Ibicos Podengo šunų veisėja: šių šunų negali „turėti", bet jie labai ištikimi

 (10)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.
Ibicos Podengo šunų veisėja: šių šunų negali „turėti", bet jie labai ištikimi
© Vilius Kavaliauskas

„Man žmonės dažnai sako, kad esu net fiziškai panaši į savo šunis“, – juokdamasi pokalbį pradeda Jurgita Keserauskienė, Ibicos šunų veislyno „Baltas vėjas“ įkūrėja. Nuosavame name gyvenanti moteris netrukus aprodo atskirą namelį, kurį pastatė ir įrengė jos vyras. Namas skirtas kalytėms, kurios ką tik atsiveda vadą. Tuo metu jos tampa labai sargios ir prie savo mažylių prileidžia tik žmones, tad atskira, rami erdvė joms sumažina stresą, suteikia reikiamo privatumo. Šių išskirtinės išvaizdos bei charakterio šunų pasaulyje užregistruota vos 5 tūkstančiai, palyginti su kitomis populiariomis veislėmis, šis skaičius labai mažas.

„Tik 1956 m. britai juos atrado ir oficialiai įteisino kaip veislę. Amerikiečiai irgi panašiu metu juos aptiko, tik jie juos veisė kitaip, tad dabar siekia, kad jų veisiami podengo šunys taptų atskira veisle. Ibicos šunys plačiau paplitę Ispanijoje. Jų paskirtis ilgą laiką buvo medžioti triušius be šeimininko, savarankiškai. Jie labai šoklūs, gyvena bandomis. Istoriškai manoma, kad jie kilę iš Egipto, nes yra išlikusių piešinių su panašios išvaizdos šunimis. Žinoma, tiksliai nusakyti jų kilmę sunku.“

Pirmą kartą Ibicos šunis pamatė viešėdama Ispanijoje. Tą kartą Jurgitą tiesiog pakerėjo šunų išvaizda ir tik įsigijusi pirmąjį šunį moteris suprato, kad nepriklausomas jų charakteris yra tikras iššūkis, su kuriuo bus nelengva susitvarkyti. Supratusi, kad savarankiškai Podenco Ibicenko šuns charakterio neperpras, ji pradėjo ieškoti specialistų pagalbos, kinologų, kurie turėtų žinių, kaip auklėti ir dresuoti ypač nepriklausomą šunį. Moters užsispyrimas perprasti veislę ir tam skirtos pastangos tapo priežastimi „Purina“ komandai pasidalinti jos istorija. Socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ tikslas – dalintis šunų augintojų patirtimi ir žiniomis, kurios kitiems padėtų atsakingai pasirinkti naują šeimos narį.

„Pradžioje negalėjau suprasti, kodėl šuo prie manęs neateina... Vėliau, įgavusi žinių ir patirties, su tuo susigyvenau. Pripratome visada uždaryti duris ir kiemo vartelius, nepaleisti nuo pavadžio parke ar miške. Jos labai daug kartų buvo pabėgusios, vos rasdavau, tai sukeldavo daug streso. Podenco Ibicenco bėga didžiuliu greičiu, jei tik turi bent mažiausią galimybę pasprukti užuodę pėdsakus. Po tokių patirčių išmokome visada stebėti, kad pasprukti galimybės šunys neturėtų.“

Jurgita pasakoja, kad kuo toliau, tuo labiau jai patinka savarankiškas šunų charakteris, aukštas jų intelektas. Ji juos vertina kaip žmones su skirtingais įpročiais, temperamentu.

„Šiuos šunis reikia auklėti, galima dresuoti, bet tam, kad jie idealiai vykdytų komandas, reikia labai daug kantrybės. Jų griežtumu neįveiksi. Man patinka, kad jie yra mano draugai, o ne tarnai. Man užtenka, kad jie žino pagrindines komandas, ir nereikia, kad jie taptų tikslūs. Toks požiūris į juos susiformavo per laiką, bėgant metams.“

Ibicos šunys nesunkiai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo. Vyresni šunys tampa ramesni, tad gali būti auginami bute. Kol šuniukai jauni, kaip ir visi šunys, gali prikrėsti išdaigų, bet užtikrinus jiems pakankamą fizinį ir protinį krūvį – problemų galima išvengti.

„Šie šunys nėra populiarūs. Gal dėl neįprastos išvaizdos? Šiemet Europoje oficialiai užregistruotos gal keturios vados – mums tai labai daug. Pastebiu, kad aplinkiniai vis ramiau reaguoja į neįprastą šunų išvaizdą, nebekreipia tiek daug dėmesio. Anksčiau tikrai išgirsdavome užgaulių replikų dėl šunų lieknumo.“

Ibicos šunys būna dviejų spalvų – baltos ir rudos. Bet kuri iš šių dviejų spalvų gali dominuoti, todėl kartais pasitaiko atvejų, kai sunku pasakyti, ar šuo yra rudas su baltomis dėmėmis, ar baltas su rudomis. Jurga juokaudama priduria, kad toks klausimas iškyla ir kalbant apie zebro kailio spalvą.

„Jie gali būti trumpaplaukiai arba šiurkščiaplaukiai. Su Ibicos šunimis reikia susidraugauti, tada jie dėl tavęs viską padarys.

Nereikia bandyti jų pavergti. Jų negali turėti, bet jie labai ištikimi. Taip pat būtina įsisąmoninti, kad šie šunys turi būti liekni, gana kaulėti. Istoriškai jie buvo neturtingų ispanų šunys, kuriuos šerdavo paprasčiausiu ėdalu. Jeigu žmogus sugalvoja augintinį „atšerti“, kad nesimatytų kaulai, dažniausiai šunims prasideda alergijos. Podengo reikia šerti paprastu, geros kokybės pašaru.“

Socialinio projekto „Purina“ komandai Jurgita pasakoja, kad jai labai svarbu, kaip jos išveisti šunys gyvena, ji bendrauja su naujais šeimininkais, domisi šuniuko raida, gyvenimo sąlygomis. Veisėja pasakoja, kad žmonės dažnai klysta manydami, jog Ibicos šunys labai aktyvūs, sportiški. Jiems būtina judėti, bet jų aktyvumas būna intensyvus trumpą laiką, tada jie bėgioja ratais, dūksta, o kiek vėliau nusiramina, pradeda uostinėti aplinką. Svarbu, kad šuo nebūtų visada tik namuose, jiems reikia praleisti laiko gamtoje, turėti galimybę uosti pėdsakus, vis naujus kvapus.

Užsakymo nr.: PT_75529497

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (2)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (176)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (46)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės (2)

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės
Šeštadienį Jadagonių kaime (Kauno r.) prasidėjo jau dešimtosios Tarptautinės šunų kinkinių varžybos. Dėl Kauno rajono mero taurės kovoja dalyviai net iš 10 šalių.

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis (20)

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis
Balandžio 25 d., trečiadienį, DELFI TV Gyvai tiesioginės transliacijos metu veterinarijos klinikos „Canis Felis“ gydytojas ir vadovas Justas Kantoravičius aiškino, kaip tinkamai rūpintis augintinių sveikata pirmaisiais jų gyvenimo metais, kad jie augtų stiprūs ir sveiki.

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno (10)

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno
Panevėžiečiai dalijasi neįtikėtina istorija, kuri parodo, kad gamtoje taip pat įvyksta stebuklų. Ar kas nors galėjo pamatyti, kad katė, ką tik atsivedusi kačiukų, į savo šeimą priims bejėgį, mažą, po automobilio avarijos našlaičiu tapusį triušiuką?