Vyro ir varnos draugystė Anykščiuose: pokštininkė mėgsta ledus ir vyro šunį

 (37)
Anykščių Kūrybos ir dailės mokyklos direktorius Arūnas Vilkončius pavasarį nuo pražūties išgelbėjo mažą varniuką. Dabar tai jau suaugusi, Čitos vardą turinti protinga varna, jo laukianti Elmos kolektyviniame sode ir krečianti pokštus ne tik jam, bet ir kaimynams.
Varna Čita su šeimininku
© Autoriaus archyvas

„Tereikia privažiuoti prie sodo vartų ir varna tuoj pat atskrenda iš Šventosios upės pakrantės alksnių, – šypsojosi A. Vilkončius. – Ji žino, kad atvažiavau ne tuščiomis ir prašo ko nors palesti. Per karščius varna mėgsta maudytis. Čita, manyčiau, gana protingas paukštis, tačiau mėgsta ir pokštus. Jau ne kartą bandė pavogti mano automobilio raktelius. Turiu nuo jos saugoti visus smulkius blizgančius daiktus“.

Mažą bejėgį varniuką ant kelio A. Vilkončius rado pavasarį. Jam pagailo pražūčiai pasmerkto paukščiuko, parsivežė jį į sodą, agyvendino specialiai jam įrengtoje erdvėje, kad neužpultų katės ar kiti plėšrūnai. Varniukas greitai apsiprato: laukdavo savo šeimininko, augo ir greitai pradėjo skraidyti.

„Dienas Čita leidžia laisvėje, tačiau nakčiai ir dabar uždarau ją jos namelyje. Gaudyti varnos nereikia: ji gerai žino, kur nakvos, laukia ryte, kad išleisčiau, – šypsojosi A. Vilkončius. – Varna mane atpažįsta ir tik ant mano rankos ištiesto piršto nutupia, leidžiasi paglostoma ir stengiasi padėti man dirbti, kartoja mano judesius. Ravėjau lysvę, ir ji, kur buvus nebuvus, prisistatė. Rovė viską iš eilės ir dėjo ant žemės. Darbą teko nutraukti. Kažką remontavau, tai pastvėrė ir nežinia kur nunešė atsuktuvą. Mėgsta blizgančius daiktus bei maistą vogti ir slėpti. Tačiau skirtingai nei kiti paukščiai ji net po kelių dienų atsimena, ką kur paslėpusi. Palydi ji mane į paplūdimį, tačiau ir ten be pokštų neapsieina. Tai cigaretes, tai dar kokį niekutį iš besimaudančiųjų nugvelbia“.

Varna Čita ir šunelis Bubis
Varna Čita ir šunelis Bubis
© Autoriaus archyvas

Apie Čitą S. Vilkončius galėtų pasakoti ir pasakoti. Antai, kol varna buvo maža, ją kaip naikintuvai atakuodavo strazdai, tačiau dabar jų sode neliko nė vieno, vyšnios nenukentėjo, visus strazdus varna išvaikė. Ji susidraugavo su šunimi Bubiu, nors anksčiau nuo jo ir nukentėdavo. Šią karštą vasarą varna mėgsta maudytis ir pati išsilukštena ledus. Beje, A. Vilkončiaus sūnaus kojinė tebepuošia kaminą, kur ją nunešė Čita, o iš manęs ji spėjo nugvelbti šaukštelį, kuriuo aš net nespėjau pasimaišyti kavos, teko ją vaikytis po sodą ir atgauti tik pavaišinus ledais.

Pasak A. Vilkončiaus, varna – tikrai protingas paukštis, ir jis skaitęs, kad intelektu prilygstanti 4 – 5 metų vaikui.

„Tik varnos ir beždžionės sugeba pasinaudoti įrankiais maistui pasiekti, – pasakojo A. Vilkončius. – Prisimenu, berods, Ezopo pasakėčią, kai varna, negalėdama pasiekti vandens siaurame inde, primetė į jį akmenėlių, kad vanduo pakiltų, ar jau šiais laikais atliktą ekperimentą, kai šalia indo, kuriame buvo maistas, o jį buvo galima pasiekti tik kabliuku, šalia indo buvo padėtas iš vielos sulenktas kabliukas, o kita viela lygi. Varna iš karto susigaudė ir maistą išsigraibė kabliuku, tačiau kita sparnuotoji gudruolė dar labiau nustebino, pati snapu sulenkusi kabliuką“.

Varna Čita
Varna Čita
© Autoriaus archyvas

Jo nuomone, tikrai nereikėtų įsižeisti, jei kas pavadina varna: tai greičiau komplimentas, nes tai protingas, išradingas ir gudrus paukštis, įsimenantis žmonių veidus ir jai bloga padariusiems kerštaujantis.

Tai ne pirmoji A. Vilkončiaus užauginta varna. Prieš keletą metų radęs bejėgį varniuką irgi užaugino, tačiau užaugęs jis greitai įsiliejo į varnų būrį ir dingo. Gaila, bet šiuo metu varnų soduose nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (13)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (24)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką (14)

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką
Gyvūnų prieglaudos, VšĮ „Naminukai“ feisbuko paskyroje pasidalino jautriu įrašu, kuriuo internautai kaipmat suskubo dalintis. Šįkart prieglauda atkreipė dėmesį į ugniagesių gelbėtojų darbą. Pirmadienį Vilniuje, Kalvarijų gatvėje iš liepsnojančio namo jie išgelbėjo katinėlį – o ir gelbėjo jį kaip žmogų.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną (10)

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną
Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Šią dieną Lietuvos zoologijos sodas skatina visą dėmesį skirti mūsų uodeguotiesiems (ir ne tik) draugams – gyvūnams ir ta proga jau šį sekmadienį (spalio 7 d.) kviečia į renginį, skirtą zoologijos sodo gyventojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai (15)

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai
„Skraidančias ausytes“ būtų galima vadinti ištikimiausiais gyvūnų globos švenčių dalyviais. Australų aviganių mylėtojai, Aurelija ir Andrius Martinoniai, į šventę prie Baltojo tilto, kur spalio 6 d. bus minima Pasaulinė gyvūnų globos diena, išsiruoš jau ketvirtą kartą. Ateis ne vieni – atsives šuniukų mamą Kubą ir Indy bei Ernį. Šventėje tikisi pasimatyti su savo išveistais šuniukais ir jų šeimininkais ir maloniai praleisti laiką šunų mylėtojų draugijoje.

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna (135)

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna
Spalio pradžioje Žuvinto biosferos rezervate gamtos tyrimų ir apsaugos tikslais įrengtos vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo gausią vilkų šeimyną.