Kodėl negalima žiūrėti katei į akis

 (37)
© Fotolia nuotr.

Senovės Egipte vyravo katės kultas. Joms buvo meldžiamasi šventyklose ir dėkojama už globą. Viduramžių Prancūzijoje inkvizitoriai kates, kaip ir raganautojas, degindavo laužuose. Senovės Rusijoje stačiatikių bažnyčių vartuose buvo paliekamas tarpelis kačių praėjimui. O Romoje katės buvo laikomos nelaimių pranašais, todėl jas naikino. Visais laikais katės buvo laikomos ypatingais gyvūnais – vienur jas garbino, kitur jų baiminosi.

Nieko keisto, kad apie kates gyvuoja daugybė mitų, prietarų ir legendų. Pavyzdžiui, juodai katei perbėgus per kelią, dažnas stengiasi aplenkti tą vietą. Taip pat sakoma, jog negalima katei žiūrėti į akis, tačiau kodėl, taip ir lieka neaišku.

Nuo senų laikų kone visose pasaulio tautose katės buvo laikomos būrėjų, pranašų, šarlatanų pagalbininkėmis, neva jos turėjusios ypatingą ryšį su pomirtiniu gyvenimu. Senovės žmonės manė, kad didelėse ir paslaptingose šių gyvūnų akyse atsispindi pomirtinis pasaulis, todėl, ilgai į jas žiūrint, galima prisišaukti nelaimę.

Iš tiesų viskas kur kas paprasčiau ir racionaliau paaiškinama. Katėms į akis žiūrėti galima ir tame nėra jokios mistikos. Tačiau nereikėtų į jas žvelgti ilgai, tarsi tyrinėjant. Katės, nors ir naminės, tačiau vis tiek yra gyvūnai. O kaip žinia, visi gyvūnai laukinėje gamtoje ilgiau išlaikytą tiesų žvilgsnį į akis supranta kaip agresijos ženklą. Pajutusi skvarbų žmogaus ar kito gyvūno žvilgsnį, katė įsitemps, nes jaus grėsmę, todėl gali netikėtai pulti ar bent pasišiaušti.

Įdomu tai, kad gatvinės katės ilgam akių kontaktui yra visiškai abejingos ir joms tai nesukelia jokios agresijos. Kodėl taip yra, paaiškinti sunku, ko gero jos tiesiog neturi ko su jumis dalintis arba tikisi iš jūsų kokio nors gardaus kąsnelio, tad pasirengusios ilgai ir viltingai žiūrėti jums į akis.

Beje, pačios katės labai mėgsta įdėmiai stebėti aplinką. Galbūt jau pastebėjote, kad jūsų katė kartais, regis, nenuleidžia nuo jūsų akių. Iš tiesų viskas yra ne visai taip. Nors jums ir atrodo, kad esate pagrindinis objektas katės stebėjimo lauke, žiūrėti ji gali visai ne į jus. Viskas bus aiškiau, kuomet suprasite, kaip skiriasi žmogaus ir katės gebėjimas matyti.

Žmogaus tinklainės centrinė dalis suteikia galimybę matyti aiškų vaizdą esantį priešais mus, o viskas kas lieka periferijoje, matoma tarsi per miglą, nes mūsų akys nuolat pereina nuo vieno taško prie kito, iš eilės fiksuodamos tinklainės centrą (centrinį fokusą). Kad būtų aiškiau, įsivaizduokite kokį nors konkretų matomą vaizdą ir bendrą to vaizdo nuotrauką. Nuotraukoje užfiksuotas vaizdas būtų ryškesnis, nes apimtų visą plotą, kai tuo tarpu realybėje žmogaus akis sufokusuotų tik centrinę vaizdo dalį, o visa kita liktų miglota.

Taigi mūsų centrinė ir periferinė tinklainės dalis atlieka gana skirtingus darbus, tuo tarpu daugumos gyvūnų centrinės ir periferinės tinklainės dalių funkcijos skiriasi ne taip ryškiai, kaip žmogaus. Pavyzdžiui kačių centrinis matymas yra ne toks ryškus, kaip žmogaus, užtai periferinis ne toks blankus. Kitais žodžiais tariant, kai katė žvelgia tiesiai į jus, tai dar nereiškia, kad esate pagrindinis ją sudominęs objektas. Tiesiog žiūrint tiesiai jos žvilgsnis aprėpia gana didelį plotą ir jai nebūtina taip dažnai judinti akių.

