Nemalonios dovanėlės: juoksis tik tie, kurie gyvūnų neturi

 (24)
Tie, kas turi augintinius, žino: palikti juos be priežiūros – tikra beprotybė. Per kelias valandas šuo gali nugraužti stalo koją, o katė stipriai apkandžioti mėgstamiausią gėlę.
Šunys, pagauti nusikaltimo vietoje
© DELFI montažas

Iškando sieną

Lietuvių gyvūnų mylėtojų patirtis verčia aiktelėti. Sudraskyti tapetai, nugraužtas sienos kampas, kėdės ir stalo koja, nukandžiota gėlė – sutrumpintas mielųjų darbelių sąrašas. Kai kuriems net nereikėjo būti paliktiems vieniems. Išdaiga iškrėsta šeimininkui miegant ar esant kitame kambaryje.

Vilnietės Eglės istorija privers sunerimti visus, kurie neleidžia savo šuniui miegoti miegamajame. Mergina pasakoja apie staigmeną, kurią rado atsikėlusi ryte.

„Naktimis Bruno miega narve, neleidžiame jo į miegamąjį. Buvo savaitgalis. Mes mėgstam pamiegoti ilgai ir tądien atsikėlėme apie 12 val. Šuo iškart nubėgo į narvą ir tupi jame. Nustebome, nes įprastai jis taip nesielgia. Pradėjom žvalgytis ir ieškoti ką jau pridirbo. Ilgai vargti nereikėjo: siena išdavikė švietė iš toli“, – prisimena Eglė.

Eglė tęsia, kad Bruno iš šios balos išlipo sausas: nebuvo prigautas nusikaltimo vietoje, be to, labai gailėjosi dėl savo nusikaltimo, todėl ir liko nebartas.

„Šuniukas buvo labai susigėdęs ir nusibaudė pats save. Tupėjo narve, vėliau vaikščiojo ratais aplink tą sieną“, – priduria pašnekovė.

Šuo nugraužė sieną
Šuo nugraužė sieną
© Asm. archyvas

Tiesa, Bruno buvo įamžintas prie savo rytinio užsiėmimo pasekmių. „Jau po keleto valandų mano draugas sugalvojo, kad reikia nufotografuoti Bruno prie tos sienos, tai gal kokį 20 min. bandėme prikviesti jį ir pasodinti, vis bandydavo pabėgti, buvo labai juokinga“, – pasakoja Bruno šeimininkė.

Tai ne pirmas Bruno darbas: būdamas šiek tiek jaunesnis jis apgraužė kėdės koją.
„Kol buvau užsiėmusi savo darbais šuo irgi rado ką nuveikti. Dabar džiaugiamės, kad griaužimo laikotarpis jau praeityje ir be apgriaužtos sienos ir kėdės didesnių nuostolių neteko patirti“, – sako Eglė.

Viskam yra paaiškinimas

Kita augintinio veiklos namuose istorija taip pat verta dėmesio. Namuose vienas paliktas šunelis numarino savo šeimininkės ant palangės pastatytą gėlę. Neturėdamas, ką veikti, o gal tiesiog jausdamas didelę antipatiją orchidėjoms, šuo nukramtė jos žiedus ir nepaliko vilties gėlę atgaivinti. Šuns šeimininkė, grįžusi namo, gavo gerą pamoką: nepalikti gėlių ant palangės, o juolab tada, kai šuo paliekamas vienas namuose, tame pačiame kambaryje.

Šuo nukandžiojo gėlę
Šuo nukandžiojo gėlę
© Asm. archyvas

Tokias augintinių veiklas galima vardyti ir vardyti – katė nudraskė tapetus, šuo nugraužė sieną, čiužinį, kilimą. Tačiau, kodėl? Trūksta vitaminų, auga dantukai ar taip tiesiog norima į save atkreipti dėmesį?

Veterinarijos gydytoja – odontologė Ernesta Sabaliauskienė sako, kad dažniausiai mažus šunelius kamuoja vienatvė, prieš įsigyjant augintinį ji rekomenduoja labai gerai apgalvoti, kiek žmogus galės skirti laiko ir dėmesio būsimam šeimos nariui, ar sugebės su juo eiti pasivaikščioti, žaisti.

