Aliaskos malamuto augintoja: nesirinkite šunų dėl gražių akių ar minkšto kailio

 (11)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.
Lina ir jos augintinis
© Organizacijos nuotr.

Kaune gyvenančią Liną Kreivėnaitę drąsiai galime vadinti šiaurinių šunų ambasadore. Moteris augina pustrečių metų Aliaskos malamutą Stigą, kuriam negaili pačių geriausių žodžių, o visiems, planuojantiems įsigyti panašų augintinį, pataria labai gerai įvertinti savo lūkesčius.

„Šiauriečiai yra fantastiški šunys, daugeliu prasmių. Fantastiškai sunkiai dresuojami, bet jeigu jis yra tavo draugas, jis bus nepakeičiamas. Turbūt kiekvienas šuns šeimininkas pasakytų, kad jo šuo – pats nuostabiausias. Aš šitą veislę įsimylėjau jau labai seniai, šuns ieškojau trejus metus. Rinkausi iš dviejų veislių – amerikiečių akitos ir Aliaskos malamuto. Norėjau didesnio šuns, kad sutemus vedžiodama jį jausčiausi saugi.“

Nors Aliaskos malamutai yra ypač draugiški žmonėms, jų dydis, žvilgsnis iš tiesų sukuria sargaus šuns įspūdį. Moteris pasakoja, kad malamutų pirmtakai saugodavo moteris nuo žvėrių, kai vyrai išeidavo į medžioklę, šalnų metu šildydavo vaikus, per medžioklę šie šunys tempdavo sunkius krovinius. Jie visada buvo auginami su žmonėmis, šalia žmonių.

„Kadangi iki Stigo nesu turėjusi šuns, visuomet buvau sportuojanti asmenybė, man reikėjo kompaniono aktyviam laisvalaikiui. Svarbiausia šunį išsirinkti taip, kad jis būtų draugas, o ne našta. Didžiausia klaida renkantis šunį – atsižvelgti tik į išvaizdą ir nepasidomėti jo sveikatos subtilybėmis, charakterio niuansais, poreikiais.“

Socialinio „Purinos“ projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ herojė, rinkdamasi sau tinkančią veislę, o vėliau ir tinkamą mažylį, analizavo ne tik malamutų charakterį, bet ir pasirinktos vados mažylių genetiškai paveldėtą sveikatą, genetines tėvų linijas.

„Labai lengva pamilti šią veislę, bet aš labai ilgai dvejojau, ar sugebėsiu auginti tokį šunį. Pradėjau gilintis į jų charakterio savybes ir ne veltui. Mano šuo yra fantastiškas. Pati jo psichika yra labai stabili. Net mažiukas jis buvo ramus. Kartais net norėdavau, kad iškrėstų kokią šunybę. Aišku, jo paauglystė buvo sunki, bet net tada nenorėdavo „škadyt“ labai stipriai.“

Dar viena Aliaskos malamutų savybė, kuri žavi, – jie puikiai geba prisitaikyti prie šeimininko ir jo gyvenimo būdo, bet jaučiasi blogai, jei šeimininkai skiria mažai dėmesio arba po kurio laiko iš namų perkelia augintinį į voljerą.

„Jeigu žmogus nepakankamai kontaktuoja su augintiniu, jis tampa labai užsisklendusiu ir liūdnu šunimi. Taip pat malamutams svarbus pakankamas fizinis krūvis, jei jo gauna užtektinai, namuose būna ramūs. Jei šios veislės šunys gali ilsėtis, jie ir ilsėsis. Jei, pavyzdžiui, ramiai vaikštome, mano šuo nesitampys, jei sustosime, jis ilsėsis, kol vėl toliau eisime. Ši savybė mane užbūrė, nes namie jis tylus ir ramus, mes sutariame, kad dabar aš dirbu prie kompiuterio, dabar ramiai žiūrime televizorių, dabar tu pabūsi vietoj ramiai, kol ateis tavo eilė. Žinoma, mokyti šunį taisyklių ir pageidaujamo elgesio reikia nuo mažens, bet tai tampa didžiuliu turtu.“

Kompanija „Purina“ socialinio projekto metu skatina šunų savininkus atsakingai ir nuosekliai ugdyti gerąsias šunų charakterio savybes bei užtikrinti, kad tiek augintinis, tiek aplinkiniai jaustųsi gerai.

