Kodėl negalima žiūrėti katei į akis

 (37)
© Fotolia nuotr.

Senovės Egipte vyravo katės kultas. Joms buvo meldžiamasi šventyklose ir dėkojama už globą. Viduramžių Prancūzijoje inkvizitoriai kates, kaip ir raganautojas, degindavo laužuose. Senovės Rusijoje stačiatikių bažnyčių vartuose buvo paliekamas tarpelis kačių praėjimui. O Romoje katės buvo laikomos nelaimių pranašais, todėl jas naikino. Visais laikais katės buvo laikomos ypatingais gyvūnais – vienur jas garbino, kitur jų baiminosi.

Nieko keisto, kad apie kates gyvuoja daugybė mitų, prietarų ir legendų. Pavyzdžiui, juodai katei perbėgus per kelią, dažnas stengiasi aplenkti tą vietą. Taip pat sakoma, jog negalima katei žiūrėti į akis, tačiau kodėl, taip ir lieka neaišku.

Nuo senų laikų kone visose pasaulio tautose katės buvo laikomos būrėjų, pranašų, šarlatanų pagalbininkėmis, neva jos turėjusios ypatingą ryšį su pomirtiniu gyvenimu. Senovės žmonės manė, kad didelėse ir paslaptingose šių gyvūnų akyse atsispindi pomirtinis pasaulis, todėl, ilgai į jas žiūrint, galima prisišaukti nelaimę.

Iš tiesų viskas kur kas paprasčiau ir racionaliau paaiškinama. Katėms į akis žiūrėti galima ir tame nėra jokios mistikos. Tačiau nereikėtų į jas žvelgti ilgai, tarsi tyrinėjant. Katės, nors ir naminės, tačiau vis tiek yra gyvūnai. O kaip žinia, visi gyvūnai laukinėje gamtoje ilgiau išlaikytą tiesų žvilgsnį į akis supranta kaip agresijos ženklą. Pajutusi skvarbų žmogaus ar kito gyvūno žvilgsnį, katė įsitemps, nes jaus grėsmę, todėl gali netikėtai pulti ar bent pasišiaušti.

Įdomu tai, kad gatvinės katės ilgam akių kontaktui yra visiškai abejingos ir joms tai nesukelia jokios agresijos. Kodėl taip yra, paaiškinti sunku, ko gero jos tiesiog neturi ko su jumis dalintis arba tikisi iš jūsų kokio nors gardaus kąsnelio, tad pasirengusios ilgai ir viltingai žiūrėti jums į akis.

Beje, pačios katės labai mėgsta įdėmiai stebėti aplinką. Galbūt jau pastebėjote, kad jūsų katė kartais, regis, nenuleidžia nuo jūsų akių. Iš tiesų viskas yra ne visai taip. Nors jums ir atrodo, kad esate pagrindinis objektas katės stebėjimo lauke, žiūrėti ji gali visai ne į jus. Viskas bus aiškiau, kuomet suprasite, kaip skiriasi žmogaus ir katės gebėjimas matyti.

Žmogaus tinklainės centrinė dalis suteikia galimybę matyti aiškų vaizdą esantį priešais mus, o viskas kas lieka periferijoje, matoma tarsi per miglą, nes mūsų akys nuolat pereina nuo vieno taško prie kito, iš eilės fiksuodamos tinklainės centrą (centrinį fokusą). Kad būtų aiškiau, įsivaizduokite kokį nors konkretų matomą vaizdą ir bendrą to vaizdo nuotrauką. Nuotraukoje užfiksuotas vaizdas būtų ryškesnis, nes apimtų visą plotą, kai tuo tarpu realybėje žmogaus akis sufokusuotų tik centrinę vaizdo dalį, o visa kita liktų miglota.

Taigi mūsų centrinė ir periferinė tinklainės dalis atlieka gana skirtingus darbus, tuo tarpu daugumos gyvūnų centrinės ir periferinės tinklainės dalių funkcijos skiriasi ne taip ryškiai, kaip žmogaus. Pavyzdžiui kačių centrinis matymas yra ne toks ryškus, kaip žmogaus, užtai periferinis ne toks blankus. Kitais žodžiais tariant, kai katė žvelgia tiesiai į jus, tai dar nereiškia, kad esate pagrindinis ją sudominęs objektas. Tiesiog žiūrint tiesiai jos žvilgsnis aprėpia gana didelį plotą ir jai nebūtina taip dažnai judinti akių.

