Ibicos Podengo šunų veisėja: šių šunų negali „turėti", bet jie labai ištikimi

 (10)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.
Ibicos Podengo šunų veisėja: šių šunų negali „turėti", bet jie labai ištikimi
© Vilius Kavaliauskas

„Man žmonės dažnai sako, kad esu net fiziškai panaši į savo šunis“, – juokdamasi pokalbį pradeda Jurgita Keserauskienė, Ibicos šunų veislyno „Baltas vėjas“ įkūrėja. Nuosavame name gyvenanti moteris netrukus aprodo atskirą namelį, kurį pastatė ir įrengė jos vyras. Namas skirtas kalytėms, kurios ką tik atsiveda vadą. Tuo metu jos tampa labai sargios ir prie savo mažylių prileidžia tik žmones, tad atskira, rami erdvė joms sumažina stresą, suteikia reikiamo privatumo. Šių išskirtinės išvaizdos bei charakterio šunų pasaulyje užregistruota vos 5 tūkstančiai, palyginti su kitomis populiariomis veislėmis, šis skaičius labai mažas.

„Tik 1956 m. britai juos atrado ir oficialiai įteisino kaip veislę. Amerikiečiai irgi panašiu metu juos aptiko, tik jie juos veisė kitaip, tad dabar siekia, kad jų veisiami podengo šunys taptų atskira veisle. Ibicos šunys plačiau paplitę Ispanijoje. Jų paskirtis ilgą laiką buvo medžioti triušius be šeimininko, savarankiškai. Jie labai šoklūs, gyvena bandomis. Istoriškai manoma, kad jie kilę iš Egipto, nes yra išlikusių piešinių su panašios išvaizdos šunimis. Žinoma, tiksliai nusakyti jų kilmę sunku.“

Pirmą kartą Ibicos šunis pamatė viešėdama Ispanijoje. Tą kartą Jurgitą tiesiog pakerėjo šunų išvaizda ir tik įsigijusi pirmąjį šunį moteris suprato, kad nepriklausomas jų charakteris yra tikras iššūkis, su kuriuo bus nelengva susitvarkyti. Supratusi, kad savarankiškai Podenco Ibicenko šuns charakterio neperpras, ji pradėjo ieškoti specialistų pagalbos, kinologų, kurie turėtų žinių, kaip auklėti ir dresuoti ypač nepriklausomą šunį. Moters užsispyrimas perprasti veislę ir tam skirtos pastangos tapo priežastimi „Purina“ komandai pasidalinti jos istorija. Socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ tikslas – dalintis šunų augintojų patirtimi ir žiniomis, kurios kitiems padėtų atsakingai pasirinkti naują šeimos narį.

„Pradžioje negalėjau suprasti, kodėl šuo prie manęs neateina... Vėliau, įgavusi žinių ir patirties, su tuo susigyvenau. Pripratome visada uždaryti duris ir kiemo vartelius, nepaleisti nuo pavadžio parke ar miške. Jos labai daug kartų buvo pabėgusios, vos rasdavau, tai sukeldavo daug streso. Podenco Ibicenco bėga didžiuliu greičiu, jei tik turi bent mažiausią galimybę pasprukti užuodę pėdsakus. Po tokių patirčių išmokome visada stebėti, kad pasprukti galimybės šunys neturėtų.“

Jurgita pasakoja, kad kuo toliau, tuo labiau jai patinka savarankiškas šunų charakteris, aukštas jų intelektas. Ji juos vertina kaip žmones su skirtingais įpročiais, temperamentu.

„Šiuos šunis reikia auklėti, galima dresuoti, bet tam, kad jie idealiai vykdytų komandas, reikia labai daug kantrybės. Jų griežtumu neįveiksi. Man patinka, kad jie yra mano draugai, o ne tarnai. Man užtenka, kad jie žino pagrindines komandas, ir nereikia, kad jie taptų tikslūs. Toks požiūris į juos susiformavo per laiką, bėgant metams.“

Ibicos šunys nesunkiai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo. Vyresni šunys tampa ramesni, tad gali būti auginami bute. Kol šuniukai jauni, kaip ir visi šunys, gali prikrėsti išdaigų, bet užtikrinus jiems pakankamą fizinį ir protinį krūvį – problemų galima išvengti.

„Šie šunys nėra populiarūs. Gal dėl neįprastos išvaizdos? Šiemet Europoje oficialiai užregistruotos gal keturios vados – mums tai labai daug. Pastebiu, kad aplinkiniai vis ramiau reaguoja į neįprastą šunų išvaizdą, nebekreipia tiek daug dėmesio. Anksčiau tikrai išgirsdavome užgaulių replikų dėl šunų lieknumo.“

Ibicos šunys būna dviejų spalvų – baltos ir rudos. Bet kuri iš šių dviejų spalvų gali dominuoti, todėl kartais pasitaiko atvejų, kai sunku pasakyti, ar šuo yra rudas su baltomis dėmėmis, ar baltas su rudomis. Jurga juokaudama priduria, kad toks klausimas iškyla ir kalbant apie zebro kailio spalvą.

„Jie gali būti trumpaplaukiai arba šiurkščiaplaukiai. Su Ibicos šunimis reikia susidraugauti, tada jie dėl tavęs viską padarys.

Nereikia bandyti jų pavergti. Jų negali turėti, bet jie labai ištikimi. Taip pat būtina įsisąmoninti, kad šie šunys turi būti liekni, gana kaulėti. Istoriškai jie buvo neturtingų ispanų šunys, kuriuos šerdavo paprasčiausiu ėdalu. Jeigu žmogus sugalvoja augintinį „atšerti“, kad nesimatytų kaulai, dažniausiai šunims prasideda alergijos. Podengo reikia šerti paprastu, geros kokybės pašaru.“

Socialinio projekto „Purina“ komandai Jurgita pasakoja, kad jai labai svarbu, kaip jos išveisti šunys gyvena, ji bendrauja su naujais šeimininkais, domisi šuniuko raida, gyvenimo sąlygomis. Veisėja pasakoja, kad žmonės dažnai klysta manydami, jog Ibicos šunys labai aktyvūs, sportiški. Jiems būtina judėti, bet jų aktyvumas būna intensyvus trumpą laiką, tada jie bėgioja ratais, dūksta, o kiek vėliau nusiramina, pradeda uostinėti aplinką. Svarbu, kad šuo nebūtų visada tik namuose, jiems reikia praleisti laiko gamtoje, turėti galimybę uosti pėdsakus, vis naujus kvapus.

Užsakymo nr.: PT_75529497

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.