DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?

 (29)
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Atsakomybė įvertinti ir nuspręsti, ar šuo kelia grėsmę maisto saugai tenka viešojo maitinimo įstaigos administracijai. „Pasirinkimas, ar priimti lankytojus su augintiniais, pareiga esant reikalui sudrausminti klientus dėl jų augintinių elgsenos, užtikrinti maisto saugą ir kitų klientų komfortą bei tinkamą aptarnavimą – maitinimo įstaigos atsakomybė“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė - valstybinė maisto produktų inspektorė Laura Ivakauskienė.

Taigi kiekvienos kavinės administracija nusprendžia, ar jos yra gyvūnams draugiška aplinka. Internete galima rasti sąrašų, kuriuose yra skelbiamos gyvūnams draugiškos kavinės. Tačiau kaip pastebi su savo augintiniu į kavines mėgstantis eiti vilnietis Kęstutis, sąrašai yra pasenę, o informacija retai atnaujinama.

Šuo Goldis dažnai lankosi kavinėse
Šuo Goldis dažnai lankosi kavinėse
© Asmeninio albumo nuotr.

„Su augintiniu į kavines einu dažnai, nes vakare su savo šunimi noriu praleisti kuo daugiau laiko. Kavinės tam tampa patogia vieta“, – pasakoja Kęstutis. Tačiau jis neslepia: tam, kad su Hula praleistų laiką, tenka susidurti su keliais nepatogumais.

Yra daugybė kavinių, pasakoja vilnietis, kurios nesiskelbia, kad priima su gyvūnais, tačiau yra kitaip. „Labai dažnai prieš eidamas į kavinę, aš pasiskambinu. Patikinus, kad šuo yra dresuotas, niekas neprieštarauja, kad ateisiu su šunimi“, – tikina jis.

Kęstutis pastebi ir tendenciją, kad didžioji dalis kavinių, kurios priima su keturkojais, nėra pačios prabangiausios. „Puiku, kad kavinės priima su gyvūnais, tačiau didžioji dalis jų primena alines arba „hamburgerines“. Žmogui, kuris kiekvieną dieną nenori gerti alaus arba valgyti kiaulės koją ar mėsainį – pasirinkimas ribotas“, – sako vilnietis.

O štai kaunietė Justina teigia, kad vietų, kur nueiti su jos auksaspalviu retriveriu Kaune tikrai užtenka. „Veduosi šunį visur, kur pati manau, kad yra protinga šunį vestis. Jis neturi trukdyti man ar kitiems. Beveik visos lauko kavinės priima, o tokiose vietose kaip „Vero Cafe“ ar „Knygų ministerija“ net neprašius vandens, jo atneša šuniui“, – pasakoja kaunietė. Esą vienintelis dalykas, kuris kelia nepatogumus, tai žmonės, kurie neatsiklausę pradeda glostyti Goldį.

Restoranas „The House“ paruošė specialų meniu ir šunims
Restoranas „The House“ paruošė specialų meniu ir šunims
© L.Jablonskas

Šeimos restoranuose – gyvūnams ne vieta

Nors abu pašnekovai tikina, kad nėra sulaukę neigiamų reakcijų, jog kažkur atėjo su savo augintiniu, kavinių, kurios nelaukia gyvūnų, tikrai yra daug. Viena iš tokių yra „Jurgis ir drakonas“.

„Ne, žinokit, negalima“, – pasiteiravus, ar į „Jurgį ir drakoną“ galima ateiti su gyvūnu, atsako personalo vadybininkė Gintarė Burnickė. Ji teigia, kad jų restoranas yra šeimos restoranas, tad gyvūnams vietos nėra. „Mes esame įsirengę ir žaidimų kampus, aikšteles, tai dėl tų mažų vaikų saugumo mes ir priėmėme tokį sprendimą, kad savo svečių su augintiniais mes neįleidžiame. Jeigu pamatome po laiko, tai aišku leidžiame savo svečiams pabaigti valgyti, bet šiaip laikomės tokios taisyklės, kad tegu svečiai palieka savo augintinius namuose“, – sako G. Burnickė.

Norint patekti į šį restoraną su augintiniu nepadės ir argumentas, kad jūsų šuo – nykštukinis. Šunų, teigia G. Burnickė, jie neskirsto nei pagal dydį, nei pagal veislę. „Čia ateina mamos su vaikais. Būna ir vaikų alergiškų. Taip pat turime atvirą picų zoną. Vis tiek gyvūnai šeriasi ir tai nėra turbūt suderinama su higienos taisyklėmis“, – teigia personalo vadybininkė.

Panašiai teigia ir Druskininkuose įsikūrusio restorano „Sicilia“ atstovė Simona. „Su gyvūnais viduje nepriimame, nes nemažai būna nusiskundimų iš kitų klientų. Žmonės valgo, o šalia gyvūnėlis sėdi, purtosi, vaikštinėja po kėdėm. Svečiai nepatenkinti. Vis tiek, čia maisto įstaiga“, – teigia Simona ir priduria, kad lauko terasoje lankytojai su augintiniais yra laukiami.

