Šiandien minima kačių diena: jų draugija džiaugiasi kas ketvirta šeima šalyje

 (32)
Augintinio reikšmė žmogaus gyvenime darosi vis didesnė – tai įrodo atliekami rinkos tyrimai. Pastebima, jog į nedidelius būstus besikeliantys ir urbanizacijos veikiami žmonės ypač mielai renkasi kačių draugiją – o ši diena skirta būtent joms.
Katinas
© Shutterstock

Rinkos tyrimų įmonės „Euromonitor International“ atstovė Lina Sidorenkė pastebi pastaruoju metu vis labiau ryškėjančią gyvūnų humanizaciją – tai toks procesas, kuomet žmonės su gyvūnais ima elgtis kaip su šeimos nariais ir, siekdami juos palepinti, dažniau perka skanėstus bei geresnės kokybės maistą.

„Taip nutinka dėl to, nes, visų pirma, gyventojų populiacija sensta ir vis dažniau senyvo amžiaus žmonės įsigyja gyvūnus, tarp jų ir kates, kaip draugą senatvėje. Antra, daugėja vieno žmogaus namų ūkių – vienišų žmonių, kurie nekuria šeimų, arba kuria šeimas žymiai vėlesniame amžiuje, tad katę įsigyja bei augina kaip draugę“, – gyvūnų humanizacijos priežastis vardina L. Sidorenkė.

Taigi, gyvūnai, tarp jų ir katės, tampa draugais, gyvenimo palydovais ar netgi vaikais.

„Visa tai skatina žmones išleisti daugiau pinigų gyvūnams ir augina gyvūnų prekių, ypač skanėstų, pardavimus. Dar kita tendencija, kodėl žmonės renkasi būtent kates – jos tinka prie šiuolaikinio gyvenimo būdo, kuomet vis daugiau jaunų žmonių dėl urbanizacijos kraustosi gyventi į miestus ir gyvena nedideliuose būstuose“, – teigia ji.

Tuo metu TNS projektų vadovė Sigita Berenė atkreipia dėmesį į tai, jog 2017 m. pavasarį atlikto „TNS Atlas“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje kates kaip naminius gyvūnus namuose augina 26,3 proc. gyventojų. Jokio naminio augintinio neturi 54,1 proc. Lietuvos gyventojų, esančių 15–74 metų amžiaus.

Vis dėlto, per paskutinius 3 metus naminius gyvūnėlius laikančių žmonių šalyje bendrai sumažėjo 5,8 proc. punktais. S. Berenė pabrėžia, jog tie, kurie augina namuose katę, dažniau turi ir kitokių naminių gyvūnų – pavyzdžiui, 48 proc. kačių augintojų turi ir šunį.

Pastebėtina, jog kates dažniau renkasi auginti 40 metų ir vyresnio amžiaus moterys.

„TNS Atlas“ tyrimas atliekamas kartą per metus, jo metu apklausiama apie 1,8 tūkst. 15–74 metų amžiaus nuolatinių Lietuvos gyventojų. Tyrimo tikslas – nustatyti tikslines produktų vartotojų grupes, surinkti informaciją apie žmonių pirkimo ir vartojimo įpročius.

„Euromonitor International“ pasidomėjo, kiek vienas namų ūkis skirtingose šalyse išleidžia pinigų kačių priežiūrai, kiek išlaidų tenka vienai katei bei kiek namų ūkių augina bent po vieną katę skirtingose šalyse.

2016 m. atlikti „Euromonitor International“ tyrimai rodo, jog daugiausiai kačių mylėtojų yra Rumunijoje – čia net 46,5 proc. namų ūkių gyvena katės. Šiemet atliktas tyrimas parodė, jog daugiausiai pinigų kačių ėdalui išleidžia Naujojoje Zelandijoje – čia per metus vienas namų ūkis kačių maistui skiria vidutiniškai 126 dolerius. Tuo metu didžiausios išlaidos, skiriamos vienai katei, suskaičiuojamos Singapūre – čia žmonės per metus už kačių maistą sumoka 268,4 dolerių vienai katei.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Katėms alergiškas vyras pagamino baldą, nuo kurio jos nenori nulipti (15)

Katėms alergiškas vyras pagamino baldą, nuo kurio jos nenori nulipti
Tiltus katėms gaminantis Mike'as prisipažįsta, kad visą gyvenimą buvo alergiškas katėms ir šunims. Vyras pajuto didelį palengvėjimą, kai galėjo išsikraustyti iš gimtųjų namų, kuriuose buvo laikomi šeimos augintiniai. Vis dėlto, atsisveikinti su varvančia nosimi ir niežtinčia oda jam nepavyko, rašo BoredPanda.com.

