Netradicine ūkininke tapusi veterinarė: kartais dėl savo pacientų tikrai apsiverkiu

 (19)
Prienų rajone įsikūręs veterinarės Aušros žirgynas neretai tampa atokvėpiu nuo miesto šurmulio pavargusiems žmonėms, pramoga negalią turtintiems vaikams bei naujais namais beglobiams gyvūnams. Jaunos moters valdose šiuo metu gyvena 7 žirgai, 7 laikinai arba visam laikui priglaustos katės bei du priglausti šunys – Keri ir Vilkiukas.
Aušra
© T. Lukšio nuotr.

Žirgais ir šunimis jauna moteris domisi nuo pat vaikystės – slapta į namus parsivestas šuniukas paskatino lankytis kinologijos kursuose, o paauglystėje draugės pasiūlymas lankyti žirgyną pamažu tapo gyvenimo būdu.

Šiuo metu Aušra su vyru, šešių mėnesių sūneliu Matėjumi ir tėvais gyvena nuostabiame gamtos prieglobstyje, kur vietos užtenka artimiausiems žmonėms ir visam pulkui gyvūnų.

„Išsikelti į gamtą paskatino mano pirmas žirgas Bopo. Kadangi jis negali gyventi vienas, turėjo atsirasti antras žirgas. Studijų metais, kai iš vieno ūkininko išpirkau pirmąjį žirgą, laikiau jį žirgyne. Bet manęs netenkino žirgyno sąlygos. Tad pradėjau ieškoti, kur Bopo galėčiau laikyti ir prižiūrėti pati. Mano pažįstami pasiūlė apsistoti jų sodyboje, kurią turėjau prižiūrėti ir už tai galėjau joje gyventi. Aplinkiniai gana skeptiškai žiūrėjo į tokį mano pasirinkimą, nes išsikrausčiau viena gyventi viduryje miškų, bet per kurį laiką net tėvus persiviliojau gyventi į kaimą, gamtą:, - pasakoja moteris.

Aušra sako, kad dabar visa šeima džiaugiasi, jog gyvena tikrame rojuje, gryname ore, aplink nuostabūs miškai ir platūs laukai. Moteris prisipažįsta, kad nėra tipinė ūkininkė, kuri augina gyvūnus mėsai ar žemės ūkio darbams.

„Aš esu netipiška ūkininkė, neauginu gyvūnų mėsai, nedirbu laukuose su savo žirgais. Man tiesiog yra gera būti tarp jų. Tai tarsi „relaksacinis“ ūkis. Norime gyvūnams suteikti progą pabūti su žmogumi ne tik kaip ūkiniam gyvuliui, bet kaip augintiniui. Pas mus dažniausiai atvažiuoja tie žmonės, kurie labai daug dirba prie kompiuterių, gydytojai, kurie nuolat būna su žmonėmis. Visi jie atvažiuoja pas mus pailsėti, pabūti su gyvūnais. Pati dar vaikystėje pastebėjau, kad būnant su žirgais pasimiršta visas stresas ir problemos. Lieki tik tu, žirgas ir ta aplinka, kurioje esi. Sunku net žodžiais apibūdinti, kokios emocijos apima išėjus į mišką su žirgais ir šunimis", - dėsto Aušra.

Moteris pasakoja, kad nuo mažens ją supa draugai, kurie myli šunis, arklius arba kates. Susilaukus pirmagimio, prie šio rato prisijungė ir tie, kurie myli vaikus. Jie visi yra bendraminčiai:
„Kai susipažinau su savo vyru, turėjau mažesnį gyvūnų skaičių nei dabar. Jis puikiai su jais visais susigyveno. Iš tiesų mano vyras labai mėgsta kates, tad esame sutarę, kad galime auginti iki dešimt kačių savo ūkyje. Dalis jų pas mus apsistoja trumpam, tik tol, kol surandame naujus namus, o neradusios šeimininkų lieka visam. Mano vyrui lengvas šokas dažniausiai būna tik tada, kai aš jam nusiunčiu nuotrauką klausdama, ar patinka joje esantis gyvūnas, ir tada jis supranta, kad tas gyvūnas pas mus atvažiuos gyventi.“

Aušra nelieka abejinga ir namų neturintiems šunims. Du pamestinukai yra apsigyvenę jos ūkyje ir kuo puikiausiai pritapo prie žirgų kompanijos.

