aA
Veisdama šunis, Sonata Petraitienė užsiima mylimu hobiu, kuris susideda iš daug etapų ir džiaugiasi, kai lūkesčiai pasiteisina. Nenusimena, jeigu ne viskas vyksta kaip sumanyta. Ir vis dėlto įdomu, kas šunų veisėjams svarbiausia? Šunys – parodų čempionai? Varžybų nugalėtojai? Geri reproduktoriai?
Sonata Petraitienė
Sonata Petraitienė
© Asmeninis albumas

Auksaspalvių retriverių veisėja kaunietė S. Petraitienė tik iš dalies pritartų šiems teiginiams – apie šunų veisimą ji turi savo nuomonę. Per 24 metus tebuvo 3 atvejai, kai šunis teko priimti atgal, priežastis – naujųjų šeimininkų alergijos. „Man svarbiausia, kad, ratui apsisukus, kuomet augintinis iškeliauja amžiams, žmonės sugrįžta pas mus naujo auksiuko. Tai geriausias mano veiklos įvertinimas“, – atvirai sako veisėja, nes šunys jai yra kur kas daugiau, nei tik šunys.

Profesionalaus hobio kasdienybė

Auksaspalvių retriverių veislyno „Nenuoramos“ šunys yra šunų parodų nugalėtojai Baltijos šalyse, Suomijoje, Danijoje, Norvegijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir, be abejo, Lietuvoje. Ir kai girdi apie tokius pasiekimus, ar gali visa tai įvardyti kaip paprastą hobį? Ko gero, jau nebe...

Sonata Petraitienė
Sonata Petraitienė
© Asmeninis albumas


„Šunų veisimas – ne matematika, o genų žaidimas. Veisėjas nėra visagalis, jis tegali norėti, kad genai „sukristų“ taip, kaip to tikimasi“, – paklausta apie sėkmę, lakoniškai atsako Sonata Petraitienė.

Ji laikosi principo, kad bet kuriame veislyno raidos etape svarbiausia – kokybė, todėl privalu nenustoti domėtis, mokytis ir išlikti kūrybiškam. Netapti „aklu“ veislės atžvilgiu. Nepamiršti, kad mylima šunų veislė jau turi standartą, taigi, nėra ko išradinėti dviračio, nesivaikyti „eksterjero mados“ ir nepataikauti paklausai (auksaspalviai retriveriai pasaulyje viena populiariausių veislių – Red.).

„Veisimui renkuosi šunis ne tik remdamasi eksterjero kokybe, bet ir atsižvelgdama į charakterį, temperamentą ir, žinoma, sveikatą. „Neužsiciklinu“ ties mažaverčiais testais, tačiau neužmerkiu akių į veislei būdingas sveikatos problemas“, – vardija auksaspalvių retriverių veisėja.

Bėgant metams, sako įgijusi daugiau kritiškumo tiek sau, tiek kitiems. Nevynioja žodžių į vatą ir ką tik gimę jos auksiukai nėra čempionai, ką kartais tenka išgirsti kituose šunų veislynuose: „Šunų atranka didžiulė, bet selekcija taip ir turi vykti! Ir toli gražu ne visiems šuniukams vieta parodose ar būti veisiamiems, nors jie yra be veislės „broko“ ir yra gerų tėvų palikuoniai“.

Parodos ateina ir praeina, bet vis dėlto…

Sonata iš tų veisėjų, kurie pirmiausia atlieka būsimojo šuns šeimininko „auditą“. Bet kam savo šuniukų neparduoda. Paklausta, kokią reikšmę teikia šunų parodoms bei titulams, kalba tiesiai šviesiai: „Parodos ateina ir praeina, o šuo su šeimininkais dalijasi savo gyvenimu kasdien, ir tos gaunamos žinutės apie mylimukų gyvenimus man yra svarbiausios ir šilčiausios. Tai ženklas, kad einu teisingu keliu, nes sveiko ir mylimo šuns gyvenimas yra mano įvertinimas ir įprasminimas“.

