Kaip pranešime žiniasklaidai teigia KIKA komunikacijos projektų vadovė Karolina Tuminauskaitė, tokį augimą galima sieti su tuo, jog šeimininkai darosi vis sąmoningesni ir gyvūnų drabužiai nebėra laikomi vien mada – kai kurioms veislėms apranga yra būtina.

Ekspertė atsako, kokių veislių šunis rengti būtina, kokie drabužiai yra naudingiausi bei kaip tinkamai juos išsirinkti.

Ne tik įvaizdžio klausimas

Kaip teigia K. Tuminauskaitė, bėgant metams vis daugiau šeimininkų pradeda suvokti, kad augintinių drabužiai nėra vien įvaizdžio klausimas – neretai jie yra būtini ir padeda gyvūną apsaugoti nuo peršalimo.

„Šunų ir kačių apranga yra skirta ne tik papuošti ar atkreipti kitų dėmesį. Ji yra naudinga, todėl džiugina, kad žmonės tai pamažu ima suprasti. Pagrindinė keturkojų drabužių funkcija, kaip ir žmogui, yra apsisaugoti nuo šalčio, drėgmės ir jų sukeliamų ligų bei taip palengvinti ir šeimininko gyvenimą – kai augintinis sveikas ir laimingas, rūpesčių dėl jo nekyla“, – dalinasi ekspertė.

Ji sako pastebinti, kad šeimininkai vis dažniau renkasi šiltus bei praktiškus drabužius, tokius kaip kombinezonas ar lietpaltis, kad galėtų augintiniui suteikti visokeriopą komfortą – ne tik šilumą, bet ir apsaugą nuo drėgmės. Jei gyvūnui bus parenkamas madingas, tačiau nepatogus drabužis, ilgainiui jis nenorės vilktis jokio ir kiekvienas rūbas jam primins nemalonią patirtį.

Reikalinga ne tik mažų veislių šunims

Esant šiltoms ir drėgnoms žiemoms, anot K. Tuminauskaitės, gyvūnams veterinarai dažniau diagnozuoja peršalimo ligas, todėl drabužiai reikalingi esant ne tik didelei minusinei temperatūrai. Ypatingai šiltais ir neperšlampamais drabužiais pasirūpinti turėtų mažų, trumpakailių veislių augintojai, tačiau nepamiršti reikėtų ir vidutinių bei didesnių veislių šunų.

„Pavyzdžiui, tokių veislių šunys kaip Sibiro haskiai, Aliaskos malamutai, Pomeranijos špicai, Berno zenenhundai ar samojedai savo kūno šilumą išlaiko natūraliai, todėl šiltai aprengti gali net perkaisti, tačiau jiems taip pat rekomenduojama turėti lietpaltį ir nuo drėgmės saugoti kailį. Tai padeda išvengti įvairių odos ligų, pavyzdžiui, grybelio ar egzemos, o grįžus iš lauko užtenka nuplauti šuns pėdutes ir patepti balzamu – nereikia jo maudyti ir džiovinti“, – rekomenduoja ekspertė.

Trumpaplaukių veislių šunims K. Tuminauskaitė pataria aprangą netgi sluoksniuoti: „Tokie šunys yra ypatingai jautrūs šalčiui, todėl atvėsus orams, net ir trumpo pasivaikščiojimo metu jie neretai pradeda drebėti, jaustis nepatogiai, todėl siekiant apsaugoti jų sveikatą, šilta apranga – būtina. Verta apsvarstyti ir pėdučių apsaugą – įsigyti specialias, neperšlampamas kojinaites ar batukus.“

Kokius drabužius turėti augintinio spintoje svarbiausia?

Kadangi gyvename ganėtinai lietingoje šalyje, kaip teigia K. Tuminauskaitė, kiekvieno augintinio spintoje turi atsirasti bent vienas iš šių drabužių: kombinezonas arba lietpaltis.

