aA
Tie, kas turi augintinius, žino: palikti juos be priežiūros – tikra beprotybė. Per kelias valandas šuo gali nugraužti stalo koją, o katė stipriai apkandžioti mėgstamiausią gėlę.
Šunys, pagauti nusikaltimo vietoje
© DELFI montažas

Iškando sieną

Lietuvių gyvūnų mylėtojų patirtis verčia aiktelėti. Sudraskyti tapetai, nugraužtas sienos kampas, kėdės ir stalo koja, nukandžiota gėlė – sutrumpintas mielųjų darbelių sąrašas. Kai kuriems net nereikėjo būti paliktiems vieniems. Išdaiga iškrėsta šeimininkui miegant ar esant kitame kambaryje.

Vilnietės Eglės istorija privers sunerimti visus, kurie neleidžia savo šuniui miegoti miegamajame. Mergina pasakoja apie staigmeną, kurią rado atsikėlusi ryte.

„Naktimis Bruno miega narve, neleidžiame jo į miegamąjį. Buvo savaitgalis. Mes mėgstam pamiegoti ilgai ir tądien atsikėlėme apie 12 val. Šuo iškart nubėgo į narvą ir tupi jame. Nustebome, nes įprastai jis taip nesielgia. Pradėjom žvalgytis ir ieškoti ką jau pridirbo. Ilgai vargti nereikėjo: siena išdavikė švietė iš toli“, – prisimena Eglė.

Eglė tęsia, kad Bruno iš šios balos išlipo sausas: nebuvo prigautas nusikaltimo vietoje, be to, labai gailėjosi dėl savo nusikaltimo, todėl ir liko nebartas.

„Šuniukas buvo labai susigėdęs ir nusibaudė pats save. Tupėjo narve, vėliau vaikščiojo ratais aplink tą sieną“, – priduria pašnekovė.

Šuo nugraužė sieną
Šuo nugraužė sieną
© Asm. archyvas

Tiesa, Bruno buvo įamžintas prie savo rytinio užsiėmimo pasekmių. „Jau po keleto valandų mano draugas sugalvojo, kad reikia nufotografuoti Bruno prie tos sienos, tai gal kokį 20 min. bandėme prikviesti jį ir pasodinti, vis bandydavo pabėgti, buvo labai juokinga“, – pasakoja Bruno šeimininkė.

Tai ne pirmas Bruno darbas: būdamas šiek tiek jaunesnis jis apgraužė kėdės koją.
„Kol buvau užsiėmusi savo darbais šuo irgi rado ką nuveikti. Dabar džiaugiamės, kad griaužimo laikotarpis jau praeityje ir be apgriaužtos sienos ir kėdės didesnių nuostolių neteko patirti“, – sako Eglė.

Viskam yra paaiškinimas

Kita augintinio veiklos namuose istorija taip pat verta dėmesio. Namuose vienas paliktas šunelis numarino savo šeimininkės ant palangės pastatytą gėlę. Neturėdamas, ką veikti, o gal tiesiog jausdamas didelę antipatiją orchidėjoms, šuo nukramtė jos žiedus ir nepaliko vilties gėlę atgaivinti. Šuns šeimininkė, grįžusi namo, gavo gerą pamoką: nepalikti gėlių ant palangės, o juolab tada, kai šuo paliekamas vienas namuose, tame pačiame kambaryje.

Šuo nukandžiojo gėlę
Šuo nukandžiojo gėlę
© Asm. archyvas

Tokias augintinių veiklas galima vardyti ir vardyti – katė nudraskė tapetus, šuo nugraužė sieną, čiužinį, kilimą. Tačiau, kodėl? Trūksta vitaminų, auga dantukai ar taip tiesiog norima į save atkreipti dėmesį?

Veterinarijos gydytoja – odontologė Ernesta Sabaliauskienė sako, kad dažniausiai mažus šunelius kamuoja vienatvė, prieš įsigyjant augintinį ji rekomenduoja labai gerai apgalvoti, kiek žmogus galės skirti laiko ir dėmesio būsimam šeimos nariui, ar sugebės su juo eiti pasivaikščioti, žaisti.

„Jis jaučiasi vienišas, jam neužtenka veiklos. Kitas dalykas, gali būti, kad šuniui keičiasi dantys: iš pieninių į nuolatinius. Na, ir, žinoma, tai yra šuns įgimtas instinktas, kad pagaunamas grobis ir plėšomas į gabalus. Tai šuniui yra elgesio norma“, – aiškina specialistė.

Laikotarpis laikinas

Tačiau veterinarė guodžia: šuns norėjimas kažką graužti yra laikinas. Žinoma, svarbu imtis priemonių dar tada, kai šuo ką tik atkeliavęs į naujus namus.

