Erkės taikosi į augintinius: yra apsaugos būdas, kurį veterinarai vadina stebuklu

 (80)
Atšilus orui vis daugiau laiko norisi praleisti gamtoje – kartu su savimi vedamės ir savo mylimus augintinius. Deja, kol mėgaujamės gražiu oru, netoliese tykančios erkės mėgaujasi mūsų krauju. Šie maži parazitai pavojingi ne tik mums, bet ir mūsų keturkojams draugams – kaip apsaugoti šunis nuo erkių platinamų ligų?
Šuo
© Fotolia

Tik dalis erkių nešioja pavojingą užkratą

Jakovo veterinarijos klinikos direktorius Jakovas Šengautas tikina, jog ne visos erkės yra pavojingos – tik dalis jų nešioja įvairių susirgimų užkratą. Vis dėlto, niekada nepavyksta iškart sužinoti, ar į šuns odą įsikibusi erkė neplatina užkrato.

Anot jo, ypač pavojingas ir labiausiai Lietuvoje paplitęs erkių pernešamas susirgimas šunims yra babeziozė. Antras paplitęs susirgimas yra Laimo liga, kuria serga ne tik šunys, bet ir žmonės. Trečias susirgimas, dėl kurio baiminamasi nė kiek ne mažiau – erkinis encefalitas. Tiesa, erkė gali užkrėsti šunį tik tuo atveju, jeigu ji pati yra užkrėsta.

Veterinarijos gydytojas pastebi, jog kai kuriuose regionuose užsikrėtusių erkių kiekis yra žymiai didesnis nei kituose. „Labai didelis procentas erkių Vilniaus Vingio parke yra užkrėstos babezioze. O tam tikrose vietovėse užkrėstų erkių visai nėra, pavyzdžiui, jose neapsaugotas šuo nueina į mišką, nuo gyvūno šeimininkas nurenka 15 prikibusių erkių, tačiau grįžęs namo šuo taip ir nesuserga“, – aiškina J. Šengautas.

Sužinoti, ar augintiniui įkando erkė, galima tik jį apžiūrėjus – tai reikėtų daryti kaskart grįžus iš vietų, kuriose jos aptinkamos.

„Pamačius įsisiurbusią erkę, svarbu ją ištraukti kartu su galvute. Tam geriausia įsigyti specialų pincetą, kuris padeda suimti ją ne už kūno, o už galvutės. Ją reikėtų traukti lengvu sukamuoju judesiu – rekomenduojama sukti prieš laikrodžio rodyklę. Jei vis dėlto galvutė liko po oda, patepkite tą vietą briliantine žaluma arba jodu ir netrukus pats organizmas ją pašalins kaip svetimkūnį – liaudiškai kalbant, išpūliuos pati, kūnas išstums ją kaip kokią rakštį“, – tikina veterinarijos gydytojas.

Kraujo prisigėrusi erkė nukrenta ir pati, tačiau J. Šengautas teigia, jog to laukti nereikėtų. „Reikia ją ištraukti ir sunaikinti – sutrypti ar su žiebtuvėliu sudeginti, kad ji paskui nepridėtų kiaušinėlių. Atsakyti į klausimą, ar erkė buvo užkrato nešiotoja, yra labai sunku. Gyvūną reikia stebėti. Babeziozės inkubacinis laikotarpis trunka 2-3 savaites, Laimo ligos – apie mėnesį“, – skaičiuoja veterinarijos gydytojas.

Vingio parkas
Vingio parkas
© DELFI / Tomas Vinickas

Babeziozę veterinarijos gydytojas vadina epidemine liga, kurią erkės aktyviausiai platina nuo kovo pradžios iki birželio vidurio, po to šiek tiek aprimsta, o rugsėjo ir spalio mėnesiais vėl suaktyvėja ir užkrečia daugiau šunų.

Tabletės nuo erkių platinamų ligų dar nenuvylė

Kai kurie šunų šeimininkai nepasirūpina augintinio apsauga nuo erkių sukeliamų ligų ir susiduria su tragiškomis pasekmėmis. „Kartą ankstyvą pavasarį vienas Berno aviganis susirgo babezioze. Jo šeimininkai kreipėsi laiku, liga buvo diagnozuota ir sėkmingai išgydyta. Tada šuo gegužę vėl susirgo, nes šeimininkai nepadarė išvadų – jie nepradėjo saugoti jo nuo erkių. Labai gaila, tačiau šuo tąkart neišgyveno“, – apgailestauja pašnekovas.

