Borderkoliai – šunys, kuriems reikalinga improvizacija

 (8)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Mano veislyno pavadinimas yra „Aleatorika“. Tai muzikinis terminas, reiškiantis improvizaciją, kai nusakomas tonas, o muzikantai groja kaip nori. Borderkoliai būtent tokie yra, su jais reikia improvizuoti“, – pokalbį apie borderkolių veislę pradeda veisėja Ineta Martinkevičiūtė. Trejų metų Mūzą bei pusės metų Ariją auginanti moteris visada norėjo auginti aktyvų, sveiką ir ištvermingą šunį, tad borderkoliai buvo geriausias pasirinkimas.

„Norėjau aktyvaus, sveiko, ištvermingo šuns, kuris nebijotų šalčio, karščio, kuris galėtų žiemą vasarą su manimi bėgioti. Pasidomėjau borderkolio temperamentu, pradėjau bendrauti su užsienio veislynais, parodose susipažinau su veislės atstovais ir supratau, kad tai yra būtent tai, ko aš ir norėjau.“

„Kai pradėjau domėtis veisle, kilo mintis pabandyti ir pačiai veisti. Ėmiau domėtis jų sveikata, žinojau, koks šių šunų tipas man patinka, ko aš noriu. Mano tikslas yra išveisti anatomiškai gražų borderkolį, pasižymintį darbinėmis savybėmis. Manau, kad tie kraštutinumai – arba tik darbinis, arba tik šuo, skirtas parodoms, nėra gerai. Noriu atrasti balansą.“

Borderkolių veislė Tarptautinės kinologų federacijos buvo pripažinta 1987 metais. Šie šunys kilę iš Didžiosios Britanijos, tiksliau sakant, jų protėviai gyveno Anglijos–Škotijos pasienio teritorijoje, tuo metu ši sritis buvo vadinama Nortumbrija (viduramžių anglų karalystė).

„Jie ganydavo avis ir iki šiol jas gano. Borderkolių tikslas yra suvaryti į bandą avis. Jie yra išskirtiniai tuo, kad turi labai stiprų žvilgsnį, kuriuo gali paveikti avį. Šunys turi savo specifinį judesį, prisiplodami prie žemės jie iš lėto sėlina prie avies ir ją gano savo akimis.“

Borderkoliai viskuo domisi, visur dalyvauja kartu su šeimininku. Tai labai aktyvus ir protingas šuo. „Purinos“ socialinio projekto tikslas – ne tik papasakoti apie įvairias gyvūnų veisles, bet ir priminti, kad kiekviena veislė turi specifinę charakteristiką, į kurią būtina atsižvelgti prieš įsigyjant keturkojį bičiulį.

„Daug kas įsivaizduoja, kad nusipirks protingiausią pasaulio šunį ir jis savaime visą mokės. Jei su juo neužsiimsi, turėsi patį kvailiausią pasaulyje šunį, koks tik gali būti, nes borderkolio intelektą reikia lavinti taip pat, kaip ir kitų šunų. Juos reikia dresuoti, auklėti. Jiems svarbi ankstyvoji socializacija, darbas. Neužteks tik palakstyti pievoje su šunimi, nes būtina psichologinė iškrova. Tai, kad borderkoliai – viena protingiausių veislių, reiškia, jog jie ypač imlūs mokymuisi.“

Lietuvoje borderkoliai sparčiai populiarėjanti veislė. Ineta pasakoja, kad tam turėjo įtakos ir televizija, žiniasklaida, laidos, kuriose pasirodydavo gerai dresuoti šunys. Vienas tokių – projekte „Lietuvos talentai“ dalyvavęs Easy. Populiarėjant veislei atsiranda ir daugiau neatsakingų veisėjų, tad renkantis augintinį būtina įsitikinti, kur ir kaip jis auginamas, veisiamas, prižiūrimas.

„Borderkoliai gali turėti nemažai sveikatos problemų, jei veisiami neatsakingai. Tai gali būti ir neurologinės ligos, epilepsija. Dažnai pasitaiko atvejų, kai šie šunys „nuveisiami“ į cholerinę pusę. Tokie šunys tampa sunkiai valdomi, per daug energingi, sunkiai koncentruoja dėmesį.“

Ineta visiems savo veisiamiems šuniukams atlieka psichikos testus, kurie padeda nustatyti gyvūno temperamentą, polinkius, gebėjimus. Neseniai viena veislyne gimusi kalytė iškeliavo į Rusiją. Ten ji dirbs tarnyboje, ieškančioje dingusių žmonių.

„Viena mūsų veislyno kalytė kuo puikiausiai dirba kaniterapijos srityje, gyvūnų asistuojamoje veikloje (AAA) ir yra sertifikuota. Su šunimis dalyvaujame įvairiuose projektuose, moksliniuose tyrimuose. Taip pat kai kuriuos šunis treniruojame asmens paieškai. Dalis šuniukų iš mūsų veislyno puikiai pasirodo šunų vikrumo varžybose (angl. agility), bendro paklusnumo (angl. obedience) varžybose, dirba užsienyje šunimis gelbėtojais (angl. rescue dog).“

Borderkoliai – šunys, kuriems reikalinga improvizacija
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Šunų elgsenos testo metu šuniukas atnešamas į jam nežinomą aplinką ir joje paliekamas. Testuotojai šuniuką kalbina, žiūri, kaip jis atsišaukia, tikrina jo dominavimo lygį – verčia ant nugaros, kelia į orą, meta suglamžytą popieriaus skiautę, stebi, ar atneša ją. Taip pat tikrina, kaip šuo reaguoja į staigius judesius. Vieni šuniukai testo metu būna drąsesni, kiti – lėtesni, tai vėliau turi įtakos, kokia veikla borderkolis užsiims. Ar jis bus namų šunimi, ar dirbs tarnybose.

„Borderkolio šeimininkas turi būti aktyvus, bet ne choleriško būdo, nes pati veislė labai greitai įsiaudrinanti. Su jais reikia bendrauti ramiai ir užtikrintai. Būsimas šeimininkas turi mėgti aktyvią veiklą, būti stiprus, ramesnio temperamento.“

Šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais. Prieš renkantis šuniuką, kuris augs šeimoje, svarbu sužinoti, ar jis neturi stipriai išreikšto ganymo instinkto, nes aplink lakstantys vaikai gyvūnui gali sukelti norą ganyti, sėlinti ar įžnybti. Borderkoliai gali gyventi tiek dideliame name, tiek bute, bet svarbu, kad šeimininkas galėtų per dieną bent porą valandų skirti aktyviai veiklai su augintiniu.

Borderkolių kailis gali būti įvairaus kolorito, leidžiamos įvairios spalvų variacijos, tokios kaip juoda su balta, ruda su balta, mėlynas marmuras, rudas marmuras, šokoladinė su balta, juodas su įrūdžiu, rudas su įrūdžiu, marmurinis su įrūdžiu, mėlynas su baltu ir daugelis kitų. Neleistina spalva yra visiškai balta. Šuniuko su dokumentais kaina Inetos veislyne svyruoja nuo 700 EUR iki 1 200 EUR. Kaina priklauso nuo to, ar šuniukas skirtas namams, ar gali dalyvauti parodose, būti veisiamas.

Užsakymo nr.: PT_74656496

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (99)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado “Vyšnių sodo” prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. “Žinomumą įkinkėme geram reikalui”, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai “Vyšnių sodas” laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.