„Žiemą svarbiausia pasirūpinti dviem dalykais – augintinio imunitetu ir oda bei kailiu. Imunitetu pasirūpinti nesudėtinga ir dažniausiai kiekvienas šeimininkas tai puikiai padaro“, – pranešime žiniasklaidai teigia „Vet1“ vaistinių tinklo veterinarijos specialistė Justina Maniušienė. Pasak jos, jei augintinis neturi sveikatos problemų augintinio imunitetui palaikyti užtenka visavertės ir subalansuotos mitybos bei pašaro papildų.

Būtent oda ir kailis dažnai nesulaukia reikiamo šeimininkų dėmesio. „Galbūt atrodo, kad rūpintis kailiu ir oda ne tiek svarbu, kad tai tik estetika, o ne bendra organizmo sveikata, tačiau tinkamai jais nepasirūpinus žiemos sezonu gali kilti įvairių problemų“, – sako J. Maniušienė.

Atkreipkite dėmesį į veislę

Šių metų žiema itin permaininga, oras dažnai keičiasi, termometro stulpelis šokinėja, o toks pokytis yra nedėkingas augintinių odos ir kailio būklei. „Einant į lauką, jei oras lietingas ar šaltas, aprenkite augintinį striuke ar lietpalčiu, labai svarbu, kad drabužio audinys nebūtų per storas ir augintinis nesukaistų, todėl juos rinkitės atsižvelgdami į augintinio kailio tipą, dydį ir specifinius veislių poreikius“, – pataria veterinarijos specialistė.

Pavyzdžiui, australų aviganiui striukė tikriausiai nebus reikalinga, tačiau lietpaltis einant į ilgus pasivaikščiojimus, gali būti naudingas, nes apsaugos nuo lietaus ir purvo, mažam Maltos bišonų veislės šuniukui greičiausiai bus reikalingas ne tik lietpaltis, bet ir striukė, kuri darganotomis dienomis apsaugos nuo lietaus, o paspaudus neigiamai temperatūrai neleis sušalti.

„Jei drabužių nenaudojate ar augintinis net ir per juos susipurvina ar sušlampa, tuomet grįžę iš lauko būtinai nuo kailio ir odos nuvalykite nešvarumus, gerai išsausinkite rankšluosčiu, išdžiovinkite kailį džiovintuvu. Jei paliksite kailį nešvarų ir šlapią, gali kilti didesnė odos ligų tokių, kaip dermatitas ar grybelis rizika“, – perspėja veterinarijos specialistė J. Maniušienė.

Tiesa, pavojai augintinių odai tyko ne tik už lango, žiemą dėl įjungto šildymo namuose ore trūksta drėgmės, dėl to gali pradėti sausėti ir pleiskanoti gyvūno oda, todėl, kaip ir šeimininko, taip ir augintinio odą žiemą reikia labiau drėkinti. „Odą geriausia drėkinti iš vidaus, nes augintinio odą ištepti kremu neįmanoma. Tam gali padėti pašaro papildai, kurių sudėtyje yra omega-3 riebiųjų rūgščių, biotino, cinko, vitamino E, jie padeda palaikyti gerą odos būklę ir kartu teigiamai veikia kailio būklę“, – teigia veterinarijos atstovė.

Kailio priežiūra taip pat daro didelę įtaką augintinio gerovei, tad, anot specialistės, jį būtina gerai iššukuoti, pašalinti negyvus plaukus ir svarbiausia – tai daryti reguliariai. „Maudant šunį rinkitės priemones, kurios sudrėkina ir pamaitina kailį bei odą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į šėrimosi intensyvumą, sezoną, stengtis pastebėti, ar kartu su pokailiu slenka daug paties kailio, ar šėrimasis nėra neįprastas. Jei šėrimasis trunka per ilgai ir yra labai intensyvus, tai gali signalizuoti apie tam tikras odos ir kailio problemas“, – perspėja gyvūnų augintojus J. Maniušienė.

Nepamirškite pėdučių!

Nors šiuo metu už lango termometro stulpelis pakyla aukščiau nulio ir didelio šalčio nėra, svarbu nepamiršti pasirūpinti ir pėdučių sveikata. „Pėdučių oda susiduria su labai daug įvairiausių dirgiklių – šaltis, drėgmė, purvas, druskos, dėl to jos gali pradėti sausėti, šerpetoti, gali atsirasti žaizdos, tarpupirščiuose susirinkusi drėgmė ir purvas, sukuria sąlygas dermatitui ar grybeliui atsirasti“, – sako „Vet1“ atstovė.

Nepasirūpinus tinkama pėdučių priežiūra gali kilti skausmingų, sunkiai gyjančių žaizdelių rizika, sudirgę tarpupirščiai gali parausti, pasidaryti jautrūs, skausmingi, dėl to augintinis gali pradėti laižyti ir graužti pėdutes. Siekiant to išvengti, specialistė primena kelias taisykles: „Prieš vesdami šunį į lauką, pėdutes patepkite apsauginiu vašku ar kita priemone, galite naudoti batukus, jei augintinis tam nesipriešina, o grįžę iš lauko pėdutes gerai nuplaukite ir nusausinkite, patepkite drėkinančiomis priemonėmis, tokiomis kaip balzamai, kremai, losjonai. Svarbu laiku karpyti nagus ir plaukus tarpupirščiuose.“

Veterinarijos specialistė primena stebėti augintinių elgesį ir pastebėjus pasikeitusius įpročius, padidėjusį pėdučių jautrumą, pasikonsultuoti su specialistais, taip atrandant individualiai augintiniui tinkamiausias priežiūros priemones.