Kelionė su augintiniu: ką reikia žinoti

Artėjant vasarai, vienas dažniausių keturkojų augintinių savininkų rūpestis – ką daryti su gyvūnu. Palikti keturkojo draugo ilgam laikotarpiui nesinori, o ir ne visi augintiniai lengvai ištveria išsiskyrimą su šeimininkais. O ar galima drąsiai keliauti su augintiniu?
Kelionė su augintiniu
© malamuteblog.com

Dauguma Europos Sąjungos šalių yra itin draugiškos šunims: vaikštant su augintiniu praeiviai sveikina iš tolo, keliautojus su gyvūnais šalys pasitinka specialiais paplūdimiais šunims, jie mielai laukiami net parduotuvėse, prekybos centruose, kavinėse, muziejuose, parkuose, o, pavyzdžiui, Italijoje net yra įstatymas draudžiantis jūsų neįleisti į parduotuvę jei jūs esate su augintiniu. Taigi, nerimas dėl to, kaip jus priims visuomenė, yra visiškai nereikalingas. Be to, jūsų keturkojis draugas dažnai taps naujų įdomių pažinčių ir gerų įspūdžių kaltininkas.

Be abejo, jūs privalote užtikrinti, kad jūsų gyvūnas nebus agresyvus, elgsis tvarkingai, bus vedamas su pavadėliu bei, kad susirinksite augintinio išmatas.

Aliaskos malamutai Taiga ir Yuki su savo šeimininkais jau apkeliavo tūkstančius kilometrų ir turi keletą patarimų kitiems augintinių šeimininkams, padėsiančių užtikrinti lengvą jums ir jūsų keturkojui draugui kelionę.

Kelionės dokumentai

Gyvūno pasas su informacija apie gyvūno ženklinimą bei galiojantį skiepą nuo pasiutligės keliaujant yra būtinas. Prieš vykdami į bet kokią šalį pasidomėkite kokie reikalavimai yra taikomi keliaujant su augintiniu. Jei kertate kelių šalių sienas turite žinoti visų šalių reikalavimus. Papildomai gali būti reikalaujama veterinarijos gydytojo patvirtinimo, kad gyvūnas sveikas ir gali keliauti, įrašų apie papildomus skiepus (pvz., nuo užkrečiamų ligų), kai kurios šalys taiko ir žymos apie per 120 valandų iki įvažiavimo į šalį suvartotus vaistus nuo kirmėlių. Jei jūsų veterinarijos gydytojas ar jūs nesate tikri dėl konkrečiose šalyse taikomų reikalavimų, juos galite sužinoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje, arba tiesiog susisiekus su VMVT telefonu. Nepamirškite, kad gyvūno pasą visuomet privalote turėti su savimi.

Patikimi veterinarai

Jei vienoje vietoje ketinate apsistoti ilgesniam laikui, verta iš anksto pasidomėti arčiausiai esančiais veterinarais ir jų darbo laiku, jei skubiai prireiktų jų pagalbos. Internete rasite ir kitų žmonių atsiliepimus apie veterinarus – taip ekstremalios situacijos atveju išvengsite nekvalifikuotų paslaugų.

Pirmosios pagalbos vaistinėlė

Visada turėkite pirmos pagalbos vaistinėlę, kurią sukomplektuoti padės jūsų veterinarijos gydytojas. Taigos ir Yukio vaistinėlėje visada yra greitai veikiantys vaistai nuo viduriavimo, vaistai nuo alerginės reakcijos (jei įkastų vapsva ar pan.), vaistai nuo skausmo, spazmolitikai, antibiotikai vienai savaitei, atsarginė priemonių nuo erkių ir kirminų norma, termometras, tvarsčiai, keli švirkštai. Tokia vaistinėlė aprūpins jūsų keturkojus viskuo, ko gali prireikti 99 proc. skubios pagalbos atvejų.

