Keisti Velykų gyvūnai, apie kuriuos greičiausiai dar negirdėjote

© Fotolia nuotr.

Pati gražiausia pavasario šventė – šv. Velykos mums asocijuojasi su kiaušiniais, viščiukais, triušiukais ir ėriukais. Tačiau ar žinojote, kad Velykų simboliu taip pat buvo liūtai, drugeliai ir net pelėdos?

Viskas prasidėjo nuo kiaušinio...

Egiptiečiai, persai, finikiečiai tikėjo, kad viso pasaulio pradžia yra milžiniškas kiaušinis. Persai, graikai ir kinai, švęsdami pavasario šventes, dovanodavo vienas kitam kiaušinius. Kitais šaltiniais remiantis, galima teigti, kad egiptiečiai, persai, romėnai ir graikai per pavasario šventes valgė dažytus kiaušinius. Taigi kiaušinis jau nuo seno yra pavasario simbolis.

Ypatingą reikšmę turi raudona kiaušinio spalva – ji simbolizuoja ir džiaugsmą, ir Kristaus kraują. Yra labai graži legenda apie margučių paplitimą. Kai Kristus merdėjo ant kryžiaus, ten kur nukrisdavo jo kraujo lašas, atsirasdavo raudonas kiaušinis. Kristaus motina Marija stovėjo prie kryžiaus ir verkė. Tie raudoni kiaušiniai, ant kurių krito Marijos ašaros, pasidabino gražiausiais piešiniais. Marija surinko kiaušinius ir nuėjo pas Pontijų Pilotą prašyti, kad jai leistų palaidoti sūnų. Beeidama, ji dovanojo kiaušinius visiems sutiktiems vaikams, linkėdama jiems laimės ir ramybės. Prieš rūmus Marija apalpo, kiaušiniai išriedėjo iš jos skarutės ir taip pasipylė po visą pasaulį.

Kodėl triušis - Velykų simbolis?

Tikriausiai žinote, kad viščiukas, išsiperiantis iš kiaušinio yra atgimimo simbolis, o štai velykinis triušis arba kiškis yra naujo gyvenimo gausos simbolis. Kiškis taip pat yra mėnulio simbolis, tiksliau sakant, jis yra Mėnulio Dievybės Oestros (teutonų) arba Estros (anglosaksų) simbolis. Žymusis anglų istorikas, Venerable Bede, gyvenęs 672-735 metais, pasakojo, kad anglosaksai garbino dievybę Eastrą, kurį įsikūnydavo savo žemiškajame simbolyje – kiškyje.

Velykų data priklauso nuo mėnulio fazės. Velykos paprastai švenčiamos pirmąjį sekmadienį, po pirmosios pilnaties, būnančios po pavasario lygiadienio, ir ta data gali būti nuo kovo 22 iki balandžio 25. Triušis taip pat tapo Velykų simboliu dėl to, kad jis išlenda iš savo urvo. Tikintiesiems tai simbolizuoja Kristaus išėjimą iš kapo. Velykinis kiškis atkeliavo į Ameriką kartu su vokiečių emigrantais ir paprastas amerikietiškas triušis čia tapo Velykų simboliu. O saldaininiai ir sausaininiai kiškučiai išpopuliarėjo Pietų Vokietijoje 19 amžiuje, vėliau jie paplito ir Lietuvoje.

Įdomu tai, kad prieš Velykinį kiškį buvo Velykinė lapė. Iki pat 20 a. vidurio Velykinė lapė atnešdavusi vaikams kiaušinių. Vokietijoje vaikai Didįjį Šeštadienį paruošdavo lapei patogų guolį iš šiaudų ir samanų. Jie pasirūpindavo, kad niekas lapės naktį neišgąsdintų ir uždarydavo kitus gyvulėlius namuose. Velykinė lapė paminėta 1910 metų Vestfalijos dokumente. Manoma, kad tuo metu jau buvo bepaplintantis Velykinis kiškis. Šiandien galima tik spėlioti, iš kur buvo atsiradusi Velykinė lapė. Gali būti, kad ši tradicija kilusi iš Sekminių papročio, kai žmonės vaikščiodavo iš namų į namus vedini lape ir prašydavo dovanėlių. Neteko girdėti, kad tai kada būtų vykę Lietuvoje. Kita hipotezė – kad Velykinė lapė yra susijusi su tam tikrais (Gebildbrot) kalėdiniais pyragėliais.

Gyvūnai - Velykų simboliai

Vienas iš žymesnių Velykų simbolių, tačiau Lietuvoje nepaplitęs, yra drugelis. Jo visas gyvenimo ciklas simbolizuoja Jėzaus gyvenimą. Pirmoji stadija – vikšras – reiškia Jėzaus gyvenimą žemėje. Antroji stadija – lėliukė – tai Jėzaus nukryžiavimas ir palaidojimas. Trečioji stadija – drugelis- Jėzaus atgimimas.

