Ką daryti, kai šuo puola?

 (164)
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Kad kartą paragavęs žmogaus kraujo, šuo tampa pavojingu, A. Zaleckas laiko tik populiariu mitu „Šuo juk nėra vampyras“, – sako kinologas. Tačiau pastebi, kad yra šunų, kuriuos jis vadina įdomiais ir šie kanda net neragavę jokio kraujo. Jų prognozuoti esą neįmanoma.

Stebuklingo būdo, kaip atpažinti agresyviai nusiteikusį šunį, A. Zaleckas neturi. Šuo, anot jo, daugybę metų gyvena su žmogumi ir yra puikus manipuliatorius, kuris išmoksta vienokios ar kitokios elgsenos. „Jei šuo yra normalus, tai yra keli ženklai, kurie padės atpažinti, kad šis ruošiasi pulti“, – pasakoja kinologas.

Agresyviai nusiteikęs šuo, sako kinologas, nebus tas, kuris daug loja. „Jei šuo loja ir bėga ratais, tai jis tikrai nekąs. Agresyviai nusiteikęs šuo yra visas įsitempęs, net pritūpęs. Visi raumenys įtempti, ausys aukštai pastatytos“, – kaip atrodo agresyvus šuo, pasakoja A. Zaleckas.

Esą žmonės klaidingai mano, kad jei šuo vizgina uodegą, jis nepuls. Jei įsitempęs šuo nestipriais judesiais vizgina uodegą – tai irgi yra negeras ženklas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

„Šuns įkandimas įvyksta labai greitai. Šuo kanda, nes kažkas prie jo lenda. Todėl visų pirma reikia nelysti prie šuns, stengtis jį apeiti. Jei žinote, kad kaimynai turi piktą šunį, o jų varteliai atidaryti, geriau apeikite tuos vartelius. Tas šuo, kuris kąs, tai padarys labai greitai, net nesulojęs. Todėl reikia būti atsargiems“, – teigia kinologas.

Netinkama reakcija gali pasibaigti plėštinėmis žaizdomis

Tačiau jei nepavyksta išvengti pavojaus ir į jus atbėga agresyviai nusiteikęs šuo, kinologas pataria nuo šuns atsiskirti kažkokiu daiktu. „Vaikai gali nuo šuns atsitverti kuprine. Ją reikėtų laikyti toje pusėje, iš kurios atbėga šuo. Šuniui toks netikėtas daiktas sukels šiokių tokių įtarumų, jei tas šuo bailus. O dauguma šunų ir yra bailūs. Jei šuo puola, reikia tą daiktą kišti šuniui, kad šis turėtų į ką kąsti ir taip apsaugosite savo kūną“, – pataria A. Zaleckas.

Jei po ranka nėra jokio daikto, sako kinologas, tada reikia ieškotis kokios nors aukštesnės vietos, ant kurios galite pasilipti. „Vaikams visada sakau, kad jei juos puola šuo, tai reikia paimti akmenį ir mesti į langą. Tėveliai turės įdėti naują langą, bet tu liksi gyvas. Jei puola didelis, agresyvus šuo, tai sužalojimai gali būti labai rimti“, – teigia kinolgas.

Jie jūsų šuo susikibo su kitu šunimi, pasakoja A. Zaleckas, reikia rasti du pagalius. „Ir gink dieve, tais pagaliais nemušti šunų. Tai tik juos dar labiau supykdys. Šeimininkai turi nusiraminti, tvirtai suimti savo šunis ir kišti abiem šunims tuos pagalius į nasrus ir taip juos atžiodyti“, – pasakoja pašnekovas.

Artūras Zaleckas
Artūras Zaleckas
© DELFI / Domantas Pipas

Anot jo, svarbu pagalį kišti net ir tam, kuris nėra į kitą šunį įsikandęs, kad išsilaisvinęs jis nekibtų atgal. Kinologas pataria šeimininkams saugoti rankas, nes įsikarščiavę šunys net nematys ką griebia. Taip pat, jei po ranka yra vandens, galima šunis bandyti atskirti apipilant juos vandeniu.

Esą šiek tiek kitaip reikėtų elgtis, jei susikibę varžovai nėra lygus, pavyzdžiui, didesnis šuo užpuolė mažesnį. „Reikia suimti didesnį šunį, kad šis negalėtų purtyti mažesnio šuns. Juk žinote, šunys net žaisdami purto savo grobį. Taip jie bando sulaužyti aukos stuburą“, – aiškina A. Zaleckas.

