aA
Pirmadienį feisbuke išplito vaizdo įrašas, kuriame matoma liūdnai pasibaigusi terjero ir špico kova. Nors nelaimė filmuota ne Lietuvoje, dresuotojai perspėja, jog nuo tokio likimo neapsaugotas nei vienas šuns šeimininkas, todėl tai turėtų būti skaudi, tačiau vertinga pamoka kiekvienam. Esmine klaida vaizdo įrašą peržiūrėję specialistai įvardija laisvą, pernelyg ilgą pavadėlį – akivaizdu, kad toks elgesys gali pasibaigti tragiškai net ir tikintiems, jog jų šuo draugiškas. Kaip tinkamai turėtų elgtis šunų šeimininkai, kad panaši nelaimė nepasikartotų?
Šunų kova prie lifto
Šunų kova prie lifto
© Facebook

Esminė klaida – per ilgas pavadėlis: nelaimė nebūtų nutikusi šunį laikius arčiau

Dar vienas neatsakingo šeimininko elgesio pavyzdys, deja, baigęsis tragiškai kitam šuniui – taip į išplitusį vaizdo įrašą reaguoja Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja Karina Ščuckytė. Paklausta, kaip turėtų elgtis šunų šeimininkai, kad tokie atvejai nesikartotų, ji DELFI įvardijo, iš kokių vaizdo įraše matomų klaidų visiems svarbu pasimokyti.

„Šunims agresyvūs šunys turi teisę gyventi visuomenėje, tačiau jų šeimininkai privalo būti ypatingai budrūs, užtikrinti aplinkinių saugumą. Labai patartinas ir antsnukis viešose erdvėse. Šiuo atveju, balto šuns šeimininkė neturėjo laikyti savo šuns lifte ant tokio ilgo, neužfiksuoto pavadėlio. Trumpai laikomas pavadėlis būtų leidęs išvengti šios tragedijos, antsnukis būtų bent sumažinęs žalą. Visus šunis reikėtų laikyti ant trumpo pavadėlio tokiose vietose kaip liftas, laiptinė, einant per aklinas duris“, – pataria dresuotoja.

Taip pat ji prideda, kad net anksčiau agresijos nerodęs šuo kartais gali išsigąsti staigaus dirgiklio pasirodymo ir bandyti pulti gindamasis.

„Špico šeimininkė nėra kalta dėl tokios situacijos, tačiau ji galėjo pasielgti tinkamiau, papildomai apsaugoti savo šunį. Atsarga gėdos nedaro. Nepatartina leisti šuniui stovėti prie pat lifto durų, jūs nežinote, kas yra jame. Ten gali būti agresyvus šuo ar paniškai šunų bijantis vaikas. Geriau pasitraukti bent metrą. Mažus šunis galima paimti ant rankų. Tai taip pat užkirs kelią nelaimėms, kai šeimininkai nepastebi, jog šuo dar ne lifte, durys užsidaro ant pavadėlio ir liftas nuvažiuoja... Tai ypač dažna, jeigu šuo vedamas su automatiniu pavadėliu. Retas laiku susigaudo paspausti STOP mygtuką. Geriausiu atveju pavadėlis plyš prieš pasmaugdamas šunį. O blogiausiu... Visada įsitikinkite, kad šuo pilnai lifte ir laikykite trumpai“, – aiškina K. Ščuckytė.

O kaip elgtis, jei vis dėlto nepavyko laiku patraukti šunų, ir šie susiėmė? Anot dresuotojos, jeigu jūsų šuniui jau įkando kitas šuo ir jį laiko, jokiu būdu jėga neplėškite savo šuns nuo užpuoliko – tuo tik padidinsite žaizdas ir žalą.

„Šoko būsenoje ne visada sugebame pasielgti tinkamiausiai, tačiau pasistenkite prisiminti šį faktą. Geriausia būtų fiksuoti užpuoliką ir pavadėliu veržti jam kaklą, nutraukiant deguonies patekimą. Tuomet bet kuris šuo paleis. Jeigu jis buvo palaidas, kartu laikydami užpuoliką neduosite jam šanso pribėgti prie jūsų šuns ir kąsti vėl. Jeigu užpuolikas liks laisvas, net išlaisvinę savo šunį jūs neapsaugosite jo nuo pakartotino puolimo. Visų šunų šeimininkų budrumas ir atsarga gali gerokai sumažinti tragiškų incidentų skaičių“, – teigia K. Ščuckytė.

Atsargumas būtinas net ir draugiškiausių šunų savininkams

Vertindama situaciją, šunų mokyklos „Urbandogas“ vadovė ir trenerė Agnė Jazukevičiūtė pirmiausia pastebi, jog tai – liūdnas atvejis, kurio būtų buvę galima nesunkiai išvengti. Ji taip pat sutinka, kad nelaimė nutiko dėl per ilgo laisvo pavadėlio.