Vyras nesėdi vietoje: atsisakė darbo, namų ir leidosi į kelionę su kate (27)

Vyras nesėdi vietoje: atsisakė darbo, namų ir leidosi į kelionę su kate
Gal tai tik paprastas juoda katė iš prieglaudos, tačiau jai teko nukeliauti daugiau nei 50 tūkst. kilometrų kemperiu Australijoje. Katė Vilou ir jos šeimininkas Ričis kartu keliauja nuo 2015 m. gegužės, kuomet paliko gimtąjį Hobarto miestą, esantį Tasmanijos valstijoje, rašo BoredPanda.com.

Ar matote nuotraukoje pasislėpusį apuoką? (34)

Ar matote nuotraukoje pasislėpusį apuoką?
Tiems, kas šioje nuotraukoje mato tik šakų tinklą, teks įsižiūrėti atidžiau. Iš pirmo žvilgsnio sunku patikėti, tačiau tarp jų slepiasi apuokas. Art'as Wolfe'as fotografijų projektą „Vanishing Art“ pradėjo dar 1989 m., tačiau tebetęsia iki šiol, rašo BoredPanda.com.

Meilė iš pirmo žvilgsnio: pirmieji susitikimai su būsimais augintiniais (6)

Meilė iš pirmo žvilgsnio: pirmieji susitikimai su būsimais augintiniais
Pirmoji pažintis su būsimu keturkoju šeimos nariu yra viena iš džiaugsmingiausių ir jausmingiausių patirčių gyvenime. Pirmasis prisilietimas prie šaltos ir drėgnos nosies, pirmasis lyžtelėjimas ir šuolis ant naujojo šeimininko kelių – to neįmanoma pamiršti, rašo BoredPanda.com.

Netikėta gyvačių fotosesijos kulminacija: mirtinas kirtis nesustabdė fotografo (14)

Netikėta gyvačių fotosesijos kulminacija: mirtinas kirtis nesustabdė fotografo
Gyvatės. Daugybė žmonių pagrįstai jų bijo, tačiau niekas nedrįsta neigti, kad šie sutvėrimai yra savitai gražūs. Šį grožį nusprendė įamžinti fotografas Mark'as Laita savo nuotraukų albumui „Serpantinas“. Knygoje vaizduojamos gyvatės, kurių ryškiaspalvius raštus pabrėžia juodas fonas, rašo BoredPanda.com.

Neįtikėtinai mieli galvijai: susipažinkite su škotų hailendais (24)

Neįtikėtinai mieli galvijai: susipažinkite su škotų hailendais
Pagalvojus apie mielus, mažus pūkuotus gyvūnus, pirmiausia dauguma įsivaizduoja kačiukus, lapes arba pandas. Tiesa, vienos veislės veršiukai atrodo ne mažiau mieli nei anksčiau minėti gyvūnai, rašo BoredPanda.com.

Tarptautinėje parodoje – kilmingos gražuolės

Tarptautinėje parodoje – kilmingos gražuolės
Spalio 7-8 dienomis 10-17 val. Kauno „Girstučio“ kultūros centre vyks tarptautinė kačių paroda. Visi gyvūnų mylėtojai kviečiami pasigrožėti retomis kačių veislėmis iš viso pasaulio.

Nekasdienis reginys: parodė didžiausią sraigę pasaulyje (3)

Nekasdienis reginys: parodė didžiausią sraigę pasaulyje
Adrian'as Kozakiewicz – Europoje daugiausiai vabzdžių auginantis jų tyrinėtojas, besidomintis vabzdžiais iš viso pasaulio. Neseniai A. Kozakiewicz savo sekėjams internete parodė milžinišką sraigę, vadinamą archachatina marginata arba vakarų Afrikos sraige, išsiskiriančią savo milžinišku dydžiu, rašo BoredPanda.com.