Sonata Petraitienė
Sonata Petraitienė
© Asmeninis albumas


Veisėja visada jaudinasi matydama parodos ringuose savo išveistus šunis. Ji seka savo šuniukų karjerą, džiaugiasi pasiekimais, kaip ir jos namuose gyvenančių „žvaigždūnų“ rezultatais.

„Turėjome šou žvaigždutę, puikią reproduktorę, davusią mums puikių palikuonių, tai Arma (Nenuoramos Yellow Jamaica). 2005 metais ji tapo Lietuvos TOP šunimi, laimėjo ir auksaspalvių retriverių TOP titulą. Net tris kartus laimėjo Baltijos šalių nugalėtojos taurę, laimėdama ir veislės nugalėtojos titulą. Ir tai buvo laikai, kai šios veislės ringai mūsų tarptautinėse šunų parodose surinkdavo virš šimto dalyvių“,– su meile ir pasididžiavimu apie savo šunis pasakoja Sonata. – Armos sūnus Marčius (Nenuoramos My Marchello), kurio savininkai yra kauniečiai Gintarė Valuntaitė ir Andrius Matvejevas, ko gero, vienas aktyviausių mūsų veisimo auksiukų. Jis laimėjo nesuskaičiuojamą galybę titulų, tai didelis jo šeimininkų pastangų vaisius, nes Marčius nėra eilinis šuo visomis prasmėmis (Šypsosi – Red.).

Į Europos ir Pasaulio čempionatus bei specializuotas auksaspalvių retriverių parodas Vakarų Europoje ji važiuoja parodyti savo šunų ir pasidairyti į kitus. Auksaspalvių ringai būna vieni gausiausių, skaičiai prasideda nuo 200 dalyvių ir daugiau, bet kai tavo išveistas šuo patenka tarp prizininkų, jautiesi ne tik įvertintas, bet ir... vertinamas!

Sonatos šunys – ne vien grožio konkursų favoritai. Štai Latvijoje gyvenantis Nenuoramos Prince Arthur, Everitos Pane augintinis, sėkmingai siekia žmonių gelbėjimo iš vandens karjeros, apie jį jau rašėme.

„Nenuoramiukų“ sutiksite ir tarp medžioklinių savybių bandymų nugalėtojų. Jie demonstruoja puikias išlikusias darbines savybes ir suderina parodų bei medžioklės savybių bandymų karjerą. Vilnietės Rūtos Šukytės augintinis Brasas, Nenuoramos Trace of Life, tapo 2020 m. TOP auksaspalviu retriveriu, jis yra kandidatas į tarptautinius čempionus, taip pat turi darbinių savybių bandymų diplomą. Čekijoje gyvenantis Nenuoramos Lord Wizard yra lyderis tarp medžiojančių retriverių ir kartu – tarptautinis šunų grožio čempionas.

Sonata Petraitienė
Sonata Petraitienė
© Asmeninis albumas


Rengdami šį straipsnį, Sonatos paprašėme jos išveistų šunų pasiekimų statistikos, ir ji prisipažino niekada tokios nevedusi. Tačiau skyrė tam laiko ir surinko duomenis, bet tai užimtų labai daug jūsų laiko, todėl trumpai: 54 jos šunys yra čempionai, 12 C.I.E. (tarptautiniai čempionai), 157 CACIB (kandidatai į tarptautinius šunų grožio čempionus).

Myli iki dangaus

Veisėja dėkinga šeimai už ilgametę toleranciją ir pagalbą jos hobiui. Tik šeima žino, kiek laiko, finansų, darbo, streso ir tikėjimo reikalauja šis profesionalus hobis.

„Sunkiausia ir skaudžiausia yra ir liks netektys. Neįmanoma tam momentui pasiruošti. Kaskart, juos prisiminus, kaupiasi ašaros. Namie sutarėme: tabu kalbėti apie išėjusius šunis. Norėčiau, kad jie neišeitų, nes myliu šią šunų veislę iki dangaus!..“, – emocijų neslepia Sonata.

