Basendžių veislės šunys apvertė šeimos gyvenimą aukštyn kojomis

 (31)
Vilnietės Dovilės Urbonienės šeimos gyvenimo rutiną aukštyn kojomis apvertė basendžių veislės šuo Gibsas. Ši veislė taip sužavėjo Dovilę, kad netrukus namuose atsirado dar vienas šuo – Ghost.
D. Urbonienė su dukra ir augintiniais
© T. Lukšio nuotr.

Moteris neslepia, kad planuose ir trečias šios veislės atstovas. Kuo basendžių veislės šunys papirko Urbonų šeimos širdis?

„Mes su vyru visada gyvenome tarp gyvūnų, tad atsiradus galimybei ir nuosavam būstui nusprendėme, kad pats metas įsigyti šunį. Kadangi gyvename bute, tai turėjo būti vidutinio dydžio šuo, todėl rinkomės tarp prancūzų buldogo, biglio ir Džeko Raselo terjero. Basendžių veislės tuo metu nė nežinojome, bet netyčia atradę pradėjome domėtis ir supratome, kad tai mūsų šuo“, – teigė pašnekovė.

Dovilė pasakoja, kad šios veislės šunys tikrai nėra skirti daugeliui, nes jų charakteris reikalauja daug kantrybės. Neretai ši veislė žmones paperka dėl išraiškingų kaktos raukšlelių, fakto, jog šie šunys neturi kvapo ir neloja. Tačiau retas, kuris pasidomi, kad šiuos privalumus lydi sudėtingas, laukinis charakteris, mokėjimas stūgauti bei poreikis aktyviai leisti laiką.

Basendžių veislės šunys
Basendžių veislės šunys
© T. Lukšio nuotr

„Dabar auginame du patinus. Kad jie neužliptų ant galvos, visada stengiamės parodyti, jog mes esame lyderiai. Jeigu jie pjaunasi tarpusavyje – visada išskiriame, neleidžiame aiškintis, kuris iš jų stipresnis, nes aš arba vyras esame vadovai ir taip parodome, kad esame stipriausi, dominuojantys. Šių šunų smurtu nepaveiksi, jie kaip tik elgsis atvirkščiai, jei bandysi jėga paaiškinti tvarką. Reikia susitaikyti, kad kartą pasakius „ne“ jie bandys tą patį padaryti dar kartą, tik kitaip ir visada pasitikrins, ar „ne“ reiškia „ne“. Daugumą basendžių šeimininkų jau pažįstu, nes ši veislė labai populiarėja. Blogas dalykas yra tas, kad daug kas juos renkasi, nes šie šunys neloja ir nesmirdi. Bet basendžiai yra labai sunkaus charakterio. Jeigu pats šeimininkas nėra stiprus psichologiškai, nesupranta, kad daiktai yra tik daiktai, kad nelojantis šuo gali klykti, kad jis nenorės žaisti su jo vaiku – basendžiai ne jums“, – pabrėžė Dovilė.

Moteris pasakoja, kad šie šunys mėgsta graužti daiktus, tad jei šeimos nariai randa kažką sugriaužtą, priima tai kaip savo kaltę, nes paliko daiktą ten, kur Ghost ir Gibsas lengvai galėjo jį pasiekti. Tokia tvarka padeda ugdyti discipliną ne tik Dovilei su vyru, bet ir jų dukrai Gytei.

„Gibsas su Gyte – vienodo amžiaus. Ji išmoko atsistoti už jo pasilaikydama, dukra nuolat važiuoja su mumis į parodas, žino, kad negalima skriausti, tampyti ar neatsiklausus lįsti prie svetimo šuns. Ji, pamačiusi nepažįstamą šunį, visada laukia šeimininko pritarimo, kad galima jį paliesti,“ – pasakojo šeimininkė.

Prieš pusketvirtų metų šeimoje atsiradęs Gibsas stipriai pakoregavo šeimos pomėgius, laisvalaikį, net ir praplėtė draugų bei bičiulių ratą. Beveik prieš metus atsiradęs Ghost iš dalies turėjo įtakos net naujo automobilio įsigijimui. Dovilė pasakoja, kad augintiniai šeimai yra draugai, šeimos nariai, tad į jų poreikius pora taip pat atsižvelgia.

„Mes šunis vežiojame dėžėse, kad būtų saugiau ir jiems, ir mums. Kelionių į parodas metu automobilyje būdavo šuo narve, dukros kėdutė, mes su vyru ir mūsų šuns vedlė, kuri išstato Gibsą parodose. Atsiradus antram šuniui paprasčiausiai nebeužtekdavo vietos automobilyje, tad įsigijome tokį, kurio gale puikiai telpa šunys, o salonas liekas žmonėms“, – teigė pašnekovė.

