aA
Vienas iš privalomojo gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo tikslų – didinti atliktų veterinarinių paslaugų atsekamumą. Apie tai, kodėl svarbu sekti augintiniams suteiktas veterinarines paslaugas, plačiau papasakojo Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis.
Katė
Katė
© Unsplash

Šių metų pavasarį įsigaliojusi Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, pagal kurią gyvūnų augintinių ženklinimas ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR) tapo privalomas, buvo priimta ne tik skatinant prisiimti atsakomybę už savo augintinį, greičiau jį surasti pasiklydus, užtikrinti gyvūno gerovę, bet ir siekiant stebėti informaciją apie suteiktas veterinarines paslaugas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjo Giedriaus Blekaičio teigimu, šis atsekamumas ne tik palengvina veterinarinių procedūrų, pavyzdžiui, vakcinacijos nuo užkrečiamųjų ligų registravimą, bet ir leidžia efektyviau stebėti gyvūnui atliktų vakcinacijų istoriją, nustatyti atvejus, kai gyvūnai patyrė smurtą, bei išsiaiškinti, ar gyvūnui buvo suteikta būtinoji veterinarinė pagalba.

Vakcinacijos duomenų registravimas

Savininkas, įsigijęs naują augintinį, visų pirma turi pasirūpinti jo vakcinacija, jeigu tuo nepasirūpino ankstesnis savininkas. Taip gyvūnas apsaugomas nuo užkrečiamųjų, o kartais ir mirtinų ligų. Paskiepijus gyvūną, savininkui išduodamas vakcinacijos pažymėjimas, duomenys apie vakcinaciją įrašomi į Gyvūno augintinio pasą, o informacija apie atliktą vakcinaciją suvedama į GAR.

Nuo užkrečiamųjų ligų vakcinuojami tik paženklinti ir registruoti augintiniai. Jeigu vakcinuojamas neženklintas gyvūnas, nėra jokios galimybės atsekti, kad jis yra vakcinuotas ir žinoti, ar gali turėti imunitetą prieš vieną ar kitą ligą. Pasak Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovės Brigitos Kymantaitės, poodinė mikroschema, kurioje nurodytas unikalus jo numeris, yra vienintelė efektyvi gyvūno ir jam atliktų veterinarinių procedūrų atsekamumo priemonė.

Iki šių pokyčių – privalomojo gyvūnų ženklinimo įteisinimo, privatūs veterinarijos gydytojai informaciją apie suteiktą paslaugą registruodavo vakcinacijos dokumente, nurodydami tik keturkojo išvaizdą ir vardą, o tai nėra pakankamai tikslu.

„Jei gyvūnas nėra ženklintas mikroschema ir registruotas, vakcinacija netenka prasmės, nes gyvūnas identifikuojamas ne pagal unikalų mikroschemos numerį, o tik pagal jo kailio spalvą ar veislę. Tada įrodyti, kad konkretus gyvūnas buvo vakcinuotas, labai sudėtinga - juk jo išoriniai požymiai gali būti tokie patys, kaip ir kito gyvūno“, – pasakoja B. Kymantaitė.

Kaip nustatomas žiaurus elgesys su gyvūnu?

Pasak VMVT specialisto, unikalus mikroschemos numeris taip pat gali tapti nepamainomu ginklu kovojant prieš žiaurų elgesį su gyvūnais.

Elgesys, kai gyvūnui nesuteikta būtina veterinarinė pagalba, yra oficialiai laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais. Įstatymas įpareigoja gyvūnų laikytojus nuolat rūpintis gyvūnų sveikata, gerove ir apsauga. Pasak B. Kymantaitės, gyvūnų gerovę kontroliuojančios institucijos ir nevyriausybinės gyvūnų globos organizacijos nuolat susiduria su gyvūnų nepriežiūros atvejais, kai gyvūnų laikytojai augintiniams neužtikrina būtinos veterinarinės priežiūros.

„Nors pagal nustatytus reikalavimus veterinarijos gydytojai padaro įrašus elektroniniuose registruose ar popieriniuose žurnaluose apie apžiūrėtus gyvūnus, suteiktas veterinarines procedūras, tačiau atliekant tyrimus dėl gyvūnų sveikatingumo pažeidimų, žiauraus elgesio su gyvūnais ar kankinimo, jei privataus veterinarijos gydytojo įrašuose nėra gyvūno mikroschemos numerio, gyvūnui taikytos procedūros yra sunkiai atsekamos.

Tai itin aktualu, kai kalbame apie gyvūnų dauginimo atvejus, nes neženklinti ir neregistruoti keturkojai turi daug panašumų: panašios išvaizdos, to paties amžiaus, lyties ir dėl to gali lengvai atsirasti pateiktos informacijos apgaulės atvejų”, – pasakoja VMVT specialistas G. Blekaitis.

