aA
Kai išgirsti kalbant apie Belgiją, nejučia pagalvoji apie šokoladą, midijas arba alų, bet ši šalis garsi ne vien tuo. Ir jeigu bent truputėlį domitės šunų veislėmis, tikrai žinote, kad Belgijoje atsirado keturios tarnybinių šunų veislės: malinua, griunendaliai, lakenua, terviurenai. Šie šunys trumpiau net vadinami „belgais“. Šalia tokių rimtų tarnybinių šunų įprasta matyti vyrus, tačiau Lietuvos šunų parodose, o ir vaikštinėdamas po miestą, sutiksi nemažai moterų, besivedančių belgų aviganius. Vaizdelis – gražus, bet galvoje kirba klausimas: ar tai moteriška šunų veislė? Apskritai, ar egzistuoja moteriškos ir vyriškos šunų veislės ir kaip sekasi gyventi su tokiais šunimis, kalbamės su belgų aviganių augintoja Asta Marčiukaitiene.
Astos Marčiukaitienės augintiniai
Astos Marčiukaitienės augintiniai
© Asmeninis albumas

– Šalia belgų bei vokiečių aviganių įprasta matyti vyrus, tačiau šunų parodose, o ir vaikštinėdamas po miestą, sutinki moteris, vedinas šiais šunimis. Ar egzistuoja vyriškos ir moteriškos šunų veislės?

– Nemanau, kad galima šunų veisles skirstyti į vyriškas ir moteriškas. Tarptautinės kinologų federacijos sukurtas veislių klasifikavimo standartas, suskirstantis šunų veisles į dešimt grupių pagal jų pradinę paskirtį, manau, yra pats teisingiausias. Žmogus pasirenka augintinį pagal tai, ką su juo norėtų veikti, ko tikisi iš būsimo šuns. Būtent į tai, o ne į šuns išvaizdą ar stereotipus, svarbu atkreipti dėmesį renkantis naująjį šeimos narį.

Astos Marčiukaitienės augintiniai
Astos Marčiukaitienės augintiniai
© Asmeninis albumas


– Terviurenai – palyginti jauna šunų veislė ir jeigu ne aludaris, šunų mylėtojas ponas Corbeel‘is iš Terviureno kaimelio (laikomas terviurenų veislės pradininku), ko gero, neturėtume šios puikios šunų veislės. Jeigu nebūtų terviurenų, ką pasirinktumėt?

– Terviurenas nebuvo pirmasis mūsų belgų aviganis, apie tai papasakosiu truputį vėliau. Po mūsų namų stogu telpa dvi belgų aviganių veislės: griunendaliai ir terviurenai. Dažnai pajuokauju su vyru: kai sulauksime senatvės ir turėsime mažiau galimybių aktyviai leisti laiką su šunimis, pasirinksime mažesnį, bet vis tiek aviganį. Galbūt valų korgį pembruką. Simpatiją jaučiu ir čekoslovakų vilkšuniams, šelčiams, koliams, australų aviganiams, tačiau šiandien esu laiminga su belgų aviganiais.

– Ir vis dėlto, kodėl belgų aviganiai?

– Pažintis su belgų aviganiais prasidėjo nusprendus įsigyti belgų aviganių griunenedalių kalytę. Iš veislyno pas mus ji atkeliavo prieš aštuonerius metus. Pamilome šį šunų tipą, o įsibėgėjus sėkmingai parodų karjerai ir atradus mėgstamą sportą su šunimi, pro akis nepraslydo ir terviurenai. Tarptautinėje šunų parodoje stebint terviurenų ringą didžiulį ispūdį paliko vieno užsienio veislyno šunys. Supratau: štai ko aš noriu! Greitai užsimezgusi draugystė su terviurenų veisėja davė rezultatų – po penkių mėnesių mūsų namus pasiekė pirmasis terviurenas – kalytė Keitė.

Astos Marčiukaitienės augintiniai
Astos Marčiukaitienės augintiniai
© Asmeninis albumas


– Tarnybinės šunų veislės asocijuojasi su tvirta, vyriška ranka. Galbūt šis įvaizdis klaidingas?

