Itin retos veislės šunys nepalieka abejingų

 (30)
Užsukusiems į svečius pas vilnietę Arūnę Andrulionienę jums nereikės spustelėti durų skambučio, nes apie jūsų atvykimą praneš įspūdingos išvaizdos pulių veislės šunų pulkas. Šiuo metu kartu su senbuviais Bolli ir Troja gyvena šešetas mažylių, kurie netrukus iškeliaus į naujus namus.
A. Andrulionienė su šunimis
© Tomo Lukšio nuotr.

Arūnė yra pirmoji oficialiai Lietuvos kinologų draugijoje užregistravusi pirmąjį pulių veislės šunį. Moteris pasakoja, kad šios veislės keturkojai dėl neįprastos savo išvaizdos nepalieka abejingų.

„Jiems abejingų nėra – arba labai patinka, arba labai bjaurisi. Pirmas žmonių, pamačiusių šiuos šunis, įspūdis būna nekoks. Taip buvo ir mums. Pamačiusi pulių veislės šunų parodoje netgi pasipiktinau dėl jų išvaizdos. Tiesa, pirmą kartą matyti pulių veislės šunys nebuvo labai gražūs, tinkamai prižiūrėti, atrodė apipešioti, tai irgi turėjo įtakos pirmam įspūdžiui", - sako moteris.

Šie šunys kilę iš Vengrijos, bet moteris, ieškodama informacijos apie šią veislę, suprato, kad jos nėra daug, ją sunku rasti. Po kurio laiko pavyko susisiekti su vienu danų veislynu, kuris turėjo pulių veislės šuniukų vadą. Arūnė pasakoja, kad neturėjo daug vilčių, jog veisėjai lengvai sutiks parduoti vieną iš šių šunų.

„Susirašinėjome su veisėjais ilgai, klausimų uždavė turbūt tiek, kiek įsivaikinant vaiką. O kai sutiko parduoti, dar ilgai svarstėme, ar tikrai galime ir norime jį įsigyti. Mes per visą tą laiką nebuvome gyvai, normaliai susipažinę su šia veisle. Juolab tuo metu turėjome du šunis, tad reikėjo gerai pagalvoti, ar norime trečio. Galiausiai priėmėme sprendimą įsigyti ir dėl jo niekada nepasigailėjome", - aiškina pašnekovė.

Pulių veislės šunys yra aviganiai, skirti pabėgusiai aviai sugauti arba kitiems šunims ir žmonėms apie gresiantį pavojų perspėti. Šie šunys yra atsidavę šeimininkui, neįkyrūs. Geriausias fizinis krūvis šiems šunims – greitas išsibėgiojimas. Namuose mėgstamiausia jų vieta – tarpduryje, kad galėtų stebėti visą aplinką, ir šalia šeimininko. Žinoma, be šių savybių, akį traukia ir egzotiška šuns išvaizda.

„Jie gimsta pūkuotukai. Kai sulaukia vienų metų, kailis pradeda veltis į dredus. Šeimininko įsikišimas į šį procesą minimalus. Priklausomai nuo kailio struktūros, tenka tik truputį atskirti atskirus dredus, jei jie sulimpa, arba viskas vyksta savaime. Kai kurie kailį augina iki žemės. Paprastai tai parodiniai šunys, bet tie, kurie augina šią veislę ganymui, sako, kad kirpdami avis ir juos paprastai apkerpa, tad jų dredai būna trumpesni", - dėsto Arūnė.

Šiai veislei – beveik 6 tūkstančiai metų. Manoma, kad anksčiau jie atrodė šiek tiek kitaip – jie veldavosi, bet gražių dredų niekas nedarydavo. Tokia šunų šukuosena yra patogi – jie nesišeria, tad ir priežiūros reikia nedaug – šukuoti nereikia, maudyti užtenka kartą per ketvirtį.

„Žmonės, sutikti gatvėje, daug klausinėja apie šunis. Dažniausiai klausia, ar šunų natūraliai toks kailis, ar specialiai veliame. Žinoma, dauguma stebisi. Kai ši veislė atsirado Amerikoje, daugelis šiuos šunis šukuodavo, bet tuo turi užsiimti kiekvieną dieną, o iššukuoti jų kailį yra labai sunku. Šiaip ar taip, ne kailis svarbus, o jų temperamentas, asmenybė", - kalba moteris.

Lietuvoje ši veislė, kaip ir pasaulyje, nėra itin populiari. Moteris pasakoja, kad šiuos šunis Lietuvoje auginti gana sudėtinga dėl oro sąlygų, pvz., rudenį tenka juos rengti, kad nesulytų, nes kailis džiūsta ilgai. Taip pat šie šunys pasižymi stipriomis ganymo savybėmis, tad auginti juos bute taip pat būtų sunku.

„Mėgstantiems leisti laiką pajūryje nerekomenduočiau auginti pulio, nes, kai kartą leidome šunims palakstyti paplūdimyje, smėlis byrėjo namuose savaitę, turėjome paplūdimį namie. Jei žmonės mėgsta laiką leisti gamtoje, miškuose su palapinėmis, irgi nerekomenduočiau laikyti šių šunų, nes sunku kailyje surasti erkes. Šeimoms, kuriose yra ikimokyklinio amžiaus vaikų, irgi netinka, nes šunys turi gana stiprų ganymo instinktą. Jei vaikas bėgs – jie bandys pasivyti ir pargriauti, kad nebėgtų, jei vaikai mušis, tai gins tą, kurį labiau myli. Kadangi jų balsas skardus, bute laikyti nelabai gerai", - sako pašnekovė.

Ši veislė viena rečiausių pasaulyje. Net Vengrijoje, iš kurios pulių veislės šunys yra kilę, jų nėra itin daug. Patys vengrai teigia, kad šie šunys – jų kultūros paveldas. Daugiausia juos žmonės laiko kaimo vietovėse, naudoja darbui, ganymui. Vokietijoje šie šunys populiaresni, juos vokiečiai laiko savo malonumui po kelis, palieka sprindžio dydžio dredus, paprasčiau kerpa.

„Mūsų namuose šunys atsirado, nes vaikai užsimanė mažo juodo šuniuko. Vaikai savo svajonių šunį buvo matę per televizorių, tad būtent tokio parodose ieškojome. Galiausiai jie surado taksą. Kol ieškojome šuns, jautėme gana didelį spaudimą, kam reikalingas šuo su dokumentais, kodėl reikia būtent veislinio. Bet mums, tėvams, buvo labai svarbus ir šuns charakteris", - sako Arūnė.

Pokalbio pabaigoje Arūnė prasitaria, kad šunys vaikams iš tiesų padarė nemažą įtaką: „Vieno vaiko mokytoja kartą prasitarė, kad mūsų vaikas išmokė ir ją mylėti gyvūnus. Sūnus, turbūt, gražiai kalbėjo apie šunis ir kitus gyvūnus, pasakojo istorijas... Vis tiek augdamas kartu su augintiniu vaikas mokosi atsakomybės ir meilės.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (99)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado “Vyšnių sodo” prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. “Žinomumą įkinkėme geram reikalui”, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai “Vyšnių sodas” laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.