Aliaskos malamuto augintoja: nesirinkite šunų dėl gražių akių ar minkšto kailio

 (11)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.
Lina ir jos augintinis
© Organizacijos nuotr.

Kaune gyvenančią Liną Kreivėnaitę drąsiai galime vadinti šiaurinių šunų ambasadore. Moteris augina pustrečių metų Aliaskos malamutą Stigą, kuriam negaili pačių geriausių žodžių, o visiems, planuojantiems įsigyti panašų augintinį, pataria labai gerai įvertinti savo lūkesčius.

„Šiauriečiai yra fantastiški šunys, daugeliu prasmių. Fantastiškai sunkiai dresuojami, bet jeigu jis yra tavo draugas, jis bus nepakeičiamas. Turbūt kiekvienas šuns šeimininkas pasakytų, kad jo šuo – pats nuostabiausias. Aš šitą veislę įsimylėjau jau labai seniai, šuns ieškojau trejus metus. Rinkausi iš dviejų veislių – amerikiečių akitos ir Aliaskos malamuto. Norėjau didesnio šuns, kad sutemus vedžiodama jį jausčiausi saugi.“

Nors Aliaskos malamutai yra ypač draugiški žmonėms, jų dydis, žvilgsnis iš tiesų sukuria sargaus šuns įspūdį. Moteris pasakoja, kad malamutų pirmtakai saugodavo moteris nuo žvėrių, kai vyrai išeidavo į medžioklę, šalnų metu šildydavo vaikus, per medžioklę šie šunys tempdavo sunkius krovinius. Jie visada buvo auginami su žmonėmis, šalia žmonių.

„Kadangi iki Stigo nesu turėjusi šuns, visuomet buvau sportuojanti asmenybė, man reikėjo kompaniono aktyviam laisvalaikiui. Svarbiausia šunį išsirinkti taip, kad jis būtų draugas, o ne našta. Didžiausia klaida renkantis šunį – atsižvelgti tik į išvaizdą ir nepasidomėti jo sveikatos subtilybėmis, charakterio niuansais, poreikiais.“

Socialinio „Purinos“ projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ herojė, rinkdamasi sau tinkančią veislę, o vėliau ir tinkamą mažylį, analizavo ne tik malamutų charakterį, bet ir pasirinktos vados mažylių genetiškai paveldėtą sveikatą, genetines tėvų linijas.

„Labai lengva pamilti šią veislę, bet aš labai ilgai dvejojau, ar sugebėsiu auginti tokį šunį. Pradėjau gilintis į jų charakterio savybes ir ne veltui. Mano šuo yra fantastiškas. Pati jo psichika yra labai stabili. Net mažiukas jis buvo ramus. Kartais net norėdavau, kad iškrėstų kokią šunybę. Aišku, jo paauglystė buvo sunki, bet net tada nenorėdavo „škadyt“ labai stipriai.“

Dar viena Aliaskos malamutų savybė, kuri žavi, – jie puikiai geba prisitaikyti prie šeimininko ir jo gyvenimo būdo, bet jaučiasi blogai, jei šeimininkai skiria mažai dėmesio arba po kurio laiko iš namų perkelia augintinį į voljerą.

„Jeigu žmogus nepakankamai kontaktuoja su augintiniu, jis tampa labai užsisklendusiu ir liūdnu šunimi. Taip pat malamutams svarbus pakankamas fizinis krūvis, jei jo gauna užtektinai, namuose būna ramūs. Jei šios veislės šunys gali ilsėtis, jie ir ilsėsis. Jei, pavyzdžiui, ramiai vaikštome, mano šuo nesitampys, jei sustosime, jis ilsėsis, kol vėl toliau eisime. Ši savybė mane užbūrė, nes namie jis tylus ir ramus, mes sutariame, kad dabar aš dirbu prie kompiuterio, dabar ramiai žiūrime televizorių, dabar tu pabūsi vietoj ramiai, kol ateis tavo eilė. Žinoma, mokyti šunį taisyklių ir pageidaujamo elgesio reikia nuo mažens, bet tai tampa didžiuliu turtu.“

Kompanija „Purina“ socialinio projekto metu skatina šunų savininkus atsakingai ir nuosekliai ugdyti gerąsias šunų charakterio savybes bei užtikrinti, kad tiek augintinis, tiek aplinkiniai jaustųsi gerai.

