Airių seteriai – energingi šeimos šunys

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Kaunietės Indrės Mečionytės gyvenimas beveik dešimt metų neatsiejamas nuo linksmų, judrių ir energingų airių seterių. Būdama paauglė Indrė įtikino tėvus, kad ji galės pasirūpinti keturkoju augintiniu, tad netrukus šeimos namuose apsigyveno pirmasis seteris Goldis.

„Nė karto nepasigailėjau pasirinkusi airių seterį. Tai – mano veislė. Jie draugiški, energingi, meilūs, paklusnūs ir be galo prieraišūs šunys. Šis šuo ir atvedė mane į šunų pasaulį. Mes kartu mokėmės paklusnumo, ringo dresūros (angl. handling) ir šunų parengimo parodoms (angl. grooming) ypatumų. Goldis padėjo man apsispręsti, kokias studijas pasirinkti, ko noriu siekti ir kuo tapti ateityje. Jis tapo visa ko pradžia.

Žinoma, visada pagalvodavau, kad norėčiau antro šuns, savo veislyno, norėčiau prisidėti prie šios veislės tobulinimo. Tos mintys vis nedrąsiai lįsdavo iš širdies pakampės, bet žinojau, kad kol kas tam dar ne laikas.“

Po kelerių metų Indrė, pabaigusi mokyklą, išvyko studijuoti veterinarijos mokslų. Šį naują gyvenimo etapą ji pasitiko kartu su savo augintiniu. Moteris pasakoja, kad jiems išvykus į kitą miestą tėvų namai tapo tušti ir ramūs, tad netrukus jie įsigijo naują augintinį.

Airių seteriai – energingi šeimos šunys
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„2011 metų gruodį pas mus atkeliavo cvergšnaucerytė Merry Town Ellada. Nors šios dvi veislės ir labai skirtingos, Goldis mielai priėmė į šeimą naująją draugę. Buvo smagu stebėti, kaip jie pasiilgdavo vienas kito ir džiaugdavosi susitikę. Tos nedrąsios mintys apie antrąjį šuniuką dar labiau nedavė ramybės. Likimas taip jau lėmė, kad žiūrinėdama seterių nuotraukas internete pamačiau Leilą. Tą akimirką supratau, kad ji turi būti mano šuo, ir jau laikas svajones paversti realybe.“

Prieš penkerius metus į Indrės namus atkeliavo išsvajotas antrasis šuo Leila. Moteris pasakoja, kad ji ir šunys tapo tarsi viena komanda, šeima, kurią vienijo vizija apie sveikus ir gražius airių seterių šunis. Žingsnis po žingsnio ji įkūrė veislyną „Entuziastas“. Tiesa, veisėja priduria, kad veislyno kūrimas yra nesibaigiantis ir nuolatos kintantis procesas.

„Airių seteris, kitaip raudonasis airių seteris, išveistas Airijoje XVIII amžiuje. Jo paskirtis – pievose surasti paukštį, tilktimi parodyti medžiotojui jo vietą ir po komandos pakelti paukštį. Airių seteris – labai aktyvus šuo, reikalaujantis reguliarių, ilgų pasilakstymų bei nuolatinės protinės veiklos. Medžiodamas seteris gauna ne tik didelį protinį (nuolatos uodžia, nagrinėja pievoje esančius kvapus, jais seka), bet ir didelį fizinį krūvį.

Šiuo metu airių seteriai retai įsigyjami kaip medžioklės kompanionai. Tačiau entuziastai stengiasi, kad šios veislės šunys neprarastų įgimtų savybių. Indrė su savo augintiniais reguliariai dalyvauja lauko bandymuose, kurių tikslas yra patikrinti airių seterių medžioklės instinktą. Moteris apgailestauja, kad Lietuvoje nevyksta tokio tipo bandymų, pritaikytų būtent šios veislės šunims.

„Kadangi seteris medžioja kartu su žmogumi, jis yra tikras prielipa, kuriam būtina dalyvauti visuose gyvenimo įvykiuose, nesvarbu, ar šeimininkas ką nors konstruoja, remontuoja, ar tiesiog sėdi ir žiūri televizorių. Tokiam šuniui gyvenimas voljere griežtai netinka. Ne tik dėl kailio ypatybių, bet ir dėl jo charakterio. Jam būtina kiek įmanoma daugiau laiko praleisti su žmogumi, būti šeimos nariu.“

Kompanijos „Purina“ įkvėpto socialinio projekto tikslas – paskatinti atsakingus veisėjus dalintis žiniomis apie šunų veisles bei jų ypatybes. „Purinos“ komanda tiki, kad renkantis keturkojį bičiulį svarbu įvertinti ne tik jo išvaizdą, bet ir charakterio unikalumą, poreikius ir tik tada priimti galutinį sprendimą. Airių seterių veislyno įkūrėja pasakoja, kad sunku objektyviai įvardyti neigiamas veislės savybes, nes vieniems žmonėms konkreti ypatybė gali būti trūkumu, o kitiems – privalumu.

