Burmos katės gimusios šventyklose, bet mielai gyvenančios šeimose

 (8)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Burmos kačių veislyno „Alled“ įkūrėja Vilma Sivinskaja pasakoja, kad visą gyvenimą buvo apsupta kačių. Vaikystėje – trumpam priglaustos kiemo murklės, kiek vėliau jos širdį užkariavo Burmos veislės katės.

„Kasdien namo parsinešdavau po naują kačiuką. Jų laikyti, deja, negalėjau, bet stengdavausi bent pamaitinti. Galiausiai mano pastangos atsipirko – tėvai leido laikyti Tajų veislės katytę. Nors ji nebuvo labai draugiška – ant rankų eidavo tuomet, kai pati to norėdavo, o aplinkinius draskė, mes ją mylėjome besąlygiškai. Ji pas mus gyveno 11 metų.“

Burmos katės gimusios šventyklose, bet mielai gyvenančios šeimose
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Sukūrusi šeimą Vilma pradėjo galvoti apie augintinį. Renkantis naują šeimos narį, reikėjo atsižvelgti į visos šeimos poreikius – sūnus norėjo gyvūno, bet buvo alergiškas kailiui, vyras nenorėjo, kad augintinis šertųsi, o Vilma žinojo, kad kol kas jų namuose negyvens šuo, nes nė vienas iš namiškių neturės laiko jį vedžioti. Tuo metu atrodė, kad geriausias pasirinkimas – sfinksų veislės katės.

„Sfinksai mums tiko, bet pasidomėję veisle supratome, kad jų charakteris mūsų šeimai nėra tinkamas. Galiausiai vienoje parodoje pamačiau Burmos katę ir iškart pasakiau, kad būtent ji taps mūsų šeimos dalimi. Metus rinkau informaciją apie jas, bendravau su veisėjais, važinėjau po parodas, klausiausi visų įmanomų atsiliepimų. Supratę, kad Burmos katės tikrai atitinka mūsų norus, dar kartą apsvarstę, ar sugebėsime ją auginti ir skirti pakankamai laiko, galiausiai nusprendėme ją įsigyti.“

Gyvūną Vilma rinkosi atsakingai – Burmos katės gyvena apie 15 metų. Visiems šeimos nariams ji tiko – jos beveik nesišeria, nes neturi poplaukio, dėl to jų jų kailis praktiškai nesukelia alergijos, jos be galo draugiškos. Dažnai šios katės vadinamos šilkinėmis katėmis, nes jų kailis ypač švelnus ir žvilgantis. Vilmos įsigyta katė buvo tinkama veisti, tad veisėja pasiūlė dalyvauti kačių parodose. Moteris pasakoja, kad pirmojoje parodoje dalyvavo vedama azarto, vėliau tai tapo visos šeimos pomėgiu.

„Burmos katės yra labai bendraujančios, visada seka iš paskos. Jos myli žmones ir be jų negali gyventi. Tad kaskart, kai žmogus nori įsigyti kačiuką, sakau, kad šie gyvūnai bus labai nelaimingi, jei neskirsite jiems pakankamai dėmesio ir laiko. Be to, jos mėgsta miegoti šalia šeimininkų. Jei šeimininkas neįsileidžia į lovą, gali jaustis atstumtos, tapti vangios, niūrios, netgi susirgti depresija. Todėl jos gerai jaučiasi gyvendamos su kitais augintiniais. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse Burmos katės parduodamos tik į tuos namus, kur yra dar koks nors gyvūnas, dvi katės. Joms būtinas bendravimas.“

„Purinos“ projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ tikslas – parodyti, kad augintiniai yra tikri šeimos nariai, puikūs kompanionai įvairiose gyvenimo situacijose. Burmos kates vienas namuose galima palikti daugiausia vienai parai, bet ne ilgesniam laikui. Jei augintinio nėra galimybės pasiimti kartu, geriausia jį palikti artimiesiems ar draugams, su kuriais jis galėtų kurį laiką pagyventi. Šios katės pratintos nuo mažens dievina keliones, tad jas lengvai galima vežtis atostogauti kartu. Vilma savo augintinę Dellą yra išmokiusi vaikščioti lauke su pavadėliu – vos jį pamačiusi augintinė iš karto apsidžiaugia ir laukia, kada eis į lauką.

Burmos katės gimusios šventyklose, bet mielai gyvenančios šeimose
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Burmos katės yra lengvai auklėjamos ir dresuojamos. Amerikoje rengiamos net kačių vikrumo (angl. agility) varžybos. Taip pat jos mėgsta nešioti žaislus – meti kamuoliuką, jos visada jį atneša. Todėl šios katės tinka šeimoms su vaikais, nes jos tiesiog dievina žaisti kartu. Kai mano vaikas buvo mažas ir žaisdavo su kareivėliais, Della būtinai prisistatydavo šalia ir bandydavo ką nors pastumti, dalyvauti, taip, aišku, erzindama sūnų.“

Burmos kačių protėviai gyveno Pietryčių Azijoje, Tailando šventyklose. 1930 metais šios katės buvo atvežtos į Jungtines Amerikos Valstijas. Būtent Amerikoje jos buvo pripažintos veisle ir pradėtos veisti. Šeštajame dešimtmetyje pirmosios šios veislės katės buvo atvežtos į Europą. Iš Didžiosios Britanijos jos paplito po visą pasaulį ir apsigyveno daugelio žmonių namuose.

„Šios katės lengvai atlaiko ir ilgesnes keliones. Jei šeimininkai važiuoja kartu, Burmos katėms nesvarbu, kokioje vietoje teks gyventi ar nakvoti. Katėms smalsu, įdomu apžiūrėti naują vietą, bet dėl to jos nepatiria streso. Verta prisiminti, kad Burmos katės daug šneka su žmonėmis, kalbina juos. Kai ilgiau pagyvenau su Burma, pagal intonaciją jau lengva suprasti, ką ji nori pasakyti – kada miauksėdama ji nori valgyti, o kada negali kažkur įeiti. Toks bendravimas turi būti priimtinas šeimininkui, nes kitu atveju gali jį varginti. Taip pat jos mėgsta vandenį. Štai turime mažytį akvariumą, Della prie jo sėdi, medituoja, laka vandenį, bet nieko nedaro žuviukui Žydrūnui.“

Užsakymo nr.: PT_75255381

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.