Bene svarbiausias Velykų simbolis – jaunas, garbanotas avinėlis, arba ėriukas - čia jau viskas aišku, kad šis mielas gyvulėlis yra „Dievo avinėlis“.

Įdomu tai, kad Velykų simboliu yra ir kiti, mums visai netikėti gyvūnai. Vienas iš jų – asiliukas, nes Jėzus ant asiliuko įjojo į Jeruzalę. Liūtas, kuris tikrai, kaip manytume, neturi nieko bendro su šventumu, vis dėl to taip pat yra Velykų simbolis. Mat seniau žmonės tikėjo, kad liūtukai gimsta negyvi, ir, kai jie būna jau trijų dienų, liūtė papučia į juos, ir liūtukai atgyja. Tai siejama su Kristumi, kuris išgulėjo savo kape tris dienas ir prisikėlė.

Neįtikėtina, tačiau ir banginis yra Velykų simbolis. Mat Šv. Jonas išbuvo jo pilve tris dienas, o po to banginis jį išspjovė. Tai vėl gi siejama su Kristaus prisikėlimu.

Kai kurie paukščiai taip pat yra Velykų simboliai. Pasakojama, kad liepsnelė ištraukė dyglį iš Kristaus kaktos ir išsitepė Jo krauju savo krūtinėlę. Nuo to laiko visos liepsnelės yra raudonomis krūtinėlėmis. Kitas paukštelis - kregždutė – linksmino Kristų Jo nukryžiavimo dieną, todėl kregždutė dažnai vadinama užuojautos paukščiu.

Tačiau ko gero pats seniausias Velykų simbolis, iš kurio kilo visi kiti, yra pelėda. Hetitams, šumerams, egiptiečiams, etiopiečiams, finikiečiams, romėnams, graikams, arabams ir dar kai kurioms tautoms pelėda reiškė ligas, blogio demonus ir net mirtį. Egiptiečiams pelėdos simbolis buvo raidė M, nes ji panaši į pelėdos snapą ir akis. Pirmieji pelėdą, kaip dievybę vardu Atti, pavaizdavo hetitai. Trojiečiai tokią dievybę vadino Atte, o graikai – Atėne. Iš šių paslaptingų dievybių vėliau ir kilo anglų pagoniškoji Eostre ir germanų Ostara.

Ne visose šalyse atgimimo ir gausos simbolis yra kiškis. Šveicarijoje tai yra gegutė, Juk daug logiškiau tikėti, kad kiaušinius atneša ne kiškis, bet šis paukštelis, kuris ir taip yra linkęs savo kiaušinius dėti į svetimus lizdus. O Australijos vaikams kiaušinius Velykų rytą atneša...triušinis bandikutas. Šis žvėrelis panašus į žiurkę su kiškio ausimis. Tiesiog triušiai Australijoje nėra populiarūs.

Tikrai įdomu gilintis į gyvūnams bei paukščiams suteikiamą simbolinę prasmę, tačiau svarbiausia, kad tai suteikia dar daugiau žavesio bei paslaptingumo pačiai gražiausiai pavasario šventei.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Pareigūnai sulaukė žavingo pastiprinimo: mielam šuneliui žada paaukštinimą (2)

Pareigūnai sulaukė žavingo pastiprinimo: mielam šuneliui žada paaukštinimą
Policijos departamentas Minesotoje sulaukė paties mieliausio pastiprinimo savo istorijoje. Dar pernai Sent Polo policijos departamento pareigūnė Kathryn Smith buvo iškviesta į vieną ūkį, kuriame pastebėti be priežiūros likę maži šuniukai ir jų susilaukusi kalytė. Atvykusi į vietą, pareigūnė taip susižavėjo šuniukais, kad vieną iš jų nusprendė pasilikti ir pavadinti Fuzzu, rašo thedodo.com.

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką (4)

Išdykęs šunelis tapo žvaigžde: „Street View“ automobilio gaudynės kelia juoką
Pastaruoju metu daug kalbama apie duomenų saugumą internete, bet panašu, kad dėl savo privačių duomenų viešinimo susirūpinti turėtų ne tik interneto vartotojai. Štai, šio šunelio šėlionės, patekusios į „Google" kuriamus „Street View“ žemėlapius, apskriejo visą internetą, rašo BoredPanda.com.

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose (2)

Nuotraukos, kurios pakelia nuotaiką: pažiūrėkite, kaip pelytėms gera žieduose
Jeigu šiandien atsikėlėte blogos nuotaikos, gali būti, kad viskas, ko jums trūksta - tai trumpa pertrauka nuo darbų pasižiūrint į kažką mielo ir smagaus. Pavyzdžiui, tai gali būti pelės mažylės, rašo BoredPanda.com.

