Basendžių veislės šunys apvertė šeimos gyvenimą aukštyn kojomis

 (32)
Vilnietės Dovilės Urbonienės šeimos gyvenimo rutiną aukštyn kojomis apvertė basendžių veislės šuo Gibsas. Ši veislė taip sužavėjo Dovilę, kad netrukus namuose atsirado dar vienas šuo – Ghost.
D. Urbonienė su dukra ir augintiniais
© T. Lukšio nuotr.

Moteris neslepia, kad planuose ir trečias šios veislės atstovas. Kuo basendžių veislės šunys papirko Urbonų šeimos širdis?

„Mes su vyru visada gyvenome tarp gyvūnų, tad atsiradus galimybei ir nuosavam būstui nusprendėme, kad pats metas įsigyti šunį. Kadangi gyvename bute, tai turėjo būti vidutinio dydžio šuo, todėl rinkomės tarp prancūzų buldogo, biglio ir Džeko Raselo terjero. Basendžių veislės tuo metu nė nežinojome, bet netyčia atradę pradėjome domėtis ir supratome, kad tai mūsų šuo“, – teigė pašnekovė.

Dovilė pasakoja, kad šios veislės šunys tikrai nėra skirti daugeliui, nes jų charakteris reikalauja daug kantrybės. Neretai ši veislė žmones paperka dėl išraiškingų kaktos raukšlelių, fakto, jog šie šunys neturi kvapo ir neloja. Tačiau retas, kuris pasidomi, kad šiuos privalumus lydi sudėtingas, laukinis charakteris, mokėjimas stūgauti bei poreikis aktyviai leisti laiką.

Basendžių veislės šunys
Basendžių veislės šunys
© T. Lukšio nuotr

„Dabar auginame du patinus. Kad jie neužliptų ant galvos, visada stengiamės parodyti, jog mes esame lyderiai. Jeigu jie pjaunasi tarpusavyje – visada išskiriame, neleidžiame aiškintis, kuris iš jų stipresnis, nes aš arba vyras esame vadovai ir taip parodome, kad esame stipriausi, dominuojantys. Šių šunų smurtu nepaveiksi, jie kaip tik elgsis atvirkščiai, jei bandysi jėga paaiškinti tvarką. Reikia susitaikyti, kad kartą pasakius „ne“ jie bandys tą patį padaryti dar kartą, tik kitaip ir visada pasitikrins, ar „ne“ reiškia „ne“. Daugumą basendžių šeimininkų jau pažįstu, nes ši veislė labai populiarėja. Blogas dalykas yra tas, kad daug kas juos renkasi, nes šie šunys neloja ir nesmirdi. Bet basendžiai yra labai sunkaus charakterio. Jeigu pats šeimininkas nėra stiprus psichologiškai, nesupranta, kad daiktai yra tik daiktai, kad nelojantis šuo gali klykti, kad jis nenorės žaisti su jo vaiku – basendžiai ne jums“, – pabrėžė Dovilė.

Moteris pasakoja, kad šie šunys mėgsta graužti daiktus, tad jei šeimos nariai randa kažką sugriaužtą, priima tai kaip savo kaltę, nes paliko daiktą ten, kur Ghost ir Gibsas lengvai galėjo jį pasiekti. Tokia tvarka padeda ugdyti discipliną ne tik Dovilei su vyru, bet ir jų dukrai Gytei.

„Gibsas su Gyte – vienodo amžiaus. Ji išmoko atsistoti už jo pasilaikydama, dukra nuolat važiuoja su mumis į parodas, žino, kad negalima skriausti, tampyti ar neatsiklausus lįsti prie svetimo šuns. Ji, pamačiusi nepažįstamą šunį, visada laukia šeimininko pritarimo, kad galima jį paliesti,“ – pasakojo šeimininkė.

Prieš pusketvirtų metų šeimoje atsiradęs Gibsas stipriai pakoregavo šeimos pomėgius, laisvalaikį, net ir praplėtė draugų bei bičiulių ratą. Beveik prieš metus atsiradęs Ghost iš dalies turėjo įtakos net naujo automobilio įsigijimui. Dovilė pasakoja, kad augintiniai šeimai yra draugai, šeimos nariai, tad į jų poreikius pora taip pat atsižvelgia.

„Mes šunis vežiojame dėžėse, kad būtų saugiau ir jiems, ir mums. Kelionių į parodas metu automobilyje būdavo šuo narve, dukros kėdutė, mes su vyru ir mūsų šuns vedlė, kuri išstato Gibsą parodose. Atsiradus antram šuniui paprasčiausiai nebeužtekdavo vietos automobilyje, tad įsigijome tokį, kurio gale puikiai telpa šunys, o salonas liekas žmonėms“, – teigė pašnekovė.