Apgyvendinimas

Prieš kelionę, apgyvendinimo paieškos sistemose nurodykite, kad ieškote apgyvendinimo su gyvūnais – pets allowed – ir išsirinkite jums patinkantį viešbutį, apartamentus ar namą. Renkantis viešbutį atkreipkite dėmesį į tai, kad jame būtų patogu ir jums, ir jūsų augintiniui – ar kambarys bus pakankamo dydžio, ar viešbučio aplinka tinkama išeiti pasivaikščioti, ar kambarys vėdinamas/kondicionuojamas. Apie 50-70 proc. visų viešbučių įsileidžia augintinius, tačiau, norint turėti platų pasirinkimą, patartina viešbučio pasiieškoti anksčiau, nes būtent tokie viešbučiai užsakomi anksčiausiai. Taip pat nepakenks ir parašyti viešbučiui žinutę su prašymu patvirtinti, kad jie suprato, kad jūs atvažiuojate su keturkoju draugu ir jiems viskas tinka. Kai kurie viešbučiai augintinius įsileidžia nemokamai, kai kurie ima vienkartinį valymo mokestį kuris gali siekti 20 Eur.

Keliavimas automobiliu

Jei planuojate ilgą kelionę automobiliu, nepamirškite, kad augintiniui reikia nuolat pasivaikščioti – tam rekomenduojame sustoti bent kas kelias valandas (pajudinti raumenis pravers ir jums). Automobilyje turėkite pakankamai vandens, pagirdykite augintinį sustojimų metu bei laikykitės įprasto maitinimo tvarkaraščio. Susirūšiuokite maistą iš anksto reikiamomis porcijomis – bus gerokai paprasčiau kai sustosite. Pasirūpinkite, kad augintiniui būtų patogu keliauti, jis galėtų atsistoti, apsisukti, patogiai atsigulti, nedėkite bagažo nesaugiai šalia gyvūno. Mes nevežiojame savo augintinių narvuose, nes mėgstame matyti juos šalia tam, kad galėtume atidžiai sekti jų būklę ir greitai reaguoti jei būtina. Tačiau užtikrinti jų saugumą kelyje yra būtina, todėl rekomenduojame naudoti specialius saugos diržus, kuriuos galite įsigyti bet kurioje gyvūnų prekių parduotuvėje.

Vasaros metu nepalikite augintinio automobilyje net ir kelioms minutėms. Taisyklė paprasta – išlipate jūs, išlipa ir augintinis. Esant šiek tiek aukštesnei lauko temperatūrai augintinis nugaišti gali vos per kelias minutes.

Taip pat prieš važiuojant į ilgą kelionę būtinai pabandykite pavežioti savo gyvūną trumpesniais atstumais, kad įsitikintumėte, jog gyvūnas priprato prie keliavimo – taip išvengsite streso tiek jūs, tiek jūsų gyvūnas.

Kitos transporto priemonės

Jei keliausite lėktuvu, būtinai susipažinkite su aviakompanijų gyvūnų vežimo taisyklėmis, kurias visada rasite jų puslapiuose internete – ne visos kompanijos skraidina gyvūnus, ne visos leidžia mažus gyvūnus (dažniausiai iki 8kg svorio) įsinešti į lėktuvo kabiną. Jei visgi teks priduoti gyvūną į bagažą, įsigykite kompanijų reikalavimus atitinkantį transportavimo narvą, bet dar svarbiau – kad narvas būtų patogus jūsų augintiniui. Jame jis turi galėti laisvai atsistoti, apsisukti, atsigerti vandens. Jei reikia, prie narvo pridėkite maisto. Nepamirškite, kad gyvūnui tokia kelionė – be galo didelis stresas, pratinkite jį prie tinkamos dėžės gerokai iš anksto. Rinkitės tik patikimas aviakompanijas, pavyzdžiui, turinčias gyvūnų priežiūros centrus tarpinėse stotelėse. Jei keliausite su persėdimais, centruose esantys veterinarijos gydytojai apžiūrės jūsų gyvūno būklę ir nustatys ar jis gali keliauti toliau. Kompanijų puslapiuose to nerasite, bet visada praverčia įlipus į lėktuvą su šypsena veide paprašyti personalo nepamiršti, kad jūsų gyvūnas yra bagažo skyriuje ir kad pilotai įsitikintų ar bagažo skyriuje jam yra palaikoma tinkama temperatūra. Nepatikėsite kiek gyvūnų kasmet miršta bagažo skyriuose dėl netinkamos temperatūros.

