Nemalonios dovanėlės: juoksis tik tie, kurie gyvūnų neturi

 (24)
Tie, kas turi augintinius, žino: palikti juos be priežiūros – tikra beprotybė. Per kelias valandas šuo gali nugraužti stalo koją, o katė stipriai apkandžioti mėgstamiausią gėlę.
Šunys, pagauti nusikaltimo vietoje
© DELFI montažas

Iškando sieną

Lietuvių gyvūnų mylėtojų patirtis verčia aiktelėti. Sudraskyti tapetai, nugraužtas sienos kampas, kėdės ir stalo koja, nukandžiota gėlė – sutrumpintas mielųjų darbelių sąrašas. Kai kuriems net nereikėjo būti paliktiems vieniems. Išdaiga iškrėsta šeimininkui miegant ar esant kitame kambaryje.

Vilnietės Eglės istorija privers sunerimti visus, kurie neleidžia savo šuniui miegoti miegamajame. Mergina pasakoja apie staigmeną, kurią rado atsikėlusi ryte.

„Naktimis Bruno miega narve, neleidžiame jo į miegamąjį. Buvo savaitgalis. Mes mėgstam pamiegoti ilgai ir tądien atsikėlėme apie 12 val. Šuo iškart nubėgo į narvą ir tupi jame. Nustebome, nes įprastai jis taip nesielgia. Pradėjom žvalgytis ir ieškoti ką jau pridirbo. Ilgai vargti nereikėjo: siena išdavikė švietė iš toli“, – prisimena Eglė.

Eglė tęsia, kad Bruno iš šios balos išlipo sausas: nebuvo prigautas nusikaltimo vietoje, be to, labai gailėjosi dėl savo nusikaltimo, todėl ir liko nebartas.

„Šuniukas buvo labai susigėdęs ir nusibaudė pats save. Tupėjo narve, vėliau vaikščiojo ratais aplink tą sieną“, – priduria pašnekovė.

Šuo nugraužė sieną
Šuo nugraužė sieną
© Asm. archyvas

Tiesa, Bruno buvo įamžintas prie savo rytinio užsiėmimo pasekmių. „Jau po keleto valandų mano draugas sugalvojo, kad reikia nufotografuoti Bruno prie tos sienos, tai gal kokį 20 min. bandėme prikviesti jį ir pasodinti, vis bandydavo pabėgti, buvo labai juokinga“, – pasakoja Bruno šeimininkė.

Tai ne pirmas Bruno darbas: būdamas šiek tiek jaunesnis jis apgraužė kėdės koją.
„Kol buvau užsiėmusi savo darbais šuo irgi rado ką nuveikti. Dabar džiaugiamės, kad griaužimo laikotarpis jau praeityje ir be apgriaužtos sienos ir kėdės didesnių nuostolių neteko patirti“, – sako Eglė.

Viskam yra paaiškinimas

Kita augintinio veiklos namuose istorija taip pat verta dėmesio. Namuose vienas paliktas šunelis numarino savo šeimininkės ant palangės pastatytą gėlę. Neturėdamas, ką veikti, o gal tiesiog jausdamas didelę antipatiją orchidėjoms, šuo nukramtė jos žiedus ir nepaliko vilties gėlę atgaivinti. Šuns šeimininkė, grįžusi namo, gavo gerą pamoką: nepalikti gėlių ant palangės, o juolab tada, kai šuo paliekamas vienas namuose, tame pačiame kambaryje.

Šuo nukandžiojo gėlę
Šuo nukandžiojo gėlę
© Asm. archyvas

Tokias augintinių veiklas galima vardyti ir vardyti – katė nudraskė tapetus, šuo nugraužė sieną, čiužinį, kilimą. Tačiau, kodėl? Trūksta vitaminų, auga dantukai ar taip tiesiog norima į save atkreipti dėmesį?

Veterinarijos gydytoja – odontologė Ernesta Sabaliauskienė sako, kad dažniausiai mažus šunelius kamuoja vienatvė, prieš įsigyjant augintinį ji rekomenduoja labai gerai apgalvoti, kiek žmogus galės skirti laiko ir dėmesio būsimam šeimos nariui, ar sugebės su juo eiti pasivaikščioti, žaisti.

