Kelionė su augintiniu: ką reikia žinoti

Artėjant vasarai, vienas dažniausių keturkojų augintinių savininkų rūpestis – ką daryti su gyvūnu. Palikti keturkojo draugo ilgam laikotarpiui nesinori, o ir ne visi augintiniai lengvai ištveria išsiskyrimą su šeimininkais. O ar galima drąsiai keliauti su augintiniu?
Kelionė su augintiniu
© malamuteblog.com

Dauguma Europos Sąjungos šalių yra itin draugiškos šunims: vaikštant su augintiniu praeiviai sveikina iš tolo, keliautojus su gyvūnais šalys pasitinka specialiais paplūdimiais šunims, jie mielai laukiami net parduotuvėse, prekybos centruose, kavinėse, muziejuose, parkuose, o, pavyzdžiui, Italijoje net yra įstatymas draudžiantis jūsų neįleisti į parduotuvę jei jūs esate su augintiniu. Taigi, nerimas dėl to, kaip jus priims visuomenė, yra visiškai nereikalingas. Be to, jūsų keturkojis draugas dažnai taps naujų įdomių pažinčių ir gerų įspūdžių kaltininkas.

Be abejo, jūs privalote užtikrinti, kad jūsų gyvūnas nebus agresyvus, elgsis tvarkingai, bus vedamas su pavadėliu bei, kad susirinksite augintinio išmatas.

Aliaskos malamutai Taiga ir Yuki su savo šeimininkais jau apkeliavo tūkstančius kilometrų ir turi keletą patarimų kitiems augintinių šeimininkams, padėsiančių užtikrinti lengvą jums ir jūsų keturkojui draugui kelionę.

Kelionės dokumentai

Gyvūno pasas su informacija apie gyvūno ženklinimą bei galiojantį skiepą nuo pasiutligės keliaujant yra būtinas. Prieš vykdami į bet kokią šalį pasidomėkite kokie reikalavimai yra taikomi keliaujant su augintiniu. Jei kertate kelių šalių sienas turite žinoti visų šalių reikalavimus. Papildomai gali būti reikalaujama veterinarijos gydytojo patvirtinimo, kad gyvūnas sveikas ir gali keliauti, įrašų apie papildomus skiepus (pvz., nuo užkrečiamų ligų), kai kurios šalys taiko ir žymos apie per 120 valandų iki įvažiavimo į šalį suvartotus vaistus nuo kirmėlių. Jei jūsų veterinarijos gydytojas ar jūs nesate tikri dėl konkrečiose šalyse taikomų reikalavimų, juos galite sužinoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje, arba tiesiog susisiekus su VMVT telefonu. Nepamirškite, kad gyvūno pasą visuomet privalote turėti su savimi.

Patikimi veterinarai

Jei vienoje vietoje ketinate apsistoti ilgesniam laikui, verta iš anksto pasidomėti arčiausiai esančiais veterinarais ir jų darbo laiku, jei skubiai prireiktų jų pagalbos. Internete rasite ir kitų žmonių atsiliepimus apie veterinarus – taip ekstremalios situacijos atveju išvengsite nekvalifikuotų paslaugų.

Pirmosios pagalbos vaistinėlė

Visada turėkite pirmos pagalbos vaistinėlę, kurią sukomplektuoti padės jūsų veterinarijos gydytojas. Taigos ir Yukio vaistinėlėje visada yra greitai veikiantys vaistai nuo viduriavimo, vaistai nuo alerginės reakcijos (jei įkastų vapsva ar pan.), vaistai nuo skausmo, spazmolitikai, antibiotikai vienai savaitei, atsarginė priemonių nuo erkių ir kirminų norma, termometras, tvarsčiai, keli švirkštai. Tokia vaistinėlė aprūpins jūsų keturkojus viskuo, ko gali prireikti 99 proc. skubios pagalbos atvejų.

Apgyvendinimas

Prieš kelionę, apgyvendinimo paieškos sistemose nurodykite, kad ieškote apgyvendinimo su gyvūnais – pets allowed – ir išsirinkite jums patinkantį viešbutį, apartamentus ar namą. Renkantis viešbutį atkreipkite dėmesį į tai, kad jame būtų patogu ir jums, ir jūsų augintiniui – ar kambarys bus pakankamo dydžio, ar viešbučio aplinka tinkama išeiti pasivaikščioti, ar kambarys vėdinamas/kondicionuojamas. Apie 50-70 proc. visų viešbučių įsileidžia augintinius, tačiau, norint turėti platų pasirinkimą, patartina viešbučio pasiieškoti anksčiau, nes būtent tokie viešbučiai užsakomi anksčiausiai. Taip pat nepakenks ir parašyti viešbučiui žinutę su prašymu patvirtinti, kad jie suprato, kad jūs atvažiuojate su keturkoju draugu ir jiems viskas tinka. Kai kurie viešbučiai augintinius įsileidžia nemokamai, kai kurie ima vienkartinį valymo mokestį kuris gali siekti 20 Eur.

