Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai

 (32)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© V.Kavaliausko nuotr.

„Kai noriu įsitikinti, ar žmogus galės pasirūpinti bulterjeru, atlieku tokį testą – paleidžiu penkis savo šunis ir žiūriu, kaip žmogus elgiasi, ar nesutrinka pamatęs tokią energiją ir judrumą. Jei nesutrinka, žinau, kad tikrai galės auginti vieną iš mano šuniukų“, – pokalbį juokaudama pradeda Renata Černys, „EOS Tanagros“ nykštukinių ir standartinių bulterjerų veislyno įkūrėja. Netrukus „Purinos“ komanda įsitikino, kad šie ypatingi ir nuostabūs šunys yra tikra energijos bomba, kurią suvaldyti gali ne kiekvienas.

„Šią veislę pamačiau būdama kažkur trečioje klasėje. Pradėjau domėtis, man labai patiko jų charakteris – užsispyrę, savarankiški, mąstantys. Be to, kaimynė turėjo bulterjerą ir jis jos neklausydavo, o manęs klausydavo. Tėvų labai prašiau tokio šuns, bet jie neleido jo auginti, nes buvau per maža. Šiek tiek paaugusi pradėjau užsiimti dresūra. Tėvai, supratę, kad esu atsakinga ir šunys mane labai domina, 16 gimtadienio proga padovanojo man Taigą.“

Renatos tėvai turėjo tvirtą nuomonę dėl augintinio kilmės – jis privalo būti su kilmę įrodančiais dokumentais, geros genetikos. Moteris kartu su Taiga pradėjo dalyvauti parodose, bet reikėjo nemažai užsispyrimo ir įdirbio, kol tiek ji, tiek augintinė tapo geriausiomis – Taiga buvo pripažinta tarptautine čempione. Netrukus po šio laimėjimo Renatos galvoje pradėjo kirbėti kita mintis, kad bulterjerus ji galėtų veisti.

„Vėlgi iš pradžių buvo labai sunku. Pradėjau labiau domėtis veisimu, 2005 metais išvažiavau į Angliją to mokytis. Iš ten parsivežiau ir patiną. Pirmuosius kergimus darydavau tik užsienyje, nes tuo metu Lietuvoje buvo mažai šunų, vieni kitų palikuonys. Dabar situacija kur kas geresnė ir gerus kergimus galiu daryti Lietuvoje.“

Bulterjerai yra labai tvirto charakterio, užsispyrę, protingi, tad reikia nemažai žinių norint juos auklėti ir dresuoti. Šie šunys mėgsta visur lipti, nėra durų, kurių nesugalvotų kaip atidaryti. Jie puikiai moka manipuliuoti šeimininku, todėl nesunkiai gali tapti namų valdovu.

„Jie jau nebeturi jokios agresijos. Jie oficialiai yra dekoratyvinės veislės atstovai, šeimų šunys. Puikiai sutaria su vaikais, nes yra labai pakantūs skausmui. Aišku, visada reikia žiūrėti, kad vaikai neskriaustų šuns. Jie yra savotiški klounai, visada sugalvoja, kaip apgauti, lenda į kišenes, apsimeta, prigalvoja juokingų pozų, šokinėja, šliaužioja.“

Renata pasakoja, kad šunų aktyvumas pasireiškia penkioms minutėmis – kartais namuose jie pradeda suktis kaip vijurkai. Tokiomis akimirkomis reikia prilaikyti ir televizorių, ir kitus dūžtančius daiktus. Bulterjerai labai smalsūs, visur lenda, viskas jiems įdomu. Žmogus, auginantis kelis šios veislės šunis, greitai įsitikina, kad augintiniai vienas kitą primoko įvairiausių subtilybių ir išdaigų.

