Erkės taikosi į augintinius: yra apsaugos būdas, kurį veterinarai vadina stebuklu

 (80)
Atšilus orui vis daugiau laiko norisi praleisti gamtoje – kartu su savimi vedamės ir savo mylimus augintinius. Deja, kol mėgaujamės gražiu oru, netoliese tykančios erkės mėgaujasi mūsų krauju. Šie maži parazitai pavojingi ne tik mums, bet ir mūsų keturkojams draugams – kaip apsaugoti šunis nuo erkių platinamų ligų?
Šuo
© Fotolia

Tik dalis erkių nešioja pavojingą užkratą

Jakovo veterinarijos klinikos direktorius Jakovas Šengautas tikina, jog ne visos erkės yra pavojingos – tik dalis jų nešioja įvairių susirgimų užkratą. Vis dėlto, niekada nepavyksta iškart sužinoti, ar į šuns odą įsikibusi erkė neplatina užkrato.

Anot jo, ypač pavojingas ir labiausiai Lietuvoje paplitęs erkių pernešamas susirgimas šunims yra babeziozė. Antras paplitęs susirgimas yra Laimo liga, kuria serga ne tik šunys, bet ir žmonės. Trečias susirgimas, dėl kurio baiminamasi nė kiek ne mažiau – erkinis encefalitas. Tiesa, erkė gali užkrėsti šunį tik tuo atveju, jeigu ji pati yra užkrėsta.

Veterinarijos gydytojas pastebi, jog kai kuriuose regionuose užsikrėtusių erkių kiekis yra žymiai didesnis nei kituose. „Labai didelis procentas erkių Vilniaus Vingio parke yra užkrėstos babezioze. O tam tikrose vietovėse užkrėstų erkių visai nėra, pavyzdžiui, jose neapsaugotas šuo nueina į mišką, nuo gyvūno šeimininkas nurenka 15 prikibusių erkių, tačiau grįžęs namo šuo taip ir nesuserga“, – aiškina J. Šengautas.

Sužinoti, ar augintiniui įkando erkė, galima tik jį apžiūrėjus – tai reikėtų daryti kaskart grįžus iš vietų, kuriose jos aptinkamos.

„Pamačius įsisiurbusią erkę, svarbu ją ištraukti kartu su galvute. Tam geriausia įsigyti specialų pincetą, kuris padeda suimti ją ne už kūno, o už galvutės. Ją reikėtų traukti lengvu sukamuoju judesiu – rekomenduojama sukti prieš laikrodžio rodyklę. Jei vis dėlto galvutė liko po oda, patepkite tą vietą briliantine žaluma arba jodu ir netrukus pats organizmas ją pašalins kaip svetimkūnį – liaudiškai kalbant, išpūliuos pati, kūnas išstums ją kaip kokią rakštį“, – tikina veterinarijos gydytojas.

Kraujo prisigėrusi erkė nukrenta ir pati, tačiau J. Šengautas teigia, jog to laukti nereikėtų. „Reikia ją ištraukti ir sunaikinti – sutrypti ar su žiebtuvėliu sudeginti, kad ji paskui nepridėtų kiaušinėlių. Atsakyti į klausimą, ar erkė buvo užkrato nešiotoja, yra labai sunku. Gyvūną reikia stebėti. Babeziozės inkubacinis laikotarpis trunka 2-3 savaites, Laimo ligos – apie mėnesį“, – skaičiuoja veterinarijos gydytojas.

Vingio parkas
Vingio parkas
© DELFI / Tomas Vinickas

Babeziozę veterinarijos gydytojas vadina epidemine liga, kurią erkės aktyviausiai platina nuo kovo pradžios iki birželio vidurio, po to šiek tiek aprimsta, o rugsėjo ir spalio mėnesiais vėl suaktyvėja ir užkrečia daugiau šunų.

Tabletės nuo erkių platinamų ligų dar nenuvylė

Kai kurie šunų šeimininkai nepasirūpina augintinio apsauga nuo erkių sukeliamų ligų ir susiduria su tragiškomis pasekmėmis. „Kartą ankstyvą pavasarį vienas Berno aviganis susirgo babezioze. Jo šeimininkai kreipėsi laiku, liga buvo diagnozuota ir sėkmingai išgydyta. Tada šuo gegužę vėl susirgo, nes šeimininkai nepadarė išvadų – jie nepradėjo saugoti jo nuo erkių. Labai gaila, tačiau šuo tąkart neišgyveno“, – apgailestauja pašnekovas.

O kaip apsaugoti savo augintinį nuo erkių sukeliamų susirgimų? Viena veiksmingiausių apsaugos priemonių nuo erkių sukeliamų ligų J. Šengautas įvardina tabletes. Šios tabletės veikia taip, jog įkandusi erkė gauna neurotoksino ir tuomet nesugeba išleisti savo seilių su infekcija. Nors po tablečių vartojimo ant šuns kūno galima rasti keletą erkių, augintinis nesuserga.

„Neturėjome nei vieno paciento, kuris būtų vartojęs tabletes ir susirgęs erkių platinama liga. Ją pakanka suvartoti kartą per 3 mėnesius ir nieko daugiau daryti nereikia. Seniai mums žinomi lašeliai, apykaklės, aerozoliai nebėra tokie veiksmingi, todėl juos geriausia kombinuoti, pavyzdžiui, uždėti augintiniui apykaklę ir dar užlašinti lašelių“, – pataria jis.

Veterinarijos gydytojo teigimu, tabletės yra efektyvesnės už kitas apsisaugojimo nuo erkių priemones todėl, nes rinkoje atsirado vos prieš du metus ir pasižymi naujomis veikliosiomis medžiagomis.