„Jeigu mes kiekvienas pagalvotume bent žingsniu į priekį, tokių ir panašių situacijų tikrai galėtų neįvykti. Abu šunys buvo ant laisvų automatinių pavadėlių ir abu prie pat durų, prieš šeimininkes. Nežinant, kas laukia už uždarų lifto durų, namo kampo ar namo durų, paprastas patarimas – laikyti šunį už trumpo pavadėlio prie pat savęs. Taip pat, paliktas atstumas išlipti liftu važiuojantiems per koridorių, ne mažiau svarbus. Ir visai nesvarbu, liftu važiuoja tik žmonės, ar žmonės su kitu šuniu. Aš visada važiuodama liftu esu pasiruošusi, kas bus, jeigu bus. Iš karto pavadėlis nėra įtempiamas, bet esu pasiruošusi staigiai reaguoti, jeigu to prireiktų“, – teigia A. Jazukevičiūtė.

Dresuotoja prideda, kad šuo nuo mažų dienų turi būti mokomas nešokti pro atsidariusias duris, o ramiai išeiti su leidimu.

„Aš nežinau, ar šuo, buvęs lifte, visada agresyviai reaguodavo į kitus šunis, ar šį kartą tiesiog susiklostė tokia situacija. Bet, kiek man yra matoma, tai – terjeras. Šeimininkai turi žinoti apie auginamą veislę visus niuansus ir visada turėti tai omenyje. Gali būti draugiškiausias šuo, bet tam tikru laiku ir tam tikroje vietoje vis tiek pasielgti taip, kaip jam diktuoja instinktai. Čia jau šeimininkų pareiga laiku sureaguoti ir užkirsti tam kelią.

Ir bet kokiu atveju, jeigu jūsų šuo ir yra super draugiškas, atrodo, kad žalos jokios padaryti negali, tai taip pat nėra žalia šviesa jam daryti, ką nori. Net jeigu šuo lifte būtų buvęs ant trumpo pavadėlio, įšokęs į liftą kitas šuo galėjo būti taip pat sužalotas. Todėl atsakingas šeimininkas visada privalo galvoti bent žingsnį į priekį, nes nelaimės nevyksta kiekvieną kartą, ir jeigu taip niekada nėra nutikę, nebūtinai tai reiškia, kad niekada ir nenutiks. Labai gaila nukentėjusio šuniuko ir liūdna, kad bus mokomasi iš tokios skaudžios pamokos“, – sako A. Jazukevičiūtė.

Letena
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
4.2692

Kaip pasirūpinti gyvūnais, jei susirgsite COVID-19? (3)

Lietuvoje plintant koronavirusui ir paskelbus ekstremalią situaciją dėl esamos padėties, nemažai...

Gražiausio augintinio konkursas: apdovanosime net virš 27 tūkst. dalyvių (13)

Visą dieną būdami namuose dėl karantino, turime kaip niekad daug laiko rengti augintinių...

Kaip išrinkti tinkamą kraiką katei? (6)

Dažnai katės tualetas tampa didele bei nemalonia problema namuose. Kuomet katės šlapimo ir...

Norinčių padėti gydytojams gretos auga: įsitraukia ir veterinarai, ir gyvūnų priežiūros specialistai (49)

Pasaulyje plintant koronavirusui ( COVID-19 ), kovoje už žmonių gyvybes milžiniškas vaidmuo tenka...

Vilnietė Sondra su šunimis žygiuoja ne tik pėsčiomis: kartu net plaukioja baidarėmis (4)

Vilnietė Sondra Jonceva augina tris šunis – Margį, Audrą ir Vėtrą. Savo laisvalaikį ji skiria...

Top naujienos

Lukašenka atkirto Nausėdai: tegu užsiima savo virusu (339)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalies patirtis...

Įspėjo dirbančiuosius: atlyginimai už kovą gali vėluoti

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė sako, kad dėl to, jog...

Mirčių nuo koronaviruso – jau 9 (296)

Mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius - 9, iš jų 6 iš Ukmergės. Visi mirusieji ukmergiškiai...

Policija pradėjo tyrimą dėl COVID-19 sergančios moters: rado lauke vedžiojančią šunį (151)

Klaipėdos apskrities policija ketvirtadienį pranešė, jog pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl...

Skvernelis: tiems, kuriems prašymai ir raginimai nė motais, turėtų padėti baudos (64)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis po ketvirtadienį Vyriausybėje įvykusio COVID – 19...

Rumunijos COVID-19 istorija – viena skaudžiausių visame ES rytų flange: kas čia nutiko?

Rumunijoje sparčiai auga koronaviruso aukų skaičius, o tokią situaciją lėmė masinis šalies...

Investuotojas Variakojis siūlo planą Lietuvai: mažinti PVM, pamiršti biurokratiją ir gyventojams išdalyti vienkartines išmokas (11)

„Naikinkime visas biurokratines užkardas ir, tebūnie, su rizika verslui ir žmonėms dalinkime...

Ieškoma būdų, kaip Lietuvai įsisavinti ECB kuriamus 750 mlrd. eurų (80)

Sprendžiant valstybei strategiškai svarbių įmonių finansines problemas, reikia įsteigti...

Aštri situacija uostamiestyje: karščiavimo kliniką nori palikti tik miesto problema, o KUL prasidėjo patikros (45)

Klaipėdos miesto savivaldybė dėl Karščiavimo klinikos steigimo kreipėsi į Lietuvos Respublikos...

Veryga: turime ruoštis, kaip išeisime iš karantino 14 pacientų reanimacijoje (242)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje...

|Maža didelių žinių kaina