Ilgaplaukiai taksai - maži, švelnaus charakterio lyderiai

 (6)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
Taksiukas
© D. Padaigienė nuotr.

Išgirsta bičiulio istorija apie augintinį šiaulietei Aušrai tapo pirmąja pažintimi su taksų veislės šunimis. Jau aštuonerius metus moters gyvenimas neatsiejamas nuo šių žavių šunų bei ilgaplaukių taksų veisimo veislyne „Eoskometa“.

„Maždaug metus domėjausi įvairiomis veislėmis, apsistojau ties mažesniais šunimis. Galiausiai liko trys kandidatai: basetas, Škotų terjeras ir Vakarų Škotijos baltasis terjeras. Takso šiame sąraše nebuvo... Kol į svečius neatvyko šeimos draugas ir nepapasakojo apie savo augintinę taksę. Buvau sužavėta, kaip vyriškis su šypsena, su pasididžiavimu, su polėkiu dalinasi prisiminimais apie savo šunį. Pokalbio pabaigoje jis pasakė, kad, jei kada nors dar turėsi šunį, tai tik taksą! Tada aš dar nežinojau, kad visi, kurie augina šios veislės šunis, pasako tą pačią frazę.“

„Purinos“ komandai Aušra pasakoja, kad tuo metu nebuvo girdėjusi apie šią veislę, o kai pradėjo domėtis jos charakteristika, netruko suprasti, kad taksas būtent tas šuo, kurio taip ilgai moteris ieškojo.

„Tuo metu Lietuvoje buvo vienintelis veislynas „Rudė“, kurie veisė būtent ilgaplaukius taksus. Papirko jų grožis, apie charakterį tuo metu žinojau tik tiek, kad jie švelnesnio būdo nei trumpaplaukiai taksai ir kad yra labai protingi.“

Prieš įsigydama pirmąją ilgaplaukę taksę moteris nesidomėjo ir neplanavo nei veisti šunų, nei dalyvauti su augintine parodose, bet įsigyta augintinė pasižymėjo perspektyviomis, parodoms tinkančiomis savybėmis.

„Patirties buvo mažai, tiksliau sakant, jos visai nebuvo, nė nežinojau, kaip parodyti tą šunį teisėjams. Teko po truputį mokytis dresūros (angl. – hendlingo) subtilybių. Matydama, kaip parodose laimi atvežti iš kitų šalių ilgaplaukiai taksai, pagalvojau, kad reikia Lietuvoje išveisti ne ką prastesnių, o gal ir geresnių ilgaplaukių taksų negu yra kitose šalyse. Taip mano gyvenime atsirado naujų draugų, bendraminčių, kolegų taksų augintojų. 2014 metais Čekijoje vykusioje Brno europinėje parodoje mano išveisti du šunys tapo Europos nugalėtojais.“

Aušra kompanijos „Purina“ atstovams trumpai pasakoja, kad taksai buvo išveisti Vokietijoje. Tai pati seniausia urvinių šunų veislė, šiais laikais pripažįstama kaip viena universaliausių medžioklinių – darbinių veislių.

„Iš senųjų skalikų (brakų) nuolat būdavo veisiami šunys, ypač tinkantys medžioklei po žeme. Juos sukryžmino su pinčeriais, kurie prie skalikų puikios uoslės, persekiojimą balsu dar pridėjo ir azarto.“

Taksai – puikūs ir paukščių medžioklėje. Jie dažniausiai mėgsta vandenį ir tinkamai dresuojami puikiai atneša grobį, tad gali padėti atnešant nušautą paukštį iš vandens ar surandant jį vandens telkinio pakrantės augmenijoje.

„Ilgaplaukis taksas tikrai yra švelnesnio būdo nei trumpaplaukis. Be to, supratau, kad ilgas jo plaukas yra dar ir privalumas, nes daug lengviau nusivalo nuo rūbų, baldų ir kitų paviršių nei trumpaplaukių taksų kailis. O šeriasi šunys visi vienodai, du kartus per metus.“
Ilgaplaukis taksas gali būti puikiu kompanionu bet kokio amžiaus žmogui. Tai protingas, mąstantis, ištikimas ir ištvermingas šuo. Jis puikiai sutaria su vaikais, bet nebus paklusnus vaikui. Taksai pasižymi ryškiu lyderio charakteriu, bet kartu yra labai meilūs, žaismingi ir atsidavę šeimai, kurioje gyvena.

