Ilgaplaukiai taksai - maži, švelnaus charakterio lyderiai

 (6)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
Taksiukas
© D. Padaigienė nuotr.

Išgirsta bičiulio istorija apie augintinį šiaulietei Aušrai tapo pirmąja pažintimi su taksų veislės šunimis. Jau aštuonerius metus moters gyvenimas neatsiejamas nuo šių žavių šunų bei ilgaplaukių taksų veisimo veislyne „Eoskometa“.

„Maždaug metus domėjausi įvairiomis veislėmis, apsistojau ties mažesniais šunimis. Galiausiai liko trys kandidatai: basetas, Škotų terjeras ir Vakarų Škotijos baltasis terjeras. Takso šiame sąraše nebuvo... Kol į svečius neatvyko šeimos draugas ir nepapasakojo apie savo augintinę taksę. Buvau sužavėta, kaip vyriškis su šypsena, su pasididžiavimu, su polėkiu dalinasi prisiminimais apie savo šunį. Pokalbio pabaigoje jis pasakė, kad, jei kada nors dar turėsi šunį, tai tik taksą! Tada aš dar nežinojau, kad visi, kurie augina šios veislės šunis, pasako tą pačią frazę.“

„Purinos“ komandai Aušra pasakoja, kad tuo metu nebuvo girdėjusi apie šią veislę, o kai pradėjo domėtis jos charakteristika, netruko suprasti, kad taksas būtent tas šuo, kurio taip ilgai moteris ieškojo.

„Tuo metu Lietuvoje buvo vienintelis veislynas „Rudė“, kurie veisė būtent ilgaplaukius taksus. Papirko jų grožis, apie charakterį tuo metu žinojau tik tiek, kad jie švelnesnio būdo nei trumpaplaukiai taksai ir kad yra labai protingi.“

Prieš įsigydama pirmąją ilgaplaukę taksę moteris nesidomėjo ir neplanavo nei veisti šunų, nei dalyvauti su augintine parodose, bet įsigyta augintinė pasižymėjo perspektyviomis, parodoms tinkančiomis savybėmis.

„Patirties buvo mažai, tiksliau sakant, jos visai nebuvo, nė nežinojau, kaip parodyti tą šunį teisėjams. Teko po truputį mokytis dresūros (angl. – hendlingo) subtilybių. Matydama, kaip parodose laimi atvežti iš kitų šalių ilgaplaukiai taksai, pagalvojau, kad reikia Lietuvoje išveisti ne ką prastesnių, o gal ir geresnių ilgaplaukių taksų negu yra kitose šalyse. Taip mano gyvenime atsirado naujų draugų, bendraminčių, kolegų taksų augintojų. 2014 metais Čekijoje vykusioje Brno europinėje parodoje mano išveisti du šunys tapo Europos nugalėtojais.“

Aušra kompanijos „Purina“ atstovams trumpai pasakoja, kad taksai buvo išveisti Vokietijoje. Tai pati seniausia urvinių šunų veislė, šiais laikais pripažįstama kaip viena universaliausių medžioklinių – darbinių veislių.

„Iš senųjų skalikų (brakų) nuolat būdavo veisiami šunys, ypač tinkantys medžioklei po žeme. Juos sukryžmino su pinčeriais, kurie prie skalikų puikios uoslės, persekiojimą balsu dar pridėjo ir azarto.“

Taksai – puikūs ir paukščių medžioklėje. Jie dažniausiai mėgsta vandenį ir tinkamai dresuojami puikiai atneša grobį, tad gali padėti atnešant nušautą paukštį iš vandens ar surandant jį vandens telkinio pakrantės augmenijoje.

„Ilgaplaukis taksas tikrai yra švelnesnio būdo nei trumpaplaukis. Be to, supratau, kad ilgas jo plaukas yra dar ir privalumas, nes daug lengviau nusivalo nuo rūbų, baldų ir kitų paviršių nei trumpaplaukių taksų kailis. O šeriasi šunys visi vienodai, du kartus per metus.“
Ilgaplaukis taksas gali būti puikiu kompanionu bet kokio amžiaus žmogui. Tai protingas, mąstantis, ištikimas ir ištvermingas šuo. Jis puikiai sutaria su vaikais, bet nebus paklusnus vaikui. Taksai pasižymi ryškiu lyderio charakteriu, bet kartu yra labai meilūs, žaismingi ir atsidavę šeimai, kurioje gyvena.

