Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai

 (32)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© V.Kavaliausko nuotr.

„Kai noriu įsitikinti, ar žmogus galės pasirūpinti bulterjeru, atlieku tokį testą – paleidžiu penkis savo šunis ir žiūriu, kaip žmogus elgiasi, ar nesutrinka pamatęs tokią energiją ir judrumą. Jei nesutrinka, žinau, kad tikrai galės auginti vieną iš mano šuniukų“, – pokalbį juokaudama pradeda Renata Černys, „EOS Tanagros“ nykštukinių ir standartinių bulterjerų veislyno įkūrėja. Netrukus „Purinos“ komanda įsitikino, kad šie ypatingi ir nuostabūs šunys yra tikra energijos bomba, kurią suvaldyti gali ne kiekvienas.

„Šią veislę pamačiau būdama kažkur trečioje klasėje. Pradėjau domėtis, man labai patiko jų charakteris – užsispyrę, savarankiški, mąstantys. Be to, kaimynė turėjo bulterjerą ir jis jos neklausydavo, o manęs klausydavo. Tėvų labai prašiau tokio šuns, bet jie neleido jo auginti, nes buvau per maža. Šiek tiek paaugusi pradėjau užsiimti dresūra. Tėvai, supratę, kad esu atsakinga ir šunys mane labai domina, 16 gimtadienio proga padovanojo man Taigą.“

Renatos tėvai turėjo tvirtą nuomonę dėl augintinio kilmės – jis privalo būti su kilmę įrodančiais dokumentais, geros genetikos. Moteris kartu su Taiga pradėjo dalyvauti parodose, bet reikėjo nemažai užsispyrimo ir įdirbio, kol tiek ji, tiek augintinė tapo geriausiomis – Taiga buvo pripažinta tarptautine čempione. Netrukus po šio laimėjimo Renatos galvoje pradėjo kirbėti kita mintis, kad bulterjerus ji galėtų veisti.

„Vėlgi iš pradžių buvo labai sunku. Pradėjau labiau domėtis veisimu, 2005 metais išvažiavau į Angliją to mokytis. Iš ten parsivežiau ir patiną. Pirmuosius kergimus darydavau tik užsienyje, nes tuo metu Lietuvoje buvo mažai šunų, vieni kitų palikuonys. Dabar situacija kur kas geresnė ir gerus kergimus galiu daryti Lietuvoje.“

Bulterjerai yra labai tvirto charakterio, užsispyrę, protingi, tad reikia nemažai žinių norint juos auklėti ir dresuoti. Šie šunys mėgsta visur lipti, nėra durų, kurių nesugalvotų kaip atidaryti. Jie puikiai moka manipuliuoti šeimininku, todėl nesunkiai gali tapti namų valdovu.

„Jie jau nebeturi jokios agresijos. Jie oficialiai yra dekoratyvinės veislės atstovai, šeimų šunys. Puikiai sutaria su vaikais, nes yra labai pakantūs skausmui. Aišku, visada reikia žiūrėti, kad vaikai neskriaustų šuns. Jie yra savotiški klounai, visada sugalvoja, kaip apgauti, lenda į kišenes, apsimeta, prigalvoja juokingų pozų, šokinėja, šliaužioja.“

Renata pasakoja, kad šunų aktyvumas pasireiškia penkioms minutėmis – kartais namuose jie pradeda suktis kaip vijurkai. Tokiomis akimirkomis reikia prilaikyti ir televizorių, ir kitus dūžtančius daiktus. Bulterjerai labai smalsūs, visur lenda, viskas jiems įdomu. Žmogus, auginantis kelis šios veislės šunis, greitai įsitikina, kad augintiniai vienas kitą primoko įvairiausių subtilybių ir išdaigų.

„Bulterjerai mėgsta tempti, jiems labai patinka visos jėgos sporto rūšys, varžybos. Bet juos reikia labai tausoti, jie kartais nejaučia ribų. Mes irgi turime specialias tempimo petnešas, einame į laukus tampyti padangų. Kai tik šunys pamato, kad jau nešuosi tas petnešas, akimirksniu užsidega, jiems labai patinka. Jeigu žmogus nori rimtai sportuoti su tokiu šunimi, turi nuodugniai patikrinti jo sveikatą.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – papasakoti visuomenei apie įvairias veisles iš pirmų lūpų, pasidalinti atsakingų veisėjų patirtimi, žiniomis bei patarimais. Renata užsimena, kad bulterjerai dėl neįprastos savo išvaizdos dažnai vertinami skeptiškai, bet tai atspindi žinių stygių.

