Kino industrijos išgarsinti šunys nėra skirti vaikams

 (15)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Pievoje bėgiojantys kolių veislės šunys netrukus primena daugelio pamėgtą serialą „Lesė“. Gintarė Urbonavičiūtė, užsiminus apie šį personažą, pasakoja, kad serialas iš tiesų turėjo teigiamos įtakos kolių populiarumui, bet sukūrė mitą, kad tai vaikams skirtas šuo. Kolių veislyno „Auksinė žvaigždė“ įkūrėja tvirtai įsitikinusi, kad bet koks šuo turi būti perkamas suaugusiajam. Būtent tėvai turėtų pratinti ir mokyti tiek šunį, tiek vaiką bendrauti tarpusavyje.

„Su koliais gyvenu nuo pat gimimo – ir tėvai, ir močiutė juos augino. Vienu metu nugaišo mūsų kalytė ir buvo labai sunku įsigyti naują šios veislės šunį. Tuo metu Lietuvoje jų beveik nebuvo likę. Radome tik vieną veislyną, kurio vados ilgai laukėme. Gimus šuniukams, įsigijome sabalinės spalvos kalytę.”

Po kurio laiko užsienyje surastoje vadoje buvo likę du patinėliai, kuriuos Ginatrės šeima nusprendė taip pat auginti. Augintiniai buvo perspektyvūs, jiems puikiai sekėsi dalyvauti parodose.

„Mano visai šeimai labai patinka kolių išskirtinis charakteris. Jie nelabai šuniški – viską apgalvoja, mąsto, jie tokie inteligentai. Namuose jie viską supranta iš akių, nereikia specialios dresūros.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – paskatinti žmones atsakingai rinktis būsimų augintinių veisles ir nesivadovauti mitais apie jas. Dalis stereotipų galioja ir kolių veislės šunims.

„Lietuvoje ši veislė nelabai populiari. Dauguma žmonių kolių bijo dėl jų kailio, mano, kad su juo labai daug darbo. Tačiau tai – tik mitas. Tiesiog šunį kas dieną reikia pašukuoti, bet jokių ypatingų kirpimų nereikia. Kolis yra aviganis, jis savaime apsivalo kailį, be to, jo poplaukis niekada nesušlampa – vanduo nubėga kaip nuo žąsies. O ir jo šėrimasis nėra toks baisus – jis šeriasi tik poplaukiu, o viršutinis kailis lieka. Koliai kailio nemėto – jį reikia iššukuoti ir tiek.“

Koliai – labai draugiški, ištikimi šeimininkui – jeigu jau įsigijai šį šunį, tai visam gyvenimui. Jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų, lengvai prisitaiko prie naujos aplinkos.

„Jiems kur kas daugiau streso kyla, jei pasikeičia šeimininkas, o štai prie naujos vietos jie prisitaiko lengvai. Taip pat jie labai paklusnūs dresūrai, daug mano veistų šunų užsiima agility, obedience sportu, žmonių paieška. Auklėjant kolį neveikia griežtumas – sugadinsi savo santykį su juo, o šuo taps užsispyręs kaip ožys. Jei jis kur nors nenorės eiti, o jį timptelėsi per prievartą, tai jis dar labiau „užsiožiuos“ ir neis. Su juo reikia tik pozityviai bendrauti – užtenka motyvuojančių žodžių, padrąsinimų.“

Gintarė pasakoja, kad koliai yra savarankiški šunys. Pirmiausia jie linkę pagalvoti, ar verta atlikti kokį nors veiksmą ir kokią naudą iš to gaus. Šie šunys turi tvirtą charakterį, tad šeimininkas, norėdamas suprasti savo augintinį, turi išmokti su juo bendrauti ir skirti pakankamai laiko ryšiui kurti.

„Koliai dar vadinami škotų aviganiais, jie kilę iš Škotijos, veisti ganyti avis, todėl labai savarankiški – vieni į kalnus bėgdavo atvesti avių. Jie yra labai nuovokūs. Bėgant laikui veisėjai atkreipė dėmesį į kolius dėl jų grožio, elegancijos, tad pradėjo vis labiau veisti parodoms, vis labiau gražino. O XVIII a. pabaigoje jau buvo galutiniai suformuotas ir patvirtintas veislės standartas. Šiuo metu daugiau avims ganyti žmonės renkasi borderkolius, tačiau vis dar yra kolių, kurie turi išlikusį labai stiprų ganymo instinktą, bet ne visi. Dabar koliai labiau šeimų, parodiniai, sporto šunys.“

Tinkamai išauklėjus kolį ir pamokius vaiką, kaip bendrauti su augintiniu, jie gali tapti gerais draugais. Prieš įsigyjant šios veislės šuniuką svarbu pasitarti su veisėju, kuris iš vados mažylių labiau linkęs bendrauti su vaikais, o kuris jų privengia. Koliai puikiai sugyvena su kitais šunimis ir katėmis.

Kino industrijos išgarsinti šunys nėra skirti vaikams
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Kolių kailis būna trispalvis, marmurinis ir sabalinis (vyrauja nuo auksinės ir raudonmedžio spalvos). Šių šunų dydis svyruoja nuo 51 iki 61 centimetro, priklausomai nuo lyties, anatomijos, kaulų stambumo. Optimalu, jei šuo sveria apie 18–23 kilogramus. Patino svoris gali būti iki 30 kilogramų.”

Gintarės požiūris į augintinius atitinka „Purinos“ socialinio projekto vertybes – įsigytas šuo tampa šeimos nariu. Veisėja pasakoja, kad išleidžiant šuniukus į naujus namus neretai tenka nubraukti ir ašarą, nes kiekvienas mažylis tampa artimu, atsiranda ryšis su jais.

„Šuniukas, skirtas namams, kainuoja apie 300 eurų. Man kartais svarbiau geri šeimininkai, o ne kaina, už kurią galiu parduoti šuniuką. Geri augintojai yra tie, kurie domisi veisle, kartu su šunimi keliauja, linkę palaikyti ryšį su manimi. Tai yra tie žmonės, kuriems šuo yra tikras šeimos narys.“

Užsakymo nr.: PT_74652762

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.