„Taksai gina ir saugo namus, atėjus svetimam žmogui prie durų, jis duos jums garsinį signalą, svečiui dar nespėjus paskambinti į duris. Taksas dažniausiai išsirenka vieną šeimininką šeimoje, bet jo meilė neaplenkia ir kitų šeimos narių. Nedidelis ūgis neatitinka jo stipraus ir garsaus balso, o trumpos kojos nėra kliūtis lydėti šeimininką ilguose pasivaikščiojimuose.“

Ilgaplaukiai taksai noriai mokosi ir vykdo aiškias ir logiškas komandas, bet norint juos labiau įtraukti į dresūrą teks pasukti galvą, kaip šunį sudominti arba net pergudrauti.

„Jauni šuniukai daug griaužia. Tam reikia būti pasiruošus ir susitaikyti su realybe. Niekada nereikia pamiršti, kad tas mažas švelnus šuniukas gali greitai tapti aršiu medžiotoju. Pamenu, išėjau pasivaikščioti su savo taksiuke, visada paklusni kalytė staiga pasuko į apleistą sodybą. Į mano balsą net nereagavo, kol tolumoje nepamačiau skraidančių vištų ir rėkiančio gaidžio! Kol atbėgau iki vietos, viena višta jau buvo sumedžiota, kitas vištas gaidys spėjo nuvesti atokiau...“

Paplitusi nuomonė, kad taksai yra
užsispyrę šunys. Aušra „Purinos“ projekto komandai prasitaria, kad ši savybė yra teigiama ir ypač reikalinga medžioklėje.

„Visais kitais atvejais ją galima pergudrauti. Taksai ir tikriausiai ne tik taksai nėra kerštingi. Ilgaplaukis taksas labai švelni asmenybė, jam reikia žmogaus. Net jei šeimininkas jį subars, jis nesudraskys jo šlepečių ar batų. Jis tik lauks, kada šeimininkas jį pakvies ir paglostys.“

Norintiems auginti taksą derėtų prisiminti, kad lojimas – jo prigimtis. Intensyviausi lojikai – nykštukiniai ir triušiniai ilgaplaukiai taksai. Kiti, standartiniai taksai, loja saikingai.

„Šių šunų balsas yra stiprus ir garsus, todėl svetimam žmogui, kuris nežino, kad pas jus gyvena taksas, gali pasirodyti, jog loja vokiečių aviganis. Vagies jis gal ir neužpuls, bet garsinį signalą duos stiprų.“

Ilgaplaukių taksų veisėja sako, kad šių šunų žvilgsnis gali „parklupdyti“ net patį stipriausią galiūną, todėl norint, kad šuo klausytų ir žvilgsniu nemanipuliuotų šeimininku, pastarasis turi būti tvirto charakterio.

„Taksas gerbia savo šeimininką, jis turi būti jo lyderis, nes, priešingu atveju, taksas paims viršų. Taksas labai mėgsta keliones, todėl drąsiai galima vežtis tokį šunelį kartu. Ilgaplaukis taksas savo švelnesniu charakteriu tiks tiek šeimai su vaikais, tiek vienišam žmogui.“

Išskirtinės priežiūros ilgaplaukiui taksui nereikia. Pagrindinės vietos, kuriose gali susivelti kailis, prie ausų ir prie uodegos, tad jas būtina kartais pašukuoti. Taip pat karpant nagus reikia iškirpti iš tarpupirščių plaukus.

Pokalbio pabaigoje Aušra primena kelis taksų elgesio ypatumus, kuriuos būtina apsvarstyti prieš įsigyjant šios veislės mažylį.

„Ar būsimi šeimininkai pasiruošę netekti dalies gražios vejos, nes taksas rausia duobeles? Ar pasiruošę kailio šėrimosi momentams, nes jie bus net 1 arba 2 kartus per metus? Ar jiems patinka, kai juos „bučiuoja“ šuo, nes šitas taksas be galo meilus ir tikras bučiuoklis? Ar jų lovoje atsiras vietos taksui, nes dar negimė toks taksas, kuris neįsiprašytų į šeimininkų lovą?“

Užsakymo nr.: PT_73494766

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.