„Blogos jėgos taip pat nemiega – kai kurios infekcijos prisitaiko prie šiuolaikinės medicinos. Erkės irgi prisitaiko prie tų cheminių jėgų, kurių pagalba bandome su jomis kovoti. Lašeliuose ir apykaklėse esantys junginiai naudojami jau 20-30 metų ir matome, kad šios priemonės prieš 15 metų buvo kur kas veiksmingesnės. Erkės įgyja atsparumą tam tikroms cheminėms medžiagoms ir jos jų nebeveikia. Prieš porą metų pasirodė naujos tabletės su kitokiomis veikliosiomis medžiagomis. Šiandien tai labai efektyvu“, – aiškina J. Šengautas.

Viena apsaugos priemone pasitikėti negali

Šuns šeimininko Kęstučio augintinis taip pat spėjo išmėginti tablečių veiksmingumą. Vis dėlto, tai ne vienintelė apsaugos priemonė, kurią savo augintiniui skiria jo šeimininkas.

„Tam, kad erkė užkrėstų šunį kokia nors liga, turi praeiti tam tikras laiko tarpas. Kai šuo suvartoja tabletę, prie jo prikibusi erkė miršta greičiau, nei spėja jam pakenkti – tabletė numarina erkę, tačiau neapsaugo nuo jos prikibimo. Lakstantis šuo vis tiek prisirenka erkių, tada jas reikia išiminėt. Tai sukelia psichologinį diskomfortą, todėl papildomai naudoju purškalą. Etiketėje rašoma, kad užtenka kartą į savaitę nupurkšti, bet, aišku, jei šuo maudosi ar kur nors sušlampa, reikia purkšti dažniau“, – pastebi šuns šeimininkas.

Erkė
Erkė
© Shutterstock

Kęstučio augintiniui teko išmėginti ir kitas apsaugos nuo erkių sukeliamų ligų priemones, tačiau šeimininkas jomis liko nepatenkintas.

„Prieš tabletes naudojau specialų antkaklį, kuris visiškai neveikė. Absoliutus nulis – vieną vasarą pabandžiau uždėti jį šuniui, tačiau erkės ir toliau sėkmingai kando. Naudojau ir lašiukus, kurie pilami ant odos ir yra ilgesnio veikimo nei purškalas. Bėda ta, kad kaskart šuniui nusimaudžius lašinti reikėdavo iš naujo, o kartoti purškimą paprasčiau, nei kaskart naudoti lašus“, – aiškina jis.

Nors pastaruoju metu naudojamomis apsaugos priemonėmis Kęstutis yra patenkintas, jo neramina galimas tablečių poveikis šuns sveikatai.

„Man baisu, kad jos gali pakenkti šuns kepenims. Įsivaizduokite – suvalgote tokią tabletę, kuri dar 3 mėnesius žudo erkes viduje. Kūne kažkas tikrai lieka, bet veterinarai sako, kad šios priemonės žala ne didesnė nei purškalų ar lašiukų“, – sako šuns šeimininkas.

Neigiamo tablečių poveikio nepastebi

Tuo metu veterinarijos gydytojas Paulius Šėvelis patikina, jog nuo erkių sukeliamų ligų apsaugančias tabletes vartojantys sveiki šunys su jokiu nepageidaujamu ar sveikatai žalingu vaistų poveikiu nesusiduria.

„Jei gyvūnas nevalgo ir blogai jaučiasi, tikėtina, jog tabletė gali sukelti kokį nors šalutinį poveikį, tačiau kliniškai sveikiems šunims tikrai nėra ko bijoti, nes nėra nustatyta jokių specifinių poveikių. Tabletės veikia ne tik erkes, bet ir blusas, niežų erkutes ir yra efektyvios“, – teigia veterinarijos gydytojas.

P. Šėveliui dar neteko girdėti, jog tabletes vartojantis šuo būtų užsikrėtęs erkių platinamomis ligomis. „Tik žinau, kad medžiotojai buvo sugirdę šuniui tabletę, tačiau rado įsisiurbusią erkę. Laimei, ši šuns neužkrėtė. Vis dėlto, tabletės veiksmingumas nėra šimtaprocentinis. Ispanijoje jos pasirodė daug anksčiau, nei pas mus. Anksčiau pažįstami iš Ispanijos pasakojo, kokie jie patenkinti, o ypač dėl blusų, nes dėl karšto klimato jų Ispanijoje yra labai daug. Jau anksčiau žinojau apie tablečių poveikį“, – sako P. Šėvelis.

Veterinarijos gydytojas įsitikinęs, jog baimintis dėl tabletės poveikio kepenų funkcijai taip pat nereikėtų. „Žmonės įvairiuose forumuose prisiskaito melagingos informacijos. Vieni šeimininkai buvo kreipęsi į mus praėjus mėnesiui po tabletės vartojimo, nes prisiskaitė, jog tabletės kenkia kepenims. Atlikus kraujo tyrimus nieko neradome. Kiek tenka kalbėtis su kitais veterinarais, nei vienas iš jų nėra susidūręs su šalutiniais poveikiais sunkiose formose“, – teigia veterinarijos gydytojas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (16)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos (96)

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos
Reginys, kurį važiuodama palei Verknės upę išvydo Audra Petraškienė, atėmė moteriai žadą ir sukrėtė ilgam. Penktadienį apie 11 val. pro šalį važiuojančią moterį privertė sustoti pagalbos prašantis juodai balto spanielio žvilgsnis. Sunku įsivaizduoti, kokias kančias teko išgyventi gyvūnui, tačiau vien į jį pažiūrėjus, tampa aišku – kažkas bandė juo žiauriai atsikratyti.