O kaip apsaugoti savo augintinį nuo erkių sukeliamų susirgimų? Viena veiksmingiausių apsaugos priemonių nuo erkių sukeliamų ligų J. Šengautas įvardina tabletes. Šios tabletės veikia taip, jog įkandusi erkė gauna neurotoksino ir tuomet nesugeba išleisti savo seilių su infekcija. Nors po tablečių vartojimo ant šuns kūno galima rasti keletą erkių, augintinis nesuserga.

„Neturėjome nei vieno paciento, kuris būtų vartojęs tabletes ir susirgęs erkių platinama liga. Ją pakanka suvartoti kartą per 3 mėnesius ir nieko daugiau daryti nereikia. Seniai mums žinomi lašeliai, apykaklės, aerozoliai nebėra tokie veiksmingi, todėl juos geriausia kombinuoti, pavyzdžiui, uždėti augintiniui apykaklę ir dar užlašinti lašelių“, – pataria jis.

Veterinarijos gydytojo teigimu, tabletės yra efektyvesnės už kitas apsisaugojimo nuo erkių priemones todėl, nes rinkoje atsirado vos prieš du metus ir pasižymi naujomis veikliosiomis medžiagomis.

„Blogos jėgos taip pat nemiega – kai kurios infekcijos prisitaiko prie šiuolaikinės medicinos. Erkės irgi prisitaiko prie tų cheminių jėgų, kurių pagalba bandome su jomis kovoti. Lašeliuose ir apykaklėse esantys junginiai naudojami jau 20-30 metų ir matome, kad šios priemonės prieš 15 metų buvo kur kas veiksmingesnės. Erkės įgyja atsparumą tam tikroms cheminėms medžiagoms ir jos jų nebeveikia. Prieš porą metų pasirodė naujos tabletės su kitokiomis veikliosiomis medžiagomis. Šiandien tai labai efektyvu“, – aiškina J. Šengautas.

Viena apsaugos priemone pasitikėti negali

Šuns šeimininko Kęstučio augintinis taip pat spėjo išmėginti tablečių veiksmingumą. Vis dėlto, tai ne vienintelė apsaugos priemonė, kurią savo augintiniui skiria jo šeimininkas.

„Tam, kad erkė užkrėstų šunį kokia nors liga, turi praeiti tam tikras laiko tarpas. Kai šuo suvartoja tabletę, prie jo prikibusi erkė miršta greičiau, nei spėja jam pakenkti – tabletė numarina erkę, tačiau neapsaugo nuo jos prikibimo. Lakstantis šuo vis tiek prisirenka erkių, tada jas reikia išiminėt. Tai sukelia psichologinį diskomfortą, todėl papildomai naudoju purškalą. Etiketėje rašoma, kad užtenka kartą į savaitę nupurkšti, bet, aišku, jei šuo maudosi ar kur nors sušlampa, reikia purkšti dažniau“, – pastebi šuns šeimininkas.

Erkė
Erkė
© Shutterstock

Kęstučio augintiniui teko išmėginti ir kitas apsaugos nuo erkių sukeliamų ligų priemones, tačiau šeimininkas jomis liko nepatenkintas.

„Prieš tabletes naudojau specialų antkaklį, kuris visiškai neveikė. Absoliutus nulis – vieną vasarą pabandžiau uždėti jį šuniui, tačiau erkės ir toliau sėkmingai kando. Naudojau ir lašiukus, kurie pilami ant odos ir yra ilgesnio veikimo nei purškalas. Bėda ta, kad kaskart šuniui nusimaudžius lašinti reikėdavo iš naujo, o kartoti purškimą paprasčiau, nei kaskart naudoti lašus“, – aiškina jis.

Nors pastaruoju metu naudojamomis apsaugos priemonėmis Kęstutis yra patenkintas, jo neramina galimas tablečių poveikis šuns sveikatai.

„Man baisu, kad jos gali pakenkti šuns kepenims. Įsivaizduokite – suvalgote tokią tabletę, kuri dar 3 mėnesius žudo erkes viduje. Kūne kažkas tikrai lieka, bet veterinarai sako, kad šios priemonės žala ne didesnė nei purškalų ar lašiukų“, – sako šuns šeimininkas.