Jei keliausite keltu, nors kai kurios kompanijos leidžia palikti šunį automobilyje – niekada to nedarykite! Pasiimkite jį kartu į kajutę arba tiesiog ramiai pabūkite mažiau populiariose bendrose kelto vietose. Nors keltų kompanijos nutyli, yra be galo daug atvejų kai automobiliuose palikti gyvūnai nugaišta dėl deguonies trūkumo, kaitros ir/ar streso. Rekomenduojame susilaikyti nuo maisto bent kelias valandas prieš keliantis keltu.

Kelionių atmintinė

Nepamirškite elementarių taisyklių – visada turėkite vandens ir dubenėlį iš kurio pagirdysite augintinį. Gyvūnų parduotuvėse galite įsigyti įvairių rūšių talpas, kuriose bus patogu nešiotis vandenį. Nepamirškite, kad šunys (bei katės) itin greitai dehidruoja. Gyvūno nereikėtų laikyti saulėkaitoje, ypač, jei poilsiaujate paplūdimyje (pasirūpinkite pavėsiu). Atminkite pagrindinius perkaitimo simptomus: itin greitas lekavimas, pabalusios ir išsausėjusios dantenos, seilėtekis, neritmingas arba padidėjęs pulsas, pakilusi temperatūra, sutrikusi orientacija, silpnumas, viduriavimas, vėmimas, kraujavimas išangėje – tai pastebėję skubiai kreipkitės pas veterinarą. Pasirūpinkite ir apsauga nuo erkių, šie parazitai siaučia ir platina įvairias ligas visoje ES, todėl jų nereikėtų pamiršti ir per atostogas.

Jei keliaujate į vietas, kuriose žema temperatūra, užtikrinkite, kad gyvūnas neperšaltų, pasirūpinkite tinkama jo apranga, nebūkite lauke per ilgai. Dažniausiai tokiose temperatūrose mažiau šalčiui atsparūs šunys suserga šlapimo pūslės uždegimu, tačiau pasitaiko ir rimtesnių nušalimo sukeltų problemų. Jei pastebėsite, kad šaltame ore jūsų šuo pradeda drebėti ar neįprastai elgtis (pvz., sustojęs kilnoja letenas, stengiasi prisiglausti ar užsiropšti ant rankų, pradeda inkšti ar loti) – skubiai eikite į gyvenamą patalpą, kur gyvūnas gana greitai sušils. Nepamirškite, kad esant šaltam orui gyvūnai taip pat dehidruoja, nors ir patys to nesupranta ir nepasiprašo vandens. Vaikščiodami su šunimis sniegynuose turėkite neužšąlančią vandens talpą, arba galimybę tirpinti sniegą ir atsigerti pasiūlykite bent kas valandą.

Į kelionę pasiimkite bent 20 proc. daugiau įprasto jūsų augintiniui maisto, nei jo reikėtų visos kelionės metu. Rekomenduojame vežtis įprastai perkamą maistą, kadangi kitoje šalyje tokio paties maisto galite nerasti, be to net tokio paties maisto sudėtis kitoje šalyje gali nežymiai skirtis ir dėl to gali kilti virškinimo sutrikimai.

Bei nepamirškite, kad atstovaujate Lietuvai, todėl susirinkite savo šunų išmatas ir formuokite pozityvų atsakingų šeimininkų įvaizdį!

Gerų ir nepamirštamų įspūdžių – keliauti su augintiniu visuomet smagiau!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (47)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.