Airių seteriai – energingi šeimos šunys

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Kaunietės Indrės Mečionytės gyvenimas beveik dešimt metų neatsiejamas nuo linksmų, judrių ir energingų airių seterių. Būdama paauglė Indrė įtikino tėvus, kad ji galės pasirūpinti keturkoju augintiniu, tad netrukus šeimos namuose apsigyveno pirmasis seteris Goldis.

„Nė karto nepasigailėjau pasirinkusi airių seterį. Tai – mano veislė. Jie draugiški, energingi, meilūs, paklusnūs ir be galo prieraišūs šunys. Šis šuo ir atvedė mane į šunų pasaulį. Mes kartu mokėmės paklusnumo, ringo dresūros (angl. handling) ir šunų parengimo parodoms (angl. grooming) ypatumų. Goldis padėjo man apsispręsti, kokias studijas pasirinkti, ko noriu siekti ir kuo tapti ateityje. Jis tapo visa ko pradžia.

Žinoma, visada pagalvodavau, kad norėčiau antro šuns, savo veislyno, norėčiau prisidėti prie šios veislės tobulinimo. Tos mintys vis nedrąsiai lįsdavo iš širdies pakampės, bet žinojau, kad kol kas tam dar ne laikas.“

Po kelerių metų Indrė, pabaigusi mokyklą, išvyko studijuoti veterinarijos mokslų. Šį naują gyvenimo etapą ji pasitiko kartu su savo augintiniu. Moteris pasakoja, kad jiems išvykus į kitą miestą tėvų namai tapo tušti ir ramūs, tad netrukus jie įsigijo naują augintinį.

Airių seteriai – energingi šeimos šunys
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„2011 metų gruodį pas mus atkeliavo cvergšnaucerytė Merry Town Ellada. Nors šios dvi veislės ir labai skirtingos, Goldis mielai priėmė į šeimą naująją draugę. Buvo smagu stebėti, kaip jie pasiilgdavo vienas kito ir džiaugdavosi susitikę. Tos nedrąsios mintys apie antrąjį šuniuką dar labiau nedavė ramybės. Likimas taip jau lėmė, kad žiūrinėdama seterių nuotraukas internete pamačiau Leilą. Tą akimirką supratau, kad ji turi būti mano šuo, ir jau laikas svajones paversti realybe.“

Prieš penkerius metus į Indrės namus atkeliavo išsvajotas antrasis šuo Leila. Moteris pasakoja, kad ji ir šunys tapo tarsi viena komanda, šeima, kurią vienijo vizija apie sveikus ir gražius airių seterių šunis. Žingsnis po žingsnio ji įkūrė veislyną „Entuziastas“. Tiesa, veisėja priduria, kad veislyno kūrimas yra nesibaigiantis ir nuolatos kintantis procesas.

„Airių seteris, kitaip raudonasis airių seteris, išveistas Airijoje XVIII amžiuje. Jo paskirtis – pievose surasti paukštį, tilktimi parodyti medžiotojui jo vietą ir po komandos pakelti paukštį. Airių seteris – labai aktyvus šuo, reikalaujantis reguliarių, ilgų pasilakstymų bei nuolatinės protinės veiklos. Medžiodamas seteris gauna ne tik didelį protinį (nuolatos uodžia, nagrinėja pievoje esančius kvapus, jais seka), bet ir didelį fizinį krūvį.

Šiuo metu airių seteriai retai įsigyjami kaip medžioklės kompanionai. Tačiau entuziastai stengiasi, kad šios veislės šunys neprarastų įgimtų savybių. Indrė su savo augintiniais reguliariai dalyvauja lauko bandymuose, kurių tikslas yra patikrinti airių seterių medžioklės instinktą. Moteris apgailestauja, kad Lietuvoje nevyksta tokio tipo bandymų, pritaikytų būtent šios veislės šunims.