„Tokius dalykus reikia koreguoti, kol šuniukas dar jaunas. Jeigu šuo dar mažas, jis turi turėti savo atskirą teritoriją namuose, kur žaidžia. Toje vietoje gali būti tam tikri daiktai, kuriuos jis gali pasiekti ir graužti. Jie turi būti saugūs, be lengvai nukandamų detalių, kurias šuo gali praryti, jokiais būdais ne kaulai. Svarbu, kad jaunas šuo turėtų žaislų. Tačiau ir jie šuniukai labai greitai atsibosta, todėl geriau neduoti visų iš karto. Jie kaip vaikai: jiems reikia veiklos. Kai šuo žaidžia, jį reikia girti, skatinti, glostyti. Sakyti, kad jis geras. O jeigu pastebima, kad jis jau ima daiktą, kurio negalima liesti, tą akimirką būtina nukreipti jo dėmesį. Aišku, ne tada, kai grįžtama po darbo ir pamatoma, kad viskas sugraužta, o šuo miega“, – pasakoja E. Sabaliauskienė.

Specialistė tęsia, kad jokiu būdų negalima šuns barti, jei jo darbeliai aptinkami praėjus kuriam laikui – šuo vis tiek nesupras, už ką yra baramas. Kai pamatoma, kad štai dabar jis graužia ne savo žaislą, jau reikėtų sudrausminti, patraukti šunį nuo graužiamo objekto.

Svarbiausi dalykai: žaislai, dėmesys ir užimtumas. Galima šunį, prieš paliekant vieną namuose, nuvarginti: ilgai vedžioti, duoti jam sočiai paėsti. Bus didesnė tikimybė, kad jis ilsėsis ir miegos. Veterinarė dar rekomenduoja trumpam išeinant palikti įjungtą televizorių ar radiją negarsiai, kad būtų sukurtas buvimo namuose efektas.

Katė nudraskė tapetus
Katė nudraskė tapetus
© Asm. archyvas

Katės pataisomos sunkiau

Laikantiems kates veterinarė pataria taikyti tas pačias priemones, kaip ir šunims. Tačiau gali ir nepavykti: katės nėra tokios paklusnios, todėl kartais gali niekas taip ir nepadėti.

„Kas liečia kates, tai jokiu būdu netaikykite fizinių bausmių, nes dažniausiai katės vietoj to, kad paklustų, tampa agresyvios ir kerštaujančios. Namuose laikantiems kates būtinai reikia turėti draskyklę, parodyti katei kaip ja naudotis. Kai drasko nepageidaujamus daiktus, sudrausminkite sakydami „ne" tą pačią nusikaltimo sekundę, galite naudoti vandens purkštuvus, plokite rankomis. Taip pat yra atbaidančios priemonės nuo draskymo, kuriomis galima išpurkšti tarkime sofos kampus. Prieš išeinant iš namų šunų ir kačių augintojai turi įsitikinti, kad nepalieka lengvai jiems prieinamose vietose dūžtančių daiktų, žmonių maisto, daiktų, kurių negalima graužti, vaistų ir pan.“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Visiems augintinių šeimininkams belieka palinkėti daug kantrybės: juk išaugus tą amžių, kai norima su viskuo susipažinti ir viską graužti, ateina gražus ir ilgas draugystės laikotarpis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šunų trenerė paaiškino, kas yra geras šuns šeimininkas: kai kuriems apie šunis geriau nė nesvajoti (88)

Šuo žmogui yra tik gyvenimo dalis, o žmogus šuniui – visas gyvenimas. Dažnas, girdėjęs šį...

Gyvūnų dienos akimirkos iš sostinės: keturkojų mylėtojai šventė kartu su augintiniais (6)

Praėjęs šeštadienis gyvūnų mylėtojams buvo šventiškas – spalio 5 dieną pasaulinė gyvūnų...

Vilniuje susirinks gražiausios katės: žada, jog kai kurių išvaizda šokiruos (6)

Tai, kas šokiruoja, priverčia aiktelėti. Vienus iš išgąsčio, kitus iš susižavėjimo. Pūstos...

Šunų sportas – Ingos gyvenimo būdas: klysta net patys geriausi pasaulio šunys (4)

Spalio 5-ąją, kai gyvūnų mylėtojai minės Pasaulinę gyvūnų globos dieną, vilniečiai ir...

Kaune bus statoma didžiausia šalyje gyvūnų ligoninė (27)

Kaune ruošiamasi statyti Smulkiųjų gyvūnų ligoninę, kurioje bus gydomi naminiai augintiniai ir...

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.28 (78)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (161)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (160)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (276)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (112)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (22)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Draudikai bara tėvus: taip skuba į darbą, kad nesirūpina, kaip paleidžia vaikus prie mokyklų

Nors pirmasis mokslo metų mėnuo baigėsi, prie ugdymo įstaigų rytais dar itin sunku išvengti...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (32)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Žalgiriečio Venskaus dvigubas dublis neišgelbėjo Lietuvos kariškių rinktinės nuo pirmo pralaimėjimo

Pasaulio kariškių žaidynėse Kinijoje pirmą pralaimėjimą patyrė Lietuvos krepšinio rinktinė....

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai (3)

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...