Ši veislė yra kilusi iš Anglijos. Pirmieji bulterjerai buvo veisiami tik baltos spalvos, kiek vėliau veisėjai pradėjo veisti spalvotus, užapvalinta nosimi šunis. Bulterjerų protėviai buvo skirti medžioklei, bet keičiantis veisimo tradicijai ir laikotarpiams bulterjerai tapo kresnesni, tad buvo priskirti prie dekoratyvinių veislių atstovų. Nykštukiniai ir standartiniai bulterjerai skiriasi tik savo dydžiu ir energingumu – mažesni yra labiau aktyvūs.

„Lietuvoje šių šunų populiarumas didėja. Žmonės labai domisi kilme, sveikatos tyrimais, pirkėjai mąsto apie būsimo augintinio sveikatą, genus. Kai pradėjau veisimą, Lietuvoje apskritai jokių šunų sveikatos tyrimų nedarydavo. Gatvėje sutikti žmonės taip pat ramiau ir draugiškiau reaguoja į šiuos šunis.“

Šie šunys yra skirti aktyviems ir stabiliems žmonėms. Renata pasakoja, kad norintys įsigyti jos išveistą šuniuką privalo užpildyti klausimyną, pasirašyti sutartį. Neretai pasitaiko atvejų, kai susipažinę su sąlygomis žmonės atsisako įsigyti šuniuką, nes mano, kad su šunimi gali daryti ką nori. Klausimyną sudaro klausimai apie būsimo šeimininko patirtį auginant šunis, nes bulterjero charakteris tvirtas, užsispyręs, tad norint jį auginti reikalinga patirtis. Taip pat Renata įpareigoja savininkus neauginti šuns voljere, gerai ir tinkamai jį prižiūrėti.

Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai
© V.Kavaliausko nuotr.

„Renkantis bulterjerą svarbu atkreipti dėmesį ir į lytį – tradiciškai patelės yra mielesnės, švelnesnės, mažesnės, o patinėliai labiau nepriklausomi, stambesni, didesni. Šiems šunims patinka kelionės ir viskas, ką jie gali daryti kartu su savo šeimininku. Bulterjerai viską daro nosimi – žaidžia, kasa, stumdo. Dėl to dažnai ją pritrina, atsiranda žaizdelių. Jie ir šeriasi pakankamai, bet jei šeimininkas duoda gerą maistą, tai vyksta tik du kartus per metus – tuo metu verta duoti papildų ir per porą savaičių šis procesas baigiasi. Kartą per savaitę savo šunis pašukuojame, o maudome tik tada, kai labai išsipurvina.“

Renata Černys perspėja, kad bulterjerai yra gana specifinė veislė, tad geriausia, jei planuojantys įsigyti šuniuką pirmiausia pabendrautų su jau suaugusiais šunimis, susipažintų su veisėjais. Šie šunys užsispyrę, aktyvūs, jų visur pilna, tad kai kuriems jie gali pasirodyti įkyrūs. Dar vienas keistas šios veislės šunų įprotis – jie ėda viską, tad būtina nuolatos juos saugoti, kad neparagautų pavojingų medžiagų ar neprarytų kokio daikto.

„Šiems šunims būtina tiek fizinė, tiek psichologinė iškrova. Nuolatinis darbas su jais. Tai gali būti įvairi veikla – nuo lengvesnės rūšies sporto, paklusnumo (angl. agility) treniruočių iki dalyvavimo šunų parodose. Taip pat žmonės turi suprasti, kad bulterjero išvaizda unikali, kitokia, neįprasta, todėl kartais gali tekti išgirsti replikų iš praeivių.

Užsakymo nr.: PT_74681710

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas
Auginate katiną, šunį, driežą, o gal vorą? Nesvarbu, koks bebūtų jūsų augintinis – DELFI dizaineris Rimas Pocius gali nupiešti bet ką. Skelbiame konkurso „Mano gyvūnas“ pradžią, kurio nugalėtojas galės džiaugtis savo augintinio paveikslu.

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (65)

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“
Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „SOS gyvūnų“ prieglaudos darbuotojai, Šuns dienos išvakarėse atradę 9 badu marintus šunelius. Liūdna, bet dažniausiai šiuos „lagerius“ įkūrę ir gyvūnus badu marinę žmonės puikiai sugeba likti nežinomi.

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų? (7)

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų?
Šiandien – balandžio 24-ąją – minima Šuns diena, kurią prieš kelis metus inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šuo nebėra vien tik namų sargas ir kaip bet kuris kitas augintinis reikalauja žmogaus atsakomybės ir rūpestingos priežiūros. Šia proga prekybos tinklas „Maxima“ įvertino gyvūnų prekes perkančių klientų įpročius ir pabandė nustatyti, kur gyvena patys didžiausi šunų mylėtojai, rašoma pranešime spaudai.

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (7)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (24)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (48)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (28)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (116)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.