Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai

 (32)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© V.Kavaliausko nuotr.

„Kai noriu įsitikinti, ar žmogus galės pasirūpinti bulterjeru, atlieku tokį testą – paleidžiu penkis savo šunis ir žiūriu, kaip žmogus elgiasi, ar nesutrinka pamatęs tokią energiją ir judrumą. Jei nesutrinka, žinau, kad tikrai galės auginti vieną iš mano šuniukų“, – pokalbį juokaudama pradeda Renata Černys, „EOS Tanagros“ nykštukinių ir standartinių bulterjerų veislyno įkūrėja. Netrukus „Purinos“ komanda įsitikino, kad šie ypatingi ir nuostabūs šunys yra tikra energijos bomba, kurią suvaldyti gali ne kiekvienas.

„Šią veislę pamačiau būdama kažkur trečioje klasėje. Pradėjau domėtis, man labai patiko jų charakteris – užsispyrę, savarankiški, mąstantys. Be to, kaimynė turėjo bulterjerą ir jis jos neklausydavo, o manęs klausydavo. Tėvų labai prašiau tokio šuns, bet jie neleido jo auginti, nes buvau per maža. Šiek tiek paaugusi pradėjau užsiimti dresūra. Tėvai, supratę, kad esu atsakinga ir šunys mane labai domina, 16 gimtadienio proga padovanojo man Taigą.“

Renatos tėvai turėjo tvirtą nuomonę dėl augintinio kilmės – jis privalo būti su kilmę įrodančiais dokumentais, geros genetikos. Moteris kartu su Taiga pradėjo dalyvauti parodose, bet reikėjo nemažai užsispyrimo ir įdirbio, kol tiek ji, tiek augintinė tapo geriausiomis – Taiga buvo pripažinta tarptautine čempione. Netrukus po šio laimėjimo Renatos galvoje pradėjo kirbėti kita mintis, kad bulterjerus ji galėtų veisti.

„Vėlgi iš pradžių buvo labai sunku. Pradėjau labiau domėtis veisimu, 2005 metais išvažiavau į Angliją to mokytis. Iš ten parsivežiau ir patiną. Pirmuosius kergimus darydavau tik užsienyje, nes tuo metu Lietuvoje buvo mažai šunų, vieni kitų palikuonys. Dabar situacija kur kas geresnė ir gerus kergimus galiu daryti Lietuvoje.“

Bulterjerai yra labai tvirto charakterio, užsispyrę, protingi, tad reikia nemažai žinių norint juos auklėti ir dresuoti. Šie šunys mėgsta visur lipti, nėra durų, kurių nesugalvotų kaip atidaryti. Jie puikiai moka manipuliuoti šeimininku, todėl nesunkiai gali tapti namų valdovu.

„Jie jau nebeturi jokios agresijos. Jie oficialiai yra dekoratyvinės veislės atstovai, šeimų šunys. Puikiai sutaria su vaikais, nes yra labai pakantūs skausmui. Aišku, visada reikia žiūrėti, kad vaikai neskriaustų šuns. Jie yra savotiški klounai, visada sugalvoja, kaip apgauti, lenda į kišenes, apsimeta, prigalvoja juokingų pozų, šokinėja, šliaužioja.“

Renata pasakoja, kad šunų aktyvumas pasireiškia penkioms minutėmis – kartais namuose jie pradeda suktis kaip vijurkai. Tokiomis akimirkomis reikia prilaikyti ir televizorių, ir kitus dūžtančius daiktus. Bulterjerai labai smalsūs, visur lenda, viskas jiems įdomu. Žmogus, auginantis kelis šios veislės šunis, greitai įsitikina, kad augintiniai vienas kitą primoko įvairiausių subtilybių ir išdaigų.

„Bulterjerai mėgsta tempti, jiems labai patinka visos jėgos sporto rūšys, varžybos. Bet juos reikia labai tausoti, jie kartais nejaučia ribų. Mes irgi turime specialias tempimo petnešas, einame į laukus tampyti padangų. Kai tik šunys pamato, kad jau nešuosi tas petnešas, akimirksniu užsidega, jiems labai patinka. Jeigu žmogus nori rimtai sportuoti su tokiu šunimi, turi nuodugniai patikrinti jo sveikatą.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – papasakoti visuomenei apie įvairias veisles iš pirmų lūpų, pasidalinti atsakingų veisėjų patirtimi, žiniomis bei patarimais. Renata užsimena, kad bulterjerai dėl neįprastos savo išvaizdos dažnai vertinami skeptiškai, bet tai atspindi žinių stygių.