Vis tik jeigu gyvūnas ilgam nukreipia žvilgsnį į kažką konkretaus, tai rodo arba baimę, arba tam tikrus ketinimus. Vienas į kitą gyvūnai žiūri įdėmiai prieš imdamiesi ryžtingų veiksmų, bijodami arba išreikšdami susirūpinimą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kodėl jūsų katė beveik visą laiką prausiasi

2. Tinkamiausia katės veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

3. Kas vyksta kačių morčiaus metu

4. Kur glostyti, kad katė kniauktų iš malonumo

5. Pačios draugiškiausios kačių veislės

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nufilmavo jautrią akimirką: negyvos kengūros sterblėje rado besispardantį kengūriuką (5)

Nufilmavo jautrią akimirką: negyvos kengūros sterblėje rado besispardantį kengūriuką
Pietų Australijoje nufilmuotas vaizdo įrašas, suvirpinęs šimtus tūkstančių feisbuko vartotojų širdžių. Pakelėje išvydusios partrenktą kengūrą, Lauren Wagner ir Sarah Raggamuffin nepravažiavo pro šalį. Moterys priėjo prie gyvūno ir patikrino jo sterblę: didelei nuostabai, ten slėpėsi mažas kengūriukas.

Per Kalifornijos miškų gaisrus policija skubėjo gelbėti prieglaudos šunis

Per Kalifornijos miškų gaisrus policija skubėjo gelbėti prieglaudos šunis
Rugpjūčio 11 dieną plintant miškų gaisrui „Nelson“, policininkai skubėjo gelbėti gyvūnų prieglaudoje laikomų šunų.

Išskirtinė sodyba: ožkos kaip šuniukai, sarginė karvė ir prieraišios vištos (16)

Išskirtinė sodyba: ožkos kaip šuniukai, sarginė karvė ir prieraišios vištos
Čia ožkos smalsios kaip šuniukai, sargo pareigas užima karvė Zuika, o vietoje žadintuvo kambaryje gieda gaidys Ugnius, portalui LRT.lt apie saugių namų fermos gyvūnams „Trys paršeliai“ kasdienybę pasakoja įkūrėjai Viktorija Naujokaitė ir Edvardas Stalionis. „Jei moki duoti dėmesio ir paglostyti, tada ir gaidys labai greitai socializuosis“, – sako E. Stalionis ir priduria, kad ūkininkų fermose tokių gyvūnų tikrai nepamatysime – sąlygos ten dažniausiai nežmoniškai žiaurios.

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (50)

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų?
Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs klystate – šiame kadre yra ir tikras gyvūnas. Vis dėlto, ne jums vienam sunku jį pamatyti – ši užduotis pasirodė sunki daugybei internautų, rašo thedodo.com.

Įspūdžiai po didžiausio pasaulyje renginio šunims: Lietuva tam dar nepasiruošusi specialiai DELFI iš Amsterdamo (26)

Įspūdžiai po didžiausio pasaulyje renginio šunims: Lietuva tam dar nepasiruošusi
Amsterdame, kuriame yra daugiau nei 800 tūkst. gyventojų ir dieną naktį verda veiksmas, įvyko išskirtinis renginys „World Dog Show“. 33 658 keturkojų ir bent dvigubai didesnė lydinčiųjų armija reiškia solidžią finansinę injekciją į Nyderlandų viešbučių bei kavinių-restoranų verslą.

Jaunikio šuo sužibėjo vestuvėse: pažiūrėkite, kaip jis pozuoja nuotraukose (19)

Jaunikio šuo sužibėjo vestuvėse: pažiūrėkite, kaip jis pozuoja nuotraukose
Nuo pat mažens šunelis Boone viską daro karto su šeimininku Jayce'u Conway. „Boone visuomet seka man iš paskos. Rytais kartu keliamės 4 val. 30 min., jis vyksta su manimi į darbą, tuomet kartu važinėjamės po golfo aikštę, kai išmokome žaisti“, – „The Dodo“ sakė šeimininkas.

Išrinktas gražiausias šuo pasaulyje specialiai DELFI iš Amsterdamo (10)

Išrinktas gražiausias šuo pasaulyje
Sekmadienį vakare „RAI Amsterdam“ daugiafunkciniame parodų centre finišavo keturias dienas trukęs gražiausių pasaulio šunų rinkimų maratonas „World Dog Show 2018“. Labiausiai prestižinis titulas „Best in Show“ šįkart atiteko Nyderlandų veislyne „Van Tum-Tum's Vriendjes“ auginamam Frosty Snowman.