„Labai svarbu ne tik auklėti šunį, bet ir jį socializuoti. Tikrai rekomenduočiau kiekvienam šunį įsigijusiam asmeniui pavaikščioti į vietas, bent jau kur yra kitų šunų. Geriausia, jei tie kiti šunys jau būtų gerai socializuoti, kad netraumuotų šuniuko, nes net mažiausia kitų šunų agresija gali sukelti elgesio problemų.“

„Šuo bus geriausias tavo draugas ir tavęs klausys, kai su juo užsiimsi ir turėsi kontaktą. Jeigu išmokei jį sėdėti, ypač šiaurinį šunį, o po to manai, kad jis viską moka, tai yra absoliuti netiesa. Manai, kad jis moka sėdėti, ir jo nebemokai, o po savaitės šuo žiūrės į tave ir nesupras, ko nori. Malamutai mėgsta apsimesti, kad dresūros nebuvo. Jie yra tavo kantrybės išbandymo meistrai. Šiauriniai šunys turi suprasti, kodėl atlieka konkrečią komandą.“

Lina pasakoja, kad malamutai labai nuovokūs, tad geriausia labai aiškiai parodyti, kad vienas elgesys yra geras, o kitas yra blogas, tam naudojant kontrastus.

„Jeigu šuniui aiškiai parodysi, kad tai, ką jis daro, yra gerai, jis supras, kad tai yra gerai. Jeigu duosi šuniui suprasti, kad tai, ką jis čia padarė, yra blogai, jis aiškiai supras ribas. Jei teisingai šuns neinstruktuosi, jis bus pasimetęs ir nežinos, ką daryti. “

„Pavyzdžiui, ant stalo šuo pasidėjo galvą, nieko nesakote. Jis galvoja, kad toks jo elgesys geras. Tada šuo palaižė sumuštinį, jūs kažką pasakėte, bet jis galvoja, kad toks jo elgesys truputį blogas, truputį geras. Na, tai kitas jo žingsnis – atsikąsti sumuštinio. Jūs aiškiai jį sudrausminate, skiriate nuobaudą. O šuo susidėlioja tokį eiliškumą: galiu padėti galvą ant stalo, palaižyti sumuštinį, tik man negalima jo suvalgyti.“

Kompanijos „Purina“ projekto komandai Lina pasakoja, kad Aliaskos malamutai tikrai netinka pedantams ar purvo bijantiems žmonėms.

„Ne paslaptis, ši veislė daug šeriasi. Labai daug šeriasi. Tai yra viena labiausiai besišeriančių veislių. Auginant malamutą, namus tenka tvarkyti kur kas dažniau, ypač sezoninio šėrimosi metu. Jų kailis ilgesnis, didelės letenos, tad ir iš lauko prineša daugiau purvo. Tačiau, skirtingai nei dauguma ilgesnį kailį turinčių veislių, Malamutai praktiškai neturi nemalonaus kvapo ir dėl veislės specifikos ant jų kailio purvas ilgai neišlieka. Yra kitas pliusas – steriliai švarūs namai dažniausiai kelia alergiją ir ne paslaptis, kad vaikai ir suaugusieji, būnantys su šunimis, tampa truputį atsparesni kai kurioms baciloms.“

Socialinis projektas „Gyvūnai – mūsų aistra“ yra įkvėptas kompanijos „Purina“ vertybių. Viena pagrindinių – atsakingas šeimininkų požiūris į keturkojų auginimą. Lina pasakojo, kad atsakomybė už šunį bei gebėjimas suprasti kitus šeimininkus ir jų augintinius yra ypač svarbu gyvenant mieste.

„Atsiradus Stigui, supratau, kokių klaidų anksčiau darydavau bendraudama su šunimis. Suvokiau, kad jie labai skirtingi, ne visi mėgsta būti glostomi, ne prie visų gali prieiti. Jeigu šeimininkas liepia neiti prie mūsų, būtina tokiam prašymui paklūsti, nes jo vedžiojamas šuo gali būti po operacijos, gal turi traumą ir pan. Tokiu atveju neveskite savo šuns sveikintis su kitu šunimi. Aš mėgdavau glostyti kiekvieną šunį, kai įsigijau šuniuką, atsiprašiau visų šeimininkų, kurių šunis niurkydavau. Reikia visada paklausti ar galima šunį glostyti, o ne iškart pulti glostyti ir būtina suprasti ribą tarp šuns ir žmogaus, ypač su vaikais. Ko dar mane išmokė Stigas? Kantrybės ir disciplinos, taip pat jis yra labai geras mano dietos prižiūrėtojas, nes jis sėdi ir žiūri “ar tau tikrai reikia dar vieno saldainiuko?”.”

