Ką daryti, kai šuo puola?

 (164)
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Kad kartą paragavęs žmogaus kraujo, šuo tampa pavojingu, A. Zaleckas laiko tik populiariu mitu „Šuo juk nėra vampyras“, – sako kinologas. Tačiau pastebi, kad yra šunų, kuriuos jis vadina įdomiais ir šie kanda net neragavę jokio kraujo. Jų prognozuoti esą neįmanoma.

Stebuklingo būdo, kaip atpažinti agresyviai nusiteikusį šunį, A. Zaleckas neturi. Šuo, anot jo, daugybę metų gyvena su žmogumi ir yra puikus manipuliatorius, kuris išmoksta vienokios ar kitokios elgsenos. „Jei šuo yra normalus, tai yra keli ženklai, kurie padės atpažinti, kad šis ruošiasi pulti“, – pasakoja kinologas.

Agresyviai nusiteikęs šuo, sako kinologas, nebus tas, kuris daug loja. „Jei šuo loja ir bėga ratais, tai jis tikrai nekąs. Agresyviai nusiteikęs šuo yra visas įsitempęs, net pritūpęs. Visi raumenys įtempti, ausys aukštai pastatytos“, – kaip atrodo agresyvus šuo, pasakoja A. Zaleckas.

Esą žmonės klaidingai mano, kad jei šuo vizgina uodegą, jis nepuls. Jei įsitempęs šuo nestipriais judesiais vizgina uodegą – tai irgi yra negeras ženklas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

„Šuns įkandimas įvyksta labai greitai. Šuo kanda, nes kažkas prie jo lenda. Todėl visų pirma reikia nelysti prie šuns, stengtis jį apeiti. Jei žinote, kad kaimynai turi piktą šunį, o jų varteliai atidaryti, geriau apeikite tuos vartelius. Tas šuo, kuris kąs, tai padarys labai greitai, net nesulojęs. Todėl reikia būti atsargiems“, – teigia kinologas.

Netinkama reakcija gali pasibaigti plėštinėmis žaizdomis

Tačiau jei nepavyksta išvengti pavojaus ir į jus atbėga agresyviai nusiteikęs šuo, kinologas pataria nuo šuns atsiskirti kažkokiu daiktu. „Vaikai gali nuo šuns atsitverti kuprine. Ją reikėtų laikyti toje pusėje, iš kurios atbėga šuo. Šuniui toks netikėtas daiktas sukels šiokių tokių įtarumų, jei tas šuo bailus. O dauguma šunų ir yra bailūs. Jei šuo puola, reikia tą daiktą kišti šuniui, kad šis turėtų į ką kąsti ir taip apsaugosite savo kūną“, – pataria A. Zaleckas.

Jei po ranka nėra jokio daikto, sako kinologas, tada reikia ieškotis kokios nors aukštesnės vietos, ant kurios galite pasilipti. „Vaikams visada sakau, kad jei juos puola šuo, tai reikia paimti akmenį ir mesti į langą. Tėveliai turės įdėti naują langą, bet tu liksi gyvas. Jei puola didelis, agresyvus šuo, tai sužalojimai gali būti labai rimti“, – teigia kinolgas.

Jie jūsų šuo susikibo su kitu šunimi, pasakoja A. Zaleckas, reikia rasti du pagalius. „Ir gink dieve, tais pagaliais nemušti šunų. Tai tik juos dar labiau supykdys. Šeimininkai turi nusiraminti, tvirtai suimti savo šunis ir kišti abiem šunims tuos pagalius į nasrus ir taip juos atžiodyti“, – pasakoja pašnekovas.

Artūras Zaleckas
Artūras Zaleckas
© DELFI / Domantas Pipas

Anot jo, svarbu pagalį kišti net ir tam, kuris nėra į kitą šunį įsikandęs, kad išsilaisvinęs jis nekibtų atgal. Kinologas pataria šeimininkams saugoti rankas, nes įsikarščiavę šunys net nematys ką griebia. Taip pat, jei po ranka yra vandens, galima šunis bandyti atskirti apipilant juos vandeniu.

Esą šiek tiek kitaip reikėtų elgtis, jei susikibę varžovai nėra lygus, pavyzdžiui, didesnis šuo užpuolė mažesnį. „Reikia suimti didesnį šunį, kad šis negalėtų purtyti mažesnio šuns. Juk žinote, šunys net žaisdami purto savo grobį. Taip jie bando sulaužyti aukos stuburą“, – aiškina A. Zaleckas.

Atsidūrus tokioje situacijoje, kinologas pataria pakelti didesnį šunį nuo žemės. Esą nejausdamos pagrindo po kojomis, šuo nesijaus stabiliai. Tai padarius, reikėtų bandyti pagaliu ar kitu daiktu atžiodyti nasrus. „Svarbiausia, jei šunys susikibo ar šuo užpuolė žmogų, tai negalima bandyti atplėšti tą šunį. Tokiu atveju šuo manys, kad iš to atimamas grobis ir jis įsikąs dar tvirčiau, ir tada bus baisios plėštinės žaizdos“, – pabrėžia jis.

Jei jūsų šuo užpuolė žmogų, pasakoja kinologas, būtina dėti visas įmanomas pastangas kaip įmanoma greičiau išgelbėti žmogų. Esą šunį galima bandyti pridusinti. „Jei pjaunasi du šunys, pridusindami jų neatskirsite: jūsų rankos bus sukramtytos. O jei šuo užpuolė žmogų, tada jau galima šunį pakelti ir prismaugti“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Šuns šeimininkas visada turi išlikti budrus

Tačiau, anot jo, geriausias būdas apsisaugoti nuo šuns užpuolimo, tai yra visada mąstyti ir stebėti savo augintinį. „Jei žinote, kad jūsų šuo agresyvus, tai vedžiokite jį su antsnukiu. Reikia gerbti kitus žmones ir vengti susidūrimų, kurie gali baigtis nelaimėmis“, – pataria kinologas.

