Keisti Velykų gyvūnai, apie kuriuos greičiausiai dar negirdėjote

© Fotolia nuotr.

Pati gražiausia pavasario šventė – šv. Velykos mums asocijuojasi su kiaušiniais, viščiukais, triušiukais ir ėriukais. Tačiau ar žinojote, kad Velykų simboliu taip pat buvo liūtai, drugeliai ir net pelėdos?

Viskas prasidėjo nuo kiaušinio...

Egiptiečiai, persai, finikiečiai tikėjo, kad viso pasaulio pradžia yra milžiniškas kiaušinis. Persai, graikai ir kinai, švęsdami pavasario šventes, dovanodavo vienas kitam kiaušinius. Kitais šaltiniais remiantis, galima teigti, kad egiptiečiai, persai, romėnai ir graikai per pavasario šventes valgė dažytus kiaušinius. Taigi kiaušinis jau nuo seno yra pavasario simbolis.

Ypatingą reikšmę turi raudona kiaušinio spalva – ji simbolizuoja ir džiaugsmą, ir Kristaus kraują. Yra labai graži legenda apie margučių paplitimą. Kai Kristus merdėjo ant kryžiaus, ten kur nukrisdavo jo kraujo lašas, atsirasdavo raudonas kiaušinis. Kristaus motina Marija stovėjo prie kryžiaus ir verkė. Tie raudoni kiaušiniai, ant kurių krito Marijos ašaros, pasidabino gražiausiais piešiniais. Marija surinko kiaušinius ir nuėjo pas Pontijų Pilotą prašyti, kad jai leistų palaidoti sūnų. Beeidama, ji dovanojo kiaušinius visiems sutiktiems vaikams, linkėdama jiems laimės ir ramybės. Prieš rūmus Marija apalpo, kiaušiniai išriedėjo iš jos skarutės ir taip pasipylė po visą pasaulį.

Kodėl triušis - Velykų simbolis?

Tikriausiai žinote, kad viščiukas, išsiperiantis iš kiaušinio yra atgimimo simbolis, o štai velykinis triušis arba kiškis yra naujo gyvenimo gausos simbolis. Kiškis taip pat yra mėnulio simbolis, tiksliau sakant, jis yra Mėnulio Dievybės Oestros (teutonų) arba Estros (anglosaksų) simbolis. Žymusis anglų istorikas, Venerable Bede, gyvenęs 672-735 metais, pasakojo, kad anglosaksai garbino dievybę Eastrą, kurį įsikūnydavo savo žemiškajame simbolyje – kiškyje.

Velykų data priklauso nuo mėnulio fazės. Velykos paprastai švenčiamos pirmąjį sekmadienį, po pirmosios pilnaties, būnančios po pavasario lygiadienio, ir ta data gali būti nuo kovo 22 iki balandžio 25. Triušis taip pat tapo Velykų simboliu dėl to, kad jis išlenda iš savo urvo. Tikintiesiems tai simbolizuoja Kristaus išėjimą iš kapo. Velykinis kiškis atkeliavo į Ameriką kartu su vokiečių emigrantais ir paprastas amerikietiškas triušis čia tapo Velykų simboliu. O saldaininiai ir sausaininiai kiškučiai išpopuliarėjo Pietų Vokietijoje 19 amžiuje, vėliau jie paplito ir Lietuvoje.

Įdomu tai, kad prieš Velykinį kiškį buvo Velykinė lapė. Iki pat 20 a. vidurio Velykinė lapė atnešdavusi vaikams kiaušinių. Vokietijoje vaikai Didįjį Šeštadienį paruošdavo lapei patogų guolį iš šiaudų ir samanų. Jie pasirūpindavo, kad niekas lapės naktį neišgąsdintų ir uždarydavo kitus gyvulėlius namuose. Velykinė lapė paminėta 1910 metų Vestfalijos dokumente. Manoma, kad tuo metu jau buvo bepaplintantis Velykinis kiškis. Šiandien galima tik spėlioti, iš kur buvo atsiradusi Velykinė lapė. Gali būti, kad ši tradicija kilusi iš Sekminių papročio, kai žmonės vaikščiodavo iš namų į namus vedini lape ir prašydavo dovanėlių. Neteko girdėti, kad tai kada būtų vykę Lietuvoje. Kita hipotezė – kad Velykinė lapė yra susijusi su tam tikrais (Gebildbrot) kalėdiniais pyragėliais.

Gyvūnai - Velykų simboliai

Vienas iš žymesnių Velykų simbolių, tačiau Lietuvoje nepaplitęs, yra drugelis. Jo visas gyvenimo ciklas simbolizuoja Jėzaus gyvenimą. Pirmoji stadija – vikšras – reiškia Jėzaus gyvenimą žemėje. Antroji stadija – lėliukė – tai Jėzaus nukryžiavimas ir palaidojimas. Trečioji stadija – drugelis- Jėzaus atgimimas.