„Jis jaučiasi vienišas, jam neužtenka veiklos. Kitas dalykas, gali būti, kad šuniui keičiasi dantys: iš pieninių į nuolatinius. Na, ir, žinoma, tai yra šuns įgimtas instinktas, kad pagaunamas grobis ir plėšomas į gabalus. Tai šuniui yra elgesio norma“, – aiškina specialistė.

Laikotarpis laikinas

Tačiau veterinarė guodžia: šuns norėjimas kažką graužti yra laikinas. Žinoma, svarbu imtis priemonių dar tada, kai šuo ką tik atkeliavęs į naujus namus.

„Tokius dalykus reikia koreguoti, kol šuniukas dar jaunas. Jeigu šuo dar mažas, jis turi turėti savo atskirą teritoriją namuose, kur žaidžia. Toje vietoje gali būti tam tikri daiktai, kuriuos jis gali pasiekti ir graužti. Jie turi būti saugūs, be lengvai nukandamų detalių, kurias šuo gali praryti, jokiais būdais ne kaulai. Svarbu, kad jaunas šuo turėtų žaislų. Tačiau ir jie šuniukai labai greitai atsibosta, todėl geriau neduoti visų iš karto. Jie kaip vaikai: jiems reikia veiklos. Kai šuo žaidžia, jį reikia girti, skatinti, glostyti. Sakyti, kad jis geras. O jeigu pastebima, kad jis jau ima daiktą, kurio negalima liesti, tą akimirką būtina nukreipti jo dėmesį. Aišku, ne tada, kai grįžtama po darbo ir pamatoma, kad viskas sugraužta, o šuo miega“, – pasakoja E. Sabaliauskienė.

Specialistė tęsia, kad jokiu būdų negalima šuns barti, jei jo darbeliai aptinkami praėjus kuriam laikui – šuo vis tiek nesupras, už ką yra baramas. Kai pamatoma, kad štai dabar jis graužia ne savo žaislą, jau reikėtų sudrausminti, patraukti šunį nuo graužiamo objekto.

Svarbiausi dalykai: žaislai, dėmesys ir užimtumas. Galima šunį, prieš paliekant vieną namuose, nuvarginti: ilgai vedžioti, duoti jam sočiai paėsti. Bus didesnė tikimybė, kad jis ilsėsis ir miegos. Veterinarė dar rekomenduoja trumpam išeinant palikti įjungtą televizorių ar radiją negarsiai, kad būtų sukurtas buvimo namuose efektas.

Katė nudraskė tapetus
Katė nudraskė tapetus
© Asm. archyvas

Katės pataisomos sunkiau

Laikantiems kates veterinarė pataria taikyti tas pačias priemones, kaip ir šunims. Tačiau gali ir nepavykti: katės nėra tokios paklusnios, todėl kartais gali niekas taip ir nepadėti.

„Kas liečia kates, tai jokiu būdu netaikykite fizinių bausmių, nes dažniausiai katės vietoj to, kad paklustų, tampa agresyvios ir kerštaujančios. Namuose laikantiems kates būtinai reikia turėti draskyklę, parodyti katei kaip ja naudotis. Kai drasko nepageidaujamus daiktus, sudrausminkite sakydami „ne" tą pačią nusikaltimo sekundę, galite naudoti vandens purkštuvus, plokite rankomis. Taip pat yra atbaidančios priemonės nuo draskymo, kuriomis galima išpurkšti tarkime sofos kampus. Prieš išeinant iš namų šunų ir kačių augintojai turi įsitikinti, kad nepalieka lengvai jiems prieinamose vietose dūžtančių daiktų, žmonių maisto, daiktų, kurių negalima graužti, vaistų ir pan.“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Visiems augintinių šeimininkams belieka palinkėti daug kantrybės: juk išaugus tą amžių, kai norima su viskuo susipažinti ir viską graužti, ateina gražus ir ilgas draugystės laikotarpis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.