Keliavimas automobiliu

Jei planuojate ilgą kelionę automobiliu, nepamirškite, kad augintiniui reikia nuolat pasivaikščioti – tam rekomenduojame sustoti bent kas kelias valandas (pajudinti raumenis pravers ir jums). Automobilyje turėkite pakankamai vandens, pagirdykite augintinį sustojimų metu bei laikykitės įprasto maitinimo tvarkaraščio. Susirūšiuokite maistą iš anksto reikiamomis porcijomis – bus gerokai paprasčiau kai sustosite. Pasirūpinkite, kad augintiniui būtų patogu keliauti, jis galėtų atsistoti, apsisukti, patogiai atsigulti, nedėkite bagažo nesaugiai šalia gyvūno. Mes nevežiojame savo augintinių narvuose, nes mėgstame matyti juos šalia tam, kad galėtume atidžiai sekti jų būklę ir greitai reaguoti jei būtina. Tačiau užtikrinti jų saugumą kelyje yra būtina, todėl rekomenduojame naudoti specialius saugos diržus, kuriuos galite įsigyti bet kurioje gyvūnų prekių parduotuvėje.

Vasaros metu nepalikite augintinio automobilyje net ir kelioms minutėms. Taisyklė paprasta – išlipate jūs, išlipa ir augintinis. Esant šiek tiek aukštesnei lauko temperatūrai augintinis nugaišti gali vos per kelias minutes.

Taip pat prieš važiuojant į ilgą kelionę būtinai pabandykite pavežioti savo gyvūną trumpesniais atstumais, kad įsitikintumėte, jog gyvūnas priprato prie keliavimo – taip išvengsite streso tiek jūs, tiek jūsų gyvūnas.

Kitos transporto priemonės

Jei keliausite lėktuvu, būtinai susipažinkite su aviakompanijų gyvūnų vežimo taisyklėmis, kurias visada rasite jų puslapiuose internete – ne visos kompanijos skraidina gyvūnus, ne visos leidžia mažus gyvūnus (dažniausiai iki 8kg svorio) įsinešti į lėktuvo kabiną. Jei visgi teks priduoti gyvūną į bagažą, įsigykite kompanijų reikalavimus atitinkantį transportavimo narvą, bet dar svarbiau – kad narvas būtų patogus jūsų augintiniui. Jame jis turi galėti laisvai atsistoti, apsisukti, atsigerti vandens. Jei reikia, prie narvo pridėkite maisto. Nepamirškite, kad gyvūnui tokia kelionė – be galo didelis stresas, pratinkite jį prie tinkamos dėžės gerokai iš anksto. Rinkitės tik patikimas aviakompanijas, pavyzdžiui, turinčias gyvūnų priežiūros centrus tarpinėse stotelėse. Jei keliausite su persėdimais, centruose esantys veterinarijos gydytojai apžiūrės jūsų gyvūno būklę ir nustatys ar jis gali keliauti toliau. Kompanijų puslapiuose to nerasite, bet visada praverčia įlipus į lėktuvą su šypsena veide paprašyti personalo nepamiršti, kad jūsų gyvūnas yra bagažo skyriuje ir kad pilotai įsitikintų ar bagažo skyriuje jam yra palaikoma tinkama temperatūra. Nepatikėsite kiek gyvūnų kasmet miršta bagažo skyriuose dėl netinkamos temperatūros.

Jei keliausite keltu, nors kai kurios kompanijos leidžia palikti šunį automobilyje – niekada to nedarykite! Pasiimkite jį kartu į kajutę arba tiesiog ramiai pabūkite mažiau populiariose bendrose kelto vietose. Nors keltų kompanijos nutyli, yra be galo daug atvejų kai automobiliuose palikti gyvūnai nugaišta dėl deguonies trūkumo, kaitros ir/ar streso. Rekomenduojame susilaikyti nuo maisto bent kelias valandas prieš keliantis keltu.