„Bulterjerai mėgsta tempti, jiems labai patinka visos jėgos sporto rūšys, varžybos. Bet juos reikia labai tausoti, jie kartais nejaučia ribų. Mes irgi turime specialias tempimo petnešas, einame į laukus tampyti padangų. Kai tik šunys pamato, kad jau nešuosi tas petnešas, akimirksniu užsidega, jiems labai patinka. Jeigu žmogus nori rimtai sportuoti su tokiu šunimi, turi nuodugniai patikrinti jo sveikatą.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – papasakoti visuomenei apie įvairias veisles iš pirmų lūpų, pasidalinti atsakingų veisėjų patirtimi, žiniomis bei patarimais. Renata užsimena, kad bulterjerai dėl neįprastos savo išvaizdos dažnai vertinami skeptiškai, bet tai atspindi žinių stygių.

Ši veislė yra kilusi iš Anglijos. Pirmieji bulterjerai buvo veisiami tik baltos spalvos, kiek vėliau veisėjai pradėjo veisti spalvotus, užapvalinta nosimi šunis. Bulterjerų protėviai buvo skirti medžioklei, bet keičiantis veisimo tradicijai ir laikotarpiams bulterjerai tapo kresnesni, tad buvo priskirti prie dekoratyvinių veislių atstovų. Nykštukiniai ir standartiniai bulterjerai skiriasi tik savo dydžiu ir energingumu – mažesni yra labiau aktyvūs.

„Lietuvoje šių šunų populiarumas didėja. Žmonės labai domisi kilme, sveikatos tyrimais, pirkėjai mąsto apie būsimo augintinio sveikatą, genus. Kai pradėjau veisimą, Lietuvoje apskritai jokių šunų sveikatos tyrimų nedarydavo. Gatvėje sutikti žmonės taip pat ramiau ir draugiškiau reaguoja į šiuos šunis.“

Šie šunys yra skirti aktyviems ir stabiliems žmonėms. Renata pasakoja, kad norintys įsigyti jos išveistą šuniuką privalo užpildyti klausimyną, pasirašyti sutartį. Neretai pasitaiko atvejų, kai susipažinę su sąlygomis žmonės atsisako įsigyti šuniuką, nes mano, kad su šunimi gali daryti ką nori. Klausimyną sudaro klausimai apie būsimo šeimininko patirtį auginant šunis, nes bulterjero charakteris tvirtas, užsispyręs, tad norint jį auginti reikalinga patirtis. Taip pat Renata įpareigoja savininkus neauginti šuns voljere, gerai ir tinkamai jį prižiūrėti.

Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai
© V.Kavaliausko nuotr.

„Renkantis bulterjerą svarbu atkreipti dėmesį ir į lytį – tradiciškai patelės yra mielesnės, švelnesnės, mažesnės, o patinėliai labiau nepriklausomi, stambesni, didesni. Šiems šunims patinka kelionės ir viskas, ką jie gali daryti kartu su savo šeimininku. Bulterjerai viską daro nosimi – žaidžia, kasa, stumdo. Dėl to dažnai ją pritrina, atsiranda žaizdelių. Jie ir šeriasi pakankamai, bet jei šeimininkas duoda gerą maistą, tai vyksta tik du kartus per metus – tuo metu verta duoti papildų ir per porą savaičių šis procesas baigiasi. Kartą per savaitę savo šunis pašukuojame, o maudome tik tada, kai labai išsipurvina.“

Renata Černys perspėja, kad bulterjerai yra gana specifinė veislė, tad geriausia, jei planuojantys įsigyti šuniuką pirmiausia pabendrautų su jau suaugusiais šunimis, susipažintų su veisėjais. Šie šunys užsispyrę, aktyvūs, jų visur pilna, tad kai kuriems jie gali pasirodyti įkyrūs. Dar vienas keistas šios veislės šunų įprotis – jie ėda viską, tad būtina nuolatos juos saugoti, kad neparagautų pavojingų medžiagų ar neprarytų kokio daikto.

„Šiems šunims būtina tiek fizinė, tiek psichologinė iškrova. Nuolatinis darbas su jais. Tai gali būti įvairi veikla – nuo lengvesnės rūšies sporto, paklusnumo (angl. agility) treniruočių iki dalyvavimo šunų parodose. Taip pat žmonės turi suprasti, kad bulterjero išvaizda unikali, kitokia, neįprasta, todėl kartais gali tekti išgirsti replikų iš praeivių.

Užsakymo nr.: PT_74681710

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.