„Labai svarbu ne tik auklėti šunį, bet ir jį socializuoti. Tikrai rekomenduočiau kiekvienam šunį įsigijusiam asmeniui pavaikščioti į vietas, bent jau kur yra kitų šunų. Geriausia, jei tie kiti šunys jau būtų gerai socializuoti, kad netraumuotų šuniuko, nes net mažiausia kitų šunų agresija gali sukelti elgesio problemų.“

„Šuo bus geriausias tavo draugas ir tavęs klausys, kai su juo užsiimsi ir turėsi kontaktą. Jeigu išmokei jį sėdėti, ypač šiaurinį šunį, o po to manai, kad jis viską moka, tai yra absoliuti netiesa. Manai, kad jis moka sėdėti, ir jo nebemokai, o po savaitės šuo žiūrės į tave ir nesupras, ko nori. Malamutai mėgsta apsimesti, kad dresūros nebuvo. Jie yra tavo kantrybės išbandymo meistrai. Šiauriniai šunys turi suprasti, kodėl atlieka konkrečią komandą.“

Lina pasakoja, kad malamutai labai nuovokūs, tad geriausia labai aiškiai parodyti, kad vienas elgesys yra geras, o kitas yra blogas, tam naudojant kontrastus.

„Jeigu šuniui aiškiai parodysi, kad tai, ką jis daro, yra gerai, jis supras, kad tai yra gerai. Jeigu duosi šuniui suprasti, kad tai, ką jis čia padarė, yra blogai, jis aiškiai supras ribas. Jei teisingai šuns neinstruktuosi, jis bus pasimetęs ir nežinos, ką daryti. “

„Pavyzdžiui, ant stalo šuo pasidėjo galvą, nieko nesakote. Jis galvoja, kad toks jo elgesys geras. Tada šuo palaižė sumuštinį, jūs kažką pasakėte, bet jis galvoja, kad toks jo elgesys truputį blogas, truputį geras. Na, tai kitas jo žingsnis – atsikąsti sumuštinio. Jūs aiškiai jį sudrausminate, skiriate nuobaudą. O šuo susidėlioja tokį eiliškumą: galiu padėti galvą ant stalo, palaižyti sumuštinį, tik man negalima jo suvalgyti.“

Kompanijos „Purina“ projekto komandai Lina pasakoja, kad Aliaskos malamutai tikrai netinka pedantams ar purvo bijantiems žmonėms.

„Ne paslaptis, ši veislė daug šeriasi. Labai daug šeriasi. Tai yra viena labiausiai besišeriančių veislių. Auginant malamutą, namus tenka tvarkyti kur kas dažniau, ypač sezoninio šėrimosi metu. Jų kailis ilgesnis, didelės letenos, tad ir iš lauko prineša daugiau purvo. Tačiau, skirtingai nei dauguma ilgesnį kailį turinčių veislių, Malamutai praktiškai neturi nemalonaus kvapo ir dėl veislės specifikos ant jų kailio purvas ilgai neišlieka. Yra kitas pliusas – steriliai švarūs namai dažniausiai kelia alergiją ir ne paslaptis, kad vaikai ir suaugusieji, būnantys su šunimis, tampa truputį atsparesni kai kurioms baciloms.“

Socialinis projektas „Gyvūnai – mūsų aistra“ yra įkvėptas kompanijos „Purina“ vertybių. Viena pagrindinių – atsakingas šeimininkų požiūris į keturkojų auginimą. Lina pasakojo, kad atsakomybė už šunį bei gebėjimas suprasti kitus šeimininkus ir jų augintinius yra ypač svarbu gyvenant mieste.

„Atsiradus Stigui, supratau, kokių klaidų anksčiau darydavau bendraudama su šunimis. Suvokiau, kad jie labai skirtingi, ne visi mėgsta būti glostomi, ne prie visų gali prieiti. Jeigu šeimininkas liepia neiti prie mūsų, būtina tokiam prašymui paklūsti, nes jo vedžiojamas šuo gali būti po operacijos, gal turi traumą ir pan. Tokiu atveju neveskite savo šuns sveikintis su kitu šunimi. Aš mėgdavau glostyti kiekvieną šunį, kai įsigijau šuniuką, atsiprašiau visų šeimininkų, kurių šunis niurkydavau. Reikia visada paklausti ar galima šunį glostyti, o ne iškart pulti glostyti ir būtina suprasti ribą tarp šuns ir žmogaus, ypač su vaikais. Ko dar mane išmokė Stigas? Kantrybės ir disciplinos, taip pat jis yra labai geras mano dietos prižiūrėtojas, nes jis sėdi ir žiūri “ar tau tikrai reikia dar vieno saldainiuko?”.”

Užsakymo nr.: PT_76492675

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.