A. Zaleckas pastebi, kad dažnai šunų augintojai negalvoja: vedžioja šunį paliktą ant ilgo pavadžio, danguje šaudo varnas ir nestebi savo keturkojų. „Jeigu tu išvedei šunį, tai turi stebėti visą laiką aplinką, nebūti atsipalaidavęs. Būna, kad pamatai palaidą šunį ir paprašai, kad jį prisisegtų, o tau atsako, kad šuo nėra piktas. Tai nėra atsakymas. Šuo yra gyvas sutvėrimas, žvėris. Jis gali net nenorėdamas mus sužeisti, pavyzdžiui, gaudydamas musę gali grybštelti prabėgančio vaiko ranką. Siūlau mylėti vieni kitus ir stengtis išvengti tokių nelaimių“, – sako pašnekovas.

Pasak kinologo, yra šunų, kurių elgesys nėra prognozuojamas. Tai esą gali nulemti arba genetika, arba gyvūno socializacija. Tokius šunis kinologas vadina įdomiais. „Jei šuo yra įdomus, tai jis yra nenuspėjamas. Jei žinome šuns elgseną, galime nuspėti situaciją. Pavyzdžiui, žinai, kad šuo gins savo maistą, todėl prie to maisto nelendi. Bet yra tokių šunų, kurie bet kada gali kąsti. Daug šunų tampa agresyvūs tamsiu paros metu. Tokie šunys gali pulti savo šeimininką ar kitus šeimos narius“, – sako A. Zaleckas ir pabrėžia, kad auginant tokį šunį, būtina jį atidžiai stebėti.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Esą skaudžios nelaimės nutinka, kai žmogus nekontroliuoja situacijos. „Pasikartosiu, šuo yra žvėris ir jis tikrai gali kąsti. Ir mes visi mėgstame sakyti, kad „mano šuo tai tikrai nekąs“. Tačiau žmogus negali garantuot dėl savo reakcijos stresinės situacijos metu. Lygiai taip pat su gyvūnais. Kiek būna atvejų, kai šuo puola, o žmogus stovi išsižiojęs, pasimeta. Reikia neleisti, kad tokia situacija nutiktų. Jeigu aš vairuoju gerai, tai nereiškia, kad turiu važiuoti 140 kilometrų per valandą greičiu“, – pabrėžia A. Zaleckas. Anot jo, svarbu atminti, kad svetimų šunų glostyti negalima, nes nežinote, kaip jie reaguos.

Vienas iš ženklų, kad jūsų šuo yra kitoks, yra jei jis bando pulti ar jau yra jus užpuolęs. „Kodėl sakoma, kad vilko nepaimsi ir neprijaukinsi? Jis pastoviai bandys dominuoti prieš savo šeimininką. Šuo tikrai yra nutolęs nuo vilko. Bet vis tiek gali būti, kad jis bandys dominuoti. Žmonės būna skambina ir sako, kad jų šuo žaisdamas urzgia. Tai nieko baisaus, bet reikia žiūrėti kaip jis urzgia. Jei tu užmynei jam ant kojos ir jis urzgia, tai čia nieko baisaus“, – pasakoja kinologas.

Tačiau jei jūsų keturkojis patenka į A. Zalecko vadinamųjų įdomių šunų kategoriją, tai jis pabudęs iš miegų gali pulti. Tokie šunys dažnai būna draugiški svetimiems žmonės, bet tik šiems patapus savais – bando pulti. „Tai yra pats pirmas įspėjimas, kad kažkas su jūsų šunimi yra negerai. Turint tokį šunį, siūlyčiau kreiptis į dresuotoją. Galbūt šuniui tiesiog trūksta iškrovos. Juk daugybė konfliktų prasideda, nes žmonės neturi ką veikti. Iš to nieko neveikimo jie stebi ir skundžia kaimynus. Tai lygiai taip pat su šunimis. Su jais reikia užsiimti“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Šunys ir vaikai

Jei šeimoje turite vaikų, A. Zaleckas teigia, kad reikia sudaryti vaikams tinkamas sąlygas. „Priešingai nei ką žmonės mėgsta sakyti, šuo neturi pavydo jausmo. Kuo didesnė šeima, tuo šuo jaučiasi saugesnis. Nes kuo didesnis žuvų tuntas, tuo jos saugesnės. Kuo didesnė vilkų gauja, tuo ji saugesnė. Šuo nepavydi, bet šuo bando nustatyti savo hierarchiją“, – sako kinologas.

Šeimoje esant mažiems vaikams reikalingas ypač didelis atsargumas. Kinologas pasakoja, kad yra šunų, kurie labai aktyviai lenda prie vaikų ir nebūtinai nori juos sužeisti. „Gali būti, kad šuo nervinsis, daug lekuos, šoks ant vežimėlio. Šeimininkas turi labai elementariai šuniui parodyti, kad, pavyzdžiui, vaiko verkimas turi būti susietas su komanda „eik į vietą“. Vaikas verkia, šuo nueina į vietą ir už tai gauna skanėstą“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Jis pastebi, kad šunys dažnai mėgsta užšokti ant vaikų ir taip juos netyčia sužeidžia. Jie nenorite, kad taip nutiktų, reikėtų prieš šuniui pribėgant prie vaiko, duoti skanėstą. Taip jį išmokysite sustoti ir nešokti ant vaiko. „Reikia stengtis, kad tarp šuns ir vaiko būtų kuo mažiau aktyvaus kontakto“, – pataria pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.