Vieta, kur jautiesi tarsi rojuje - drugelių namai

 (3)
© Fotolia nuotr.

Apie drugelių namus pirmą kartą sužinojau iš vieno keisto meksikiečio, su kuriuo susirašinėjau dar elektroninių laiškų eros pradžioje. Kai pasidomėjau, kuo jis užsiima, tas man atsakė, kad turi drugelių namus. Tada man į galvą atėjo tikrai savotiškos mintys, susijusios su tam tikro elgesio panelėmis. O kai meksikietis savo labai skurdžia anglų kalba pamėgino paaiškinti, kad tai – stiklinis namas, po kurį skraido daugybė drugelių, ir kad vien už pasižiūrėjimą jis ima iš turistų pinigus, pamaniau, kad vyruko pernelyg jau laki fantazija. Tačiau jis man atsiuntė nuotrauką ir tik tuomet daugiau ar mažiau supratau, kas tai yra drugelių namai.

Taigi, drugelių namas, arba oranžerija, yra patalpa, specialiai skirta drugelių veisimui ir demonstravimui, ypač švietimo tikslais. Kai kuriuose drugelių namuose galima pamatyti kitų vabzdžių ir nariuotakojų. Drugelių namų savininkais gali būti muziejai, universitetai, ne pelno siekiančios organizacijos ar privatūs asmenys (mano meksikietis!)

Drugelių namų pradžia galima laikyti 1970-ųjų pabaigą, kuomet gyvų drugelių demonstravimas tapo populiarus Anglijoje, mat anglai pamišę dėl šiltnamių bei natūralios aplinkos. Pirmasis tropinių drugelių rezervatas buvo įkurtas Penang Drugelių Ūkyje, Malaizijoje, 1986, kovo 29. Įdomu, kaip ten drugeliai švęs savo tvirtovės trisdešimtmetį? JAV pirmieji drugelių namai buvo atidaryti Floridoje 1988 metais.

Drugelių namai paprastai būna atidaryti visuomenei, juos galima lankyti pačiam, ar vadovaujant gidui. Ekskursijos su gidu gali tęstis apie 15 minučių, nes gidas parodo visas drugelių rūšis, tuo metu esančias oranžerijoje. Gidai taip pat gali parodyti drugelių kiaušinėlius, lervas, vikšrus, paaiškinti, kokie yra mėgstamiausi kiekvienos rūšies drugelių augalai.

Geriausia lankyti drugelius nuo 10 iki 13 val. Drugeliai aktyviausi šiltomis saulėtomis dienomis, nes saulė padeda jų virškinimui. Lietingomis dienomis jie paprastai slepiasi tarp lapų ir žiedų.

Tokiuose drugelių namuose galima rasti drugelių iš Afrikos, Malaizijos, Pietų Amerikos, Tailando, Kosta Rikos, Filipinų ir iš kitur. Dauguma rūšių drugelių gyvena vieną ar dvi savaites, kurių metu jie pasirūpina palikuonimis. Tačiau yra tokių kaip monarchas, kurie gamtoje gali išgyventi šešis mėnesius ir ilgiau.

Drugelių namų galima pamatyti daugelyje šalių. Maskvos zoologijos sode yra insektariumas, kur galima išvysti ne tik drugelius, bet ir skorpionus, vorus ar net sraiges (nors jos – ne vabzdžiai). Taivanyje, Taipėjaus zoologijos sode, taip pat neseniai įrengtas insektariumas, tai – dviejų aukštų pastatas, stovintis mažame slėnyje. Visus vestibiulyje pasveikina vabalas elniaragis. Už insektariumo driekiasi 10 ha slėnis, kuriame gyvena 125 drugelių rūšys ir vyksta edukaciniai užsiėmimai.
Jungtinėje karalystėje, Velse Parc Tawe stovi Plantanasia - didelis, stiklinis piramidės formos pastatas; čia auga apie 5000 egzotiškų augalų, tarp kurių galima rasti ir nykstančių rūšių atstovų. Drugelių skyriuje, drugeliai skraido laisvai tarp augalų. Didžiausias Pietryčių Azijos drugelių parkas yra Balio saloje, jo plotas 3500 kvadratinių metrų. Tai yra ištisa eko sistema skirta mokymuisi, drugelių veisimui ir jų išsaugojimui. Hondure, La Ceiboje esančiuose drugelių namuose galite pamatyti 5000 drugelių iš daugiau kaip 100 pasaulio šalių. Hortus haren – tai drugelių namai Olandijoje. Čia, netoli Groningeno miesto, 20 ha plote auga įvairiausi augalai, yra daug šiltnamių, ir visur galite grožėtis drugeliais.

