Vieta, kur jautiesi tarsi rojuje - drugelių namai

 (3)
© Fotolia nuotr.

Apie drugelių namus pirmą kartą sužinojau iš vieno keisto meksikiečio, su kuriuo susirašinėjau dar elektroninių laiškų eros pradžioje. Kai pasidomėjau, kuo jis užsiima, tas man atsakė, kad turi drugelių namus. Tada man į galvą atėjo tikrai savotiškos mintys, susijusios su tam tikro elgesio panelėmis. O kai meksikietis savo labai skurdžia anglų kalba pamėgino paaiškinti, kad tai – stiklinis namas, po kurį skraido daugybė drugelių, ir kad vien už pasižiūrėjimą jis ima iš turistų pinigus, pamaniau, kad vyruko pernelyg jau laki fantazija. Tačiau jis man atsiuntė nuotrauką ir tik tuomet daugiau ar mažiau supratau, kas tai yra drugelių namai.

Taigi, drugelių namas, arba oranžerija, yra patalpa, specialiai skirta drugelių veisimui ir demonstravimui, ypač švietimo tikslais. Kai kuriuose drugelių namuose galima pamatyti kitų vabzdžių ir nariuotakojų. Drugelių namų savininkais gali būti muziejai, universitetai, ne pelno siekiančios organizacijos ar privatūs asmenys (mano meksikietis!)

Drugelių namų pradžia galima laikyti 1970-ųjų pabaigą, kuomet gyvų drugelių demonstravimas tapo populiarus Anglijoje, mat anglai pamišę dėl šiltnamių bei natūralios aplinkos. Pirmasis tropinių drugelių rezervatas buvo įkurtas Penang Drugelių Ūkyje, Malaizijoje, 1986, kovo 29. Įdomu, kaip ten drugeliai švęs savo tvirtovės trisdešimtmetį? JAV pirmieji drugelių namai buvo atidaryti Floridoje 1988 metais.

Drugelių namai paprastai būna atidaryti visuomenei, juos galima lankyti pačiam, ar vadovaujant gidui. Ekskursijos su gidu gali tęstis apie 15 minučių, nes gidas parodo visas drugelių rūšis, tuo metu esančias oranžerijoje. Gidai taip pat gali parodyti drugelių kiaušinėlius, lervas, vikšrus, paaiškinti, kokie yra mėgstamiausi kiekvienos rūšies drugelių augalai.

Geriausia lankyti drugelius nuo 10 iki 13 val. Drugeliai aktyviausi šiltomis saulėtomis dienomis, nes saulė padeda jų virškinimui. Lietingomis dienomis jie paprastai slepiasi tarp lapų ir žiedų.

Tokiuose drugelių namuose galima rasti drugelių iš Afrikos, Malaizijos, Pietų Amerikos, Tailando, Kosta Rikos, Filipinų ir iš kitur. Dauguma rūšių drugelių gyvena vieną ar dvi savaites, kurių metu jie pasirūpina palikuonimis. Tačiau yra tokių kaip monarchas, kurie gamtoje gali išgyventi šešis mėnesius ir ilgiau.

Drugelių namų galima pamatyti daugelyje šalių. Maskvos zoologijos sode yra insektariumas, kur galima išvysti ne tik drugelius, bet ir skorpionus, vorus ar net sraiges (nors jos – ne vabzdžiai). Taivanyje, Taipėjaus zoologijos sode, taip pat neseniai įrengtas insektariumas, tai – dviejų aukštų pastatas, stovintis mažame slėnyje. Visus vestibiulyje pasveikina vabalas elniaragis. Už insektariumo driekiasi 10 ha slėnis, kuriame gyvena 125 drugelių rūšys ir vyksta edukaciniai užsiėmimai.
Jungtinėje karalystėje, Velse Parc Tawe stovi Plantanasia - didelis, stiklinis piramidės formos pastatas; čia auga apie 5000 egzotiškų augalų, tarp kurių galima rasti ir nykstančių rūšių atstovų. Drugelių skyriuje, drugeliai skraido laisvai tarp augalų. Didžiausias Pietryčių Azijos drugelių parkas yra Balio saloje, jo plotas 3500 kvadratinių metrų. Tai yra ištisa eko sistema skirta mokymuisi, drugelių veisimui ir jų išsaugojimui. Hondure, La Ceiboje esančiuose drugelių namuose galite pamatyti 5000 drugelių iš daugiau kaip 100 pasaulio šalių. Hortus haren – tai drugelių namai Olandijoje. Čia, netoli Groningeno miesto, 20 ha plote auga įvairiausi augalai, yra daug šiltnamių, ir visur galite grožėtis drugeliais.