Veisėja laiminga, kad sutiko daug puikių žmonių, dalis jų tapo bendraminčiais, draugais. Ji džiaugiasi savo šuniukų šeimininkais, jų atsakomybe, apgalvotu veislės pasirinkimu ir suvokimu, kas yra šuo.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.6667

Rusų kurtų „dūzgės“: pralaimėjusių nebuvo ir negalėjo būti! (2)

Vieni aristokratiškiausių šunų – ilgaplaukiai rusų kurtai, arba borzoi, kadaise išvesti rusų...

Šunelį vardu Ačiū auginantis Eimantas: aš dėkoju savo šuniui kasdien ir ne po vieną kartą (16)

Sutikę gatvėje Eimanto šunį praeiviai ima kuždėtis: koks šuo , tikras meškinas. O jo...

Perėmė legendinės Rožytės palikimą: būriui kačių ieškos naujų šeimininkų (38)

Rugsėjo 4 dieną pranešus apie sostinės simboliu vadinamos Rožytės mirtį, gyvūnų globėjai...

Šuns vedžiojimas: kokių pasivaikščiojimo tipų gali būti ir ką daryti, kad šuo „neištrauktų“ rankų? (6)

Šunis žmonės įsigyja dėl skirtingų priežasčių, o vienas populiariausių lūkesčių –...

Pavargęs nuo karantino, Rokas sumanė augintinei aprodyti Europą: sėdo į mašiną ir įveikė 6000 kilometrų (52)

Vokiečių aviganei Norai išties pasisekė – kur bekeliautų jos šeimininkas Rokas Markovičius,...

Top naujienos

Kupiškio ligoninės vadovą Julių Panką nustebino darbuotojų skundas: mano, kad tai – kerštas (287)

Kupiškio ligoninė s darbuotojos – slaugytojos ir padėjėjos – pasijuto skriaudžiamos: per...

Vaidas Mikaitis | D+

Nykiame krašte viešėjusiems lietuviams gautas pasiūlymas išvaikė nuobodulį – vyrukai, pirkite žmonas

Praeitą savaitę pasakojau, kaip su savo broliu, Pravalturo direktoriumi renkamės kurias pasaulio...

Nausėdos kalboje išskyrė pagrindinę žinutę: tam tikra prasme tai naujas iššūkis (127)

Gitanas Nausėda dalyvauja Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos 76-ojoje sesijoje...

Su išniekinta trispalve kaunietį sulaikė prie Seimo: palaikau LGBT bendruomenę, bet nenoriu, kad ją išaukštintų (133)

Prie Seimo per surengtą šeimų mitingą trispalvę išniekinęs ir iš seksualinių mažumų...

Trys dažniausios apatinių dėvėjimo klaidos: kodėl po baltais drabužiais neturėtumėte dėvėti baltos liemenėlės? (32)

Ne vienerius metus savame versle besisukanti Vilmantė Markevičienė juokais prisimena anoniminio...

Gran Kanarijoje – Šaro suteiktos minutės Jokubaičiui ir „Barcelonos“ įtikinama pergalė

Ispanijos ACB lygoje Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama „ Barcelona “ (2/0) svečiuose 82:64...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti (2)

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

„Achema“: įmonės veikla tapo nuostolinga, į prastovas išleidžiama apie 400 žmonių atnaujinta (191)

Didžiausia dujų vartotoja šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintoja „ Achema “ pranešė, kad...

Po komandos draugo metimo – pastaba Grigoniui: gal kitąkart ramiau? (33)

Sekmadienį Marius Grigonis įsirašė į savo CV naują pasiekimą. Lietuvio atstovaujamas Maskvos...

Madingiausios makiažo tendencijos: dabar tai rudens trendas (38)

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį...