Nemalonios dovanėlės: juoksis tik tie, kurie gyvūnų neturi

 (24)
Tie, kas turi augintinius, žino: palikti juos be priežiūros – tikra beprotybė. Per kelias valandas šuo gali nugraužti stalo koją, o katė stipriai apkandžioti mėgstamiausią gėlę.
Šunys, pagauti nusikaltimo vietoje
© DELFI montažas

Iškando sieną

Lietuvių gyvūnų mylėtojų patirtis verčia aiktelėti. Sudraskyti tapetai, nugraužtas sienos kampas, kėdės ir stalo koja, nukandžiota gėlė – sutrumpintas mielųjų darbelių sąrašas. Kai kuriems net nereikėjo būti paliktiems vieniems. Išdaiga iškrėsta šeimininkui miegant ar esant kitame kambaryje.

Vilnietės Eglės istorija privers sunerimti visus, kurie neleidžia savo šuniui miegoti miegamajame. Mergina pasakoja apie staigmeną, kurią rado atsikėlusi ryte.

„Naktimis Bruno miega narve, neleidžiame jo į miegamąjį. Buvo savaitgalis. Mes mėgstam pamiegoti ilgai ir tądien atsikėlėme apie 12 val. Šuo iškart nubėgo į narvą ir tupi jame. Nustebome, nes įprastai jis taip nesielgia. Pradėjom žvalgytis ir ieškoti ką jau pridirbo. Ilgai vargti nereikėjo: siena išdavikė švietė iš toli“, – prisimena Eglė.

Eglė tęsia, kad Bruno iš šios balos išlipo sausas: nebuvo prigautas nusikaltimo vietoje, be to, labai gailėjosi dėl savo nusikaltimo, todėl ir liko nebartas.

„Šuniukas buvo labai susigėdęs ir nusibaudė pats save. Tupėjo narve, vėliau vaikščiojo ratais aplink tą sieną“, – priduria pašnekovė.

Šuo nugraužė sieną
Šuo nugraužė sieną
© Asm. archyvas

Tiesa, Bruno buvo įamžintas prie savo rytinio užsiėmimo pasekmių. „Jau po keleto valandų mano draugas sugalvojo, kad reikia nufotografuoti Bruno prie tos sienos, tai gal kokį 20 min. bandėme prikviesti jį ir pasodinti, vis bandydavo pabėgti, buvo labai juokinga“, – pasakoja Bruno šeimininkė.

Tai ne pirmas Bruno darbas: būdamas šiek tiek jaunesnis jis apgraužė kėdės koją.
„Kol buvau užsiėmusi savo darbais šuo irgi rado ką nuveikti. Dabar džiaugiamės, kad griaužimo laikotarpis jau praeityje ir be apgriaužtos sienos ir kėdės didesnių nuostolių neteko patirti“, – sako Eglė.

Viskam yra paaiškinimas

Kita augintinio veiklos namuose istorija taip pat verta dėmesio. Namuose vienas paliktas šunelis numarino savo šeimininkės ant palangės pastatytą gėlę. Neturėdamas, ką veikti, o gal tiesiog jausdamas didelę antipatiją orchidėjoms, šuo nukramtė jos žiedus ir nepaliko vilties gėlę atgaivinti. Šuns šeimininkė, grįžusi namo, gavo gerą pamoką: nepalikti gėlių ant palangės, o juolab tada, kai šuo paliekamas vienas namuose, tame pačiame kambaryje.

Šuo nukandžiojo gėlę
Šuo nukandžiojo gėlę
© Asm. archyvas

Tokias augintinių veiklas galima vardyti ir vardyti – katė nudraskė tapetus, šuo nugraužė sieną, čiužinį, kilimą. Tačiau, kodėl? Trūksta vitaminų, auga dantukai ar taip tiesiog norima į save atkreipti dėmesį?

Veterinarijos gydytoja – odontologė Ernesta Sabaliauskienė sako, kad dažniausiai mažus šunelius kamuoja vienatvė, prieš įsigyjant augintinį ji rekomenduoja labai gerai apgalvoti, kiek žmogus galės skirti laiko ir dėmesio būsimam šeimos nariui, ar sugebės su juo eiti pasivaikščioti, žaisti.

„Jis jaučiasi vienišas, jam neužtenka veiklos. Kitas dalykas, gali būti, kad šuniui keičiasi dantys: iš pieninių į nuolatinius. Na, ir, žinoma, tai yra šuns įgimtas instinktas, kad pagaunamas grobis ir plėšomas į gabalus. Tai šuniui yra elgesio norma“, – aiškina specialistė.

Laikotarpis laikinas

Tačiau veterinarė guodžia: šuns norėjimas kažką graužti yra laikinas. Žinoma, svarbu imtis priemonių dar tada, kai šuo ką tik atkeliavęs į naujus namus.

„Tokius dalykus reikia koreguoti, kol šuniukas dar jaunas. Jeigu šuo dar mažas, jis turi turėti savo atskirą teritoriją namuose, kur žaidžia. Toje vietoje gali būti tam tikri daiktai, kuriuos jis gali pasiekti ir graužti. Jie turi būti saugūs, be lengvai nukandamų detalių, kurias šuo gali praryti, jokiais būdais ne kaulai. Svarbu, kad jaunas šuo turėtų žaislų. Tačiau ir jie šuniukai labai greitai atsibosta, todėl geriau neduoti visų iš karto. Jie kaip vaikai: jiems reikia veiklos. Kai šuo žaidžia, jį reikia girti, skatinti, glostyti. Sakyti, kad jis geras. O jeigu pastebima, kad jis jau ima daiktą, kurio negalima liesti, tą akimirką būtina nukreipti jo dėmesį. Aišku, ne tada, kai grįžtama po darbo ir pamatoma, kad viskas sugraužta, o šuo miega“, – pasakoja E. Sabaliauskienė.

Specialistė tęsia, kad jokiu būdų negalima šuns barti, jei jo darbeliai aptinkami praėjus kuriam laikui – šuo vis tiek nesupras, už ką yra baramas. Kai pamatoma, kad štai dabar jis graužia ne savo žaislą, jau reikėtų sudrausminti, patraukti šunį nuo graužiamo objekto.

Svarbiausi dalykai: žaislai, dėmesys ir užimtumas. Galima šunį, prieš paliekant vieną namuose, nuvarginti: ilgai vedžioti, duoti jam sočiai paėsti. Bus didesnė tikimybė, kad jis ilsėsis ir miegos. Veterinarė dar rekomenduoja trumpam išeinant palikti įjungtą televizorių ar radiją negarsiai, kad būtų sukurtas buvimo namuose efektas.

Katė nudraskė tapetus
Katė nudraskė tapetus
© Asm. archyvas

Katės pataisomos sunkiau

Laikantiems kates veterinarė pataria taikyti tas pačias priemones, kaip ir šunims. Tačiau gali ir nepavykti: katės nėra tokios paklusnios, todėl kartais gali niekas taip ir nepadėti.

„Kas liečia kates, tai jokiu būdu netaikykite fizinių bausmių, nes dažniausiai katės vietoj to, kad paklustų, tampa agresyvios ir kerštaujančios. Namuose laikantiems kates būtinai reikia turėti draskyklę, parodyti katei kaip ja naudotis. Kai drasko nepageidaujamus daiktus, sudrausminkite sakydami „ne" tą pačią nusikaltimo sekundę, galite naudoti vandens purkštuvus, plokite rankomis. Taip pat yra atbaidančios priemonės nuo draskymo, kuriomis galima išpurkšti tarkime sofos kampus. Prieš išeinant iš namų šunų ir kačių augintojai turi įsitikinti, kad nepalieka lengvai jiems prieinamose vietose dūžtančių daiktų, žmonių maisto, daiktų, kurių negalima graužti, vaistų ir pan.“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Visiems augintinių šeimininkams belieka palinkėti daug kantrybės: juk išaugus tą amžių, kai norima su viskuo susipažinti ir viską graužti, ateina gražus ir ilgas draugystės laikotarpis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (6)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (19)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (48)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (26)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.