Itin retos veislės šunys nepalieka abejingų

 (30)
Užsukusiems į svečius pas vilnietę Arūnę Andrulionienę jums nereikės spustelėti durų skambučio, nes apie jūsų atvykimą praneš įspūdingos išvaizdos pulių veislės šunų pulkas. Šiuo metu kartu su senbuviais Bolli ir Troja gyvena šešetas mažylių, kurie netrukus iškeliaus į naujus namus.
A. Andrulionienė su šunimis
© Tomo Lukšio nuotr.

Arūnė yra pirmoji oficialiai Lietuvos kinologų draugijoje užregistravusi pirmąjį pulių veislės šunį. Moteris pasakoja, kad šios veislės keturkojai dėl neįprastos savo išvaizdos nepalieka abejingų.

„Jiems abejingų nėra – arba labai patinka, arba labai bjaurisi. Pirmas žmonių, pamačiusių šiuos šunis, įspūdis būna nekoks. Taip buvo ir mums. Pamačiusi pulių veislės šunų parodoje netgi pasipiktinau dėl jų išvaizdos. Tiesa, pirmą kartą matyti pulių veislės šunys nebuvo labai gražūs, tinkamai prižiūrėti, atrodė apipešioti, tai irgi turėjo įtakos pirmam įspūdžiui", - sako moteris.

Šie šunys kilę iš Vengrijos, bet moteris, ieškodama informacijos apie šią veislę, suprato, kad jos nėra daug, ją sunku rasti. Po kurio laiko pavyko susisiekti su vienu danų veislynu, kuris turėjo pulių veislės šuniukų vadą. Arūnė pasakoja, kad neturėjo daug vilčių, jog veisėjai lengvai sutiks parduoti vieną iš šių šunų.

„Susirašinėjome su veisėjais ilgai, klausimų uždavė turbūt tiek, kiek įsivaikinant vaiką. O kai sutiko parduoti, dar ilgai svarstėme, ar tikrai galime ir norime jį įsigyti. Mes per visą tą laiką nebuvome gyvai, normaliai susipažinę su šia veisle. Juolab tuo metu turėjome du šunis, tad reikėjo gerai pagalvoti, ar norime trečio. Galiausiai priėmėme sprendimą įsigyti ir dėl jo niekada nepasigailėjome", - aiškina pašnekovė.

Pulių veislės šunys yra aviganiai, skirti pabėgusiai aviai sugauti arba kitiems šunims ir žmonėms apie gresiantį pavojų perspėti. Šie šunys yra atsidavę šeimininkui, neįkyrūs. Geriausias fizinis krūvis šiems šunims – greitas išsibėgiojimas. Namuose mėgstamiausia jų vieta – tarpduryje, kad galėtų stebėti visą aplinką, ir šalia šeimininko. Žinoma, be šių savybių, akį traukia ir egzotiška šuns išvaizda.

„Jie gimsta pūkuotukai. Kai sulaukia vienų metų, kailis pradeda veltis į dredus. Šeimininko įsikišimas į šį procesą minimalus. Priklausomai nuo kailio struktūros, tenka tik truputį atskirti atskirus dredus, jei jie sulimpa, arba viskas vyksta savaime. Kai kurie kailį augina iki žemės. Paprastai tai parodiniai šunys, bet tie, kurie augina šią veislę ganymui, sako, kad kirpdami avis ir juos paprastai apkerpa, tad jų dredai būna trumpesni", - dėsto Arūnė.

Šiai veislei – beveik 6 tūkstančiai metų. Manoma, kad anksčiau jie atrodė šiek tiek kitaip – jie veldavosi, bet gražių dredų niekas nedarydavo. Tokia šunų šukuosena yra patogi – jie nesišeria, tad ir priežiūros reikia nedaug – šukuoti nereikia, maudyti užtenka kartą per ketvirtį.

„Žmonės, sutikti gatvėje, daug klausinėja apie šunis. Dažniausiai klausia, ar šunų natūraliai toks kailis, ar specialiai veliame. Žinoma, dauguma stebisi. Kai ši veislė atsirado Amerikoje, daugelis šiuos šunis šukuodavo, bet tuo turi užsiimti kiekvieną dieną, o iššukuoti jų kailį yra labai sunku. Šiaip ar taip, ne kailis svarbus, o jų temperamentas, asmenybė", - kalba moteris.