Dalyvavimas šunų parodose Urbonams tapo ne tik nauju, įdomiu hobiu, bet ir priežastimi planuoti atostogas, keliauti ir susitikti su naujais draugais.

Basendžių veislės šunys
Basendžių veislės šunys
© T. Lukšio nuotr.

„Kai pirkome Gibsą, veisėja pasakė, kad tai geras šuo ir su juo galime nuvykti į jaunimo čempionatą. Pradėjome jį treniruoti, susiradome vedlę. Kadangi su juo mums labai sekėsi, „užsikabinome“ ir tai tapo mūsų hobiu. Tiesa, pati negaliu išstatyti savo augintinio, nes parodų metu per daug jaudinuosi“, – juokiasi Dovilė Urbonienė.

Gibsas tiek pasaulinėje parodoje, tiek Europos savo klasėje patenka į geriausių šunų penketuką, bet užsienyje vykstančiuose konkursuose neužima pirmųjų vietų. Dovilė pasakoja, kad tarptautinių parodų metu svarbūs ne tik šuns duomenys, bet ir veislyno ar augintojų populiarumas bei konkurencija.

„Jeigu šunims nebūtų smagu pasirodyti ringe, mes nedalyvautume. Bet mes matome, kad jiems smagu, jie patys sau gražūs, savimi patenkinti. Ši veikla – tiesiog mūsų hobis ir atostogų kryptis. Kitais metais pasaulinė paroda vyks Leipcige, tad mes ten būtinai vyksime. Kai Briuselyje buvo paroda, pasiėmėme autobusiuką ir išvykome į eurotripą. Ateinančią vasarą važiuosime į Splitą.“

Dovilė pasakoja, kad ypatingų investicijų į šunį dėl dalyvavimo parodose nereikia – basendžių kailis trumpas, tad jų nereikia šukuoti, o fizinę formą jie palaiko bėgiodami kartu su šeimininkais. Tačiau startiniai parodų mokesčiai, vedlys padaro šį hobį gana brangų.

„Antrą šunį įsigijome, nes manome, kad vienas basendžis yra tik pusė šuns. Dviese jie nesudaro didesnių rūpesčių, tik reikia šiek tiek daugiau ėdalo. Bet jiems dviese linksmiau, jie miega kartu, graužia kartu. Planuojame auginti ir trečią šunį, bet po kokių trejų metų, nes nenorime, kad parodose jie nebūtų toje pačioje klasėje. Taip pat dar turime susigyventi su Ghost, kuris dar palyginti neseniai gyvena mūsų namuose.“

Dovilė pasakoja, kad augindama šunis neretai pasijunta tarsi atstumta, neretai pastebi, jog žmonių, neauginančių šunų, nuomonė paremta mitais ir stereotipais apie keturkojus draugus.

„Kai kurie žmonės, kurie neaugina gyvūnų arba turi vieną katiną, elgiasi su tais, kurie turi šunų, kaip su raupsuotaisiais. Pas mus nėra paplūdimų, kur galima pasivaikščioti su šunimis. Sakoma, kad šunys nešvarūs, nešioja ligas, nors mano šunų pase sveikatos antspaudų labai daug, per kiekvieną kelionę sveikata yra tikrinama. Kai buvome Briuselyje, prie mūsų susirinko labai daug žmonių kalbinti, kas čia per šuo. Užsienyje daugiau supratimo, kad šuo yra draugas, absoliuti dauguma kavinių priima be problemų, visada pasiūlo šuniui vandens. Galbūt jie tiesiog labiau myli gyvūnus“, – savo mintimis dalijosi moteris.

Dovilė pasakoja, kad mielai bendrauja su žmonėmis, kurie planuoja įsigyti basendžių veislės šuniuką, bet pirmiausia stengiasi jiems papasakoti viską, kas su šia veisle susiję blogiausio. Jei žmogus tą informaciją jau žino ir ji jo negąsdina, moteris papasakoja apie kitas šios veislės subtilybes.

Dovilė pastebi tendenciją, kad įvairiuose skelbimų portaluose daugėja dovanojamų ar atiduodamų šios veislės šunų, kuriems dveji ar treji metai – tai tik įrodo, kad jei šuo perkamas vien tik dėl veislės privalumų, tampa ne džiaugsmu namuose, o tikra problema. Pašnekovė pokalbio pabaigoje linksmai priduria: „Mūsų šunys – mūsų šeimos nariai, draugai. Reikia būti truputį pamišusiam, kad augintum tokį šunį.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (102)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.