Kodėl negalima žiūrėti katei į akis

 (37)
© Fotolia nuotr.

Senovės Egipte vyravo katės kultas. Joms buvo meldžiamasi šventyklose ir dėkojama už globą. Viduramžių Prancūzijoje inkvizitoriai kates, kaip ir raganautojas, degindavo laužuose. Senovės Rusijoje stačiatikių bažnyčių vartuose buvo paliekamas tarpelis kačių praėjimui. O Romoje katės buvo laikomos nelaimių pranašais, todėl jas naikino. Visais laikais katės buvo laikomos ypatingais gyvūnais – vienur jas garbino, kitur jų baiminosi.

Nieko keisto, kad apie kates gyvuoja daugybė mitų, prietarų ir legendų. Pavyzdžiui, juodai katei perbėgus per kelią, dažnas stengiasi aplenkti tą vietą. Taip pat sakoma, jog negalima katei žiūrėti į akis, tačiau kodėl, taip ir lieka neaišku.

Nuo senų laikų kone visose pasaulio tautose katės buvo laikomos būrėjų, pranašų, šarlatanų pagalbininkėmis, neva jos turėjusios ypatingą ryšį su pomirtiniu gyvenimu. Senovės žmonės manė, kad didelėse ir paslaptingose šių gyvūnų akyse atsispindi pomirtinis pasaulis, todėl, ilgai į jas žiūrint, galima prisišaukti nelaimę.

Iš tiesų viskas kur kas paprasčiau ir racionaliau paaiškinama. Katėms į akis žiūrėti galima ir tame nėra jokios mistikos. Tačiau nereikėtų į jas žvelgti ilgai, tarsi tyrinėjant. Katės, nors ir naminės, tačiau vis tiek yra gyvūnai. O kaip žinia, visi gyvūnai laukinėje gamtoje ilgiau išlaikytą tiesų žvilgsnį į akis supranta kaip agresijos ženklą. Pajutusi skvarbų žmogaus ar kito gyvūno žvilgsnį, katė įsitemps, nes jaus grėsmę, todėl gali netikėtai pulti ar bent pasišiaušti.

Įdomu tai, kad gatvinės katės ilgam akių kontaktui yra visiškai abejingos ir joms tai nesukelia jokios agresijos. Kodėl taip yra, paaiškinti sunku, ko gero jos tiesiog neturi ko su jumis dalintis arba tikisi iš jūsų kokio nors gardaus kąsnelio, tad pasirengusios ilgai ir viltingai žiūrėti jums į akis.

Beje, pačios katės labai mėgsta įdėmiai stebėti aplinką. Galbūt jau pastebėjote, kad jūsų katė kartais, regis, nenuleidžia nuo jūsų akių. Iš tiesų viskas yra ne visai taip. Nors jums ir atrodo, kad esate pagrindinis objektas katės stebėjimo lauke, žiūrėti ji gali visai ne į jus. Viskas bus aiškiau, kuomet suprasite, kaip skiriasi žmogaus ir katės gebėjimas matyti.

Žmogaus tinklainės centrinė dalis suteikia galimybę matyti aiškų vaizdą esantį priešais mus, o viskas kas lieka periferijoje, matoma tarsi per miglą, nes mūsų akys nuolat pereina nuo vieno taško prie kito, iš eilės fiksuodamos tinklainės centrą (centrinį fokusą). Kad būtų aiškiau, įsivaizduokite kokį nors konkretų matomą vaizdą ir bendrą to vaizdo nuotrauką. Nuotraukoje užfiksuotas vaizdas būtų ryškesnis, nes apimtų visą plotą, kai tuo tarpu realybėje žmogaus akis sufokusuotų tik centrinę vaizdo dalį, o visa kita liktų miglota.

Taigi mūsų centrinė ir periferinė tinklainės dalis atlieka gana skirtingus darbus, tuo tarpu daugumos gyvūnų centrinės ir periferinės tinklainės dalių funkcijos skiriasi ne taip ryškiai, kaip žmogaus. Pavyzdžiui kačių centrinis matymas yra ne toks ryškus, kaip žmogaus, užtai periferinis ne toks blankus. Kitais žodžiais tariant, kai katė žvelgia tiesiai į jus, tai dar nereiškia, kad esate pagrindinis ją sudominęs objektas. Tiesiog žiūrint tiesiai jos žvilgsnis aprėpia gana didelį plotą ir jai nebūtina taip dažnai judinti akių.

Vis tik jeigu gyvūnas ilgam nukreipia žvilgsnį į kažką konkretaus, tai rodo arba baimę, arba tam tikrus ketinimus. Vienas į kitą gyvūnai žiūri įdėmiai prieš imdamiesi ryžtingų veiksmų, bijodami arba išreikšdami susirūpinimą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kodėl jūsų katė beveik visą laiką prausiasi

2. Tinkamiausia katės veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

3. Kas vyksta kačių morčiaus metu

4. Kur glostyti, kad katė kniauktų iš malonumo

5. Pačios draugiškiausios kačių veislės

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Pareigūnai sulaukė žavingo pastiprinimo: mielam šuneliui žada paaukštinimą (3)

Pareigūnai sulaukė žavingo pastiprinimo: mielam šuneliui žada paaukštinimą
Policijos departamentas Minesotoje sulaukė paties mieliausio pastiprinimo savo istorijoje. Dar pernai Sent Polo policijos departamento pareigūnė Kathryn Smith buvo iškviesta į vieną ūkį, kuriame pastebėti be priežiūros likę maži šuniukai ir jų susilaukusi kalytė. Atvykusi į vietą, pareigūnė taip susižavėjo šuniukais, kad vieną iš jų nusprendė pasilikti ir pavadinti Fuzzu, rašo thedodo.com.