Tačiau didžiausi pasaulyje drugelių namai visai neseniai atidaryti Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje. Čia viskas skirta drugeliams, netgi pats pastatas yra drugelio formos. Jame yra daugiau kaip 15000 drugelių bei lėliukų, pastatą supa Drugelių ir Stebuklų sodai. Čia žydi daugiau kaip 50 milijonų gėlių. Visas kompleksas yra kaip oazė triukšmingame, supermoderniame mieste. Pastatas užima 2600 kvadratinių metrų plotą. Dubajaus drugelių sodas yra atviras visus metus, o Stebuklų sodas bus uždarytas nuo birželio dėl didelių karščių.

Ar žinojote, kad ir Lietuvoje yra drugelių nama? Tai privatus J.Kančiauskienės šeimos verslas. Ši idėja J.Kančiauskienei kilo Kaliningrade, kur lankydamasi darbo reikalais, ji užsuko pas buvusią kolegę ir ten pamatė drugelių parodą. Būsimoji drugelių namų šeimininkė teigia ten įgavusi labai daug gerų emocijų, ir, kadangi tada jau norėjo keisti pabodusį darbą, jai kilo mintis apie drugelių namus. Dabar drugelių namuose vyksta ir šviečiamoji veikla – čia organizuojami piešinių konkursai, vyksta edukacinės ekskursijos. Parodoje eksponuojama maždaug 200 drugelių (20-25 rūšių) ir kas dvi savaites ekspozicija atnaujinama. Yra labai įdomių drugelių, pavyzdžiui, „pelėdos“, kurių dydis siekia iki 25 cm. Šie drugelių namai veikia Vilniuje, Barboros Radvilaitės 7/Šiltadaržių 2, lankytis galima nuo antradienio iki sekmadienio , nuo 13 iki 19 val. Daugiau informacijos galima rasti adresu www.drugeliuparoda.lt

Įdomu tai, kad galima patiems mėginti auginti drugelius savo sode namukuose, panašiuose į mūsų inkilus. Tačiau praktiškai tie namukai nėra efektyvūs, nes drugeliai nelinkę būti vienoje vietoje, jie labiau gali pasitarnauti kaip dekoratyvus sodo papuošalas. Drugeliams labiausiai patinka ramios, natūralios pievos, kuriose nepjaunama žolė, negrėbiamas šienas, ir žinoma, kurios nepurškiamos chemikalais. Norint patiems veisti drugelius, visų pirma reikia susiprojektuoti savo sodą, tada išmokti, kaip surinkti drugelių kiaušinėlius ir iš jų išauginti drugelius, taip pat reikia iš karto apsispręsti, kokios rūšies drugelius auginsite, nes jų vikšrai ės atitinkamus augalus, kuriuos reikės pasodinti. Vikšrai yra gana išrankūs, ir jei augalai jiems bus netinkami, jie žus. Tam, kad įkurtumėte gražius nuosavus drugelių namus reikia tikrai labai daug žinių ir daug atidaus darbo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (8)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (17)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (24)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką (14)

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką
Gyvūnų prieglaudos, VšĮ „Naminukai“ feisbuko paskyroje pasidalino jautriu įrašu, kuriuo internautai kaipmat suskubo dalintis. Šįkart prieglauda atkreipė dėmesį į ugniagesių gelbėtojų darbą. Pirmadienį Vilniuje, Kalvarijų gatvėje iš liepsnojančio namo jie išgelbėjo katinėlį – o ir gelbėjo jį kaip žmogų.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną (10)

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną
Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Šią dieną Lietuvos zoologijos sodas skatina visą dėmesį skirti mūsų uodeguotiesiems (ir ne tik) draugams – gyvūnams ir ta proga jau šį sekmadienį (spalio 7 d.) kviečia į renginį, skirtą zoologijos sodo gyventojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai (15)

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai
„Skraidančias ausytes“ būtų galima vadinti ištikimiausiais gyvūnų globos švenčių dalyviais. Australų aviganių mylėtojai, Aurelija ir Andrius Martinoniai, į šventę prie Baltojo tilto, kur spalio 6 d. bus minima Pasaulinė gyvūnų globos diena, išsiruoš jau ketvirtą kartą. Ateis ne vieni – atsives šuniukų mamą Kubą ir Indy bei Ernį. Šventėje tikisi pasimatyti su savo išveistais šuniukais ir jų šeimininkais ir maloniai praleisti laiką šunų mylėtojų draugijoje.