aA
Žmonės geba gyventi kartu su kitais gyvūnais. Ir tai yra nuostabu. Šunys gyvena mūsų namuose, mus saugo, gina ir palaiko draugiją, kad nebūtume vieniši. Tačiau tai nereiškia, kad vieni kitus puikiai suprantame. Sidnėjaus universiteto mokslininkai išvardino 8 žmogaus elgesio bruožus, kurie labai trikdo šunis.
Šuniukas
Šuniukas
© Fotolia

Profesorius Paulas McGreevy ir Dr. Melissa Starling tyrinėja šunų elgesį. Mokslininkai teigia, kad šunys lengvai prisitaiko prie žmogiško gyvenimo būdo. Jie išmoksta nebijoti automobilių, būna švelnūs su vaikais ir net valgo ten, kur juos išmokome. Gamtoje tai būtų neįprasta, tačiau šunys prisitaiko. Tačiau kai kurios žmogiškos keistenybės juo visgi trikdo.

Mes juos paliekame

Žmogui reikia dirbti ir mokytis – visur šuns nepasiimsi. Mes paliekame augintinius vienus. Ir, nors jie turi pakankamai maisto ir vandens, juos tai labai trikdo.

Šunys nesupranta, kodėl juos paliekame. Gamtoje jie laikytųsi grupėse. Jei turite kelis šunis, pastebėsite, kad įprastai jie laikosi drauge. Jei turite tik vieną augintinį, nenustebkite, jei jis jus seks į kitą kambarį. Šunys jaučiasi geriau, kai yra drauge, todėl jiems labai keista, kad juos paliekate vienus.

Tai tampa problema, kai šunį paliekate nepažįstamoje vietoje. Tuomet keturkojį gali ištikti ir visiška panika, nes jis gali pamanyti, kad jį apleidote ir daugiau niekada nesusitiksite.

Mes per daug sėdime

Televizoriaus ar kompiuterio ekranas mums suteikia begalę pramogų. Tačiau tos pramogos yra labiau vizualinės. Šunys to nesupranta – jie nori bėgioti, uostyti medžius, žvalgytis. Jei jūs nemiegate, tai kodėl tik sėdite? Augintinis supranta, kad jūs turite galią išeiti į lauką, tai kodėl ja nesinaudojate? Vizualinės pramogos šunims yra visiškai svetimos.

Mes keičiame savo formą ir kvapą

Šunys atpažįsta vietas, daiktus ir žmones pagal jų kvapą. Tačiau žmogus gali ir kasdien kvepėti kitaip. Šunis trikdo nauji rūbai, kvepalai, drabužių minkštiklio kvapas. Per visą tą triukšmą jie vis tiek užuodžia jūsų natūralų kvapą, tačiau toks elgesys juos trikdo.

Mes mėgstame apsikabinti

Šunims apsikabinimai yra svetimi. Vienas kitą jie griebia tik poruodamiesi, žaisdami ar poruodamiesi. Tuo tarpu žmonės taip išreiškia savo šiltus jausmus. Kodėl jūs apsikabinote kitą žmogų? Ar jums gresia pavojus? Ir kodėl jūs apsikabinote savo šunį – ar jam reikėtų sunerimti?

Mes nemėgstame įkandimų

Šunims nasrai atstoja rankas ir ginklus. Žaisdami jie švelniai kanda vienas kitam ir patys nebijo tokių įkandimų. Tuo tarpu žmonėms tai nepatinka. Viena vertus, šuns žandikaulis yra labai stiprus ir žaismingas įkandimas sukelia skausmą. Kita vertus – nenorime, kad šuo išmoktų kandžioti žmones. O kaip kitaip jam žaisti? Šunis tai trikdo, ypač jei žmogus išsigąsta žaidžiančio gyvūno.

Mes nevalgome iš šiukšliadėžės

Šuo maisto ieško vadovaudamasis savo uosle. Šiukšliadėžėje virtuvėje yra daug maistu kvepiančių daiktų, po kuriuos šuo nori pasirausti. Tačiau žmogus to daryti neleidžia. Kodėl? Kodėl vienas maistas yra tinkamas valgymui, o kitas – ne? Šunys prisitaiko, tačiau juos toks žmonių elgesys trikdo.

Mes dalijamės savo teritorija su nepažįstamaisiais

Jūsų šuo loja ant paštininko? Jūsų draugams sunku įeiti pro duris, nes kelią jiems pastoja dantis šiepiantis augintinis? Taip yra todėl, kad šunys saugo savo teritoriją. Kadaise žmogus tam ir prisijaukino šunį, kad jis saugotų jo namus. Tai šunys daro iki šiol, todėl jiems keista, kad už tai yra barami ir uždaromi.

Tiesa, kai kurios šunų veislės yra išvestos specialiai tam, kad būtų draugiškos visiems žmonėms – net ir nepažįstamiesiems, atėjusiems į jūsų namus.
Mes dažnai naudojame savo rankas

Mūsų rankos – labai universalūs įrankiai. Ranka mes galime pasikasyti, paglostyti šunį, numesti kamuoliuką, įsidėti maisto į burną, pasemti vandens, mušti, sugriebti itin mažus daiktus. Žmonių rankų lankstumas šunis kartais net gąsdina – kai kurie gestai priverčia šunis loti, nes atrodo bauginančiai.

Sąrašą būtų galima ir tęsti. Šunis trikdo ir mūsų skleidžiami garsai (ypač šunų ar kitų gyvūnų pamėgdžiojimas), svetimų šunų glostymas, barniai už tai, kad šuo vaikosi voveres ar paukščius ir t. t.

www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
4.8000

Messi – namuose auginamas pumos patinas (24)

Rusai Aleksandras ir Marija Dmitrijevai pastaruosius penkerius metus augina neįprastą naminį...

Britų policija ieško didžiausio pasaulyje triušio vagių (3)

Britų policija ieško vagių, išnešusių iš savininkės sodo Darijaus vardu pavadintą...

Kiekvienas šuniukas – tavo širdies dalelė, sako vipetų augintojos (13)

Šunų veislių – šimtai, bet panevėžietė Ramūnė Šulskienė ir kretingiškė Reda Vengalytė...

Sukčiai įsigudrino pasipelnyti iš šunų mylėtojų: vos neįkliuvusi vilnietė perspėja apie prekybą šuniukais, kurių nėra (51)

Ieškodami mėgstamos veislės augintinio, galų gale tarp skelbimų aptinkate savo išsvajotą...

Dresuotojos Gabijos karantinas nesustabdė: su šunų šeimininkais ėmėsi naujų sumanymų (8)

Sutikite, žodį dresūra kartkartėmis vis dar siejame su žmonių pulkeliu, kurių amsintys,...

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (237)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (307)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (14)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (117)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...