Kelionių atmintinė

Nepamirškite elementarių taisyklių – visada turėkite vandens ir dubenėlį iš kurio pagirdysite augintinį. Gyvūnų parduotuvėse galite įsigyti įvairių rūšių talpas, kuriose bus patogu nešiotis vandenį. Nepamirškite, kad šunys (bei katės) itin greitai dehidruoja. Gyvūno nereikėtų laikyti saulėkaitoje, ypač, jei poilsiaujate paplūdimyje (pasirūpinkite pavėsiu). Atminkite pagrindinius perkaitimo simptomus: itin greitas lekavimas, pabalusios ir išsausėjusios dantenos, seilėtekis, neritmingas arba padidėjęs pulsas, pakilusi temperatūra, sutrikusi orientacija, silpnumas, viduriavimas, vėmimas, kraujavimas išangėje – tai pastebėję skubiai kreipkitės pas veterinarą. Pasirūpinkite ir apsauga nuo erkių, šie parazitai siaučia ir platina įvairias ligas visoje ES, todėl jų nereikėtų pamiršti ir per atostogas.

Jei keliaujate į vietas, kuriose žema temperatūra, užtikrinkite, kad gyvūnas neperšaltų, pasirūpinkite tinkama jo apranga, nebūkite lauke per ilgai. Dažniausiai tokiose temperatūrose mažiau šalčiui atsparūs šunys suserga šlapimo pūslės uždegimu, tačiau pasitaiko ir rimtesnių nušalimo sukeltų problemų. Jei pastebėsite, kad šaltame ore jūsų šuo pradeda drebėti ar neįprastai elgtis (pvz., sustojęs kilnoja letenas, stengiasi prisiglausti ar užsiropšti ant rankų, pradeda inkšti ar loti) – skubiai eikite į gyvenamą patalpą, kur gyvūnas gana greitai sušils. Nepamirškite, kad esant šaltam orui gyvūnai taip pat dehidruoja, nors ir patys to nesupranta ir nepasiprašo vandens. Vaikščiodami su šunimis sniegynuose turėkite neužšąlančią vandens talpą, arba galimybę tirpinti sniegą ir atsigerti pasiūlykite bent kas valandą.

Į kelionę pasiimkite bent 20 proc. daugiau įprasto jūsų augintiniui maisto, nei jo reikėtų visos kelionės metu. Rekomenduojame vežtis įprastai perkamą maistą, kadangi kitoje šalyje tokio paties maisto galite nerasti, be to net tokio paties maisto sudėtis kitoje šalyje gali nežymiai skirtis ir dėl to gali kilti virškinimo sutrikimai.

Bei nepamirškite, kad atstovaujate Lietuvai, todėl susirinkite savo šunų išmatas ir formuokite pozityvų atsakingų šeimininkų įvaizdį!

Gerų ir nepamirštamų įspūdžių – keliauti su augintiniu visuomet smagiau!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda
Iš nevyriausybinės gyvūnų globos organizacijos gavus pranešimą apie pastebėtą netinkamai vežamą veršelį, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsiant pradėjo tyrimą, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje
Kiekvienam rūpestingam šeimininkui jo gyvūnas lyg šeimos narys – drauge vyksta į keliones, lankosi kavinėse, o kartais net kartu keliauja į darbą. Tačiau namuose atsiradęs kačiukas ar šuniukas ne tik suteikia gerų emocijų, bet ir pareikalauja nemažų finansinių išteklių. Jie skiriami dresūrai, kokybiškam ėdalui, žaislams, augintiniui susirgus ar patyrus traumą ne vieną šimtą eurų gali atsieiti gydymas. Todėl savo augintiniais besirūpinantys šeimininkai vis labiau domisi jų draudimo galimybėmis, teigiama pranešime spaudai.

Keturkojis nusikaltėlis privirė košės: kieno haskis suėdė vištas? (10)

Keturkojis <em>nusikaltėlis</em> privirė košės: kieno haskis suėdė vištas?
Spalio 17 d., antradienį, Kėdainių rajone esančiuose Medėkšiuose buvo sulaikytas... šuo. Agresyvus haskis ne tik įsisukęs į svetimą kiemą suėdė dvi vištas ir pusę triušio, bet ir buvo agresyviai nusiteikęs žmonių atžvilgiu bei bandė sukandžioti moterį, kurios vištas ir suėdė, rašo rinkosaikste.lt.