„Seteriai yra lengvai dresuojami, jei šeimininkas žino, kaip su jais „susikalbėti“, kaip prie jų prieiti. Jam reikia parodyti, kad bendradarbiavimas su šeimininku yra vienas malonumas. Žinoma, visada lieka tikimybė, kad jis trumpam apkurs pamatęs ir užuodęs paukštį ar kitą gyvūną.“

Indrė savo augintinius dažnai vedasi į veterinarijos kliniką, kurioje dirba gydytoja. Seteriai pasižymi itin draugišku charakteriu, mielai bendrauja tiek su kitais gyvūnais, tiek su vaikais ir suaugusiais žmonėmis. Dėl šių savybių jie padeda lankytojams nusiraminti, taip pat atlieka socializacinį vaidmenį mažiems šuniukams. Seteriai taip pat puikiai sutaria su vaikais, nes tiek vieni, tiek kiti yra aktyvūs, mėgsta dūkti, visada prisigalvoja nuotykių. Dėl tokio švelnaus ir draugiško charakterio seteriai dažnai pasirenkami kaniterapijos veiklai.

Airių seteriai – energingi šeimos šunys
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Galima rasti informacijos, kad airių seteriai sunkiau sutaria su kartu gyvenančiomis katėmis, bet Indrė patikina, kad šių šunų, auginamų kartu su murklėmis, šeimininkai dėl jų bendravimo problemų nepatiria.

Indrė pasakoja, kad seteriai gali puikiai jaustis gyvendami bute, didelis kiemas jiems nėra būtinas, bet šeimininkas visada privalo užtikrinti pakankamą fizinį augintinio aktyvumą ir bendravimą. Taip pat verta prisiminti, kad šiems šunims būtina sekti įvairius kvapus. Tad net auginami didelėje aptvertoje teritorijoje, bet neišvedami pasivaikščioti už jos ribų, šunys gali sugalvoti, kaip jiems iš jos pasprukti ir patenkinti neatrastų kvapų poreikį.

„Žmogus turi apsvarstyti, ar tikrai susitvarkys su energingu šunimi, ar tikrai sugebės jam kasdien skirti po 1–2 valandas pasivaikščiojimams mieste, miške, pievose, ar galės skirti pakankamai laiko jo kailio priežiūrai. Jei nedalyvaujama parodose, šunį galima maudyti rečiau, kas 2–3 savaites, tačiau maudyti vis tiek reikės. Kad kailis šukuotųsi lengviau, mažiau veltųsi, blizgėtų, oda nesausėtų, reikia rinktis geresnes priežiūros priemones. Seterius taip pat reikia kirpti. Parodose dalyvaujantys šunys kerpami kas 1–2 mėnesius, auginami namie – rečiau.“

Seterio kailio privalumas – ilgas plaukas, tad nesminga į baldus ar rūbus, neturi povilnės, tad šėrimosi metu kailio būna mažiau, o nusišėrę plaukai sukasi į gniutulus ir renkasi kambario pakampėse, tad juos lengva surinkti ar susiurbti. Pabaigoje verta priminti, kad seteris tinka aktyviems, gamtą mėgstantiems žmonėms. Svarbu, kad šeimininkai šunį vertintų kaip šeimos narį, tad dėl tokio požiūrio jų neerzins visur lendanti juoda nosis ir viską stebinčios meilios akys.

Užsakymo nr.: PT_75284899

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi

Kelyje su augintiniu: kaip pasirūpinti, kad kelionė būtų sklandi
Prasidėjęs atostogų sezonas vis daugiau žmonių suvilioja į keliones kartu pasiimti savo augintinius: šunis, kates ar šeškus. Tam, kad kelionė būtų ne tik sklandi, bet ir saugi, draudikai rekomenduoja laikytis gyvūnų transportavimo taisyklių, rašoma pranešime spaudai.

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus (5)

Vilniaus senamiestyje lakstęs šernas turi naujus namus
Į patį Vilniaus senamiestį prieš tris savaites nežinia iš kur atklydęs ir gyventojų Verygos vardu pramintas šernas dabar jau gyvena Panevėžio rajone. Į laukinę gamtą išgarsėjęs knyslys paleistas ties Ramygala. Miesto šurmulį pamėgęs gyvūnas čia nuo šiol tarnaus mokslui.

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų (67)

Uteniškės augintine tapo voverė: prašosi masažų, pomidorų ir žaidimų
Smalsaudami, kokį augintinį turi pažįstamas žmogus, dažniausiai tikimės atsakymo, kad tai – šuo arba katinas. Visgi, jei pažįstamas pareiškia, kad namuose laiko vorą arba sraigę, nustembame, tačiau nesunkiai tuo patikime, nes jau esame apie tai girdėję. Visai kitokią reakciją iššauktų atsakymas – štai, auginu voverę. Turbūt dažnas negalėtų tuo patikėti. Galbūt juokauja? Ne – Dijana Grudzinskienė augina voverę ir tai tikrai ne pokštas!

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti? (2)

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (3)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (179)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (48)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.