Fotografės Miglės širdį užbūrė medžiokliniai šunys

 (9)
Iš pirmo žvilgsnio nė neįtartum, kad vilnietė fotografė Miglė savo laisvalaikį leidžia arimuose tarp medžioklinių kurtsharų veislės šunų. Jos meilė ir susižavėjimas ne tik tapo hobiu, bet ir padėjo suburti bendruomenę, kurią vienija ypač veržlūs keturkojai. Pirmoji kurtsharė Upė moters gyvenime atsirado prieš dešimt metų, o prieš ketverius jų kompaniją papildė Invis.
Fotografės Miglės šunys
© V. Kavaliausko nuotr.

„Jie yra mano gyvenimo dalis. Aš juos veisiu, mano draugai juos taip pat augina, mes esame didelė komanda. Mokome šunis, kad jie eitų pėdsakais, neprarastų unikalių medžioklinių savybių. Mes tai darome, nes ši veislė išskirtinai intelektuali. Šuns intelektas, kaip ir žmogaus, vystosi tiek, kiek į jį investuoji. Šie šunys atlieka daug funkcijų, jie nesukurti tik bėgti ar puošti aplinką. Jei kurtsharas padaro kokį nors veiksmą ir šeimininkas tą veiksmą ignoruoja, jis iškart ieškos kito sprendimo, kuris būtų tinkamas šeimininkui", - pasakojo moteris.

Kurtsharų veislės šunys yra skirti paukščių medžioklei. Jie gali sekti pėdsakus, ieškoti paukščių, juos atnešti. Balkanuose, Italijoje, Ispanijoje ši veislė itin populiari, nes šiose šalyse gyvos paukščių medžioklės tradicijos. Australijos įstatymai tokios medžioklės neleidžia, tad ten kurtsharai yra tapę grožio veisle. Lietuvoje dėl savo aktyvumo bei dydžio jie nėra itin populiarūs, bet augintojų entuziastų netrūksta.

„Kadangi mėgstu bėgioti, judėti, norėjau judraus šuns. Šie šunys visada ištroškę veiksmo. Bet jei sėdi namuose ir dirbi, jie tai jaučia ir būna savo vietoje. Man labai patiko jų temperamentas. Be to, jie visi skirtingi ir labai gražūs", - kalbėjo Miglė.

Ji pasakoja, kad vienas iš jos tikslų – išlaikyti šią veislę kuo mažiau pakitusią, kad ji netaptų dekoratyvia. Todėl mergina daug dėmesio skiria šunų dresūrai ir auklėjimui, stengiasi kuo daugiau praleisti laiko su jais natūralioje aplinkoje.

„Kai dirbame su šunimis, matau, kaip jiems tai patinka, jie atsigauna, tiesiog siela dainuoja. Lygiai taip pat, kai dresuojame mažus šuniukus, matyti, kaip jie pradeda bręsti ir keistis, jie išmoksta koncentruotis, susikaupti, pradeda stebėti visas detales. Jie yra labai protingi, tad, kai pradedi investuoti laiką, jie ima labai keistis", - teigė šunų šeimininkė.

Medžioklinių šunų auklėjimui Miglė naudoja manekenus, kuriuos pasitelkus šunys mokomi tinkamai atnešti gyvūną. Moteris pasakoja, kad šios veislės atstovai nėra „žudikai“, todėl šunys neturi agresijos, jų paskirtis – ne nužudyti paukštį, o parodyti, kur jis yra, arba surasti jį melduose, vandenyje.

„Invis yra labai azartiškas, jis sustingsta į strėlę, bet po kelių sekundžių šoka ant grobio. Tenka mokyti, kad jis turi išlaukti. Taip pat dresūrai naudojamas švilpukas – vieną galą papūtus jis atsigula, kad ir kaip toli būtų, o kitą – atbėga pas mane. Jeigu yra pašautas gyvūnas, šunys nežudo ir nedrasko jo, o tik suranda ir parodo kelią medžiotojams", - sakė Miglė.

Miglė kartu su bendraminčiais organizuoja specialius mokymus savo šunims, kuriuos veda specialistai iš užsienio. Lauko bandymų metu keturkojai mokomi tinkamai ieškoti grobio, jį parodyti, atnešti. Tokie specialūs mokymai ir intensyvios treniruotės su profesionalais gali trukti ir penkias dienas nuo ryto iki vakaro.

„Atvažiuojame į laukus, kažkur būna paslėptas tupintis narve arba pririštas fazanas. Šuo paleidžiamas ieškoti kelių šimtų metrų spinduliu. Šuo ieško zigzagu. Kai jis pajaučia paukščio kvapo molekules, susijaudina, aplink savo ašį ima sukti uodegą ir pradeda intensyviai ieškoti to paukščio. Kai aiškiai pajunta kryptį, kur gyvūnas yra, šuo sustingsta. Taigi šiuo etapu vertinama paieška, kontaktas su šeimininku bei telktis", - teigė moteris.

Treniruočių metu taip pat mokoma atnešti radinį iš vandens. Šeimininkas vis kažką įmeta į vandenį ir šuo turi tą daiktą surasti. Po kurio laiko šuo suvokia, kad, jeigu šeimininkas jį siunčia į vandenį, jis jame būtinai ką nors turi rasti. Kai kurie šunys dėl azarto net paneria po vandeniu arba pradeda šeimininkams traukti akmenukus nuo dugno. Šios veislės šunys yra prisitaikę būti vandenyje, jų letenos primena anties kojas – pirštai sujungti plėvėmis.

„Kita užduotis su antimi – imituojamas jos nušovimas. Šuo turi būti stipraus charakterio, jis turi nereaguoti į šūvį. Taigi šaunamas šūvis, o negyva antis metama į vandenį ir šuo turi ją atnešti. Trečia užduotis – šuo paleidžiamas į meldus, ten yra gyva antis pakirptais sparnais, šuo turi ją atnešti jos nesužalojęs. Taip pat bandoma uoslė su kiškiu. Imituojama, kad kiškis nubėga, šuo turi eiti pėdsaku ir jį atnešti", - teigė moteris.

Miglė labai džiaugiasi, kad ją supa įdomus bendraminčių ratas, o kurtsharų augintojai yra tapę ir artimais draugais, su kuriais leidžiamas turiningas ir įkvepiantis laisvalaikis.

„Mūsų bendruomenėje yra gana įvairių profesijų žmonių, bet po darbų mes susitinkame, važiuojame į miškus, laukus, šunys bėgioja, o mes tiesiog kalbamės įvairiausiomis temomis. Mūsų šunys praplečia socialinį gyvenimą, suranda žmonių, kurie tampa mieli ir brangūs, su kuriais sieja tas pats pomėgis. Dėl to gaunu daug gerų emocijų, atsipalaiduoju, daug dažniau išvažiuoju į gamtą, judu", - teigė Miglė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.