„Mūsų pirmas šuo buvo labradoro retriveris, su dokumentais. Bet, kai paaugo, pamačiau viską iš kitos, gyvūnų prieglaudų pusės. Kai pamatai šimtus gyvūnų, kurie loja ir prašo, kad juos paimtum, nebekyla ranka pirkti veislinio šuns, nes laukia daug širdžių, kurias gali išgelbėti. Aišku, aš priglaudžiu tokias veisles, apie kurias svajoju, kurios mane žavi. Tarkime, Keri ir pateko pas mane, nes ji labai panaši į airių vilkogaudį. Ji iš išvaizdos į jį labai panaši, tik ūgio gerokai trūksta. Keri prieglaudoje gyveno dvejus metus, kol sulaukė manęs. Vilkiuką pamačiau atostogaudama Palangoje. Vilniaus prieglauda įkėlė nuotrauką, kurioje jis labai varganai atrodė, buvo susirgęs grybeliu. Iškart važiavome jo gelbėti. Tiesiog pamatęs gyvūno akis supranti, ar jis tau tinka, ar ne. Kiekvienas laukia savo šeimininko", - dėsto veterinarijos gydytoja.

Žirgyno savininkė neslepia, kad ateityje ji norėtų auginti dar šiek tiek daugiau gyvūnų, bet puikiai supranta, kad kuo daugiau gyvūnų apsigyvens jos ūkyje, tuo mažiau laiko kiekvienam atskirai galės skirti, o kokybiškas kartu praleistas laikas su augintiniais moteriai labai svarbus. Dirbdama veterinare Aušra pastebi, kad žmonės myli gyvūnus, bet neturi žinių, kaip jais rūpintis, nežino naujausios informacijos, todėl neretai pakenkia savo keturkojams.

„Kadangi tenka pavažinėti ir po kaimus, kartais tikrai verkiu ir noriu tuos pacientus išpirkti, kad tik jais būtų tinkamai pasirūpinta. Būna taip, kad pagyvenusio žmogaus neperkalbėsi, nepaaiškinsi, jog žirgo užsirietusios kanopos yra labai blogai. Jauni žmonės labiau reaguoja į pastabas ir imasi veiksmų. Tai džiugina. Tikiu, kad ateis laikas, kai viskas kaimuose pasikeis į gera. Literatūros yra labai daug, net ir internete, tad jeigu turi gyvūną, privalai domėtis, kaip jį tinkamai prižiūrėti", - teigia pašnekovė.

Pirmasis Aušros arklys taip pat buvo išpirktas iš šeimininko, kuris buvo nusprendęs visus savo gyvūnus parduoti mėsos perdirbimo įmonei. Jis Aušrai prasitarė, kad vienas iš jų augintinių yra sportiškesnis, gal net tiktų joti.

„Tuo metu neturėjau lėšų, bet maniau, kad nufotografuosiu jį, gal kažkas kitas norės. Nuvažiavusi ten pamačiau gal apie 20 karvių ir arklių. Jie visi pabėgo į šonus, išskyrus Bopo, dabartinis mano žirgas. Jis vienintelis priėjo prie manęs. Tada supratau, kad gausiu pinigų ir pati jį išpirksiu. Pasiėmiau paskolą ir jį nusipirkau. Bopo turėjo šiek tiek sveikatos problemų, ir joks normalus žmogus nebūtų pirkęs tokio arklio. Jam dabar 14 metų, aš jį turiu 10 metų, ir tik pastaruosius dvejus metus ant jo nejodinėjame dėl tų jo sveikatos problemų, bet jis gyvens pas mane tol, kol pats išeis", - sako Aušra.

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (47)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.