Kodėl šuo loja ir kaip jį nutildyti?

 (52)
Lojimas – dažnai šunų skleidžiamas garsas. Žinoma, loja ne tik mūsų augintiniai – tai daro ir irklakojai, lapės ir vilkai. Vilkai, kitaip negu šunys, loja retai. Lojimas jų atveju dažniausiai pastebimas socialiniame kovos ar bandymo apsisaugoti kontekste. Šunų lojimas turi ryškų socialinį atspalvį ir gali būti labai įvarus. Atrodo, tai – viena iš daugybės adaptacijų gyvenant su žmonėmis.
Šuo
© AFP / Scanpix

Manoma, kad vilkų „repertuarą“ sudaro 11 pagrindinių garsų tipų. Tarp vilkų lojimas sudaro vos 2,3 proc. garsų ir laikomas retu įvykiu. Vilkai loja įspėdami, gindamiesi ar su kažkuo nesutikdami. Jų skleidžiami amtelėjimai būna trumpi, o šunys gali loti valandų valandas.

Panašius į vilkų garsus skleidžia Aliaskos malamutai ir terviurenai, tačiau jų prasmės, emocijos, elgesio atsakai daug įvairesni. Pastebėta, kad bulterjerų balso repertuaras labiausiai diferencijuotas, o amerikiečių Stafordšyro terjerai, nors ir prastesnėmis snukio išraiškomis, skleidžia net 12 „naujų garsų“, kokių neišgirsite klausydamiesi vilkų. Platus šunų skleidžiamų garsų repertuaras padidina jų komunikavimo vertę – taip papildoma kūno kalba, atsiranda su išraiška susiję konkretesni motyvai.

Šunys loja įvairiose socialinėse situacijose. Jų lojimą galima skirstyti į funkcinį ir emocinį. Keturkojai loti gali žaisdami ar norėdami padūkti, socialinių kontaktų metu (sveikindamiesi), būdami vieni, bandydami apsisaugoti ir t.t. Šunys amsėti gali nuo labai mažų dienų (mažas šunytis, pranešantis, kad kažkas negerai, o gal norintis pažaisti su suaugusiu) iki įvairių situacijų, atsirandančių suaugusiųjų gyvenime (ir tokių sudėtingu kontekstų, kaip partnerio viliojimo metu).

Greičiausiai tokia stipri mūsų keturkojų kompanionų garsinė komunikacija susiformavo dėl jų prijaukinimo. Naminiai šunys fiziškai skiriasi nuo laukinių „kolegų“, pvz., dažnai jiems būdinga neotenija (nesubrendėlio charakteristikų išlikimas individui suaugus) – didelės galvos, trumpas snukutis, didelės akys, verkšlenimas, lojimas. Šunys gyvena su žmonėmis, daugelyje visuomenių jie laikomi tik kaip naminiai gyvūnėliai. Nuo mažens vieni pirmųjų jų socialinių kontaktų būna su žmonėmis. Be to, kitaip negu vilkai, šunys gyvena mažose teritorijose ir dažnai tos teritorijos ribos kirtimas laikomas įsibrovimu – tad lojimas veikia kaip įspėjimas. Šunys glaudžiai susiję su žmonėmis ir nuo jų priklauso, tad lojimas – būdas pritraukti dėmesį.

Akustinė lojimo struktūra priklausomai nuo konteksto labai skiriasi. Tai – daugiau negu vien atskiri garsai. Klausydami tam tikrose situacijose atsidūrusių šunų lojimą, žmonės gali nustatyti jų emocijas.

Deja, kartais šunų lojimas bendravimą ne palengvina, o atvirkščiai – sukelia nepatogumų. Taip įvyksta tada, kai šuo loja netinkamose vietose ar pernelyg aktyviai. Bėdos dėl lojimo sudaro 13-35 proc. probleminio šunų elgesio. Kadangi šuns amsėjimas gali girdėtis net iki 17 km atstumu, tai gali būti rimta problema.