Ši veislė yra kilusi iš Anglijos. Pirmieji bulterjerai buvo veisiami tik baltos spalvos, kiek vėliau veisėjai pradėjo veisti spalvotus, užapvalinta nosimi šunis. Bulterjerų protėviai buvo skirti medžioklei, bet keičiantis veisimo tradicijai ir laikotarpiams bulterjerai tapo kresnesni, tad buvo priskirti prie dekoratyvinių veislių atstovų. Nykštukiniai ir standartiniai bulterjerai skiriasi tik savo dydžiu ir energingumu – mažesni yra labiau aktyvūs.

„Lietuvoje šių šunų populiarumas didėja. Žmonės labai domisi kilme, sveikatos tyrimais, pirkėjai mąsto apie būsimo augintinio sveikatą, genus. Kai pradėjau veisimą, Lietuvoje apskritai jokių šunų sveikatos tyrimų nedarydavo. Gatvėje sutikti žmonės taip pat ramiau ir draugiškiau reaguoja į šiuos šunis.“

Šie šunys yra skirti aktyviems ir stabiliems žmonėms. Renata pasakoja, kad norintys įsigyti jos išveistą šuniuką privalo užpildyti klausimyną, pasirašyti sutartį. Neretai pasitaiko atvejų, kai susipažinę su sąlygomis žmonės atsisako įsigyti šuniuką, nes mano, kad su šunimi gali daryti ką nori. Klausimyną sudaro klausimai apie būsimo šeimininko patirtį auginant šunis, nes bulterjero charakteris tvirtas, užsispyręs, tad norint jį auginti reikalinga patirtis. Taip pat Renata įpareigoja savininkus neauginti šuns voljere, gerai ir tinkamai jį prižiūrėti.

Bulterjerai – energingi, linksmi dekoratyvinės veislės atstovai
© V.Kavaliausko nuotr.

„Renkantis bulterjerą svarbu atkreipti dėmesį ir į lytį – tradiciškai patelės yra mielesnės, švelnesnės, mažesnės, o patinėliai labiau nepriklausomi, stambesni, didesni. Šiems šunims patinka kelionės ir viskas, ką jie gali daryti kartu su savo šeimininku. Bulterjerai viską daro nosimi – žaidžia, kasa, stumdo. Dėl to dažnai ją pritrina, atsiranda žaizdelių. Jie ir šeriasi pakankamai, bet jei šeimininkas duoda gerą maistą, tai vyksta tik du kartus per metus – tuo metu verta duoti papildų ir per porą savaičių šis procesas baigiasi. Kartą per savaitę savo šunis pašukuojame, o maudome tik tada, kai labai išsipurvina.“

Renata Černys perspėja, kad bulterjerai yra gana specifinė veislė, tad geriausia, jei planuojantys įsigyti šuniuką pirmiausia pabendrautų su jau suaugusiais šunimis, susipažintų su veisėjais. Šie šunys užsispyrę, aktyvūs, jų visur pilna, tad kai kuriems jie gali pasirodyti įkyrūs. Dar vienas keistas šios veislės šunų įprotis – jie ėda viską, tad būtina nuolatos juos saugoti, kad neparagautų pavojingų medžiagų ar neprarytų kokio daikto.

„Šiems šunims būtina tiek fizinė, tiek psichologinė iškrova. Nuolatinis darbas su jais. Tai gali būti įvairi veikla – nuo lengvesnės rūšies sporto, paklusnumo (angl. agility) treniruočių iki dalyvavimo šunų parodose. Taip pat žmonės turi suprasti, kad bulterjero išvaizda unikali, kitokia, neįprasta, todėl kartais gali tekti išgirsti replikų iš praeivių.

Užsakymo nr.: PT_74681710

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (102)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.