Tačiau didžiausi pasaulyje drugelių namai visai neseniai atidaryti Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje. Čia viskas skirta drugeliams, netgi pats pastatas yra drugelio formos. Jame yra daugiau kaip 15000 drugelių bei lėliukų, pastatą supa Drugelių ir Stebuklų sodai. Čia žydi daugiau kaip 50 milijonų gėlių. Visas kompleksas yra kaip oazė triukšmingame, supermoderniame mieste. Pastatas užima 2600 kvadratinių metrų plotą. Dubajaus drugelių sodas yra atviras visus metus, o Stebuklų sodas bus uždarytas nuo birželio dėl didelių karščių.

Ar žinojote, kad ir Lietuvoje yra drugelių nama? Tai privatus J.Kančiauskienės šeimos verslas. Ši idėja J.Kančiauskienei kilo Kaliningrade, kur lankydamasi darbo reikalais, ji užsuko pas buvusią kolegę ir ten pamatė drugelių parodą. Būsimoji drugelių namų šeimininkė teigia ten įgavusi labai daug gerų emocijų, ir, kadangi tada jau norėjo keisti pabodusį darbą, jai kilo mintis apie drugelių namus. Dabar drugelių namuose vyksta ir šviečiamoji veikla – čia organizuojami piešinių konkursai, vyksta edukacinės ekskursijos. Parodoje eksponuojama maždaug 200 drugelių (20-25 rūšių) ir kas dvi savaites ekspozicija atnaujinama. Yra labai įdomių drugelių, pavyzdžiui, „pelėdos“, kurių dydis siekia iki 25 cm. Šie drugelių namai veikia Vilniuje, Barboros Radvilaitės 7/Šiltadaržių 2, lankytis galima nuo antradienio iki sekmadienio , nuo 13 iki 19 val. Daugiau informacijos galima rasti adresu www.drugeliuparoda.lt

Įdomu tai, kad galima patiems mėginti auginti drugelius savo sode namukuose, panašiuose į mūsų inkilus. Tačiau praktiškai tie namukai nėra efektyvūs, nes drugeliai nelinkę būti vienoje vietoje, jie labiau gali pasitarnauti kaip dekoratyvus sodo papuošalas. Drugeliams labiausiai patinka ramios, natūralios pievos, kuriose nepjaunama žolė, negrėbiamas šienas, ir žinoma, kurios nepurškiamos chemikalais. Norint patiems veisti drugelius, visų pirma reikia susiprojektuoti savo sodą, tada išmokti, kaip surinkti drugelių kiaušinėlius ir iš jų išauginti drugelius, taip pat reikia iš karto apsispręsti, kokios rūšies drugelius auginsite, nes jų vikšrai ės atitinkamus augalus, kuriuos reikės pasodinti. Vikšrai yra gana išrankūs, ir jei augalai jiems bus netinkami, jie žus. Tam, kad įkurtumėte gražius nuosavus drugelių namus reikia tikrai labai daug žinių ir daug atidaus darbo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką (4)

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką
Pastaruoju metu daug kalbama apie duomenų saugumą internete, bet panašu, kad dėl savo privačių duomenų viešinimo susirūpinti turėtų ne tik interneto vartotojai. Štai, šio šunelio šėlionės, patekusios į „Google" kuriamus „Street View“ žemėlapius, apskriejo visą internetą, rašo BoredPanda.com.

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose (2)

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose
Jeigu šiandien atsikėlėte blogos nuotaikos, gali būti, kad viskas, ko jums trūksta - tai trumpa pertrauka nuo darbų pasižiūrint į kažką mielo ir smagaus. Pavyzdžiui, tai gali būti pelės mažylės, rašo BoredPanda.com.

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė (12)

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė
Ne paslaptis, kad dalmatinai – gražuoliai, kurių kūną puošia įvairių formų dėmės. Dalmatinas vardu Vilis taip pat yra unikalus. Jo šeimą iškart sužavėjo ypatinga širdelės formos dėmė ant šunelio nosies, rašo BoredPanda.com.