„Esant lietingam, drėgnam orui, geriausias sprendimas yra rinktis lietpaltį, kuris apsaugo ne tik nuo kritulių, bet ir vėjo, o kai prasideda vėsesni orai ir kritulių mažėja, tuomet tinkamiausias drabužis yra kombinezonas, kuris apgaubia visą šuns kūną, tad apsaugo ir nuo sniego prikibimo prie kailio. Geriausia būtų rinktis tokį drabužį, kuris turi šviesą atspindinčias detales – taip augintinį apsaugosite tamsiais rudens ir žiemos vakarais“, – lygina gyvūnų ekspertė.

K. Tuminauskaitė atkreipia dėmesį, kad taip pat itin svarbu nepamiršti apsaugoti augintinio pėdutes: „Viena naudingiausių priemonių, siekiant išlaikyti gyvūno pėdutes sveikas ir apsaugoti nuo atšiauraus oro, – pėdučių balzamas, kojinės ir batukai. Jeigu neapsaugosite augintinio pėdučių bent vienu iš išvardintų būdų, dėl keliuose barstomo žvyro ir druskų, kils grėsmė pėdučių odos šerpetojimui, skilinėjimui, žaizdelių ir skausmo atsiradimui. Ypatingai atkreipkite dėmesį į tai, ar gyvūnas jas dažnai laižosi, jei taip – pažiūrėkite, ar pėdutės nėra paraudusios, nes tai gali signalizuoti apie uždegimą ar grybelį.“

Kaip išsirinkti tinkamą drabužį?

Kartais pasitaiko, kad šeimininkai renka augintiniams aprangą jų nematavę arba išmatuoja netinkamai. Tuomet, kaip teigia K. Tuminauskaitė, netinkamus drabužius gali tekti grąžinti.
„Kad taip nenutiktų ir grąžinti per mažo ar per didelio drabužio nereiktų, turime tiksliai išmatuoti augintinio nugaros ilgį, kaklo ir krūtinės apimtį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad skirtingų gamintojų dydžiai skiriasi, todėl kaskart perkant reikia vadovautis dydžių lentele“, – perspėja ekspertė ir priduria, kad su augintiniu galite atvykti tiesiai į parduotuvę ir drabužį jam pamatuoti vietoje.

„Reikia suprasti, kad gyvūno matmenys jam augant nuolat keičiasi. Jauno šuniuko matmenys gali skirtis net kelių savaičių bėgyje, todėl svarbu turimus gyvūno išmatavimo duomenis visuomet atsinaujinti. Taip pat labai svarbu išsirinkti tokį drabužį, kuris būtų nei per mažas, nei per didelis. Išsirinkus netinkamo dydžio drabužį, jis varžys gyvūno judesius“, – apie dažniausiai pasitaikančias klaidas pasakoja K. Tuminauskaitė.

Kalbant apie batukus ar kojinaites – jie taip pat turi dydžius, kurie dažniausiai yra skirstomi nuo XS iki XL. Norint išsirinkti tinkamą dydį, reikia tinkamai išsimatuoti gyvūno letenos ilgį bei plotį – ilgis matuojamas nuo nagų galiukų iki letenos galo: „Tuomet, vadovaujantis gamintojo pateiktomis lentelėmis, galėsite nesunkiai išsirinkti gyvūnui tinkamą dydį.“

Drabužiai – ne tik šaltuoju metų laiku

K. Tuminauskaitė primena, kad drabužiai augintiniams yra reikalingi ne tik šaltuoju metų laiku ar esant žvarbiam, lietingam orui.

„Karšti saulės spinduliai sausina bei šviesina ne tik žmonių, bet ir gyvūnų plaukus, todėl esant kaitriai saulei, apvilkite jam lengvus marškinėlius, kurie apsaugos jūsų gyvūno kailį nuo tiesioginių spindulių ir neleis kailiui blukti. Vasaros, pavasario sezonų metu dėvimas lietpaltis taip pat palengvina pasivaikščiojimų rutiną – grįžus užtenka nuvalyti pėdutes, o sutaupytą laiką galite skirti žaidimams kartu, todėl žiemos metu įsigytą lietpaltį puikiai panaudosite ir atšilus orams“, – apibendrina ekspertė.