Kodėl katės beveik visą laiką miega

 (13)
Katės praleidžia daug laiko būdamos mieguistos. Tiesą sakant, katės iš viso miega apie 13-16 valandų per parą. Kitais žodžiais tariant, jūsų draugas katinas 2/3 savo gyvenimo praleidžia svajonių pasaulyje.
© Fotolia nuotr.

Didelę reikšmę katės gyvenime užima miegas. O miega katės daug: mažų kačiukų miegas užima 90 % laiko, o suaugę katinai miega kartais 14-16 valandų per parą. Ypač daug laiko miegodami praleidžia miesto katinai, gyvenantys dideliuose namuose ir neturintys laisvos erdvės.

Katės budrumo periodai keletą kartų per parą keičiasi miego periodais. Galima sakyti, kad katės užmiega rasdamos kiekvieną palankią tam progą. Kačių šeimininkams derėtų žinoti, kad išlaikyti ilgesnį nei 8 valandų budrumą gyvūnui yra labai sunku. Jeigu dėl kokių nors priežasčių katė neturi galimybės nusnūsti nuošalioje vietoje, ji dėl to labai kenčia.

Keistas katės ritualas pasiruošimui miegoti: ji išsitiesia visu savo kūnu, taip atpalaiduodama visus raumenis ir tik tuomet užima pozą, reikalingą miegui. Užmiega katės greitai, tačiau jų ilgo miego periodai yra labai neįprasti ir įdomūs.

Miego fazės

Mokslininkai atrado keletą labai įdomių faktų, išnagrinėję kačių smegenų aktyvumą budrumo ir miego būsenoje. Pasirodė, kad katės miegas – labai aktyvi jos gyvenimo dalis, kuri susideda iš dviejų visiškai skirtingų dalių, besiskiriančių viena nuo kitos taip pat, kaip ir nuo visiško budrumo.

Pirmoji katės miego fazė – tai negilus miegas, labiausiai primenantis snaudulį, jis gali trukti nuo 20 iki 30 minučių. Tokioje būsenoje katės raumenys iki galo neatsipalaiduoja, tačiau pulsas ir kvėpavimas tampa lėtesni palyginus su budrumo būsena. Katė priima iš aplinkos sklindančius signalus ir bet kurią akimirką yra pasirengusi nubusti. Katės snaudžia arba gulėdamos ant šono ir susirietusios į kamuoliuką, arba gulėdamos ant pilvo, letenėles pasikišusios po savimi ir truputį palenkusios galvą.

Po 20-30 minučių negilaus snaudimo katė nugrimzta į visiškai kitą būseną – antrąją miego fazę. Jo savitumas pasižymi tuo, jog katės kūnas visiškai atsipalaiduoja, gyvūnas guli ant šono su ištemptomis ir laisvai ištiestomis letenėlėmis ir uodega, tačiau likusios kūno dalys ir organizmas yra tokios būsenos lyg būdrautų.

Už užmerktų akių vokų katės akys greitai juda, lyg ji ką nors sektų. Todėl antrąjį etapą vadina greito akių judėjimo etapu. Kietai miegančiai katei gali trūkčioti akių vokai, ūsai, uodega, letenėlės, ji gali urgzti arba miauksėti. Tačiau labiausiai stebina tai, kad netolygus kvėpavimas, šuoliuojantis spaudimas ir pulsas labiau primena budrumo būseną nei pirmąją miego fazę.

Antroji miego fazė trunka 7-10 minučių, o prabudimas iš jos trunka 300 lėčiau nei iš pirmosios. Ar katės mato sapnus šioje 7-10 minučių fazėje, atsakyti yra sunku. Katės sapnų centras smegenyse dar nėra atrastas, tačiau nėra jokių įrodymų, leidžiančių teigti, kad sapnavimas – tik žmogaus privilegija.

Kiekvienos fazės trukmė gali skirtis priklausomai nuo katės, taip pat ir nuo jos amžiaus. Senstančios katės daugiau laiko snaudžia, nei miega, o jaunų kačių užsitęsusio miego metu kelis kartus keičiasi pirma ir antra fazės.

LETENA.LT REKOMENDUOJA:

1. Mergina paėmė paliktą kiaušinį. Pažvelkit, kas iš jo išsirito!

2. Katinas, kuris iš kantrybės išvestų net stipriausius

3. Juokingas video, kaip katinas vaiką auklėjo

4. Mergina pareikalavo atsikratyti šuns ir štai ką padarė jos vaikinas

5. Juoksitės sužinoję, kodėl šis šuo kasdien ateidavo pas kaimyną

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Neįmanoma nesižavėti škotų miškinės katės jaunikliu (3)

Neįmanoma nesižavėti škotų miškinės katės jaunikliu
Česterio zoologijos sodas paskelbė vaizdo įrašą su rugpjūtį gimusiu škotų miškinės katės jaunikliu. Šis katinėlis tiesiog sutvertas vaikščioti vienas. Anglijos miesto Česterio zoologijos sodas pasidalino vaizdo įrašu su škotų miškinės katės jaunikliu. Rugpjūtį gimęs gudrus ir sumanus mažylis tyrinėja voljerą stebimas budraus mamos Einich žvilgsnio.

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (7)

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites
Kalifornijoje, Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes. Internete sparčiai plinta istorija apie šunį, šių gaisrų akivaizdoje išgyvenusį beveik mėnesį laiko, laukiant savo sugrįžtančios šeimininkės, rašo BoredPanda.com.

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto (4)

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto
Velionio JAV eksprezidento George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) šuo pagalbininkas pirmadienį atidavė duoklę savo šeimininkui prie JAV vėliava uždengto karsto.

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela (15)

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela
Pristatome naująją Klaipėdos apskrities policijos bendruomenės narę – anglų springerspanielių veislės kalytę Mėtą, kuri netrukus pradės savo tarnybą narkotikų paieškose.

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (38)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (19)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (27)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.