Dalyvavimas šunų parodose Urbonams tapo ne tik nauju, įdomiu hobiu, bet ir priežastimi planuoti atostogas, keliauti ir susitikti su naujais draugais.

Basendžių veislės šunys
Basendžių veislės šunys
© T. Lukšio nuotr.

„Kai pirkome Gibsą, veisėja pasakė, kad tai geras šuo ir su juo galime nuvykti į jaunimo čempionatą. Pradėjome jį treniruoti, susiradome vedlę. Kadangi su juo mums labai sekėsi, „užsikabinome“ ir tai tapo mūsų hobiu. Tiesa, pati negaliu išstatyti savo augintinio, nes parodų metu per daug jaudinuosi“, – juokiasi Dovilė Urbonienė.

Gibsas tiek pasaulinėje parodoje, tiek Europos savo klasėje patenka į geriausių šunų penketuką, bet užsienyje vykstančiuose konkursuose neužima pirmųjų vietų. Dovilė pasakoja, kad tarptautinių parodų metu svarbūs ne tik šuns duomenys, bet ir veislyno ar augintojų populiarumas bei konkurencija.

„Jeigu šunims nebūtų smagu pasirodyti ringe, mes nedalyvautume. Bet mes matome, kad jiems smagu, jie patys sau gražūs, savimi patenkinti. Ši veikla – tiesiog mūsų hobis ir atostogų kryptis. Kitais metais pasaulinė paroda vyks Leipcige, tad mes ten būtinai vyksime. Kai Briuselyje buvo paroda, pasiėmėme autobusiuką ir išvykome į eurotripą. Ateinančią vasarą važiuosime į Splitą.“

Dovilė pasakoja, kad ypatingų investicijų į šunį dėl dalyvavimo parodose nereikia – basendžių kailis trumpas, tad jų nereikia šukuoti, o fizinę formą jie palaiko bėgiodami kartu su šeimininkais. Tačiau startiniai parodų mokesčiai, vedlys padaro šį hobį gana brangų.

„Antrą šunį įsigijome, nes manome, kad vienas basendžis yra tik pusė šuns. Dviese jie nesudaro didesnių rūpesčių, tik reikia šiek tiek daugiau ėdalo. Bet jiems dviese linksmiau, jie miega kartu, graužia kartu. Planuojame auginti ir trečią šunį, bet po kokių trejų metų, nes nenorime, kad parodose jie nebūtų toje pačioje klasėje. Taip pat dar turime susigyventi su Ghost, kuris dar palyginti neseniai gyvena mūsų namuose.“

Dovilė pasakoja, kad augindama šunis neretai pasijunta tarsi atstumta, neretai pastebi, jog žmonių, neauginančių šunų, nuomonė paremta mitais ir stereotipais apie keturkojus draugus.

„Kai kurie žmonės, kurie neaugina gyvūnų arba turi vieną katiną, elgiasi su tais, kurie turi šunų, kaip su raupsuotaisiais. Pas mus nėra paplūdimų, kur galima pasivaikščioti su šunimis. Sakoma, kad šunys nešvarūs, nešioja ligas, nors mano šunų pase sveikatos antspaudų labai daug, per kiekvieną kelionę sveikata yra tikrinama. Kai buvome Briuselyje, prie mūsų susirinko labai daug žmonių kalbinti, kas čia per šuo. Užsienyje daugiau supratimo, kad šuo yra draugas, absoliuti dauguma kavinių priima be problemų, visada pasiūlo šuniui vandens. Galbūt jie tiesiog labiau myli gyvūnus“, – savo mintimis dalijosi moteris.

Dovilė pasakoja, kad mielai bendrauja su žmonėmis, kurie planuoja įsigyti basendžių veislės šuniuką, bet pirmiausia stengiasi jiems papasakoti viską, kas su šia veisle susiję blogiausio. Jei žmogus tą informaciją jau žino ir ji jo negąsdina, moteris papasakoja apie kitas šios veislės subtilybes.

Dovilė pastebi tendenciją, kad įvairiuose skelbimų portaluose daugėja dovanojamų ar atiduodamų šios veislės šunų, kuriems dveji ar treji metai – tai tik įrodo, kad jei šuo perkamas vien tik dėl veislės privalumų, tampa ne džiaugsmu namuose, o tikra problema. Pašnekovė pokalbio pabaigoje linksmai priduria: „Mūsų šunys – mūsų šeimos nariai, draugai. Reikia būti truputį pamišusiam, kad augintum tokį šunį.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.