Kodėl šuo loja ir kaip jį nutildyti?

 (52)
Lojimas – dažnai šunų skleidžiamas garsas. Žinoma, loja ne tik mūsų augintiniai – tai daro ir irklakojai, lapės ir vilkai. Vilkai, kitaip negu šunys, loja retai. Lojimas jų atveju dažniausiai pastebimas socialiniame kovos ar bandymo apsisaugoti kontekste. Šunų lojimas turi ryškų socialinį atspalvį ir gali būti labai įvarus. Atrodo, tai – viena iš daugybės adaptacijų gyvenant su žmonėmis.
Šuo
© AFP / Scanpix

Manoma, kad vilkų „repertuarą“ sudaro 11 pagrindinių garsų tipų. Tarp vilkų lojimas sudaro vos 2,3 proc. garsų ir laikomas retu įvykiu. Vilkai loja įspėdami, gindamiesi ar su kažkuo nesutikdami. Jų skleidžiami amtelėjimai būna trumpi, o šunys gali loti valandų valandas.

Panašius į vilkų garsus skleidžia Aliaskos malamutai ir terviurenai, tačiau jų prasmės, emocijos, elgesio atsakai daug įvairesni. Pastebėta, kad bulterjerų balso repertuaras labiausiai diferencijuotas, o amerikiečių Stafordšyro terjerai, nors ir prastesnėmis snukio išraiškomis, skleidžia net 12 „naujų garsų“, kokių neišgirsite klausydamiesi vilkų. Platus šunų skleidžiamų garsų repertuaras padidina jų komunikavimo vertę – taip papildoma kūno kalba, atsiranda su išraiška susiję konkretesni motyvai.

Šunys loja įvairiose socialinėse situacijose. Jų lojimą galima skirstyti į funkcinį ir emocinį. Keturkojai loti gali žaisdami ar norėdami padūkti, socialinių kontaktų metu (sveikindamiesi), būdami vieni, bandydami apsisaugoti ir t.t. Šunys amsėti gali nuo labai mažų dienų (mažas šunytis, pranešantis, kad kažkas negerai, o gal norintis pažaisti su suaugusiu) iki įvairių situacijų, atsirandančių suaugusiųjų gyvenime (ir tokių sudėtingu kontekstų, kaip partnerio viliojimo metu).

Greičiausiai tokia stipri mūsų keturkojų kompanionų garsinė komunikacija susiformavo dėl jų prijaukinimo. Naminiai šunys fiziškai skiriasi nuo laukinių „kolegų“, pvz., dažnai jiems būdinga neotenija (nesubrendėlio charakteristikų išlikimas individui suaugus) – didelės galvos, trumpas snukutis, didelės akys, verkšlenimas, lojimas. Šunys gyvena su žmonėmis, daugelyje visuomenių jie laikomi tik kaip naminiai gyvūnėliai. Nuo mažens vieni pirmųjų jų socialinių kontaktų būna su žmonėmis. Be to, kitaip negu vilkai, šunys gyvena mažose teritorijose ir dažnai tos teritorijos ribos kirtimas laikomas įsibrovimu – tad lojimas veikia kaip įspėjimas. Šunys glaudžiai susiję su žmonėmis ir nuo jų priklauso, tad lojimas – būdas pritraukti dėmesį.

Akustinė lojimo struktūra priklausomai nuo konteksto labai skiriasi. Tai – daugiau negu vien atskiri garsai. Klausydami tam tikrose situacijose atsidūrusių šunų lojimą, žmonės gali nustatyti jų emocijas.

Deja, kartais šunų lojimas bendravimą ne palengvina, o atvirkščiai – sukelia nepatogumų. Taip įvyksta tada, kai šuo loja netinkamose vietose ar pernelyg aktyviai. Bėdos dėl lojimo sudaro 13-35 proc. probleminio šunų elgesio. Kadangi šuns amsėjimas gali girdėtis net iki 17 km atstumu, tai gali būti rimta problema.

Labiausiai paplitę metodai lojimui valdyti:

- Suprasti ir panaikinti su lojimu susijusias priežastis.

- Nebausti. Šuo gali loti dėl nerimo ar streso, tad bausmė tai gali tik skatinti.

- Kartoti sąlyčius su dirgikliais raminant šunį.

- Mokant lojimo ir nutilimo komandų.

- Ieškoti profesionalų tarp šunų trenerių, elgesio specialistų, kinologų ar veterinarų.

Speciali įranga kaip antkakliai nuo lojimo būna kelių tipų – purškiantys nemalonius kvapus (paprastai citrusinių vaisių – atrodo, tai viena geriausiai pasiteisinančių priemonių), skleidžiantys nemalonius garsus (pvz., ultragarsą), elektriniai (sulojus sukeliantys nestiprų dilgčiojimą), vibruojantys arba kombinuoti (pvz., šuniui pradėjus loti pasigirsta garsas, o tik po jo purškimas – tai padeda šuniui išmokti sureaguoti ir liautis iki situacijai pablogėjant).

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (19)

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.

Beglobiai daugiabučių kiemuose: kaip elgtis (20)

Beglobiai daugiabučių kiemuose: kaip elgtis
Pamačius miesto gatvėmis ar daugiabučių kiemuose besiblaškantį gyvūną be šeimininko, apie tai reikėtų informuoti miesto gyvūnų globos ir kontrolės tarnybą arba kitą atsakingą organizaciją. Taip LRT.lt sako Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė. Informaciją, kokia organizacija už tai atsakinga kituose miestuose, galima gauti savivaldybėje.