Vienišai kalytei skyrė baisią diagnozę: rūpestinga moteris pakeitė jos gyvenimą (2)

Vienišai kalytei skyrė baisią diagnozę: rūpestinga moteris pakeitė jos gyvenimą
13 metų amžiaus čiau-čiau ir aviganio mišrūnė Kayla klaidžiojo Niujorko gatvėmis, kuomet 2016 m. spalį ją pasiėmė Bruklino gyvūnų priežiūros centras. Deja, medikai nustatė, kad gyvūnas sunkiai serga – jam burnos vėžys. Nors veterinarai tikino, kad kalytei liko gyventi 3-6 mėnesiai, naujos šeimininkės meilė suteikė gyvūnui stiprybės, rašoma thedodo.com.

Vyras pabudo nuo keisto garso: kieme žaidė lūšis su jaunikliais (32)

Vyras pabudo nuo keisto garso: kieme žaidė lūšis su jaunikliais
Vieną rytą Timą Newton'ą pažadino keisti garsai už durų į lauką. Nustebintas netikėto reginio, jis čiupo į rankas savo kamerą – už durų stovėjo lūšis su septyniais lūšiukais, rašoma BoredPanda.com.

Gudrūs žmonės vagių nebijo: apsauga, kuri patikimai apgina nuo plėšikų (29)

Gudrūs žmonės vagių nebijo: apsauga, kuri patikimai apgina nuo plėšikų
Bankomatu naudotis vieniems gali būti rizikinga – ypač naktį. Vagišiams atbaidyti įrengiamos stebėjimo kameros, netoliese budi apsaugos darbuotojai, tačiau yra ir dar viena patikima apsauga, kuri pasirūpins jūsų saugumu mainais už skanėstą, rašo BoredPanda.com.

Pasiklydusi kalytė ant kalno praleido 6 savaites: laimė, atsirado gerų žmonių (5)

Pasiklydusi kalytė ant kalno praleido 6 savaites: laimė, atsirado gerų žmonių
Išgirdusi vietinius Kolorado žmones kalbant, kad iš Broso kalno pusės jau kurį laiką girdimas liūdnas šuns inkštimas, Trinity Smith nusprendė atskubėti gyvūnui į pagalbą. Kalnas, siekiantis 4,27 km virš jūros lygio, nebuvo pati jaukiausia vieta pasiklydusiam naminiam gyvūnui, rašo thedodo.com.

Susipažinkite: štai taip atrodo atrodo seniausias katinas pasaulyje (8)

Susipažinkite: štai taip atrodo atrodo seniausias katinas pasaulyje
Sakoma, kad katės turi devynis gyvenimus. Šis posakis itin tinka katinui, vardu Nutmeg'as. Irzlus gyvūnas ilgą laiką buvo vadinamas seniausiu katinu pasaulyje, tačiau šį rugsėjį gyvūno gyvybė užgeso jam sulaukus 32-ejų metų, rašo thedodo.com.

10 arklių, kuriems auga ūsai: internautai leipsta juokais (8)

10 arklių, kuriems auga ūsai: internautai leipsta juokais
Ar žinojote, kad kai kuriems arkliams auga ūsai? Nepaisant lyties, juos gali užsiauginti bet kurios veislės arkliai, nors pastebima, kad vienai iš jų tai pasireiškia dažniau, rašo BoredPanda.com.

Parkas virto šunų rojumi: jame vienu metu buvo beveik 600 keturkojų (7)

Parkas virto šunų rojumi: jame vienu metu buvo beveik 600 keturkojų
Atrodo, kad kartais pakanka pamatyti šunį ir diena kaipmat tampa geresnė. Šiuo atžvilgiu ypač pasisekė australams, kurie vienu metu Vilastono parke galėjo išvysti net 576 borderkolius. Taip buvo siekiama unikalaus rekordo, rašo BoredPanda.com.