Borderkoliai – šunys, kuriems reikalinga improvizacija

 (8)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Mano veislyno pavadinimas yra „Aleatorika“. Tai muzikinis terminas, reiškiantis improvizaciją, kai nusakomas tonas, o muzikantai groja kaip nori. Borderkoliai būtent tokie yra, su jais reikia improvizuoti“, – pokalbį apie borderkolių veislę pradeda veisėja Ineta Martinkevičiūtė. Trejų metų Mūzą bei pusės metų Ariją auginanti moteris visada norėjo auginti aktyvų, sveiką ir ištvermingą šunį, tad borderkoliai buvo geriausias pasirinkimas.

„Norėjau aktyvaus, sveiko, ištvermingo šuns, kuris nebijotų šalčio, karščio, kuris galėtų žiemą vasarą su manimi bėgioti. Pasidomėjau borderkolio temperamentu, pradėjau bendrauti su užsienio veislynais, parodose susipažinau su veislės atstovais ir supratau, kad tai yra būtent tai, ko aš ir norėjau.“

„Kai pradėjau domėtis veisle, kilo mintis pabandyti ir pačiai veisti. Ėmiau domėtis jų sveikata, žinojau, koks šių šunų tipas man patinka, ko aš noriu. Mano tikslas yra išveisti anatomiškai gražų borderkolį, pasižymintį darbinėmis savybėmis. Manau, kad tie kraštutinumai – arba tik darbinis, arba tik šuo, skirtas parodoms, nėra gerai. Noriu atrasti balansą.“

Borderkolių veislė Tarptautinės kinologų federacijos buvo pripažinta 1987 metais. Šie šunys kilę iš Didžiosios Britanijos, tiksliau sakant, jų protėviai gyveno Anglijos–Škotijos pasienio teritorijoje, tuo metu ši sritis buvo vadinama Nortumbrija (viduramžių anglų karalystė).

„Jie ganydavo avis ir iki šiol jas gano. Borderkolių tikslas yra suvaryti į bandą avis. Jie yra išskirtiniai tuo, kad turi labai stiprų žvilgsnį, kuriuo gali paveikti avį. Šunys turi savo specifinį judesį, prisiplodami prie žemės jie iš lėto sėlina prie avies ir ją gano savo akimis.“

Borderkoliai viskuo domisi, visur dalyvauja kartu su šeimininku. Tai labai aktyvus ir protingas šuo. „Purinos“ socialinio projekto tikslas – ne tik papasakoti apie įvairias gyvūnų veisles, bet ir priminti, kad kiekviena veislė turi specifinę charakteristiką, į kurią būtina atsižvelgti prieš įsigyjant keturkojį bičiulį.

„Daug kas įsivaizduoja, kad nusipirks protingiausią pasaulio šunį ir jis savaime visą mokės. Jei su juo neužsiimsi, turėsi patį kvailiausią pasaulyje šunį, koks tik gali būti, nes borderkolio intelektą reikia lavinti taip pat, kaip ir kitų šunų. Juos reikia dresuoti, auklėti. Jiems svarbi ankstyvoji socializacija, darbas. Neužteks tik palakstyti pievoje su šunimi, nes būtina psichologinė iškrova. Tai, kad borderkoliai – viena protingiausių veislių, reiškia, jog jie ypač imlūs mokymuisi.“

Lietuvoje borderkoliai sparčiai populiarėjanti veislė. Ineta pasakoja, kad tam turėjo įtakos ir televizija, žiniasklaida, laidos, kuriose pasirodydavo gerai dresuoti šunys. Vienas tokių – projekte „Lietuvos talentai“ dalyvavęs Easy. Populiarėjant veislei atsiranda ir daugiau neatsakingų veisėjų, tad renkantis augintinį būtina įsitikinti, kur ir kaip jis auginamas, veisiamas, prižiūrimas.

„Borderkoliai gali turėti nemažai sveikatos problemų, jei veisiami neatsakingai. Tai gali būti ir neurologinės ligos, epilepsija. Dažnai pasitaiko atvejų, kai šie šunys „nuveisiami“ į cholerinę pusę. Tokie šunys tampa sunkiai valdomi, per daug energingi, sunkiai koncentruoja dėmesį.“

Ineta visiems savo veisiamiems šuniukams atlieka psichikos testus, kurie padeda nustatyti gyvūno temperamentą, polinkius, gebėjimus. Neseniai viena veislyne gimusi kalytė iškeliavo į Rusiją. Ten ji dirbs tarnyboje, ieškančioje dingusių žmonių.