Gyvūnų globėjai sveikina iniciatyvą privalomai ženklinti augintinius (47)

Gyvūnų globėjai sveikina iniciatyvą privalomai ženklinti augintinius
Gyvūnų globos organizacijos palaiko praėjusią savaitę Seime įregistruotą įstatymo pataisą, numatančią privalomą kačių ir šunų ženklinimą ir registravimą nuo 2019 m., rašoma pranešime spaudai.

„Valstietis“ siūlo privalomą naminių gyvūnų registraciją ir ženklinimą (332)

„Valstietis“ siūlo privalomą naminių gyvūnų registraciją ir ženklinimą
Nuo 2019 metų visos katės ir šunys privalės būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Tokią Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisą Seime registravo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas „valstietis“ Kęstutis Mažeika.

Nuomonė. Šunų šeimininkus reikia taip bausti, kad maža nepasirodytų! (479)

Nuomonė. Šunų šeimininkus reikia taip bausti, kad maža nepasirodytų!
Šiandien išėjai su dideliu šunim į gatvę - lauk atakos. Arba aplos, kad nėra antsnukio, arba aprėks, kad gąsdina mažus vaikus, arba lieps pasitraukt iš tako. Tačiau toks garo nuleidimas - menka bėda. Daugiausia nesusipratimų dėl šuns kakučių.

Kaunietis perpyko: už pasiklydusį šunį pareikalavo išpirkos (98)

Kaunietis perpyko: už pasiklydusį šunį pareikalavo išpirkos
Įsivaizduokite: dingsta jūsų mylimas augintinis, kuris patenka į prieglaudą, bet jei už gyvūną nesumokėsite – daugiau jo nepamatysite. Šią patirtį išgyvenusi šeima kaltina Kauno gyvūnų prieglaudą „Nuaras“ žmonių apgaudinėjimu, tačiau prieglaudos atstovai aiškina, kad teisę prašyti pinigų jie turėjo.

Konkursas: gyvūnams draugiškų įmonių laukia malonios staigmenos (4)

Konkursas: gyvūnams draugiškų įmonių laukia malonios staigmenos
Jei jūsų įmonė geranoriškai žiūri į augintinius darbe, jums pasisekė ne tik dėl to, kad dirbate kartu su liūdėti neleidžiančiu „kolega“, bet ir dėl to, nes galite sudalyvauti konkurse ir laimėti vertingų prizų.

Šuo, kurio ūgis gali siekti per 2 metrus (6)

Šuo, kurio ūgis gali siekti per 2 metrus
Aukščiausi pasaulyje šunys – tokie dideli, kad primena nedidelį arklį. Ant galinių letenų atsistojusio tokio šuns ūgis gali siekti net iki 2,13 metro. Tai airių vilkogaudžiai.

Atskleidė seną paslaptį: kokį pasaulį regi šunys (4)

Atskleidė seną paslaptį: kokį pasaulį regi šunys
Kaip žinia, gyvūnų matomas pasaulis kitoks negu mūsų. Negalime teigti, kad kitos rūšys mato blogiau ar geriau – tiesiog aplinką kiti gyvūnai regi taip, kaip reikia. Pvz., vienų rūšių atstovų itin bloga rega ar spalvų suvokimas, tačiau geresni kiti jutimai, galų gale kai kurie gyvūnai geba matyti tamsoje ar regi mums nesuvokiamas spalvas.

Šunį į konteinerį išmetusiam kauniečiui paskirta bauda (30)

Šunį į konteinerį išmetusiam kauniečiui paskirta bauda
Kauno apylinkės teismas 19-ečiui skyrė baudą už tai, kad jis, norėdamas atsikratyti nepilnametės sesers mišrūnų veislės šuniu, įdėjo jį į transportavimo krepšį ir paliko keturkojį prie transfarmatorinės, esančios šalia šiukšlių konteinerio.

Šie gyvūnai laukia naujų šeimininkų (3)

Šie gyvūnai laukia naujų šeimininkų
Naujuosius metus Vilniaus gyvūnų globos namuose sutiko 48 keturkojai. Per praėjusius 2017 m. po bendrovės „Grinda“ administruojamų gyvūnų namų stogu laikiną prieglaudą rado 996 gyvūnai, rašoma pranešime spaudai.

Kaip išlaikyti augintinius laimingus ir sveikus žiemą

Kaip išlaikyti augintinius laimingus ir sveikus žiemą
Daugelis augintinių šeimininkų žino apie šunims ir katėms kylančią grėsmę dėl aukštos aplinkos temperatūros, tačiau labai žema aplinkos temperatūra gali kelti dar didesnį pavojų jūsų augintiniams, rašoma pranešime spaudai.

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas (9)

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas
„Kaip ir manėm, kalėdinės dovanos sugrįžo į prieglaudą“, – su liūdesiu pokalbį pradeda gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ savanorė Renata Černiauskienė. Kaip ir kiekvienais metais po šventinio laikotarpio vis daugiau prieglaudų pasipildo išmestais gyvūnais, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių (34)

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių
Dar visai neseniai „TV pagalboje“ buvo parodyta besikankinančios kalytės Betės istorija. Šį vakarą eteryje – daugybės žiūrovų atgarsių sulaukusi gyvybės ir mirties drama, rašoma pranešime spaudai.

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys (2)

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.