Vis tik jeigu gyvūnas ilgam nukreipia žvilgsnį į kažką konkretaus, tai rodo arba baimę, arba tam tikrus ketinimus. Vienas į kitą gyvūnai žiūri įdėmiai prieš imdamiesi ryžtingų veiksmų, bijodami arba išreikšdami susirūpinimą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kodėl jūsų katė beveik visą laiką prausiasi

2. Tinkamiausia katės veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

3. Kas vyksta kačių morčiaus metu

4. Kur glostyti, kad katė kniauktų iš malonumo

5. Pačios draugiškiausios kačių veislės

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius (6)

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius
Žiūrėdami į nuotraukas kačių, sėdinčių ant stiklinių stalviršių, pasaulį pamatome iš visai kito kampo – visai kaip ir nuotraukose, darytose iš drono. „Bored Panda“ išrinko nuotraukas, kurios atveria akis labiau nei bet kuris vaizdo įrašas „Youtube“ platformoje, rašo BoredPanda.com.

Kolorado valstijoje ugniagesiai išgelbėjo į ledinį vandenį įkritusį šunį

Kolorado valstijoje ugniagesiai išgelbėjo į ledinį vandenį įkritusį šunį
Praėjusį šeštadienį Kolorado valstijoje, Lon Tri mieste ugniagesiai išgelbėjo į ledinį vandenį įkritusį šunį.„Reuters“ atsiųstame filmuotame reportaže matyti, kaip neperšlampamą kostiumą vilkintis ugniagesys, prisirišęs virve šliaužia link šuns.Paskui jis paėmė šunį ir plonu ledo sluoksniu abu atsargiai parkeliavo iki saugios vietos.„Bri pasisekė“, – parašė ugniagesiai savo feisbuko paskyroje. Į pagalbą juos pakvietė žmogus, paskambinęs pagalbos telefonu 911.

Išrinkti gražiausi Lietuvos šunys (35)

Išrinkti gražiausi Lietuvos šunys
Lietuvos šunų čempionų čempionatas – tai išskirtinis, visiškai kitoks, nei įprastos šunų parodos, kinologų renginys. Ir būna jis tik kartą metuose. Sausio 12 dieną jis vyko pramogų komplekse „Vilnius Grand Resort“, į renginį susirinko daugiau kaip 200 svečių. Čempionatą organizavo Lietuvos kinologų draugija, vienijanti mūsų šalies šunų augintojus.

Vilniaus gatvėse pora kasdien persekioja šunis: parodė, kurie praeiviai mieliausi (9)

Vilniaus gatvėse pora kasdien persekioja šunis: parodė, kurie praeiviai mieliausi
Einate pasivaikščioti su šunimi į lauką? Nepamirškite pasitikrinti veidrodyje, ar atrodote nepriekaištingai, nes bet kurią dieną galite sulaukti išskirtinio fotografų dėmesio. Gyvūnų mylėtojai feisbuke jau kurį laiką seka „Dogs of Vilnius“ (Vilniaus šunys – angl.) projektą, kuriame galima susipažinti su mieliausiais sostinės šunimis.

Nepaprasta draugystė: voverė kasdien grįžta pas moterį, kuri ją išgelbėjo (19)

Nepaprasta draugystė: voverė kasdien grįžta pas moterį, kuri ją išgelbėjo
Sutikęs sužeistą žmogų ar gyvūną, negali tiesiog atgręžti jam nugaros. Tai gali patvirtinti Pietų Afrikos Respublikoje gyvenanti Simone Serfontein, kuri tokiu būdu susirado geriausią draugę, rašo BoredPanda.com.

Sprukdama nuo skerdyklos, karvė išgelbėjo ne tik savo gyvybę: dabar jos gyvenimas kitoks (24)

Sprukdama nuo skerdyklos, karvė išgelbėjo ne tik savo gyvybę: dabar jos gyvenimas kitoks
Prieš savaitę sunkvežimis gabeno karvę į Patersono skerdyklą Naujajame Džersyje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vis dėlto, tai nebuvo paprasta karvė – jos neįprasta istorija pavertė ją interneto garsenybe, rašo BoredPanda.com.

Policininkas išgelbėjo ir vėliau priglaudė vidury greitkelio atsidūrusį kačiuką (3)

Policininkas išgelbėjo ir vėliau priglaudė vidury greitkelio atsidūrusį kačiuką
Šiaurės Kanzaso miesto policijos departamentas išplatino vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota, kaip vienas šiame regione patruliuojantis policininkas gelbsti vidury plataus greitkelio atsidūrusį kačiuką.Kaip buvo pranešta kanalu „CBS News“, pareigūnas Jasonas Smithas kačiuką pastebėjo ant I-29 greitkelį skiriančios centrinės pertvaros. Jis sustojo, nukėlė kačiuką nuo pertvaros ir saugiai parsinešė jį į automobilį.Išgelbėtu kačiuku buvo tinkamai pasirūpinta, o jį auginti apsiėmė policininko J. Smitho šeima.