Restoranas „The House“ paruošė specialų meniu ir šunims
Restoranas „The House“ paruošė specialų meniu ir šunims
© L.Jablonskas

Savo nuomone apie šunis kavinėse pasidalino ir DELFI skaitytoja Greta. Mergina teigia, kad nors ir pati augina šunis, jiems kavinėse ar restoranuose nėra vieta. Tačiau ji esą neprieštarauja, jei šunį atsiveda į barą. „Ten nėra maisto ar stalų, kur jie užsilips. Man yra buvę, kad sėdėjau kavinės viduje ir jutau, kad kažkas man laižo plaukus. Atsisuku, o ten vidutinio dydžio šuo, kuris užsilipęs ant fotelio. Jis buvo man tiesiai prie veido ir laižė plaukus. Kai šeimininkų paprašiau, kad jie nukeltų savo šunį, man pareiškė, kad jis švarus šuo ir kad namuose jis visad būna ant fotelio. Bet juk ten ne namai“, – piktinasi kaunietė Greta.

Tačiau net ir gyvūnus mielai priimančios vietos, tokiais atvejais turi taisyklių. Kaune esančios kavinės „KaravanSarai“ savininkė teigia, kad prieš į vidų įleisdama lankytojus su šunimis, visada pasiteirauja, ar jau esantys klientai neprieštarauja. „Būna juk ir alergiją turinčių žmonių. Bet aš nesu prieš gyvūnus. Kartą važiavau iš Kauno specialiai į Vilnių papietauti ir manęs su šuniuku neįleido į kavinę. Todėl aš labai vertinu vietas, kurios įsileidžia. Ir pati įleidžiu. Jei šuo yra ramus, tai man nėra jokių problemų. Svarbu tik, kad šalia nebūtų alergiškų žmonių“, – pasakoja savininkė.

Kiti maitinimo įstaigų savininkai net neįsivaizduoja savo veiklos be gyvūnų. „Mes niekada negalvojome, kad gali būti kitaip. Visiškai natūralu, kad lankytojai gali ateiti su savo šunimis. Tačiau tie šunys turi būti adekvatūs“, – pabrėžia Vilniuje įsikūrusio „Baras šuo“ savininkas Paulius Sasnauskas.

Turi net šunų alaus

Kai kurios vietos taip laukia lankytojų su šunimis, kad savo meniu turi ir šunų alų. „Tai yra belgiškas nealkoholinis šunų alus, kuris yra patiekiamas buteliukuose. Turime dviejų skonių: jautienos ir paukštienos. Alų atnešame ir įpilame į dubenėlį. Šuo yra aptarnaujamas kaip klientas“, – pasakoja Klaipėdoje įsikūrusio „New York Gastro“ atstovė. Esą toks alus kainuoja 2,40 eur.

Šuo Goldis dažnai lankosi kavinėse
Šuo Goldis dažnai lankosi kavinėse
© Asmeninio albumo nuotr.

Vilniečio Kęstučio šuo irgi pabandė šunų alaus. Ar jam šis gėrimas patiko, galite pamatyti peržiūrėję vaizdo įrašą.

Tačiau keturkojų augintojai pasigenda ne tik maitinimo įstaigų. „Man kaip šunį augintojui būtų smagu, jei atsirastų daugiau prekybos centrų, į kuriuos galėčiau ateiti su savo augintiniu. Vilniuje dabar yra toks tik vienas – „Gedimino 9”. Aš ten bičiuliui rinkau dovaną, daviau šuniui komandą būt. Jis būna, o aš renkuosi dovaną“, – pasakoja Kęstutis. Anot jo, jei kiti prekybos centrai nuspręstų priimti lankytojus su šunimis, gal ir klientų nepagausėtų, tačiau atmosfera tikrai pagerėtų.

O štai Klaipėdos miestas ėmėsi inovacijų šioje srityje. Išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad Klaipėdos savivaldybė sukūrė internetinį žemėlapį, kuriame galima pažymėti Klaipėdos kavines ir barus, į kuriuos įleidžiami klientai su savo augintiniais – šunimis, katėmis ar net žuvytėmis. „Tiesa, norime pabrėžti, kad bus žymimos ir maitinimo įstaigos, į kurias gyvūnai neįleidžiami. Neabejojame, jog yra žmonių, kuriems tokia draugija būtų nemaloni, tad pažvelgę į žemėlapį, jie žinos, kur keturkojų tikrai nesutiks“, – aiškino Klaipėdos m. savivaldybės viešųjų ryšių atstovas Vitalijus Čiapas.

DELFI nusprendė sudaryti visoje Lietuvoje gyvūnams draugiškų įstaigų sąrašą. Norintys papildyti ir informuoti, kuriose įstaigose galima apsilankyti su gyvūnais, kviečiami siųsti įstaigos pavadinimą į šį elektroninio pašto adresą: grynas@grynas.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (9)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.