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte (16)

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte
Kol vieni gyvūnai atrodo mieli ir pūkuoti, kiti atrodo.. niekuo nepatenkinti. Loki – sfinksas, primenantis seną vyrą, šaukiantį, kad dingtumėte iš jo kiemo, rašo BoredPanda.com.

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus (4)

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus
Dešimties mėnesių kurčias stafordšyras Ivor turėjo labai sunkią gyvenimo pradžią. Dėl savo negalios jis pakeitė net 5 šeimas, tačiau gyvūnų gerovės organizaciją, kuri vadinasi Karališkoji organizacija prevencijai prieš žiaurumą prieš gyvūnus, rašo BoredPanda.com.

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras (9)

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras
Turbūt visi yra sutikę labai fotogeniškų žmonių. Tačiau, kiek pasaulyje yra puikiai prieš objektyvą atrodančių kačių? Vienas toks keturkojis gyveną Japonijoje ir, kaip juokauja jo šeimininkas, katinėlis yra tikras fotoaparato objektyvo specialistas.

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę (10)

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę
Ne visi herojai dėvi apsiaustus ir šie vyrai yra to pavyzdys, rašo BoredPanda.com. Grupelė jaunų vyrų prisiėmė atsakomybę ir į gyvenimą sugrąžino mažytę voveraitę.

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai (28)

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai
Visi, kas augina haskio veislės šunį, puikiai žino jo trūkumus ir privalumus. Viena vertus, haskiai gali būti pasyvūs ir tingūs gyvūnai, su kuriais neįtikėtinai nuobodu. Antra vertus, jie nepaprastai kultūringi, mandagūs ir greitai išmoksta gerų manierų, rašo BoredPanda.com.

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku
Poti aka yra dvejų metų prancūzų buldogas, turintis retą paveldėta sutrikimą. Jis negali laikyti burnoje viso savo liežuvio, todėl jo galiukas visuomet kapo ant apatinės snukučio dalies, rašo BoredPanda.com.

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę (14)

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę
Jeigu esate nors kartą pagalvojč, kaip buldogas atrodo su antakiais, ko gero, pamatę šios kalytės antakius, negalėsite nuo jų atitraukti akių, rašo BoredPanda.com

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys (15)

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys
Visame pasaulyje galime rasti tūkstančius mielų gyvūnų, tačiau Goma yra ypatinga. Žavinga kalytė, kurios didelės apvalios ausys primena peliuko Mikio personažą, turi virš 60 tūkst. gerbėjų instagrame, rašo BoredPanda.com.

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę (13)

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę
Jessika Coker – moteris, namuose auginanti dvejų metų lapę Juniper, turinčią virš 2 milijonų sekėjų savo instagramo paskyroje. Lyg to būtų maža, be šios lapės moteris augina malamuto mišrūną Moose, jauną lapiuką Figą, dvi nykštukines voveres Petunią ir Peach bei keletą roplių, rašo BoredPanda.com.

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius (12)

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius
Interneto platybėse pasirodė vaizdo įrašas, susilaukęs daug dėmesio ir juoko. „Daily Mail“ puslapyje pasidalintame vaizdo įraše porelė kiškių bando išsiaiškinti, kuris iš jų yra tikrasis Velykų kiškis. Šį klausimą gyvūnai bando išspręsti kumščiais, ar, tiksliau, letenėlėmis.

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus (1)

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus
Vokietijos Pasau mieste duris atvers naujas muziejus, skirtas vokiečių itin mylimiems taksų veislės šuneliais. Skelbiama, kad jame bus galima apžiūrėti per 2 tūkst. eksponatų – nuo takso formos duonos iki didžiulės auksinės statulos.

Pažiūrėkite į mažuosius asiliukus: argi jie ne mieli? (28)

Pažiūrėkite į mažuosius asiliukus: argi jie ne mieli?
Gyvūnų jaunikliai sugeba suvirpinti kiekvieną širdį – net jei ji būtų iš geležies. Bet kol visi žavisi delnuose telpančiais lapiukais ar stirniukais, ar kas nors pagalvoja apie tai, kokie mieli yra asiliukai? Juk dažniausiai juos minime tik siekdami įžeisti kitus, rašo BoredPanda.com.