Tikriausiai net neįsivaizdavote, kaip miega kai kurie gyvūnai

 (2)
© Fotolia nuotr.

Gamta kartais sugeba mus nustebinti ne mažiau, nei Holivudo fantazuotojai! Na, ir kas galėjo pagalvoti, kad arkliai, kitaip nei drambliai, nemiega stovėdami, delfinai „išjungia“ pusę smegenų, o čiurliai, apskritai, miega skrisdami.

Arkliai
Nors plačiai paplitęs klaidingas įsitikinimas, kad arkliai miega stovėdami, šiuolaikiniai naminiai arkliai taip nedaro. Stovėdami jie gali tik snausti. Visaverčiu miegu to nepavadinsi. Kad užmigtų tikru, giliu miegu, kurio metu ilsėsis ir kūnas, ir smegenys, šie gyvūnai atsigula. Dažniausiai ant šono. Tačiau dėl kūno struktūros, jo svorio ir kaulų ypatumų, taip arkliai miegoti gali ne ilgiau kaip tris ar keturias valandas. Jeigu arklys ant šono gulės ilgiau kaip šešias valandas, prasidės plaučių edema.

Delfinai
Delfinų, kitaip nei kitų žinduolių, miegas yra ypač įdomus. Kai ateina metas poilsiui, delfinas „išjungia“ tik vieną smegenų pusrutulį, tačiau užmerkia priešingą akį. Kitas smegenų pusrutulis tuo metu seka aplinką, kontroliuoja kvėpavimą ir kitus pagrindinius fiziologinius procesus. Tokio miego metu delfinai gali plūduriuoti vandens paviršiuje, kartais lėtai plaukti palei srovę. Nelaisvėje delfinai kartais miega ant baseino dugno, periodiškai pakildami į paviršių įkvėpti oro.

Žirafos
Ko gero, vienas įdomiausių klausimų – kaip gi miega žirafos? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad su tokiu ilgu kaklu patogiai įsitaisyti miegui pakankamai sudėtinga. Tačiau gamtoje apie viską pagalvota. Žirafos miega sulenkusios kaklą taip, kad galva atsiduria ties apatine galinių galūnių dalimi. Visas atsigulimo procesas užima penkiolika ar dvidešimt sekundžių. Iš pradžių žirafos nusileidžia ant krūtinės. O paskui ant pilvo. Įdomu, kad miega žirafos tik po kelias minutes iš eilės. Gilaus miego trukmė per naktį neviršija dvidešimties minučių.

Banginiai
Ilgą laiką buvo manoma, kad banginiai miega taip pat, kaip ir delfinai – „išjungdami“ po vieną smegenų pusrutulį. Tačiau neseni mokslininkų tyrimai parodė, kad iš tikrųjų taip nėra. Paaiškėjo, kad banginiai miega per trumpus greito pasinėrimo į vandenį laikotarpius. Tokiu būdu tikslaus paros suskirstymo į miegą ir būdravimą šie gyvūnai neturi. Banginiai per kelias valandas miegą „susirankioja“ iš dešimties ar penkiolikos minučių atkarpų.

Pingvinai
Kaip ir arklių atveju, sklando mitas, kad pingvinai miega stovėdami. Žinoma, tai netiesa. Na, bent jau ne visai tiesa. Visų pirma reikėtų žinoti, kad planetoje egzistuoja kelių rūšių pingvinai ir ne visi jie miega vienodai. Štai, pavyzdžiui, papuasiniai pingvinai ir kelios kitos rūšys miega taip, lyg išvakarėse būtų turėję neprastą vakarėlį. O imperatoriškieji pingvinai miega beveik stovėdami, nors tos pozos stovėjimu taip pat nepavadinsi. Greičiau jau sėdėjimu. Stovi ir vaikšto pingvinai visiškai kitaip.

Begemotai
Didžiąją gyvenimo dalį begemotai yra visiškai panirę į vandenį. Tiesiog refleksiškai pakyla į paviršių kas tris-penkias minutes įkvėpti oro. Tačiau tai net netrukdo jiems miegoti – kitaip tariant, įkvėpimui jie nenubunda.

Voverės
Dažnai galima išgirsti, kad voverės miega susisukusios į uodegą. Tai nėra visiškai netiesa, greičiau jau dalis tiesos. Iš tikrųjų voverės šia prasme yra panašios į daugelį kitų gyvūnų – jos miega taip, kaip atsigula. Visiškai taip, kaip žmonės. Kartais jos susisuka į uodegą, o kartais primena po pasivaikščiojimo grįžusius pingvinus.

Drambliai
Pradėsime nuo to, kad yra Afrikos ir Indijos drambliai, ir miega jie skirtingai. Afrikos drambliai miega stovėdami, šonu atsirėmę į medžio kamieną arba apsivynioję aplink jį straubliu. Stovėdami jie miega tam, kad ant labai įkaitusios žemės neperkaistų jų kūnas. Jeigu žemė nėra labai įkaitusi, drambliai gali miegoti ir ant pilvo, po savimi palenkę kojas, arba ant šono. Indijos drambliai dažniausiai miega gulėdami, sulenkę galines kojas, o priekines ištiesę į priekį ir padėję ant jų galvas. Dramblių miegas trunka apie dvi ar tris valandas. Šie gyvūnai gali prabusti, bandyti įsiklausyti ir užuosti pavojų, o paskui vėl užmigti.

Čiurliai
Čiurliai garsėja kaip tikri rekordininkai. Tai vieni iš greičiausiai skrendančių paukščių, ir, be abejonės, ilgiausiai galintys skristi sparnuočiai. Čiurliai gali skristi iki keturių metų. Visą tą laiką paukščiai valgo, geria, miega ir netgi poruojasi skrisdami. Jaunas čiurlys, pirmą kartą pakilęs į orą, gali nuskristi iki 500 tūkstančių kilometrų ir tik tada pirmą kartą nusileisti. Tam, kad miegotų, paukščiai pakyla į didelį aukštį, iki trijų tūkstančių metrų, o paskui skrenda tam tikru kampu į vėjo kryptį, kas kelias minutes keisdami savo skrydžio kryptį. Dėl tokio ritmingumo čiurliai skrenda pirmyn ir atgal virš tos pačios vietos. Tačiau buvo pastebėta, kad kai vėjas silpnas, čiurliai miegodami skrenda ratu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (6)

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites
Kalifornijoje, Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes. Internete sparčiai plinta istorija apie šunį, šių gaisrų akivaizdoje išgyvenusį beveik mėnesį laiko, laukiant savo sugrįžtančios šeimininkės, rašo BoredPanda.com.

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto (4)

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto
Velionio JAV eksprezidento George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) šuo pagalbininkas pirmadienį atidavė duoklę savo šeimininkui prie JAV vėliava uždengto karsto.

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela (15)

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela
Pristatome naująją Klaipėdos apskrities policijos bendruomenės narę – anglų springerspanielių veislės kalytę Mėtą, kuri netrukus pradės savo tarnybą narkotikų paieškose.

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (38)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (19)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (27)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.