Lietuvoje ši veislė, kaip ir pasaulyje, nėra itin populiari. Moteris pasakoja, kad šiuos šunis Lietuvoje auginti gana sudėtinga dėl oro sąlygų, pvz., rudenį tenka juos rengti, kad nesulytų, nes kailis džiūsta ilgai. Taip pat šie šunys pasižymi stipriomis ganymo savybėmis, tad auginti juos bute taip pat būtų sunku.

„Mėgstantiems leisti laiką pajūryje nerekomenduočiau auginti pulio, nes, kai kartą leidome šunims palakstyti paplūdimyje, smėlis byrėjo namuose savaitę, turėjome paplūdimį namie. Jei žmonės mėgsta laiką leisti gamtoje, miškuose su palapinėmis, irgi nerekomenduočiau laikyti šių šunų, nes sunku kailyje surasti erkes. Šeimoms, kuriose yra ikimokyklinio amžiaus vaikų, irgi netinka, nes šunys turi gana stiprų ganymo instinktą. Jei vaikas bėgs – jie bandys pasivyti ir pargriauti, kad nebėgtų, jei vaikai mušis, tai gins tą, kurį labiau myli. Kadangi jų balsas skardus, bute laikyti nelabai gerai", - sako pašnekovė.

Ši veislė viena rečiausių pasaulyje. Net Vengrijoje, iš kurios pulių veislės šunys yra kilę, jų nėra itin daug. Patys vengrai teigia, kad šie šunys – jų kultūros paveldas. Daugiausia juos žmonės laiko kaimo vietovėse, naudoja darbui, ganymui. Vokietijoje šie šunys populiaresni, juos vokiečiai laiko savo malonumui po kelis, palieka sprindžio dydžio dredus, paprasčiau kerpa.

„Mūsų namuose šunys atsirado, nes vaikai užsimanė mažo juodo šuniuko. Vaikai savo svajonių šunį buvo matę per televizorių, tad būtent tokio parodose ieškojome. Galiausiai jie surado taksą. Kol ieškojome šuns, jautėme gana didelį spaudimą, kam reikalingas šuo su dokumentais, kodėl reikia būtent veislinio. Bet mums, tėvams, buvo labai svarbus ir šuns charakteris", - sako Arūnė.

Pokalbio pabaigoje Arūnė prasitaria, kad šunys vaikams iš tiesų padarė nemažą įtaką: „Vieno vaiko mokytoja kartą prasitarė, kad mūsų vaikas išmokė ir ją mylėti gyvūnus. Sūnus, turbūt, gražiai kalbėjo apie šunis ir kitus gyvūnus, pasakojo istorijas... Vis tiek augdamas kartu su augintiniu vaikas mokosi atsakomybės ir meilės.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas (1)

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas
Auginate katiną, šunį, driežą, o gal vorą? Nesvarbu, koks bebūtų jūsų augintinis – DELFI dizaineris Rimas Pocius gali nupiešti bet ką. Skelbiame konkurso „Mano gyvūnas“ pradžią, kurio nugalėtojas galės džiaugtis savo augintinio paveikslu.

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (106)

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“
Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „SOS gyvūnų“ prieglaudos darbuotojai, Šuns dienos išvakarėse atradę 9 badu marintus šunelius. Liūdna, bet dažniausiai šiuos „lagerius“ įkūrę ir gyvūnus badu marinę žmonės puikiai sugeba likti nežinomi.

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų? (7)

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų?
Šiandien – balandžio 24-ąją – minima Šuns diena, kurią prieš kelis metus inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šuo nebėra vien tik namų sargas ir kaip bet kuris kitas augintinis reikalauja žmogaus atsakomybės ir rūpestingos priežiūros. Šia proga prekybos tinklas „Maxima“ įvertino gyvūnų prekes perkančių klientų įpročius ir pabandė nustatyti, kur gyvena patys didžiausi šunų mylėtojai, rašoma pranešime spaudai.

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (7)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (24)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (58)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą (11)

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą
Galimybė stebėti gyvenimą nuo pat pradžių – neįkainojama patirtis. Tuo neabejojanti Paulina Taujanskaitė džiaugiasi, kad galėjo sekti savo augintinės Bonos gyvenimą nuo pirmųjų dienų ir paversti jį ypatingu. Kita vertus, trūko visai nedaug, kad istorija nebūtų buvusi tokia laiminga.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (29)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.