Atsidūrus tokioje situacijoje, kinologas pataria pakelti didesnį šunį nuo žemės. Esą nejausdamos pagrindo po kojomis, šuo nesijaus stabiliai. Tai padarius, reikėtų bandyti pagaliu ar kitu daiktu atžiodyti nasrus. „Svarbiausia, jei šunys susikibo ar šuo užpuolė žmogų, tai negalima bandyti atplėšti tą šunį. Tokiu atveju šuo manys, kad iš to atimamas grobis ir jis įsikąs dar tvirčiau, ir tada bus baisios plėštinės žaizdos“, – pabrėžia jis.

Jei jūsų šuo užpuolė žmogų, pasakoja kinologas, būtina dėti visas įmanomas pastangas kaip įmanoma greičiau išgelbėti žmogų. Esą šunį galima bandyti pridusinti. „Jei pjaunasi du šunys, pridusindami jų neatskirsite: jūsų rankos bus sukramtytos. O jei šuo užpuolė žmogų, tada jau galima šunį pakelti ir prismaugti“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Šuns šeimininkas visada turi išlikti budrus

Tačiau, anot jo, geriausias būdas apsisaugoti nuo šuns užpuolimo, tai yra visada mąstyti ir stebėti savo augintinį. „Jei žinote, kad jūsų šuo agresyvus, tai vedžiokite jį su antsnukiu. Reikia gerbti kitus žmones ir vengti susidūrimų, kurie gali baigtis nelaimėmis“, – pataria kinologas.

A. Zaleckas pastebi, kad dažnai šunų augintojai negalvoja: vedžioja šunį paliktą ant ilgo pavadžio, danguje šaudo varnas ir nestebi savo keturkojų. „Jeigu tu išvedei šunį, tai turi stebėti visą laiką aplinką, nebūti atsipalaidavęs. Būna, kad pamatai palaidą šunį ir paprašai, kad jį prisisegtų, o tau atsako, kad šuo nėra piktas. Tai nėra atsakymas. Šuo yra gyvas sutvėrimas, žvėris. Jis gali net nenorėdamas mus sužeisti, pavyzdžiui, gaudydamas musę gali grybštelti prabėgančio vaiko ranką. Siūlau mylėti vieni kitus ir stengtis išvengti tokių nelaimių“, – sako pašnekovas.

Pasak kinologo, yra šunų, kurių elgesys nėra prognozuojamas. Tai esą gali nulemti arba genetika, arba gyvūno socializacija. Tokius šunis kinologas vadina įdomiais. „Jei šuo yra įdomus, tai jis yra nenuspėjamas. Jei žinome šuns elgseną, galime nuspėti situaciją. Pavyzdžiui, žinai, kad šuo gins savo maistą, todėl prie to maisto nelendi. Bet yra tokių šunų, kurie bet kada gali kąsti. Daug šunų tampa agresyvūs tamsiu paros metu. Tokie šunys gali pulti savo šeimininką ar kitus šeimos narius“, – sako A. Zaleckas ir pabrėžia, kad auginant tokį šunį, būtina jį atidžiai stebėti.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Esą skaudžios nelaimės nutinka, kai žmogus nekontroliuoja situacijos. „Pasikartosiu, šuo yra žvėris ir jis tikrai gali kąsti. Ir mes visi mėgstame sakyti, kad „mano šuo tai tikrai nekąs“. Tačiau žmogus negali garantuot dėl savo reakcijos stresinės situacijos metu. Lygiai taip pat su gyvūnais. Kiek būna atvejų, kai šuo puola, o žmogus stovi išsižiojęs, pasimeta. Reikia neleisti, kad tokia situacija nutiktų. Jeigu aš vairuoju gerai, tai nereiškia, kad turiu važiuoti 140 kilometrų per valandą greičiu“, – pabrėžia A. Zaleckas. Anot jo, svarbu atminti, kad svetimų šunų glostyti negalima, nes nežinote, kaip jie reaguos.