Bene svarbiausias Velykų simbolis – jaunas, garbanotas avinėlis, arba ėriukas - čia jau viskas aišku, kad šis mielas gyvulėlis yra „Dievo avinėlis“.

Įdomu tai, kad Velykų simboliu yra ir kiti, mums visai netikėti gyvūnai. Vienas iš jų – asiliukas, nes Jėzus ant asiliuko įjojo į Jeruzalę. Liūtas, kuris tikrai, kaip manytume, neturi nieko bendro su šventumu, vis dėl to taip pat yra Velykų simbolis. Mat seniau žmonės tikėjo, kad liūtukai gimsta negyvi, ir, kai jie būna jau trijų dienų, liūtė papučia į juos, ir liūtukai atgyja. Tai siejama su Kristumi, kuris išgulėjo savo kape tris dienas ir prisikėlė.

Neįtikėtina, tačiau ir banginis yra Velykų simbolis. Mat Šv. Jonas išbuvo jo pilve tris dienas, o po to banginis jį išspjovė. Tai vėl gi siejama su Kristaus prisikėlimu.

Kai kurie paukščiai taip pat yra Velykų simboliai. Pasakojama, kad liepsnelė ištraukė dyglį iš Kristaus kaktos ir išsitepė Jo krauju savo krūtinėlę. Nuo to laiko visos liepsnelės yra raudonomis krūtinėlėmis. Kitas paukštelis - kregždutė – linksmino Kristų Jo nukryžiavimo dieną, todėl kregždutė dažnai vadinama užuojautos paukščiu.

Tačiau ko gero pats seniausias Velykų simbolis, iš kurio kilo visi kiti, yra pelėda. Hetitams, šumerams, egiptiečiams, etiopiečiams, finikiečiams, romėnams, graikams, arabams ir dar kai kurioms tautoms pelėda reiškė ligas, blogio demonus ir net mirtį. Egiptiečiams pelėdos simbolis buvo raidė M, nes ji panaši į pelėdos snapą ir akis. Pirmieji pelėdą, kaip dievybę vardu Atti, pavaizdavo hetitai. Trojiečiai tokią dievybę vadino Atte, o graikai – Atėne. Iš šių paslaptingų dievybių vėliau ir kilo anglų pagoniškoji Eostre ir germanų Ostara.

Ne visose šalyse atgimimo ir gausos simbolis yra kiškis. Šveicarijoje tai yra gegutė, Juk daug logiškiau tikėti, kad kiaušinius atneša ne kiškis, bet šis paukštelis, kuris ir taip yra linkęs savo kiaušinius dėti į svetimus lizdus. O Australijos vaikams kiaušinius Velykų rytą atneša...triušinis bandikutas. Šis žvėrelis panašus į žiurkę su kiškio ausimis. Tiesiog triušiai Australijoje nėra populiarūs.

Tikrai įdomu gilintis į gyvūnams bei paukščiams suteikiamą simbolinę prasmę, tačiau svarbiausia, kad tai suteikia dar daugiau žavesio bei paslaptingumo pačiai gražiausiai pavasario šventei.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (15)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (24)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką (14)

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką
Gyvūnų prieglaudos, VšĮ „Naminukai“ feisbuko paskyroje pasidalino jautriu įrašu, kuriuo internautai kaipmat suskubo dalintis. Šįkart prieglauda atkreipė dėmesį į ugniagesių gelbėtojų darbą. Pirmadienį Vilniuje, Kalvarijų gatvėje iš liepsnojančio namo jie išgelbėjo katinėlį – o ir gelbėjo jį kaip žmogų.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną (10)

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną
Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Šią dieną Lietuvos zoologijos sodas skatina visą dėmesį skirti mūsų uodeguotiesiems (ir ne tik) draugams – gyvūnams ir ta proga jau šį sekmadienį (spalio 7 d.) kviečia į renginį, skirtą zoologijos sodo gyventojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai (15)

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai
„Skraidančias ausytes“ būtų galima vadinti ištikimiausiais gyvūnų globos švenčių dalyviais. Australų aviganių mylėtojai, Aurelija ir Andrius Martinoniai, į šventę prie Baltojo tilto, kur spalio 6 d. bus minima Pasaulinė gyvūnų globos diena, išsiruoš jau ketvirtą kartą. Ateis ne vieni – atsives šuniukų mamą Kubą ir Indy bei Ernį. Šventėje tikisi pasimatyti su savo išveistais šuniukais ir jų šeimininkais ir maloniai praleisti laiką šunų mylėtojų draugijoje.

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna (135)

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna
Spalio pradžioje Žuvinto biosferos rezervate gamtos tyrimų ir apsaugos tikslais įrengtos vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo gausią vilkų šeimyną.