčiam vaikui labai reikalinga suvokti, kas galima, o kas ne, kas yra atstumai, ribos, geras elgesys. Visa tai jis išmoksta padedamas gyvūnų“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais. Augintiniai ne tik suteikia džiaugsmo, jaukumo namams, bet ir padeda sutvirtinti santykį tarp šeimos narių, auklėti vaikus ir ugdyti bei puoselėti šeimos tradicijas. Kiekvieną savaitę dalinsimės įvairių įkvepiančių ir įdomių šeimų istorijomis, kurios įrodys, kad keturkojis augintinis tampa ypatinga šeimos dvasia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.