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai (2)

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai
Mūsų augintiniai, tai mūsų priežiūros ir elgesio su jais atspindys. Ką “įdėsime” į gyvūną – tą ir matysime jų atvaizde. Mūsų užduotis rūpintis jais kaip mažais vaikais, nes juk jie gyvena po mūsų namų stogu. Mes pasirinkome juos ir turime atsakomybę prieš juos, tinkamai ir rūpestingai juos prižiūrėti, mylėti ir tausoti. Juk šie nuostabūs padaužos reikalauja ypatingo dėmesio, patys jie negali susitvarkyti savo kailio, pavalgyti ir nusiprausti, rašoma pranešime spaudai.

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (12)

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje
Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“ puslapyje pastebėjo katinėlio Žirniuko nuotraukas. Jas išvydęs sūnus Jokūbas neabejojo, kad tai ir yra naujasis jų šeimos narys – taip niekam nereikalingas, paliktas gyvūnas tapo geriausiu sergančio berniuko draugu.

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis (8)

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis
Dauguma namuose gyvūnus laikančių žmonių žino, kam jų augintiniai tiesiog negali atsispirti. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad šeimininkai keturkojus ne tik mėgsta lepinti skanėstais, bet ir rūpinasi, kad augintiniai nesušaltų lauke atvėsus orams. Iš plataus asortimento pirkėjai vienas gyvūnams skirtas prekes renkasi dažniau negu kitas, tad pardavimų duomenys leidžia nustatyti, kuriame mieste daugiau šunų, o kuriame – kačių mylėtojų, teigiama pranešime spaudai.

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti? (7)

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti?
Patogiai įsitaisęs, šuo pradeda laižyti kojas. Ir laižo... ir laižo... ir niekaip negali sustoti. Kiekvienas, kuriam teko su tuo susidurti, patvirtins, kad tas garsas tikrai „ėda nervus“. Tačiau čia dar mažiausia bėda. Po kiek laiko kailis ant kojų nuo tokio „čiaumojimo“ pradeda keisti spalvą arba dar blogiau – atsiveria žaizdos. Kodėl, atrodo, sveiki šunys taip keistai elgiasi?

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų (9)

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų
Kada kastruoti ar sterilizuoti yra beveik amžinas klausimas. Šį kartą kalbėsime ne apie amžinąją diskusiją „ar verta operuoti“, tačiau apie „kada“ – ir pažvelgsime į tai iš sportuojančių, aktyvių šunų pozicijos.

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija
Neretai neįtikėtinai raumeningas gyvūnas apšaukiamas steroidų auka – pavyzdžiui, vipetai, kuriems pasireiškia reta genetinė mutacija. Šuo gali būti maždaug dvigubai sunkesnis už įprastą statistinį vipetą - pavyzdžiui, sverti apie 27 kg. Jų plaučiai ir širdis normalaus dydžio, tad jie turėtų gyventi tiek, kiek ir normalūs vipetai. Šių mutavusių gyvūnų tėvai būna įprastos išvaizdos šunys. Dabartinėmis žiniomis, iš visų šunų tik vipetai ir turi šią mutaciją, iš kitų gyvūnų rūšių ją „pasigauti“ gali pelės, avys, galvijai ir žmonės.

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti? (39)

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti?
Mūsų augintiniai negali patys pasiskųsti savo sveikata ir nueiti pas veterinarą, todėl turime prisiimti atsakomybę už jų gerą savijautą. Antradienį DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjo veterinarė ir veterinarijos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė, kalbėjusi apie dažniausius kačių sveikatos sutrikimus ir jų sprendimo būdus.

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?
Nesvarbu, ar norime rimtai sportuoti, ar tik pasivaikščioti, dažną kartu lydi ir visada nuotykiams pasiruošę šunys. Tačiau dėl neatsargaus elgesio jie, kaip ir žmonės, gali susižaloti ir rudens dienas praleisti gydydamiesi traumas.

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas (359)

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas
TV3 žiniose pristatydama naujas Klaipėdos miesto triukšmo prevencijos taisykles, savivaldybės darbuotoja Nina Gendvilienė susilaukė gyvūnų teisių gynėjų pasipiktinimo. Ji siūlo, kad kaimynų ramybę drumsčiantis šunų lojimas turėtų būti sprendžiamas keliant gyvūnams skausmą – naudojant dresūrai skirtas specialias priemones ir pjaunant balso stygas.

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote (9)

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote
Katės – įprasti daugybės namų gyventojai. Nors daug laiko jos praleidžia šalia mūsų, šių paslaptingų būtybių vis dar nesugebėjome pažinti iki galo. Vetvila.lt atrinko įdomiausius faktus apie kates, kuriuos žino ne visi jų šeimininkai.