Australų aviganiai indėnų vadinti sielų šunimis

 (15)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
Australų aviganiai
© T. Lukšio nuotr.

Kompanijos „Purina“ komandą Aurelijos ir Andriaus namuose pasitinka net 7 šunų amsėjimas ir draugiškas čepsėjimas. Jų namuose iš tiesų nestinga džiaugsmo – australų aviganių veislyno „Skraidančios ausytės“ įkūrėjai džiaugiasi pirmąja mažylių vada. Prieš trejus metus poros namuose apsigyvenusi aviganė Kuba atsivedė net šešis šuniukus. Aurelija visą gyvenimą augo su šunimis, o jos vyrui Andriui Kuba yra pirmasis keturkojis augintinis. Nepaisydami įvairios patirties, ilgų diskusijų ir paieškų abu prisipažįsta, kad išsirinkę būtent australų aviganį tikrai neapsiriko.

„Ilgai ieškojome protingo šuns, su kuriuo vyras namuose galėtų užsiimti, kuris greit paklustų. Australų aviganiai yra penkti pagal protingumą, jie labai prisirišę prie žmonių ir juos galima lengvai dresuoti. Svarstę trejus metus galiausiai nusprendėme jį įsigyti. Pasižiūrėti Kubos į veislyną atvažiavome tą pačią dieną, kai ji tik atsimerkė", - pasakojo moteris.

Prieš trejus metus australų aviganių bei informacijos apie šią veislę buvo mažai. Pora ilgą laiką važiuodavo į parodas, bendraudavo su veisėjais, o patys, įsigiję šunį, nusprendė, kad nori pagerinti šios veislės šunų fizines bei charakterio savybes.

„Šiuo metu esame vieninteliai, kurie Amerikoje užsakė genetinius visos vados tyrimus, pavyzdžiui, paveldimos kataraktos tyrimas. Tai ypač svarbu veisiant skirtingų genų nešiotojų šunis ir, mūsų nuomone, svarbių bei būtinų tyrimų yra ne vienas. Mums šunų veisimas ir auginimas nėra žaidimas. Reikia tiek apie savo šunis, tiek apie veislę žinoti viską", - kalba pora.

Aurelija pasakoja, kad tokie užsienyje atliekami tyrimai yra brangūs, bet užtikrina, kad žmogus, įsigijęs šuniuką, jau žinos visą išsamią informaciją apie jį. Moteris pastebi, kad dalis žmonių šunį įsigyja vertindami tik išvaizdą, o tai nėra gerai, nes su šunimi gyventi reikės daug metų, jis taps šeimos nariu, tad renkantis keturkojį draugą būtina sužinoti visą įmanomą informaciją, atsižvelgti į šunelio temperamentą bei charakterio savybes.

„Australų aviganiai – pakankamai nauja veislė, išvesta 18 a. pabaigoje – 19 a. pradžioje. Ilgai apie šiuos šunis nieko nežinota, nes juos augino tik indėnai, kurie šunis dėl jų akių vadino „sielų šunimis“. Tik vėliau jie buvo pradėti plačiau naudoti ganymui. Dar vienas įdomus faktas – šie šunys nieko bendro su Australija neturi. Jie išveisti Amerikoje, o australų aviganiais pavadinti, nes jie ganė iš Australijos atvežtus galvijus", - istoriją prisiminė pašnekovai.

Neretai šios veislės šuniukai gimsta be uodegos, nes jos anksčiau buvo kerpamos, kad galvijai negalėtų pagriebti. Australų aviganiai taip pat labai pakantūs skausmui. Pasitaikydavo atvejų, kai ūkininkas nė nesuprasdavo, jog šunį skausmingai sužeidė galvijas, nes jis neinkščia ar kitaip neišduoda kenčiamo skausmo. Vidutiniškai veislinių šuniukų su dokumentais bei būtinais tyrimais kaina – 700–1200 Eur.

„Jie gali būti dviejų ar trijų spalvų, margi. Akys gali būti rudos, mėlynos arba šuo gali turėti skirtingų spalvų akis, būna, kad viena akis kelių spalvų. Jie tikrai yra mistiniai šunys. Dažnai juos žmonės renkasi dėl grožio, nežinodami, kad tai be galo energingi šunys, kuriems reikia skirti labai daug laiko. Kol kas Lietuvoje šios veislės šunų oficialiai registruota tik apie 290. Taip pat prieš renkantis tokį šunį būtina suprasti, kad jis labai šeriasi, jį reikės atsakingai ir intensyviai socializuoti ir daug su juo judėti", - aiškina šeimininkai.

Aurelija pasakoja, kad daugelis australų aviganių augintojų labai atsargiai kitiems siūlo įsigyti šią veislę, nors ji turi begalę privalumų – jie tinkami auginti šeimoje, su jais galima užsiimti „agility“ sportu, jie gali bėgti šalia užsiimant sportu, puikiai ganyti avis ūkyje. Šie šunys taip pat tinka kaip sargai – nepuola, bet, įleidę į savo teritoriją svetimą žmogų, jo neišleis.