„Viena mūsų veislyno kalytė kuo puikiausiai dirba kaniterapijos srityje, gyvūnų asistuojamoje veikloje (AAA) ir yra sertifikuota. Su šunimis dalyvaujame įvairiuose projektuose, moksliniuose tyrimuose. Taip pat kai kuriuos šunis treniruojame asmens paieškai. Dalis šuniukų iš mūsų veislyno puikiai pasirodo šunų vikrumo varžybose (angl. agility), bendro paklusnumo (angl. obedience) varžybose, dirba užsienyje šunimis gelbėtojais (angl. rescue dog).“

Borderkoliai – šunys, kuriems reikalinga improvizacija
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Šunų elgsenos testo metu šuniukas atnešamas į jam nežinomą aplinką ir joje paliekamas. Testuotojai šuniuką kalbina, žiūri, kaip jis atsišaukia, tikrina jo dominavimo lygį – verčia ant nugaros, kelia į orą, meta suglamžytą popieriaus skiautę, stebi, ar atneša ją. Taip pat tikrina, kaip šuo reaguoja į staigius judesius. Vieni šuniukai testo metu būna drąsesni, kiti – lėtesni, tai vėliau turi įtakos, kokia veikla borderkolis užsiims. Ar jis bus namų šunimi, ar dirbs tarnybose.

„Borderkolio šeimininkas turi būti aktyvus, bet ne choleriško būdo, nes pati veislė labai greitai įsiaudrinanti. Su jais reikia bendrauti ramiai ir užtikrintai. Būsimas šeimininkas turi mėgti aktyvią veiklą, būti stiprus, ramesnio temperamento.“

Šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais. Prieš renkantis šuniuką, kuris augs šeimoje, svarbu sužinoti, ar jis neturi stipriai išreikšto ganymo instinkto, nes aplink lakstantys vaikai gyvūnui gali sukelti norą ganyti, sėlinti ar įžnybti. Borderkoliai gali gyventi tiek dideliame name, tiek bute, bet svarbu, kad šeimininkas galėtų per dieną bent porą valandų skirti aktyviai veiklai su augintiniu.

Borderkolių kailis gali būti įvairaus kolorito, leidžiamos įvairios spalvų variacijos, tokios kaip juoda su balta, ruda su balta, mėlynas marmuras, rudas marmuras, šokoladinė su balta, juodas su įrūdžiu, rudas su įrūdžiu, marmurinis su įrūdžiu, mėlynas su baltu ir daugelis kitų. Neleistina spalva yra visiškai balta. Šuniuko su dokumentais kaina Inetos veislyne svyruoja nuo 700 EUR iki 1 200 EUR. Kaina priklauso nuo to, ar šuniukas skirtas namams, ar gali dalyvauti parodose, būti veisiamas.

Užsakymo nr.: PT_74656496

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno
Panevėžiečiai dalijasi neįtikėtina istorija, kuri parodo, kad gamtoje taip pat įvyksta stebuklų. Ar kas nors galėjo pamatyti, kad katė, ką tik atsivedusi kačiukų, į savo šeimą priims bejėgį, mažą, po automobilio avarijos našlaičiu tapusį triušiuką?

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas (1)

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas
Auginate katiną, šunį, driežą, o gal vorą? Nesvarbu, koks bebūtų jūsų augintinis – DELFI dizaineris Rimas Pocius gali nupiešti bet ką. Skelbiame konkurso „Mano gyvūnas“ pradžią, kurio nugalėtojas galės džiaugtis savo augintinio paveikslu.

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (107)

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“
Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „SOS gyvūnų“ prieglaudos darbuotojai, Šuns dienos išvakarėse atradę 9 badu marintus šunelius. Liūdna, bet dažniausiai šiuos „lagerius“ įkūrę ir gyvūnus badu marinę žmonės puikiai sugeba likti nežinomi.

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų? (7)

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų?
Šiandien – balandžio 24-ąją – minima Šuns diena, kurią prieš kelis metus inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šuo nebėra vien tik namų sargas ir kaip bet kuris kitas augintinis reikalauja žmogaus atsakomybės ir rūpestingos priežiūros. Šia proga prekybos tinklas „Maxima“ įvertino gyvūnų prekes perkančių klientų įpročius ir pabandė nustatyti, kur gyvena patys didžiausi šunų mylėtojai, rašoma pranešime spaudai.

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (7)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (24)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (58)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą (12)

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą
Galimybė stebėti gyvenimą nuo pat pradžių – neįkainojama patirtis. Tuo neabejojanti Paulina Taujanskaitė džiaugiasi, kad galėjo sekti savo augintinės Bonos gyvenimą nuo pirmųjų dienų ir paversti jį ypatingu. Kita vertus, trūko visai nedaug, kad istorija nebūtų buvusi tokia laiminga.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.