Tik pro duris įžengusią komandą pasitinka egzotiškos išvaizdos Bengalijos katės, primenančios nedidelius leopardus. Netrukus šią kompaniją papildo ne ką mažiau egzotiškos Abisinijos murklės.

Visos šios gražuolės – Svetlanos įkurto veislyno „Rulana“ atstovės. Moters namuose šiuo metu karaliauja net 17 kačių – nuo vos kelių mėnesių kačiukų iki kelerių metų senbuvių.

„Bengalijos katės – pakankamai nauja veislė. Jos dirbtinai išveistos iš naminės ir laukinės katės. Pirmieji bengalai kilę iš Amerikos. Pagrindinė priežastis, kodėl buvo nuspręsta sukurti tokią veislę, – žmonės norėjo auginti kates, kurios primintų didžiąsias savo pirmtakes, tad neretai vedami šio noro kenkdavo laukinėms katėms.“

O Abisinijos katės yra ypač sena veislė, galimai kilusi iš Egipte gyvenančių kačių. Oficialiai ši veislė buvo pripažinta apie 1880 metus Didžiojoje Britanijoje. Svetlana pasakoja, kad, nepaisant skirtingos kilmės, šios katės yra panašios savo charakteriu – jos smalsios ir draugiškos. „Purina“ primena, kad vienas iš svarbiausių dalykų renkantis katę, kiek įmanoma labiau susipažinti su jos prigimtimi ir iš to kylančiais elgsenos ypatumais.

„Žinoma, kačių charakteris priklauso ne tik nuo jų kilmės, bet ir nuo to, kiek su jomis užsiimi. Tarkime, jeigu Bengalijos kačiukams skirsite mažai laiko, jie taps tikrai laukiniais, slėpsis, bus baikštūs. Jie nenorės ant rankų, neleis būti glostomi. Augdami normaliomis sąlygomis ir gaudami pakankamai šeimininko dėmesio, jie būna labai smalsūs, draugiški, nori bendrauti su žmonėmis, būti kartu. Tiesa, jų prigimtis ir kilmė ypač atsiskleidžia žaidžiant, nes į žaislą jie žiūri kaip į grobį. Jei žaidžia, tai žaisliuką kaip grobį griebia ir suplėšo.“

Abisinijos katės šiuo klausimu švelnesnės, iš jų lengviau atimti žaislą. Šios veislės katės linkusios į artimesnį kontaktą su žmogumi, visada stengiasi būti šalia šeimininko. Abi veislės yra labai aktyvios, tad žaidimai yra geriausias būdas padėti joms patenkinti judėjimo poreikį.

„Na, geriausia tokias kates auginti po dvi, tada jos kartu išsidūksta, prisibėgioja. Jei namuose gyvena šuo, dažniausiai tokiai katei ir jis tampa žaidimų draugu. Taip pat galima palikti katei specialių elektroninių ar išmaniųjų žaislų.“

Svetlana pasakoja, kad Bengalijos ir Abisinijos katės šiuo metu yra gana populiarios Lietuvoje. Didelę įtaką tam turi egzotiška kačių išvaizda bei kailio struktūra, dėl kurios jos mažiau šeriasi nei kitos veislės. Dažnai net kačių kailiui alergiškiems žmonėms nesukelia paūmėjimo ar prastos savijautos.

„Mūsų veislyne yra ir snieginių bengalių, kurios yra labai retos Lietuvoje. Mes vieninteliai parodose su jomis dalyvaujame, bet apskritai parodose didelė konkurencija tarp Bengalijos kačių.“

Komanda netrunka pastebėti, kad tiek Abisinijos, tiek Bengalijos katės pasižymi atspalvių ir raštų gausa. Svetlana pasakoja, kad iš tiesų spalvų įvairovė gana plati. Bengalijos katės gali būti iki 20 įvairių atspalvių bei pasižymėti įvairiais dėmių raštais, o štai Abisinijos katės oficialiai gali būti keturių spalvų.

„Kartais tenka išgirsti, kad katės yra kerštingos, tad jei šeimininkas subara, jos atsilygina kokia nors niekšybe. Iš tiesų šios abi veislės nėra piktos. Jas lengva auklėti, bet reikia prisiminti kelis niuansus. Vienas jų – Bengalijos katės labai mėgsta vandenį, tad jei bandysite sudrausminti papurkšdami ant jos vandens, ji jame tiesiog maudysis ir tikrai to nepriims kaip perspėjimo. O štai vandens purkštelėjimas gali sustabdyti Abisinijos katę nuo išdaigų ar nepageidautino elgesio.“

Svetlana pasakoja, kad, nepaisant auginamų veislių populiarumo, daugelį jų nemačiusių žmonių egzotiška išvaizda pakeri. Moteris namo kieme yra įrengusi specialų voljerą, kuriame katės šiltuoju metų laiku gali saugiai mėgautis grynu oru. Pamatę pulką kačių voljere, daugelis žmonių jas fotografuoja ar filmuoja. Būtent žmonių susidomėjimas išskirtinėmis ir egzotinėmis gyvūnų veislėmis paskatino „Puriną“ inicijuoti šį socialinį projektą, kurio metu ne tik pasakojama apie ypatingas gyvūnų veisles, bet ir dalijamasi praktiniais patarimais, kurie gali padėti geriau susipažinti su patikusia veisle.

„Žmogus, prieš pirkdamas vieną iš šių veislių, turi sąmoningai pasirinkti ir apsispręsti, kad tikrai nori katės. Iš pradžių reikės įdėti pastangų norint ją išauklėti, pripratinti prie namų taisyklių. Taip pat reikia atsiminti, kad gyvūnai, kaip ir žmonės, gali sirgti, o gydymas nėra pigus. Tad būtina atsakingai pasverti visas galimybes.“

Šių ypatingų veislių kačiukai kainuoja nuo 500 EUR, bet kaina gali siekti ir 4 000 EUR. Dažniausiai tiek kainuoja patinas, kuris pasižymi ypač geru geno fondu bei tobulu veislės standartu.

„Jei žmonės nori katės namams ir neplanuoja su ja dalyvauti parodose ar veisti – siūlyčiau įsigyti patinėlį. Jie švelnesni, meilesni už pateles, bet juos būtina kastruoti, kad namuose nebūtų specifinio kvapo, kniaukimo, žymėjimų ir staugimo per rują.“

Užsakymo nr.: PT_73703552