Užsakymo nr.: PT_76492675

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas (8)

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas
„Kaip ir manėm, kalėdinės dovanos sugrįžo į prieglaudą“, – su liūdesiu pokalbį pradeda gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ savanorė Renata Černiauskienė. Kaip ir kiekvienais metais po šventinio laikotarpio vis daugiau prieglaudų pasipildo išmestais gyvūnais, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių (29)

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių
Dar visai neseniai „TV pagalboje“ buvo parodyta besikankinančios kalytės Betės istorija. Šį vakarą eteryje – daugybės žiūrovų atgarsių sulaukusi gyvybės ir mirties drama, rašoma pranešime spaudai.

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys (2)

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje (1)

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje
Katė kaip nykštukas – miniatiūrinė, didelėmis ausimis ir nežemiška snukio išraiška. Tokios yra Minskino katės. Minskino veislė išvesta iš Munčkino ir sfinkso veislių.

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė (23)

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė
Idėja auginti sraigę pasirodė šauni toli gražu ne tik Kempiniukui Plačiakelniui. Vilnietė Sigutė jau spėjo tuo įsitikinti – prieš keletą mėnesių ji pradėjo bendrą gyvenimą su milžiniška sraige, kurią pavadino Gario vardu.

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas
Rytų dvispalvė – tarsi dėmėmis ištapyta balta katė – neabejotinai patiktų abstrakcionizmo gerbėjams. Ši veislė išvesta maždaug prieš pusę šimtmečio Didžiojoje Britanijoje, sukryžminus Siamo ir Kornvalio rekso kates.

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva? (8)

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva?
Šimtmečių išmintis (arba „bobučių pasakos“) sako, kad gyvūno kailio spalva ir temperamentas yra susiję. Pavyzdžiui, gyvūnai, turintys mažai pigmentacijos (tiek katės, tiek arkliai) dažniau būna nervingi. Metams bėgant, susikaupia vis daugiau įrodymų, kad kailis ir temperamentas kartais iš tiesų gali būti susiję.

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį (22)

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį
Ar galėtumėte įsivaizduoti bute gyvenančias 13 kačių? Tokį vaizdą gyvūnų gelbėtojams neseniai teko išvysti Vilniuje, Apkasų gatvėje, gyvenančios garbingo amžiaus moters bute. Jos kaimynai nuolat skundėsi iš buto sklindančiais nemaloniais kvapais – į skundus sureagavo Vilniaus gyvūnų globos namų darbuotojai ir Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus specialistai.

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti (66)

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti
Ne su kiekviena kate susidraugauti lengva – kai kurios būna baikščios, užsispyrusios ar net agresyvios. Jau 5 metus su katinu neįstengianti susidraugauti moteris kreipėsi pagalbos: ar įmanoma prisijaukinti katiną, nemėgstantį žmogiškos draugijos?

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę (80)

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę
Naujieji metai ne visiems prasidėjo laimingai – pirmąją šių metų dieną konteineryje, tarsi būtų viena iš šiukšlių, palikta transportavimo narve uždaryta maždaug 2-3 metų kalytė.

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu (203)

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų? (15)

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų?
Jau esame rašę, kaip Naujųjų naktį padėti augintiniams, kurie bijo fejerverkų. Šiame tekste pateikiame dar daugiau patarimų, ką daryti, kad augintinis patirtų kuo mažiau streso.

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti (36)

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti
Naujieji Metai – smagi ir laukiama šventė. Geri draugai, šaunus vakarėlis, juokas, linksmybės ir, žinoma, ryškiaspalviai griausmingi fejerverkai. Deja, daugybei šunų tai - baisiausia metų naktis. Po Naujųjų Metų sutikimo itin padaugėja skelbimų, kuriuose prašoma padėti surasti iš panikos pabėgusius gyvūnus. Kasmet gruodžio mėnesį žiniasklaida pildosi patarimais apie tai, kaip reikėtų elgtis su garsų bijančiu šunimi. Tačiau kas sukelia tas, atrodo, beprasmes baimes?

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės (90)

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės
Pagėgių savivaldybėje medžiojęs Arvydas Komskis nušovė VSAT Pagėgių rinktinės Viešvilės užkardoje tarnavusį belgų aviganį Ramzį. Melas ar tiesa, kad mirtiną šūvį „Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis paleido nesitaikydamas ir gyvūną nušovė netyčia? Išklausyti teismo verdikto pats A. Komskis neatvyko.