„Jis jaučiasi vienišas, jam neužtenka veiklos. Kitas dalykas, gali būti, kad šuniui keičiasi dantys: iš pieninių į nuolatinius. Na, ir, žinoma, tai yra šuns įgimtas instinktas, kad pagaunamas grobis ir plėšomas į gabalus. Tai šuniui yra elgesio norma“, – aiškina specialistė.

Laikotarpis laikinas

Tačiau veterinarė guodžia: šuns norėjimas kažką graužti yra laikinas. Žinoma, svarbu imtis priemonių dar tada, kai šuo ką tik atkeliavęs į naujus namus.

„Tokius dalykus reikia koreguoti, kol šuniukas dar jaunas. Jeigu šuo dar mažas, jis turi turėti savo atskirą teritoriją namuose, kur žaidžia. Toje vietoje gali būti tam tikri daiktai, kuriuos jis gali pasiekti ir graužti. Jie turi būti saugūs, be lengvai nukandamų detalių, kurias šuo gali praryti, jokiais būdais ne kaulai. Svarbu, kad jaunas šuo turėtų žaislų. Tačiau ir jie šuniukai labai greitai atsibosta, todėl geriau neduoti visų iš karto. Jie kaip vaikai: jiems reikia veiklos. Kai šuo žaidžia, jį reikia girti, skatinti, glostyti. Sakyti, kad jis geras. O jeigu pastebima, kad jis jau ima daiktą, kurio negalima liesti, tą akimirką būtina nukreipti jo dėmesį. Aišku, ne tada, kai grįžtama po darbo ir pamatoma, kad viskas sugraužta, o šuo miega“, – pasakoja E. Sabaliauskienė.

Specialistė tęsia, kad jokiu būdų negalima šuns barti, jei jo darbeliai aptinkami praėjus kuriam laikui – šuo vis tiek nesupras, už ką yra baramas. Kai pamatoma, kad štai dabar jis graužia ne savo žaislą, jau reikėtų sudrausminti, patraukti šunį nuo graužiamo objekto.

Svarbiausi dalykai: žaislai, dėmesys ir užimtumas. Galima šunį, prieš paliekant vieną namuose, nuvarginti: ilgai vedžioti, duoti jam sočiai paėsti. Bus didesnė tikimybė, kad jis ilsėsis ir miegos. Veterinarė dar rekomenduoja trumpam išeinant palikti įjungtą televizorių ar radiją negarsiai, kad būtų sukurtas buvimo namuose efektas.

Katė nudraskė tapetus
Katė nudraskė tapetus
© Asm. archyvas

Katės pataisomos sunkiau

Laikantiems kates veterinarė pataria taikyti tas pačias priemones, kaip ir šunims. Tačiau gali ir nepavykti: katės nėra tokios paklusnios, todėl kartais gali niekas taip ir nepadėti.

„Kas liečia kates, tai jokiu būdu netaikykite fizinių bausmių, nes dažniausiai katės vietoj to, kad paklustų, tampa agresyvios ir kerštaujančios. Namuose laikantiems kates būtinai reikia turėti draskyklę, parodyti katei kaip ja naudotis. Kai drasko nepageidaujamus daiktus, sudrausminkite sakydami „ne" tą pačią nusikaltimo sekundę, galite naudoti vandens purkštuvus, plokite rankomis. Taip pat yra atbaidančios priemonės nuo draskymo, kuriomis galima išpurkšti tarkime sofos kampus. Prieš išeinant iš namų šunų ir kačių augintojai turi įsitikinti, kad nepalieka lengvai jiems prieinamose vietose dūžtančių daiktų, žmonių maisto, daiktų, kurių negalima graužti, vaistų ir pan.“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Visiems augintinių šeimininkams belieka palinkėti daug kantrybės: juk išaugus tą amžių, kai norima su viskuo susipažinti ir viską graužti, ateina gražus ir ilgas draugystės laikotarpis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.