Vienas iš kompanijos „Purina“ socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ tikslų – padėti būsimiems šunų augintojams kuo daugiau sužinoti informacijos apie gyvūnų elgseną, tad kas itin svarbu auginant australų aviganius?

„Jie sunkiai prisileidžia naujus žmones, todėl svarbu nuo mažens šuniukus socializuoti. Po dvejų metų nuolatinio darbo su Kuba pasiekėme, kad pasiimta kartu į kavinę ji ramiai šalia miega. Iš pradžių buvo akimirkų, kai nesinorėjo eiti su ja visur kartu, mokyti, leisti laiko prie važiuojančių traukinių, aerodrome ir pan., bet tai buvo būtina. Dabar mūsų šunį laiko pavyzdžiu, kurį galima visur vežtis ir neturėti problemų. Kubos mažylius nuo mažens pratiname prie keistų garsų, pvz., garsiai paleidžiame audros garsus, didmiesčio šurmulio įrašus, šunų lojimą", - kalba pašnekovai.

Australų aviganiai labai prisiriša prie šeimininko, tad jiems sunku nuo jo atsiskirti ilgesniam laikui. Dėl šios priežasties Aurelija su Andriumi linkę visur keliauti su Kuba – tiek mašina, tiek lėktuvu. Dažniausiai šios veislės šunys būna draugiški katėms ir mielai su jomis dūksta, taip pat sutaria su vaikais. Aurelija pasakoja, kad problemų gali kilti nebent tada, jei šeimoje atsiranda naujagimis, tada aviganiai gali perdėtai sargauti, ginti vaiką nuo tėvų arba atvirkščiai. Tad reikia nusiteikti, kad tokia situacija reikalaus papildomo darbo ir pastangų.

„Tobulas šeimininkas šiam šuniui – šeima, kuri turi ir gali skirti daug laiko. Būna, žmonės skambina ir sako, kad nori šuns namams. Bet su australų aviganiu reikia vien ryte po valandą pasivaikščioti. Be to, šuo ne tik turi eiti šalia, bet reikia jam ir pagalį pamėtyti, padūkti, pašokinėti, nes jam turi būti įdomu. Jie yra labai imlūs, todėl nuo mažų dienų reikia išnaudoti jų intelektą, mokyti triukų, dresuoti", - sakė Aurelija.

Baigdama pasakojimą apie aviganius Aurelija prisimena dar vieną pusiau rimtą juoką – Kuba moteriai padėjo atsikratyti ne vieno nereikalingo kilogramo, nes nuolatinis judėjimas ir bėgiojimas su šunimi tapo puikia sporto forma.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis (8)

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis
Dauguma namuose gyvūnus laikančių žmonių žino, kam jų augintiniai tiesiog negali atsispirti. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad šeimininkai keturkojus ne tik mėgsta lepinti skanėstais, bet ir rūpinasi, kad augintiniai nesušaltų lauke atvėsus orams. Iš plataus asortimento pirkėjai vienas gyvūnams skirtas prekes renkasi dažniau negu kitas, tad pardavimų duomenys leidžia nustatyti, kuriame mieste daugiau šunų, o kuriame – kačių mylėtojų, teigiama pranešime spaudai.

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti? (5)

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti?
Patogiai įsitaisęs, šuo pradeda laižyti kojas. Ir laižo... ir laižo... ir niekaip negali sustoti. Kiekvienas, kuriam teko su tuo susidurti, patvirtins, kad tas garsas tikrai „ėda nervus“. Tačiau čia dar mažiausia bėda. Po kiek laiko kailis ant kojų nuo tokio „čiaumojimo“ pradeda keisti spalvą arba dar blogiau – atsiveria žaizdos. Kodėl, atrodo, sveiki šunys taip keistai elgiasi?

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų (9)

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų
Kada kastruoti ar sterilizuoti yra beveik amžinas klausimas. Šį kartą kalbėsime ne apie amžinąją diskusiją „ar verta operuoti“, tačiau apie „kada“ – ir pažvelgsime į tai iš sportuojančių, aktyvių šunų pozicijos.

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija
Neretai neįtikėtinai raumeningas gyvūnas apšaukiamas steroidų auka – pavyzdžiui, vipetai, kuriems pasireiškia reta genetinė mutacija. Šuo gali būti maždaug dvigubai sunkesnis už įprastą statistinį vipetą - pavyzdžiui, sverti apie 27 kg. Jų plaučiai ir širdis normalaus dydžio, tad jie turėtų gyventi tiek, kiek ir normalūs vipetai. Šių mutavusių gyvūnų tėvai būna įprastos išvaizdos šunys. Dabartinėmis žiniomis, iš visų šunų tik vipetai ir turi šią mutaciją, iš kitų gyvūnų rūšių ją „pasigauti“ gali pelės, avys, galvijai ir žmonės.

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti? (39)

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti?
Mūsų augintiniai negali patys pasiskųsti savo sveikata ir nueiti pas veterinarą, todėl turime prisiimti atsakomybę už jų gerą savijautą. Antradienį DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjo veterinarė ir veterinarijos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė, kalbėjusi apie dažniausius kačių sveikatos sutrikimus ir jų sprendimo būdus.