„Taksai gina ir saugo namus, atėjus svetimam žmogui prie durų, jis duos jums garsinį signalą, svečiui dar nespėjus paskambinti į duris. Taksas dažniausiai išsirenka vieną šeimininką šeimoje, bet jo meilė neaplenkia ir kitų šeimos narių. Nedidelis ūgis neatitinka jo stipraus ir garsaus balso, o trumpos kojos nėra kliūtis lydėti šeimininką ilguose pasivaikščiojimuose.“

Ilgaplaukiai taksai noriai mokosi ir vykdo aiškias ir logiškas komandas, bet norint juos labiau įtraukti į dresūrą teks pasukti galvą, kaip šunį sudominti arba net pergudrauti.

„Jauni šuniukai daug griaužia. Tam reikia būti pasiruošus ir susitaikyti su realybe. Niekada nereikia pamiršti, kad tas mažas švelnus šuniukas gali greitai tapti aršiu medžiotoju. Pamenu, išėjau pasivaikščioti su savo taksiuke, visada paklusni kalytė staiga pasuko į apleistą sodybą. Į mano balsą net nereagavo, kol tolumoje nepamačiau skraidančių vištų ir rėkiančio gaidžio! Kol atbėgau iki vietos, viena višta jau buvo sumedžiota, kitas vištas gaidys spėjo nuvesti atokiau...“

Paplitusi nuomonė, kad taksai yra
užsispyrę šunys. Aušra „Purinos“ projekto komandai prasitaria, kad ši savybė yra teigiama ir ypač reikalinga medžioklėje.

„Visais kitais atvejais ją galima pergudrauti. Taksai ir tikriausiai ne tik taksai nėra kerštingi. Ilgaplaukis taksas labai švelni asmenybė, jam reikia žmogaus. Net jei šeimininkas jį subars, jis nesudraskys jo šlepečių ar batų. Jis tik lauks, kada šeimininkas jį pakvies ir paglostys.“

Norintiems auginti taksą derėtų prisiminti, kad lojimas – jo prigimtis. Intensyviausi lojikai – nykštukiniai ir triušiniai ilgaplaukiai taksai. Kiti, standartiniai taksai, loja saikingai.

„Šių šunų balsas yra stiprus ir garsus, todėl svetimam žmogui, kuris nežino, kad pas jus gyvena taksas, gali pasirodyti, jog loja vokiečių aviganis. Vagies jis gal ir neužpuls, bet garsinį signalą duos stiprų.“

Ilgaplaukių taksų veisėja sako, kad šių šunų žvilgsnis gali „parklupdyti“ net patį stipriausią galiūną, todėl norint, kad šuo klausytų ir žvilgsniu nemanipuliuotų šeimininku, pastarasis turi būti tvirto charakterio.

„Taksas gerbia savo šeimininką, jis turi būti jo lyderis, nes, priešingu atveju, taksas paims viršų. Taksas labai mėgsta keliones, todėl drąsiai galima vežtis tokį šunelį kartu. Ilgaplaukis taksas savo švelnesniu charakteriu tiks tiek šeimai su vaikais, tiek vienišam žmogui.“

Išskirtinės priežiūros ilgaplaukiui taksui nereikia. Pagrindinės vietos, kuriose gali susivelti kailis, prie ausų ir prie uodegos, tad jas būtina kartais pašukuoti. Taip pat karpant nagus reikia iškirpti iš tarpupirščių plaukus.

Pokalbio pabaigoje Aušra primena kelis taksų elgesio ypatumus, kuriuos būtina apsvarstyti prieš įsigyjant šios veislės mažylį.

„Ar būsimi šeimininkai pasiruošę netekti dalies gražios vejos, nes taksas rausia duobeles? Ar pasiruošę kailio šėrimosi momentams, nes jie bus net 1 arba 2 kartus per metus? Ar jiems patinka, kai juos „bučiuoja“ šuo, nes šitas taksas be galo meilus ir tikras bučiuoklis? Ar jų lovoje atsiras vietos taksui, nes dar negimė toks taksas, kuris neįsiprašytų į šeimininkų lovą?“

Užsakymo nr.: PT_73494766

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas (8)

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas
„Kaip ir manėm, kalėdinės dovanos sugrįžo į prieglaudą“, – su liūdesiu pokalbį pradeda gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ savanorė Renata Černiauskienė. Kaip ir kiekvienais metais po šventinio laikotarpio vis daugiau prieglaudų pasipildo išmestais gyvūnais, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių (29)

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių
Dar visai neseniai „TV pagalboje“ buvo parodyta besikankinančios kalytės Betės istorija. Šį vakarą eteryje – daugybės žiūrovų atgarsių sulaukusi gyvybės ir mirties drama, rašoma pranešime spaudai.