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką (4)

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką
Pastaruoju metu daug kalbama apie duomenų saugumą internete, bet panašu, kad dėl savo privačių duomenų viešinimo susirūpinti turėtų ne tik interneto vartotojai. Štai, šio šunelio šėlionės, patekusios į „Google" kuriamus „Street View“ žemėlapius, apskriejo visą internetą, rašo BoredPanda.com.

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose (2)

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose
Jeigu šiandien atsikėlėte blogos nuotaikos, gali būti, kad viskas, ko jums trūksta - tai trumpa pertrauka nuo darbų pasižiūrint į kažką mielo ir smagaus. Pavyzdžiui, tai gali būti pelės mažylės, rašo BoredPanda.com.

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė (12)

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė
Ne paslaptis, kad dalmatinai – gražuoliai, kurių kūną puošia įvairių formų dėmės. Dalmatinas vardu Vilis taip pat yra unikalus. Jo šeimą iškart sužavėjo ypatinga širdelės formos dėmė ant šunelio nosies, rašo BoredPanda.com.

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte (16)

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte
Kol vieni gyvūnai atrodo mieli ir pūkuoti, kiti atrodo.. niekuo nepatenkinti. Loki – sfinksas, primenantis seną vyrą, šaukiantį, kad dingtumėte iš jo kiemo, rašo BoredPanda.com.

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus (4)

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus
Dešimties mėnesių kurčias stafordšyras Ivor turėjo labai sunkią gyvenimo pradžią. Dėl savo negalios jis pakeitė net 5 šeimas, tačiau gyvūnų gerovės organizaciją, kuri vadinasi Karališkoji organizacija prevencijai prieš žiaurumą prieš gyvūnus, rašo BoredPanda.com.

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras (9)

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras
Turbūt visi yra sutikę labai fotogeniškų žmonių. Tačiau, kiek pasaulyje yra puikiai prieš objektyvą atrodančių kačių? Vienas toks keturkojis gyveną Japonijoje ir, kaip juokauja jo šeimininkas, katinėlis yra tikras fotoaparato objektyvo specialistas.

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę (10)

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę
Ne visi herojai dėvi apsiaustus ir šie vyrai yra to pavyzdys, rašo BoredPanda.com. Grupelė jaunų vyrų prisiėmė atsakomybę ir į gyvenimą sugrąžino mažytę voveraitę.

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai (28)

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai
Visi, kas augina haskio veislės šunį, puikiai žino jo trūkumus ir privalumus. Viena vertus, haskiai gali būti pasyvūs ir tingūs gyvūnai, su kuriais neįtikėtinai nuobodu. Antra vertus, jie nepaprastai kultūringi, mandagūs ir greitai išmoksta gerų manierų, rašo BoredPanda.com.

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku
Poti aka yra dvejų metų prancūzų buldogas, turintis retą paveldėta sutrikimą. Jis negali laikyti burnoje viso savo liežuvio, todėl jo galiukas visuomet kapo ant apatinės snukučio dalies, rašo BoredPanda.com.

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę (14)

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę
Jeigu esate nors kartą pagalvojč, kaip buldogas atrodo su antakiais, ko gero, pamatę šios kalytės antakius, negalėsite nuo jų atitraukti akių, rašo BoredPanda.com

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys (15)

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys
Visame pasaulyje galime rasti tūkstančius mielų gyvūnų, tačiau Goma yra ypatinga. Žavinga kalytė, kurios didelės apvalios ausys primena peliuko Mikio personažą, turi virš 60 tūkst. gerbėjų instagrame, rašo BoredPanda.com.

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę (13)

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę
Jessika Coker – moteris, namuose auginanti dvejų metų lapę Juniper, turinčią virš 2 milijonų sekėjų savo instagramo paskyroje. Lyg to būtų maža, be šios lapės moteris augina malamuto mišrūną Moose, jauną lapiuką Figą, dvi nykštukines voveres Petunią ir Peach bei keletą roplių, rašo BoredPanda.com.

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius (12)

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius
Interneto platybėse pasirodė vaizdo įrašas, susilaukęs daug dėmesio ir juoko. „Daily Mail“ puslapyje pasidalintame vaizdo įraše porelė kiškių bando išsiaiškinti, kuris iš jų yra tikrasis Velykų kiškis. Šį klausimą gyvūnai bando išspręsti kumščiais, ar, tiksliau, letenėlėmis.

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus (1)

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus
Vokietijos Pasau mieste duris atvers naujas muziejus, skirtas vokiečių itin mylimiems taksų veislės šuneliais. Skelbiama, kad jame bus galima apžiūrėti per 2 tūkst. eksponatų – nuo takso formos duonos iki didžiulės auksinės statulos.