Didinamas veterinarinių paslaugų atsekamumas

Šiuo metu GAR talpinama informacija apie augintiniams atliktą vakcinaciją nuo užkrečiamųjų ligų. Pasak G. Blekaičio, nuo kitų metų vasario registruojant šunų, kačių, šeškų jauniklius, jie bus susiejami su šiame registre registruota jų motina.

Remiantis Gyvūnų gerovės įstatymo pataisa, visi augintiniai, atvesti po 2021 m. gegužės 1 d., turi būti paženklinti ir užregistruoti GAR per keturis mėnesius nuo jų atvedimo, o vyresni keturkojai – per metus nuo įstatymo pataisos įsigaliojimo, t. y. iki 2022 m. gegužės 1 d.

Augintinių dar nepaženklinę asmenys tai gali padaryti apsilankydami specialiai sukurtoje “Paženklink mane” interneto svetainėje, kurioje galės rasti arčiausiai savęs esančius veterinarijos gydytojus ir ženklintojus, teikiančius ženklinimo paslaugas, taip pat ir jų paslaugų įkainius.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Košmariškas vaizdas prieglaudoje: audra išlaužė voljerus, pabėgo dešimtys paklaikusių šunų (18)

Šį rytą prasiautusi audra Klaipėdos rajono gyvūnų prieglaudai VšĮ „ Būk mano draugas “...

Keturkojus čempionus auginantys kauniečiai: jie išties yra mūsų širdžių karaliai

Kauniečiai Olga ir Salvis Kamarauskai turi keturis šunis. Du garbanotuosius retriverius ir du...

Savanoriai nenuleidžia rankų: ieško per gaisrą dingusių naminių gyvūnėlių

Kolorado valstijoje esančio Boulderio miesto gyventojai nusprendė ieškoti naminių gyvūnėlių,...

Atvėsus orams, savanoriai ieško per gaisrą dingusių naminių gyvūnėlių

Kolorado valstijoje esančio Boulderio miesto gyventojai nusprendė ieškoti naminių gyvūnėlių,...

Šunų veisėja Irma: kad laimėtum čempionate, nepakanka turėti gerą šunį

Prieš 17 metų pirmoji į Lietuvą atsigabenusi vengrų vižlų šunį, panevėžietė Irma...

Top naujienos

Prieš audringą rytojų tarnybos jau ruošia pajėgas: sunkiausios bus ateinančios dvi paros (2)

„Po audringo pirmadienio ramių dienų periodas labai greitai ir vėl baigsis“, – įspėja...

Po pokalbių prezidentūroje ryškėja naujas valdančiųjų konfliktas: lengvatos dusinamos iškart atnaujinta (77)

Spręsdama verslo praradimo dėl Lietuvos įtampų su Kinija klausimą, Prezidentūra siūlo...

Paskutiniai manevrai prieš lemiamus žingsnius: Kremlius signalizuoja, kada tikėtis karinių veiksmų (395)

Daugiau jokių pokalbių: sutinkate su mūsų reikalavimais arba bus „atsakas“. Tokią pozicija...

Intriga Seime: ką Ispanijoje sesijos metu veikia Antanas Matulas? (21)

Parlamentarai šiomis dienomis Seime pasigedo konservatoriaus, Sveikatos reikalų komiteto pirmininko...

SAM pateikė naujuosius saviizoliacijos algoritmus: svarbios detalės dėl ugdymo įstaigų (10)

Nuo pirmadienio pasikeitus saviizoliacijos tvarkai, kai kuriems žmonėms kilo klausimų. Dabar 7...

Kinija užsipuolė dar vieną Europos šalį: esame šokiruoti papildyta (105)

Kinija trečiadienį užsipuolė Slovėniją šiai Europos Sąjungos šaliai pareiškus, kad ji...

Dingusios devynmetės paieškose Australijoje – kraupi atomazga

Sausio 19 d., kai buvo rastas dingusia paskelbtos devynerių metų mergaitės kūnas, Australijos...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Vyriausybės: Sveikatos apsaugos ministro Dulkio komentaras (1)

Po Vyriausybės pasitarimo ir posėdžio Vyriausybės spaudos centre vyks spaudos konferencija,...

D+The Economist

Energetikos krizė Europai kelia neurozę: jei žiemos šalčiai neišgąsdins Baltijos valstybių, jas baugins Putinas su ledo ritulininko kauke

George Orwello knygoje „1984“ buvo 101-as kambarys, kuriame įkalintieji susidurdavo su...