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?
Nesvarbu, ar norime rimtai sportuoti, ar tik pasivaikščioti, dažną kartu lydi ir visada nuotykiams pasiruošę šunys. Tačiau dėl neatsargaus elgesio jie, kaip ir žmonės, gali susižaloti ir rudens dienas praleisti gydydamiesi traumas.

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas (355)

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas
TV3 žiniose pristatydama naujas Klaipėdos miesto triukšmo prevencijos taisykles, savivaldybės darbuotoja Nina Gendvilienė susilaukė gyvūnų teisių gynėjų pasipiktinimo. Ji siūlo, kad kaimynų ramybę drumsčiantis šunų lojimas turėtų būti sprendžiamas keliant gyvūnams skausmą – naudojant dresūrai skirtas specialias priemones ir pjaunant balso stygas.

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote (9)

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote
Katės – įprasti daugybės namų gyventojai. Nors daug laiko jos praleidžia šalia mūsų, šių paslaptingų būtybių vis dar nesugebėjome pažinti iki galo. Vetvila.lt atrinko įdomiausius faktus apie kates, kuriuos žino ne visi jų šeimininkai.

Beglobiai gyvūnai naujų šeimininkų ieško pažinčių programėlėje „Tinder“ (1)

Beglobiai gyvūnai naujų šeimininkų ieško pažinčių programėlėje „Tinder“
Beglobių gyvūnų organizacijos „Lesė“ augintiniai savo naujų šeimininkų ieško visame pasaulyje populiarioje pažinčių programėlėje „Tinder“. Vieniši žmonės ieškodami antrųjų pusių šioje programėlėje gali atrasti ir vienišų gyvūnų profilių, kurie mielai sutiktų tapti tų žmonių augintiniais.

Iš gaisro gniaužtų gyvūnus išgelbėję ugniagesiai: šunų rojuje vietą tikrai turėsime (4)

Iš gaisro gniaužtų gyvūnus išgelbėję ugniagesiai: šunų rojuje vietą tikrai turėsime
Rugsėjo 27 d., tre­čia­die­nio va­ka­rą, Aly­tu­je, Kaš­to­nų gat­vė­je, esan­čia­me dau­gia­bu­ty­je ki­lo gais­ras. Ug­nia­ge­siams iš bu­to te­ko va­duo­ti dau­giau ne­gu dvi­de­šimt skir­tin­gų gy­vū­nų. Vie­ni jų žu­vo, o dėl ki­tų gy­vy­bės te­ko ko­vo­ti. Ta­čiau tam abe­jin­gi ne­li­kę ug­nia­ge­siai pa­da­rė vis­ką, kad ma­ži gy­vū­nė­liai tu­rė­tų dar vie­ną šan­są gy­ven­ti.

Jaudinanti nuskriaustų gyvūnų istorija: iš purvyno – į mylinčių šeimininkų lovą (52)

Jaudinanti nuskriaustų gyvūnų istorija: iš purvyno – į mylinčių šeimininkų lovą
Vilniaus rajone, Kenos kaime, dviejų kalyčių laisvę ribojo 50 centimetrų ilgio grandinė, kuria jos galėjo pasiekti tik namais tapusią lentą, atremtą į sieną. Vos vienas skambutis kardinaliai pakeitė baisiomis sąlygomis gyvenusių gyvūnų kasdienybę – nepraėjus nė savaitei, jie jau miegojo nebe purvyne, o naujų šeimininkų lovose.

Kaip teisingai kelti šunis? (4)

Kaip teisingai kelti šunis?
Maži šuneliai labai populiarūs – toks gyvūnėlis bus puikus augintinis net nedideliame miesto bute. Jis neužima daug vietos ir vis dar geba žmones džiuginti šuniškomis linksmybėmis. Tačiau maži šunys turi dvi dideles problemas: prastą veisimą (populiarios puppy mills`ų aukos) ir neretai kenčia nuo silpnų nugarų. Įdomu, kad nugaros problemų turintys nedidelių veislių atstovai dažnai nešami „per pažastis“, kojas paliekant tabaluoti ore, o savininkai net nesusimąsto, kad tai žalinga.

Bulterjeras – lyg 3 metų vaikas šuns kailyje (31)

Bulterjeras – lyg 3 metų vaikas šuns kailyje
Nuolat susirūpinęs, ką čia dar iškrėtus. Taip bulterjero veislės šunį apibūdina veterinarė ir rašytoja Karen Halligan.

Nuo šios ligos kenčia kas penktas šuo: skausmą numalšina paprasti pratimai

Nuo šios ligos kenčia kas penktas šuo: skausmą numalšina paprasti pratimai
Artritas – labiausiai paplitusi vyresnio amžiaus šunų sveikatos problema. Nuo jo kenčia 1 iš 5 šunų. Artritas reiškia sąnarių uždegimą, kurį gali sukelti bendras sąnarių susidėvėjimas ar traumos. Ši problema dažnai susijusi su klubo sąnario displazija ar net ankstesnėmis tam tikrų sričių operacijomis. Klubai, keliai, nugara ir alkūnės – dažniausiai artrito paveikiamos sritys.