Neigiamo tablečių poveikio nepastebi

Tuo metu veterinarijos gydytojas Paulius Šėvelis patikina, jog nuo erkių sukeliamų ligų apsaugančias tabletes vartojantys sveiki šunys su jokiu nepageidaujamu ar sveikatai žalingu vaistų poveikiu nesusiduria.

„Jei gyvūnas nevalgo ir blogai jaučiasi, tikėtina, jog tabletė gali sukelti kokį nors šalutinį poveikį, tačiau kliniškai sveikiems šunims tikrai nėra ko bijoti, nes nėra nustatyta jokių specifinių poveikių. Tabletės veikia ne tik erkes, bet ir blusas, niežų erkutes ir yra efektyvios“, – teigia veterinarijos gydytojas.

P. Šėveliui dar neteko girdėti, jog tabletes vartojantis šuo būtų užsikrėtęs erkių platinamomis ligomis. „Tik žinau, kad medžiotojai buvo sugirdę šuniui tabletę, tačiau rado įsisiurbusią erkę. Laimei, ši šuns neužkrėtė. Vis dėlto, tabletės veiksmingumas nėra šimtaprocentinis. Ispanijoje jos pasirodė daug anksčiau, nei pas mus. Anksčiau pažįstami iš Ispanijos pasakojo, kokie jie patenkinti, o ypač dėl blusų, nes dėl karšto klimato jų Ispanijoje yra labai daug. Jau anksčiau žinojau apie tablečių poveikį“, – sako P. Šėvelis.

Veterinarijos gydytojas įsitikinęs, jog baimintis dėl tabletės poveikio kepenų funkcijai taip pat nereikėtų. „Žmonės įvairiuose forumuose prisiskaito melagingos informacijos. Vieni šeimininkai buvo kreipęsi į mus praėjus mėnesiui po tabletės vartojimo, nes prisiskaitė, jog tabletės kenkia kepenims. Atlikus kraujo tyrimus nieko neradome. Kiek tenka kalbėtis su kitais veterinarais, nei vienas iš jų nėra susidūręs su šalutiniais poveikiais sunkiose formose“, – teigia veterinarijos gydytojas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų mylėtojus suburs tarptautinė konferencija: atsakys į svarbiausius klausimus

Šunų mylėtojus suburs tarptautinė konferencija: atsakys į svarbiausius klausimus
Jau šį rudenį pirmą kartą Lietuvoje startuos tarptautinė šunų mylėtojų bei profesionalų konferencija CHASE 2018. Konferencijoje pranešimus skaitys pasaulinį pripažinimą pelnę kviestiniai svečiai iš užsienio, rašoma pranešime spaudai.

Apklausa: Lietuvoje šunims ir katėms šeimininkai stokoja laiko (1)

Apklausa: Lietuvoje šunims ir katėms šeimininkai stokoja laiko
Šuns ar katės savijauta priklauso ne tik nuo tinkamos mitybos, bet ir nuo to, kiek laiko per dieną jam gali skirti šeimininkas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad glaudesnio ir artimesnio kontakto trūkumas lemia tai, kad vis daugiau naminių gyvūnų serga depresija arba turi elgesio sutrikimų, todėl keturkojo priėmimas į šeimą turi būti atsakingai apgalvotas sprendimas, rašoma pranešime spaudai.

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį (22)

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį
Lietuvoje ir toliau nesiliauja žiauraus elgesio atvejai su augintiniais – praėjusią savaitę vidury baltos dienos ant tvoros pakartas trejų metų šunelis. Nusikaltimą užfiksavę medžiotojai pasakojo, kad Altaronių miestelyje gyvenantis Janas teigė, kad šunelis labai lojo, todėl jis norėjo jį nutildyti, rašoma pranešime spaudai.

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai (66)

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai
Ką daryti, jei augintinis mėgsta triukšmauti ir erzinti kaimynus? Apie tai DELFI tiesioginės konferencijos metu kalbėjo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė ir Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas.

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos (15)

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos
Savaitgalį Vilniuje praūžė kačių paroda. Joje dalyvavo 70 kačių augintojų iš visos Europos, o svečiai galėjo apžiūrėti bemaž 150 parodos dalyvių. Parodoje dalyvavo ir itin retų veislių atstovai, vyko suaugusių kačių pasirodymai, buvo renkama geriausia parodos katė, teigiama pranešime spaudai.