Labiausiai paplitę metodai lojimui valdyti:

- Suprasti ir panaikinti su lojimu susijusias priežastis.

- Nebausti. Šuo gali loti dėl nerimo ar streso, tad bausmė tai gali tik skatinti.

- Kartoti sąlyčius su dirgikliais raminant šunį.

- Mokant lojimo ir nutilimo komandų.

- Ieškoti profesionalų tarp šunų trenerių, elgesio specialistų, kinologų ar veterinarų.

Speciali įranga kaip antkakliai nuo lojimo būna kelių tipų – purškiantys nemalonius kvapus (paprastai citrusinių vaisių – atrodo, tai viena geriausiai pasiteisinančių priemonių), skleidžiantys nemalonius garsus (pvz., ultragarsą), elektriniai (sulojus sukeliantys nestiprų dilgčiojimą), vibruojantys arba kombinuoti (pvz., šuniui pradėjus loti pasigirsta garsas, o tik po jo purškimas – tai padeda šuniui išmokti sureaguoti ir liautis iki situacijai pablogėjant).

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nesuvokiamas žiaurumas: į veterinarų rankas pateko apšaudytas katinas

Nesuvokiamas žiaurumas: į veterinarų rankas pateko apšaudytas katinas
Rugsėjo 18 d. Vilniuje, Pilaitėje, Tolminkiemio gatvėje, rastas sužeistas katinas, kuriam į pagalbą atskubėjo VšĮ „Vyšnių sodas“. Perdavę šlubą gyvūną veterinarams, benamėmis katėmis besirūpinančios organizacijos savanoriai buvo šokiruoti: pasirodo, jog į gyvūną buvo šaudoma.

Ką daryti, jei katė neėda? (5)

Ką daryti, jei katė neėda?
Kačių savininkai mėgsta pasakoti apie tai, kokios išpaikusios gali būti jų augintinės atėjus vakarienės metui, bet išties čia menki juokai. Kitiems gyvūnams pabadauti vieną kitą dieną nėra kažkas mirtino ir siaubingo, o katėms tai pavojinga.

Klaipėdos policijos pajėgas papildė žavios kalytės Koda ir Luna (1)

Klaipėdos policijos pajėgas papildė žavios kalytės Koda ir Luna
Klaipėdos apskrities policijos kolektyvą papildė dar dvi kinologės ir dvi keturkojės „pareigūnės“- 8 mėn. Koda ir 4 mėn. Luna.

Kodėl katės taip mėgsta dėžes? (5)

Kodėl katės taip mėgsta dėžes?
Dauguma kačių labai mėgsta kartonines dėžes – noriai į jas lenda ir ten smagiai tupi. Pasirodo, tokiam elgesiui yra net keli paaiškinimai.

Kodėl šuo loja ir kaip jį nutildyti? (52)

Kodėl šuo loja ir kaip jį nutildyti?
Lojimas – dažnai šunų skleidžiamas garsas. Žinoma, loja ne tik mūsų augintiniai – tai daro ir irklakojai, lapės ir vilkai. Vilkai, kitaip negu šunys, loja retai. Lojimas jų atveju dažniausiai pastebimas socialiniame kovos ar bandymo apsisaugoti kontekste. Šunų lojimas turi ryškų socialinį atspalvį ir gali būti labai įvarus. Atrodo, tai – viena iš daugybės adaptacijų gyvenant su žmonėmis.

Šunų augintoja: kaip šunį išauklėsite, tokį jį ir auginsite (5)

Šunų augintoja: kaip šunį išauklėsite, tokį jį ir auginsite
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs A. Komskis įrodinėja su gyvūnu žiauriai nesielgęs, nes jis žuvo iškart (231)

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs A. Komskis įrodinėja su gyvūnu žiauriai nesielgęs, nes jis žuvo iškart
Pasieniečių šunį nušovęs Arvydas Komskis, net ir nuteistas už tyčinį nusikaltimą, nė nemano pripažinti savo kaltės. Jis vaikų gyvybe prisiekinėja, kad tyčia tarnybinio pasieniečių šuns nežudė. Klaipėdos apygardos teismui skundą padavęs „tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis tvirtina, kad jei ne tuomet artėję rinkimai, bylos išvis nebūtų.