– Terviurenai, kaip ir kiti belgų aviganiai, yra darbinė šunų veislė. Dėl puikių darbinių savybių, noro dirbti su šeimininku ir neišsemiamos energijos jie populiarūs ir dažnai dalyvauja įvairiausiose kinologų veiklose, sporto varžybose. Jie imlūs, komandų mokosi greitai, juos nesunku dresuoti. Tačiau visa tai nereiškia, kad šios veislės šunims reikia griežtos, išskirtinės kontrolės. Sakyčiau, priešingai – kaip ir kitos šunų veislės, tai šunys, kurie su šeimininku dirba kaip komanda, o to pasiekti galima tik dirbant pozityviai, smagiai, sudominus šunį. Ir jokiu būdu ne per baimę ar „griežtą ranką“. Svarbu sukurti tvarų tarpusavio ryšį, pagrįstą pasitikėjimu vienas kitu. Žinoma, tai aktyvūs šunys, todėl jų energiją reikia nukreipti tinkama linkme, sakykime, užsiimti agility, kitomis veiklomis. Priešingu atveju savo energiją terviurenai išlies savaip, ne visada taip, kaip norisi šeimininkui. Auklėjant ir auginant terviureną nepaprastai svarbi atsakinga socializacija, bet čia taip pat kaip socializuojant ir kitų veislių šunis. Norint turėti socialų, draugišką bei drąsų šunį, svarbu jį tinkamai socializuoti. Tuo pačiu noriu paneigti įsitikinimą, kad terviurenai reikalauja nuolatinės kontrolės ir dresūros. Jie be galo protingi, todėl daug dalykų išmoksta iš kitų kartu gyvenančių šunų bei žmonių, lengvai prisitaiko prie šeimos ritmo ir mielai palaiko kompaniją ramiai žiūrint filmą. Jiems svarbiausia – žmogus ir laikas su juo.

Astos Marčiukaitienės augintiniai
Astos Marčiukaitienės augintiniai
© Asmeninis albumas


– Apie terviurenų auklėjimą sako, kad mokyti juos reikia švelniai, bet ryžtingai. Kaip suderinti nesuderinamus dalykus – švelnumą ir ryžtą?

– Terviurenai trykšta noru būti ir bendrauti su savo žmogumi, todėl lengvai pamėgsta bet kokią jiems siūlomą veiklą, tiek pasirodymą šunų parodoje, tiek sportą agility aikštelėje. Švelnus ir pozityvus auklėjimas visada laimi prieš muštrą. Švelnus ir ryžtingas auklėjimas yra puikus apibūdinimas, nes juk ir žmonių gyvenime kraštutinumai neduoda gerų rezultatų. Svarbiausia – balansas.

– Ir dar apie terviurenus sako, kad jie yra simetrijos ir harmonijos įsikūnijimas. Bet juk visi šunys yra simetriški, gracingi...

– Kiekvienam sava šunų veislė arba savas augintinis yra pats gražiausias. Tačiau turime nepamiršti, kad šunų veislės atstovo išvaizda bei temperamentas yra aprašyti tos veislės standarte. O terviurenų veislė aprašoma kaip harmoningai proporcinga, derinanti eleganciją ir jėgą. Man terviurenai yra grožio, jėgos ir stiprybės įsikūnijimas. Tai elegancijos ir ištvermės vienybė. Terviurenai visuomet pasitempę, net bėgdami per purvynus demonstruoja savo graciją ir lengvą kaip pūkas judesį. Dėl lengvo kūno sudėjimo jie gali ilgai dirbti, o reikiamu momentu parodo maksimalias savo galimybes. Turbūt todėl jie tampa vis populiaresni.

Astos Marčiukaitienės augintiniai
Astos Marčiukaitienės augintiniai
© Asmeninis albumas


– Jeigu terviurenai tampa vis populiaresni, tai reiškia, kad šunų parodose bei sporto varžybose jų vis daugiau. O jeigu daugiau – didesnė ir konkurencija. Kokie yra jūsų šunų pasiekimai?