20 kurioziškų akimirkų: šios katės žino, kaip pakelti nuotaiką (2)

20 kurioziškų akimirkų: šios katės žino, kaip pakelti nuotaiką
Kačių nuotraukų niekada nebus gana – turbūt su tuo sutiks kiekvienas internautas. Kadangi šie gyvūnai kaip niekas kitas moka pakelti nuotaiką, „Bored Panda“ išrinko keletą juokingiausių nuotraukų.

Vilniečių pora pasidarbavo iš peties: savo kalytei pastatė prabangius namus (57)

Vilniečių pora pasidarbavo iš peties: savo kalytei pastatė prabangius namus
Vilniečių poros augintinė Zara išties gyvena nepaprastoje būdoje: tiesa, šio grožio net nesinori vadinti būda. Kadangi vilniečiai savo kalytei nieko negaili, šie jai pastatė jaukius, šiluma spinduliuojančius namus.

Policijos naras iš užšalusio ežero ištraukė šuniuką (8)

Policijos naras iš užšalusio ežero ištraukė šuniuką
Trečiadienį, gruodžio 26 d. Turkijos rytinėje Vano provincijoje policijos naras šoko į užšalusį ežerą gelbėti ant ledo įstrigusio šuniuko. Vano savivaldybės paskelbtoje vaizdo medžiagoje užfiksuotas naras Burakas Oktenas, kuris rankomis laužia ledą, bandydamas pasiekti šunį.Ištrauktam ant kranto hipotermiją patyrusiam šuniukui buvo atliktas širdies masažas, po to jis buvo susuktas į rankšluosčius ir nugabentas į veterinarijos kliniką.Pareigūnai pranešė, kad gyvūnui atliktos visos reikalingos procedūros ir tikimasi, kad jis visiškai atsigaus.

Beglobiai gyvūnai tapo jautraus kalėdinio filmuko herojais (9)

Beglobiai gyvūnai tapo jautraus kalėdinio filmuko herojais
„Jų akyse atsispindi praeitis – badas, šaltis, žmogaus išdavystė. Ir laukimas, kad vieną dieną jie turės mylinčią šeimą“,– tokiais žodžiais prasideda vaizdo įrašas apie gyvūnus iš globos namų. Lietuvoje tūkstančiai gyvūnų neturi savo namų ir buvo išmesti tiesiog į gatvę savo buvusių šeimininkų.

Turbūt mieliausia lietuviška instagramo žvaigždė: internautai seka kiekvieną katino Mobio žingsnį (28)

Turbūt mieliausia lietuviška instagramo žvaigždė: internautai seka kiekvieną katino Mobio žingsnį
Lietuviškų instagramo žvaigdžių padangėje žinomi veidai turi labai rimtą konkurentą – ir tai net nėra žmogus. Pasirodo, tam, kad taptum žvaigžde, tereikia būti katinu. Vilnietis škotų nulėpausis Mobis turi net 49 tūkst. sekėjų – aiškinamės, sunkus ar lengvas tas žvaigždės-katino gyvenimas.

Neįmanoma nesižavėti škotų miškinės katės jaunikliu (3)

Neįmanoma nesižavėti škotų miškinės katės jaunikliu
Česterio zoologijos sodas paskelbė vaizdo įrašą su rugpjūtį gimusiu škotų miškinės katės jaunikliu. Šis katinėlis tiesiog sutvertas vaikščioti vienas. Anglijos miesto Česterio zoologijos sodas pasidalino vaizdo įrašu su škotų miškinės katės jaunikliu. Rugpjūtį gimęs gudrus ir sumanus mažylis tyrinėja voljerą stebimas budraus mamos Einich žvilgsnio.

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (7)

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites
Kalifornijoje, Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes. Internete sparčiai plinta istorija apie šunį, šių gaisrų akivaizdoje išgyvenusį beveik mėnesį laiko, laukiant savo sugrįžtančios šeimininkės, rašo BoredPanda.com.

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto (4)

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto
Velionio JAV eksprezidento George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) šuo pagalbininkas pirmadienį atidavė duoklę savo šeimininkui prie JAV vėliava uždengto karsto.