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys (2)

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje (1)

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje
Katė kaip nykštukas – miniatiūrinė, didelėmis ausimis ir nežemiška snukio išraiška. Tokios yra Minskino katės. Minskino veislė išvesta iš Munčkino ir sfinkso veislių.

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė (23)

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė
Idėja auginti sraigę pasirodė šauni toli gražu ne tik Kempiniukui Plačiakelniui. Vilnietė Sigutė jau spėjo tuo įsitikinti – prieš keletą mėnesių ji pradėjo bendrą gyvenimą su milžiniška sraige, kurią pavadino Gario vardu.

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas
Rytų dvispalvė – tarsi dėmėmis ištapyta balta katė – neabejotinai patiktų abstrakcionizmo gerbėjams. Ši veislė išvesta maždaug prieš pusę šimtmečio Didžiojoje Britanijoje, sukryžminus Siamo ir Kornvalio rekso kates.

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva? (8)

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva?
Šimtmečių išmintis (arba „bobučių pasakos“) sako, kad gyvūno kailio spalva ir temperamentas yra susiję. Pavyzdžiui, gyvūnai, turintys mažai pigmentacijos (tiek katės, tiek arkliai) dažniau būna nervingi. Metams bėgant, susikaupia vis daugiau įrodymų, kad kailis ir temperamentas kartais iš tiesų gali būti susiję.

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį (22)

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį
Ar galėtumėte įsivaizduoti bute gyvenančias 13 kačių? Tokį vaizdą gyvūnų gelbėtojams neseniai teko išvysti Vilniuje, Apkasų gatvėje, gyvenančios garbingo amžiaus moters bute. Jos kaimynai nuolat skundėsi iš buto sklindančiais nemaloniais kvapais – į skundus sureagavo Vilniaus gyvūnų globos namų darbuotojai ir Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus specialistai.

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti (66)

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti
Ne su kiekviena kate susidraugauti lengva – kai kurios būna baikščios, užsispyrusios ar net agresyvios. Jau 5 metus su katinu neįstengianti susidraugauti moteris kreipėsi pagalbos: ar įmanoma prisijaukinti katiną, nemėgstantį žmogiškos draugijos?

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę (80)

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę
Naujieji metai ne visiems prasidėjo laimingai – pirmąją šių metų dieną konteineryje, tarsi būtų viena iš šiukšlių, palikta transportavimo narve uždaryta maždaug 2-3 metų kalytė.

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu (203)

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų? (15)

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų?
Jau esame rašę, kaip Naujųjų naktį padėti augintiniams, kurie bijo fejerverkų. Šiame tekste pateikiame dar daugiau patarimų, ką daryti, kad augintinis patirtų kuo mažiau streso.

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti (36)

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti
Naujieji Metai – smagi ir laukiama šventė. Geri draugai, šaunus vakarėlis, juokas, linksmybės ir, žinoma, ryškiaspalviai griausmingi fejerverkai. Deja, daugybei šunų tai - baisiausia metų naktis. Po Naujųjų Metų sutikimo itin padaugėja skelbimų, kuriuose prašoma padėti surasti iš panikos pabėgusius gyvūnus. Kasmet gruodžio mėnesį žiniasklaida pildosi patarimais apie tai, kaip reikėtų elgtis su garsų bijančiu šunimi. Tačiau kas sukelia tas, atrodo, beprasmes baimes?

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės (90)

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės
Pagėgių savivaldybėje medžiojęs Arvydas Komskis nušovė VSAT Pagėgių rinktinės Viešvilės užkardoje tarnavusį belgų aviganį Ramzį. Melas ar tiesa, kad mirtiną šūvį „Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis paleido nesitaikydamas ir gyvūną nušovė netyčia? Išklausyti teismo verdikto pats A. Komskis neatvyko.