Kino industrijos išgarsinti šunys nėra skirti vaikams

 (15)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Pievoje bėgiojantys kolių veislės šunys netrukus primena daugelio pamėgtą serialą „Lesė“. Gintarė Urbonavičiūtė, užsiminus apie šį personažą, pasakoja, kad serialas iš tiesų turėjo teigiamos įtakos kolių populiarumui, bet sukūrė mitą, kad tai vaikams skirtas šuo. Kolių veislyno „Auksinė žvaigždė“ įkūrėja tvirtai įsitikinusi, kad bet koks šuo turi būti perkamas suaugusiajam. Būtent tėvai turėtų pratinti ir mokyti tiek šunį, tiek vaiką bendrauti tarpusavyje.

„Su koliais gyvenu nuo pat gimimo – ir tėvai, ir močiutė juos augino. Vienu metu nugaišo mūsų kalytė ir buvo labai sunku įsigyti naują šios veislės šunį. Tuo metu Lietuvoje jų beveik nebuvo likę. Radome tik vieną veislyną, kurio vados ilgai laukėme. Gimus šuniukams, įsigijome sabalinės spalvos kalytę.”

Po kurio laiko užsienyje surastoje vadoje buvo likę du patinėliai, kuriuos Ginatrės šeima nusprendė taip pat auginti. Augintiniai buvo perspektyvūs, jiems puikiai sekėsi dalyvauti parodose.

„Mano visai šeimai labai patinka kolių išskirtinis charakteris. Jie nelabai šuniški – viską apgalvoja, mąsto, jie tokie inteligentai. Namuose jie viską supranta iš akių, nereikia specialios dresūros.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – paskatinti žmones atsakingai rinktis būsimų augintinių veisles ir nesivadovauti mitais apie jas. Dalis stereotipų galioja ir kolių veislės šunims.

„Lietuvoje ši veislė nelabai populiari. Dauguma žmonių kolių bijo dėl jų kailio, mano, kad su juo labai daug darbo. Tačiau tai – tik mitas. Tiesiog šunį kas dieną reikia pašukuoti, bet jokių ypatingų kirpimų nereikia. Kolis yra aviganis, jis savaime apsivalo kailį, be to, jo poplaukis niekada nesušlampa – vanduo nubėga kaip nuo žąsies. O ir jo šėrimasis nėra toks baisus – jis šeriasi tik poplaukiu, o viršutinis kailis lieka. Koliai kailio nemėto – jį reikia iššukuoti ir tiek.“

Koliai – labai draugiški, ištikimi šeimininkui – jeigu jau įsigijai šį šunį, tai visam gyvenimui. Jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų, lengvai prisitaiko prie naujos aplinkos.

„Jiems kur kas daugiau streso kyla, jei pasikeičia šeimininkas, o štai prie naujos vietos jie prisitaiko lengvai. Taip pat jie labai paklusnūs dresūrai, daug mano veistų šunų užsiima agility, obedience sportu, žmonių paieška. Auklėjant kolį neveikia griežtumas – sugadinsi savo santykį su juo, o šuo taps užsispyręs kaip ožys. Jei jis kur nors nenorės eiti, o jį timptelėsi per prievartą, tai jis dar labiau „užsiožiuos“ ir neis. Su juo reikia tik pozityviai bendrauti – užtenka motyvuojančių žodžių, padrąsinimų.“

Gintarė pasakoja, kad koliai yra savarankiški šunys. Pirmiausia jie linkę pagalvoti, ar verta atlikti kokį nors veiksmą ir kokią naudą iš to gaus. Šie šunys turi tvirtą charakterį, tad šeimininkas, norėdamas suprasti savo augintinį, turi išmokti su juo bendrauti ir skirti pakankamai laiko ryšiui kurti.

„Koliai dar vadinami škotų aviganiais, jie kilę iš Škotijos, veisti ganyti avis, todėl labai savarankiški – vieni į kalnus bėgdavo atvesti avių. Jie yra labai nuovokūs. Bėgant laikui veisėjai atkreipė dėmesį į kolius dėl jų grožio, elegancijos, tad pradėjo vis labiau veisti parodoms, vis labiau gražino. O XVIII a. pabaigoje jau buvo galutiniai suformuotas ir patvirtintas veislės standartas. Šiuo metu daugiau avims ganyti žmonės renkasi borderkolius, tačiau vis dar yra kolių, kurie turi išlikusį labai stiprų ganymo instinktą, bet ne visi. Dabar koliai labiau šeimų, parodiniai, sporto šunys.“

Tinkamai išauklėjus kolį ir pamokius vaiką, kaip bendrauti su augintiniu, jie gali tapti gerais draugais. Prieš įsigyjant šios veislės šuniuką svarbu pasitarti su veisėju, kuris iš vados mažylių labiau linkęs bendrauti su vaikais, o kuris jų privengia. Koliai puikiai sugyvena su kitais šunimis ir katėmis.

Kino industrijos išgarsinti šunys nėra skirti vaikams
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Kolių kailis būna trispalvis, marmurinis ir sabalinis (vyrauja nuo auksinės ir raudonmedžio spalvos). Šių šunų dydis svyruoja nuo 51 iki 61 centimetro, priklausomai nuo lyties, anatomijos, kaulų stambumo. Optimalu, jei šuo sveria apie 18–23 kilogramus. Patino svoris gali būti iki 30 kilogramų.”

Gintarės požiūris į augintinius atitinka „Purinos“ socialinio projekto vertybes – įsigytas šuo tampa šeimos nariu. Veisėja pasakoja, kad išleidžiant šuniukus į naujus namus neretai tenka nubraukti ir ašarą, nes kiekvienas mažylis tampa artimu, atsiranda ryšis su jais.

„Šuniukas, skirtas namams, kainuoja apie 300 eurų. Man kartais svarbiau geri šeimininkai, o ne kaina, už kurią galiu parduoti šuniuką. Geri augintojai yra tie, kurie domisi veisle, kartu su šunimi keliauja, linkę palaikyti ryšį su manimi. Tai yra tie žmonės, kuriems šuo yra tikras šeimos narys.“

Užsakymo nr.: PT_74652762

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (8)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (23)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.