Vienas iš ženklų, kad jūsų šuo yra kitoks, yra jei jis bando pulti ar jau yra jus užpuolęs. „Kodėl sakoma, kad vilko nepaimsi ir neprijaukinsi? Jis pastoviai bandys dominuoti prieš savo šeimininką. Šuo tikrai yra nutolęs nuo vilko. Bet vis tiek gali būti, kad jis bandys dominuoti. Žmonės būna skambina ir sako, kad jų šuo žaisdamas urzgia. Tai nieko baisaus, bet reikia žiūrėti kaip jis urzgia. Jei tu užmynei jam ant kojos ir jis urzgia, tai čia nieko baisaus“, – pasakoja kinologas.

Tačiau jei jūsų keturkojis patenka į A. Zalecko vadinamųjų įdomių šunų kategoriją, tai jis pabudęs iš miegų gali pulti. Tokie šunys dažnai būna draugiški svetimiems žmonės, bet tik šiems patapus savais – bando pulti. „Tai yra pats pirmas įspėjimas, kad kažkas su jūsų šunimi yra negerai. Turint tokį šunį, siūlyčiau kreiptis į dresuotoją. Galbūt šuniui tiesiog trūksta iškrovos. Juk daugybė konfliktų prasideda, nes žmonės neturi ką veikti. Iš to nieko neveikimo jie stebi ir skundžia kaimynus. Tai lygiai taip pat su šunimis. Su jais reikia užsiimti“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Šunys ir vaikai

Jei šeimoje turite vaikų, A. Zaleckas teigia, kad reikia sudaryti vaikams tinkamas sąlygas. „Priešingai nei ką žmonės mėgsta sakyti, šuo neturi pavydo jausmo. Kuo didesnė šeima, tuo šuo jaučiasi saugesnis. Nes kuo didesnis žuvų tuntas, tuo jos saugesnės. Kuo didesnė vilkų gauja, tuo ji saugesnė. Šuo nepavydi, bet šuo bando nustatyti savo hierarchiją“, – sako kinologas.

Šeimoje esant mažiems vaikams reikalingas ypač didelis atsargumas. Kinologas pasakoja, kad yra šunų, kurie labai aktyviai lenda prie vaikų ir nebūtinai nori juos sužeisti. „Gali būti, kad šuo nervinsis, daug lekuos, šoks ant vežimėlio. Šeimininkas turi labai elementariai šuniui parodyti, kad, pavyzdžiui, vaiko verkimas turi būti susietas su komanda „eik į vietą“. Vaikas verkia, šuo nueina į vietą ir už tai gauna skanėstą“, – teigia A. Zaleckas.

Ką daryti, kai šuo puola?
© DELFI / Domantas Pipas

Jis pastebi, kad šunys dažnai mėgsta užšokti ant vaikų ir taip juos netyčia sužeidžia. Jie nenorite, kad taip nutiktų, reikėtų prieš šuniui pribėgant prie vaiko, duoti skanėstą. Taip jį išmokysite sustoti ir nešokti ant vaiko. „Reikia stengtis, kad tarp šuns ir vaiko būtų kuo mažiau aktyvaus kontakto“, – pataria pašnekovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi
Prasidėjęs atostogų sezonas vis daugiau žmonių suvilioja į keliones kartu pasiimti savo augintinius: šunis, kates ar šeškus. Tam, kad kelionė būtų ne tik sklandi, bet ir saugi, draudikai rekomenduoja laikytis gyvūnų transportavimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus (5)

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus
Į patį Vilniaus senamiestį prieš tris savaites nežinia iš kur atklydęs ir gyventojų Verygos vardu pramintas šernas dabar jau gyvena Panevėžio rajone. Į laukinę gamtą išgarsėjęs knyslys paleistas ties Ramygala. Miesto šurmulį pamėgęs gyvūnas čia nuo šiol tarnaus mokslui.

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų (67)

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų
Smalsaudami, kokį augintinį turi pažįstamas žmogus, dažniausiai tikimės atsakymo, kad tai – šuo arba katinas. Visgi, jei pažįstamas pareiškia, kad namuose laiko vorą arba sraigę, nustembame, tačiau nesunkiai tuo patikime, nes jau esame apie tai girdėję. Visai kitokią reakciją iššauktų atsakymas – štai, auginu voverę. Turbūt dažnas negalėtų tuo patikėti. Galbūt juokauja? Ne – Dijana Grudzinskienė augina voverę ir tai tikrai ne pokštas!

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti? (2)

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (3)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (179)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (48)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.