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai (1)

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai
Džiugi žinia mėgstantiems fotografuoti savo augintinius – konkurso „Mano katė 2018“ metu nuotaikingas keturkojų nuotraukas galima išsikeisti į „Purina“ prizus.

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną (12)

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną
Kovo 7 d., Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Akmenės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnams Vaidai Paulauskienei ir Vitalijui Damskiui patruliuojant kartu su praktikante Gabija Ivanovaite, apie 10.00 val., Akmenės r., Akmenės III kaime, šalia važiuojamosios kelio dalies pastebėta leisgyvė stirna. Supratus, kad laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba, pareigūnų ekipažas sustojo padėti, rašoma pranešime spaudai.

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos (9)

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos
Šį savaitgalį, kovo 10-11 dienomis, gyvūnų mylėtojai kviečiami apsilankyti Vilniuje, „Ogmios mieste“, šurmuliuosiančioje kačių parodoje. Renginyje dalyvaus apie 70 kačių augintojų, o svečiai galės apžiūrėti apie 150 keturkojų gražuolių. Tai puiki proga ne tik pasigrožėti retomis ar itin populiariomis kačių veislėmis, bet ir išsirinkti sau naują šeimos narį, rašoma pranešime spaudai.

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo (72)

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo
Kraupus radinys beveik pačiame Panevėžio centre – ant Nevėžio kranto rastas negyvas, žiauriai sukapotas veislinis šuo. Tokiu nusikaltimu įtariamas neblaivus jo šeimininkas.

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti? (1)

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti?
Baigiantis žiemai ir prasidėjus pavasariui, pradeda siausti įvairios infekcinės ligos, nes orai šiuo metų periodu labai permainingi – vieną dieną šąla, o kitą jau lyja. Todėl net tik žmonės, bet ir augintiniai yra linkę sirgti ne tik infekcinėmis ligomis, bet ir bendru peršalimu, ypač esant nepastoviai oro temperatūrai, rašoma pranešime spaudai.

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais (16)

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais
Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Vieni šio draugo keliauja pirkti pas šunų veisėjus, kiti – ieško gyvūnų prieglaudose. Paėmus gyvūną iš prieglaudos ne tik įsigyjamas ištikimiausias šeimos narys, bet ir padaromas geras darbas: prieglaudoje atsidūrusiam keturkojui suteikiamas antras šansas būti mylimam ir mylėti. Tarp tokių laimingųjų buvo ir Baika, kurią dar visai mažytę namo parsivežė dabartinė jos šeimininkė Aušra. Kaip šiandien Baikai sekasi?

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį (5)

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį
Metų pradžioje įvairiose pasaulio šalyse atlikta apklausa atskleidė ne itin malonią tiesą – daugiau kaip pusė namuose auginamų šunų ir kačių turi viršsvorį. Net 87 proc. apklaustųjų prisipažino savo augintiniams maisto duoda „iš akies“ – tiek, kiek patys mano, kad jiems reikia. Tik penktadalis apklaustųjų nurodė nuolatos sveriantys augintiniams duodamo maisto porcijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo (45)

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo
Šiukšlių konteineryje išmesta kalytė kai kam buvo šiukšlė, o štai vilniečiui Vytautui ji tapo geriausia drauge. Vyras pasakoja, kiek daug laimės jam suteikė paprastas, bet tuo pačiu ir daug atsakomybės reikalaujantis sprendimas priglausti gyvūną.

Biuro neįsivaizduoja be šunų: štai taip atrodo vilniečių darbo diena (115)

Biuro neįsivaizduoja be šunų: štai taip atrodo vilniečių darbo diena
Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ darbuotojai į darbą eina ne vieni – juos atlydi keturkojai kolegos. Pirmieji gyvūnams draugiškų įmonių socialinio projekto „Gyvūnai darbe“ nugalėtojai atveria savo agentūros duris ir parodo, kuo ypatinga nuotaika ofise, kuriame išdykauja šunys.

Spaudžiant šalčiams zoologijos sodų gyvūnams – riebesnis maistas ir šildomos patalpos (1)

Spaudžiant šalčiams zoologijos sodų gyvūnams – riebesnis maistas ir šildomos patalpos
Lietuvą atėjus šaltiems orams, šalies zoologijos sodų augintiniai maitinami riebesniu maistu, o šiltųjų kraštų gyvūnai pervesti į gerai šildomas patalpas.