Kačių pasaulio įdomybės: kačių kaimas, viešbutis ir pirmasis JK katinas (2)

Kačių pasaulio įdomybės: kačių kaimas, viešbutis ir pirmasis JK katinas
Kviečiame prisiminti garsiausias pasaulio kates ir įdomiausias su jomis susijusias istorijas.

Prieglauda turi atsaką piktadariams: su Lietuvos žvaigždėmis sukūrė jautrią dainą (10)

Prieglauda turi atsaką piktadariams: su Lietuvos žvaigždėmis sukūrė jautrią dainą
Gyvūnų globos organizacija „Vyšnių sodas“, aktyviai ginanti beglobių teises, sulaukė keršto protrūkio: buvo apiplėšti darbuotojai, iš globos namų išleisti gyvūnai. Šis skaudus įvykis gyvūnų teisių gynėjų neįbaugino ir paskatino sukurti neįprastą atsaką plėšikams, rašoma pranešime spaudai.

Į Amsterdamą susirinko gražiausi pasaulio šunys Specialiai DELFI iš Amsterdamo (23)

Į Amsterdamą susirinko gražiausi pasaulio šunys
Nyderlandų sostinės daugiafunkciniame parodų centre „RAI Amsterdam“ prasidėjo keturias dienas truksiantis svarbiausias šių metų kinologų forumas – „World Dog Show 2018“. Keturių tarptautinių parodų maratono metu bus tituluotas gražiausias pasaulio šuo.

Liepsnose užsimezgė neįprasta draugystė: nuo gaisro kartu gelbėjosi katė ir višta (10)

Liepsnose užsimezgė neįprasta draugystė: nuo gaisro kartu gelbėjosi katė ir višta
Kalifornijoje siaučiantis Carr gaisras jau apėmė 160 tūkst. akrų teritoriją. Šis gaisras – vienas iš baisiausių valstijos istorijoje. Nors nežinia, kiek aukų jis spėjo pareikalauti, pavojaus akivaizdoje pastebėta graži, netikėta draugystė, rašo thedodo.com.

Dingusi kalytė namo negrįžo visą mėnesį: laimei, jos šeima niekada nepasidavė (2)

Dingusi kalytė namo negrįžo visą mėnesį: laimei, jos šeima niekada nepasidavė
Justinas Scott'as – greitosios pagalbos medikas, kadaise sualukęs itin sudėtingo iškvietimo, kurio metu žuvo jo draugas. Medikas buvo sukrėstas ir tuomet, kai jo gyvenime labiausiai reikėjo pagalbos, pasirodė kalytė Shelby. Nuo tos akimirkos, kai vyras priglaudė kaniterapinę kalytę, jo gyvenimas akivaizdžiai pagerėjo, rašo thedodo.com.

Delfinai – dideliame pavojuje: paaiškėjo didesni nei manyta jų medžioklės mastai (5)

Delfinai – dideliame pavojuje: paaiškėjo didesni nei manyta jų medžioklės mastai
Trijų gyvūnų apsaugos organizacijų paskelbtas tyrimas parodė, kad delfinų ir jūrų kiaulių yra sumedžiojama daugiau nei manyta.

10 kačių, tapusių modeliais: pažiūrėkite, kokios jos gražios (14)

10 kačių, tapusių modeliais: pažiūrėkite, kokios jos gražios
Felicity Berkleef – didelė kačių gerbėja, mėgstanti jas fotografuoti. Jos įkeliamas žavingų keturkojų modelių nuotraukas stebi 34,7 tūkst. sekėjų. „Bored Panda“ dalinasi įspūdingiausiomis jos nuotraukomis – kviečiame pasižiūrėti.

Pagaliau namuose: ankštame narve gyvenusi cirko meška paleidžiama į laisvę (27)

Pagaliau namuose: ankštame narve gyvenusi cirko meška paleidžiama į laisvę
Cirko meškutė Napa neįsivaizdavo, kaip atrodo pasaulis už jos narvo grotų. Gyvūnas gimė zoologijos sode, iš kurio pateko į cirko Serbijoje rengiamus pasirodymus. Tiesa, 2009 m. Serbijoje cirko pasirodymai su laukiniais gyvūnais buvo uždrausti, todėl Napa buvo perkelta į zoologijos sodą, kuriame ir toliau gyveno siaubingomis sąlygomis, rašo thedodo.com.