– Šiuo metu laikome tris terviurenus ir griunendalį. Dvi kalytes esame išleidę į patikimus namus bendrasavininkystės pagrindu. Mūsų šunys yra Lietuvos jaunimo bei suaugusių čempionai, taip pat daugelio kitų šalių čempionai, tarptautiniai grožio čempionai. Džiugu, kai namuose bėgioja 2018 metų Europos nugalėtoja, Vokietijos, Beneliukso šalių nugalėtoja ir daugiametė Lietuvos britų aviganių savininkų klubo Top šuo. Šunų vikrumo varžybose startavome A0 trasoje ir savo kategorijoje laimėjome prizines vietas. Taip pat išbandėme šunų jėgos sporto varžybas – šuolius į tolį ir keletą kitų rungčių. Kartą per savaitę su augintiniais važiuojame į Audronės Naruševičės avių ūkį mokytis ganyti avių – mūsų šunys ruošiasi egzaminui, kuris vyks rugpjūčio pabaigoje. Konkurencijos nebijome, džiaugiamės, kad belgų aviganius žmonės vis labiau vertina ir myli.

Letena
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
5.0000

Bišonė tapo laikina juodųjų panterų jauniklio žindyve

Kinijos pietvakariuose esančioje Junano provincijoje kalė tapo laikina juodųjų panterų...

Gražiausi keturkojai susirinko tarptautinėse Druskininkų šunų parodose (12)

Kasmet rugpjūčio pradžioje Lietuvos kinologų draugija Dzūkijos kurorte organizuoja tarptautines...

Dubajuje – specialus vandens pramogų parkas šunims

Dubajuje veikiantis šunų priežiūros centras įkūrė nedidelį vandens parką šunims, kur...

Veisėja Lilija: šunys yra gyvūnai, o veisėjai – ne dievai (32)

Veisliniai šunys yra šalies, kur ta veislė sukurta, nacionalinė vertybė. Veisdami tam tikros...

Šeštadienį Vingio parke nuaidėjo gyvūnų mylėtojų šventė (3)

Šeštadienį Vingio parke buvo švenčiamas ne pelno siekiančios organizacijos „ Gyvūnų...

Top naujienos

Pasirodė naujas Cichanouskajos vaizdo įrašas: iš lapo perskaitė raginimą nutraukti protestus kreipimosi įrašymo laikas ir vieta nežinomi (191)

Baltarusijos valdžiai lojaliame „Telegram“ kanale „Žoltyje slivy“ pasirodė vaizdo įrašas,...

Planuojantiems imti būsto paskolą – ekspertų patarimai: didžiausios gyventojų klaidos, kurios brangiai kainuoja (23)

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, dauguma gyventojų šiuo metu laukia būsto kainų kritimo....

Aktyvuotos policijos ir pasienio pajėgos: aktyviau tikrins atvykstančiuosius žada pasitelkti ne tik pareigūnus

Kylant COVID-19 sergamumo rodikliams tarnybos aktyviau tikrins atvykstančius į Lietuvą.

Patikslintos aplinkybės dėl 18 naujų užsikrėtimų: įvežtiniai atvejai – iš Ukrainos, Nyderlandų ir Ispanijos dviejų asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios (223)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje...

Linkevičius: Cichanouskaja neketino išvykti iš Baltarusijos, tačiau tai buvo vienintelė jos galimybė (209)

Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja yra Lietuvoje, teigia Lietuvos...

Epidemiologų akiraty – populiari Kauno vieta, nustatyti 4 koronaviruso atvejai (35)

Septyni nauji koronaviruso atvejai siejami su židiniais, keturi iš jų – Kauno senamiestyje...

Arūnas Spraunius

Kremlius veržiasi į tarptautinius elito klubus siekdamas juos apdergti

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Jungtinių Tautų (JT) 74-ojoje Generalinėje...

Putinas skelbia apie užregistruotą „pirmąją vakciną nuo koronaviruso“ tikina, kad jau išbandė viena jo dukterų (239)

Rusija sukūrė pirmąją vakciną, suteikiančią „tvarų imunitetą“ nuo naujojo pandeminio...

Surplys: jau dabar prie sienų stiprinama patikra (80)

Visuomenės informavimo grupės (VIG) vadovas Giedrius Surplys antradienį laidoje „Delfi Rytas“...

Egidijus Dragūnas greičiausiai atšauks koncertą Kalnų parke: grupės nario merginai nustatytas koronavirusas

Antradienį paaiškėjo, kad Kaune per vieną parą nustatyta net dvylika užsikrėtimo koronavirusu...

|Maža didelių žinių kaina