Kodėl Jūsų šuniui reikia bananų, mėlynių ir moliūgų? (15)

Kodėl Jūsų šuniui reikia bananų, mėlynių ir moliūgų?
Kol sporto klubai sudarinėja gardžias dietas šeimininkams, Lietuvos šunų mylėtojai nusitaikė į naują, bene tobulą meniu jų augintiniams: „Saldžiosios bulvės, obuoliai, žolelės, mėlynės ir netgi bananai kiekvieną keturkojo vakarienę gali paversti ne mažiau romantiška ar sveika negu Jūsų“, – skelbia šunų ėdalo „das Restaurant“ komanda ir kviečia iš naujo pažvelgti į jūsų augintinio gyvenimą, rašoma pranešime spaudai.

Retos veislės šunį auginanti Sitora: šunys išmoko kantrybės (8)

Retos veislės šunį auginanti Sitora: šunys išmoko kantrybės
Klaipėdoje gyvenanti fotografė Sitora Šlauterytė yra puikus „Purina“ socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ atspindys. Jauna moteris neslepia, kad šunys ne tik suteikia džiaugsmo ar įkvėpimo, bet ir moko kantrybės, supratimo bei užsispyrimo. Pašnekovės pažintis su keturkojais prasidėjo dar vaikystėje. Kai Sitorai buvo septyneri, šeimos namuose apsigyveno niufaundlandų veislės šuo, kuris ir buvo meilės šunims pradžia.

Po Lietuvą su augintiniu: ką reikia žinoti ir aplankyti? (41)

Po Lietuvą su augintiniu: ką reikia žinoti ir aplankyti?
Atostogų sezonas eina į pabaigą, bet dažnas iš mūsų dar žino, kur ir kaip praleis laisvas dienas. Juk tikrai yra, ką pamatyti ir parodyti savo ištikimiausiems draugams: Vilniuje esantį pirmąjį šalyje šunų paplūdimį, nedaug nuo sostinės nutolusį Karmazinų pažintinį taką (tiesa, jame teks įveikti nemažai laiptelių) ar daugybę kitų pažintinių takų visoje Lietuvoje, kurie nudžiugins ne tik jus, bet ir jūsų augintinius.

Agresyvų šunį teko nušauti policijos pareigūnui (23)

Agresyvų šunį teko nušauti policijos pareigūnui
Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas, tačiau kartais būna taip, kad net policijos pareigūnams tenka ginti nuo agresyviai nusiteikusių keturkojų jų šeimininkus.

Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai: didina įvairių ligų tikimybę

Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai: didina įvairių ligų tikimybę
Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos grupės yra vaikai, seneliai ir... naminiai gyvūnai. Nors yra atliktų tyrimų, apie pasyvaus rūkymo sukeliamas ligas mūsų augintiniams, deja, apie tai kol kas kalbama nedaug. Tad nenuostabu, kad paprastai nesusimąstome, kaip mūsų veiksmai atsiliepia šalia esantiems gyvūnams, rašoma pranešime spaudai.

Retriverių augintoja: šunį reikia įsigyti ne vaikams, o dėl vaikų (6)

Retriverių augintoja: šunį reikia įsigyti ne vaikams, o dėl vaikų
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Karalienės Elžbietos numylėtiniai – Valų korgiai (3)

Karalienės Elžbietos numylėtiniai – Valų korgiai
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Skundai dėl kankinamų gyvūnų: reginys papiktino (9)

Skundai dėl kankinamų gyvūnų: reginys papiktino
Gyvūnų gerove besirūpinančias organizacijas papiktino vaizdas, kurį teko išvysti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre (LMNSC), Biologinės įvairovės priežiūros skyriuje. Organizacijų atstovai nevyniojo žodžių į vatą: jų teigimu, centre gyvūnai kankinami.