„Kadangi seteris medžioja kartu su žmogumi, jis yra tikras prielipa, kuriam būtina dalyvauti visuose gyvenimo įvykiuose, nesvarbu, ar šeimininkas ką nors konstruoja, remontuoja, ar tiesiog sėdi ir žiūri televizorių. Tokiam šuniui gyvenimas voljere griežtai netinka. Ne tik dėl kailio ypatybių, bet ir dėl jo charakterio. Jam būtina kiek įmanoma daugiau laiko praleisti su žmogumi, būti šeimos nariu.“

Kompanijos „Purina“ įkvėpto socialinio projekto tikslas – paskatinti atsakingus veisėjus dalintis žiniomis apie šunų veisles bei jų ypatybes. „Purinos“ komanda tiki, kad renkantis keturkojį bičiulį svarbu įvertinti ne tik jo išvaizdą, bet ir charakterio unikalumą, poreikius ir tik tada priimti galutinį sprendimą. Airių seterių veislyno įkūrėja pasakoja, kad sunku objektyviai įvardyti neigiamas veislės savybes, nes vieniems žmonėms konkreti ypatybė gali būti trūkumu, o kitiems – privalumu.

„Seteriai yra lengvai dresuojami, jei šeimininkas žino, kaip su jais „susikalbėti“, kaip prie jų prieiti. Jam reikia parodyti, kad bendradarbiavimas su šeimininku yra vienas malonumas. Žinoma, visada lieka tikimybė, kad jis trumpam apkurs pamatęs ir užuodęs paukštį ar kitą gyvūną.“

Indrė savo augintinius dažnai vedasi į veterinarijos kliniką, kurioje dirba gydytoja. Seteriai pasižymi itin draugišku charakteriu, mielai bendrauja tiek su kitais gyvūnais, tiek su vaikais ir suaugusiais žmonėmis. Dėl šių savybių jie padeda lankytojams nusiraminti, taip pat atlieka socializacinį vaidmenį mažiems šuniukams. Seteriai taip pat puikiai sutaria su vaikais, nes tiek vieni, tiek kiti yra aktyvūs, mėgsta dūkti, visada prisigalvoja nuotykių. Dėl tokio švelnaus ir draugiško charakterio seteriai dažnai pasirenkami kaniterapijos veiklai.

Airių seteriai – energingi šeimos šunys
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Galima rasti informacijos, kad airių seteriai sunkiau sutaria su kartu gyvenančiomis katėmis, bet Indrė patikina, kad šių šunų, auginamų kartu su murklėmis, šeimininkai dėl jų bendravimo problemų nepatiria.

Indrė pasakoja, kad seteriai gali puikiai jaustis gyvendami bute, didelis kiemas jiems nėra būtinas, bet šeimininkas visada privalo užtikrinti pakankamą fizinį augintinio aktyvumą ir bendravimą. Taip pat verta prisiminti, kad šiems šunims būtina sekti įvairius kvapus. Tad net auginami didelėje aptvertoje teritorijoje, bet neišvedami pasivaikščioti už jos ribų, šunys gali sugalvoti, kaip jiems iš jos pasprukti ir patenkinti neatrastų kvapų poreikį.

„Žmogus turi apsvarstyti, ar tikrai susitvarkys su energingu šunimi, ar tikrai sugebės jam kasdien skirti po 1–2 valandas pasivaikščiojimams mieste, miške, pievose, ar galės skirti pakankamai laiko jo kailio priežiūrai. Jei nedalyvaujama parodose, šunį galima maudyti rečiau, kas 2–3 savaites, tačiau maudyti vis tiek reikės. Kad kailis šukuotųsi lengviau, mažiau veltųsi, blizgėtų, oda nesausėtų, reikia rinktis geresnes priežiūros priemones. Seterius taip pat reikia kirpti. Parodose dalyvaujantys šunys kerpami kas 1–2 mėnesius, auginami namie – rečiau.“

Seterio kailio privalumas – ilgas plaukas, tad nesminga į baldus ar rūbus, neturi povilnės, tad šėrimosi metu kailio būna mažiau, o nusišėrę plaukai sukasi į gniutulus ir renkasi kambario pakampėse, tad juos lengva surinkti ar susiurbti. Pabaigoje verta priminti, kad seteris tinka aktyviems, gamtą mėgstantiems žmonėms. Svarbu, kad šeimininkai šunį vertintų kaip šeimos narį, tad dėl tokio požiūrio jų neerzins visur lendanti juoda nosis ir viską stebinčios meilios akys.

Užsakymo nr.: PT_75284899

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (48)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.