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė (12)

Šunelis, kuriam nėra abejingų: gražuolio nosį puošia širdies formos dėmė
Ne paslaptis, kad dalmatinai – gražuoliai, kurių kūną puošia įvairių formų dėmės. Dalmatinas vardu Vilis taip pat yra unikalus. Jo šeimą iškart sužavėjo ypatinga širdelės formos dėmė ant šunelio nosies, rašo BoredPanda.com.

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte (16)

Iškalbinga katino išraiška: tokio pikto gyvūno turbūt dar nematėte
Kol vieni gyvūnai atrodo mieli ir pūkuoti, kiti atrodo.. niekuo nepatenkinti. Loki – sfinksas, primenantis seną vyrą, šaukiantį, kad dingtumėte iš jo kiemo, rašo BoredPanda.com.

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus (4)

Neįtikėtina apkurtusio šuns istorija: po ilgų klajonių jis rado jaukius namus
Dešimties mėnesių kurčias stafordšyras Ivor turėjo labai sunkią gyvenimo pradžią. Dėl savo negalios jis pakeitė net 5 šeimas, tačiau gyvūnų gerovės organizaciją, kuri vadinasi Karališkoji organizacija prevencijai prieš žiaurumą prieš gyvūnus, rašo BoredPanda.com.

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras (9)

Žvaigžde tapęs katinas: tik pažvelkite, kaip jis meistriškai pozuoja prieš kameras
Turbūt visi yra sutikę labai fotogeniškų žmonių. Tačiau, kiek pasaulyje yra puikiai prieš objektyvą atrodančių kačių? Vienas toks keturkojis gyveną Japonijoje ir, kaip juokauja jo šeimininkas, katinėlis yra tikras fotoaparato objektyvo specialistas.

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę (10)

Didvyriškas poelgis išgelbėjo voveraitės gyvybę
Ne visi herojai dėvi apsiaustus ir šie vyrai yra to pavyzdys, rašo BoredPanda.com. Grupelė jaunų vyrų prisiėmė atsakomybę ir į gyvenimą sugrąžino mažytę voveraitę.

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai (28)

Šios nuotraukos priverčia juoktis iki ašarų: parodo, kokie iš tikrųjų yra haskiai
Visi, kas augina haskio veislės šunį, puikiai žino jo trūkumus ir privalumus. Viena vertus, haskiai gali būti pasyvūs ir tingūs gyvūnai, su kuriais neįtikėtinai nuobodu. Antra vertus, jie nepaprastai kultūringi, mandagūs ir greitai išmoksta gerų manierų, rašo BoredPanda.com.

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku

Šuns defektas tapo jo išskirtiniu bruožu: kitą tokį rasti labai sunku
Poti aka yra dvejų metų prancūzų buldogas, turintis retą paveldėta sutrikimą. Jis negali laikyti burnoje viso savo liežuvio, todėl jo galiukas visuomet kapo ant apatinės snukučio dalies, rašo BoredPanda.com.

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę (14)

Kas slypi po liūdniausio šuns kauke: šis gražuolis nuolat stebina savo šeimininkę
Jeigu esate nors kartą pagalvojč, kaip buldogas atrodo su antakiais, ko gero, pamatę šios kalytės antakius, negalėsite nuo jų atitraukti akių, rašo BoredPanda.com

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys (15)

Reto grožio kalytė: gerbėjus sužavėjo jos neįprastos ausys
Visame pasaulyje galime rasti tūkstančius mielų gyvūnų, tačiau Goma yra ypatinga. Žavinga kalytė, kurios didelės apvalios ausys primena peliuko Mikio personažą, turi virš 60 tūkst. gerbėjų instagrame, rašo BoredPanda.com.

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę (13)

Neįprasta augintinė: moteris papasakojo, ką reiškia kambaryje laikyti lapę
Jessika Coker – moteris, namuose auginanti dvejų metų lapę Juniper, turinčią virš 2 milijonų sekėjų savo instagramo paskyroje. Lyg to būtų maža, be šios lapės moteris augina malamuto mišrūną Moose, jauną lapiuką Figą, dvi nykštukines voveres Petunią ir Peach bei keletą roplių, rašo BoredPanda.com.

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius (12)

Iki ašarų juokinga kova: pažiūrėkite, kaip kiškiai aiškinasi santykius
Interneto platybėse pasirodė vaizdo įrašas, susilaukęs daug dėmesio ir juoko. „Daily Mail“ puslapyje pasidalintame vaizdo įraše porelė kiškių bando išsiaiškinti, kuris iš jų yra tikrasis Velykų kiškis. Šį klausimą gyvūnai bando išspręsti kumščiais, ar, tiksliau, letenėlėmis.

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus (1)

Vokietijoje duris atverė taksų veislės šuneliams skirtas muziejus
Vokietijos Pasau mieste duris atvers naujas muziejus, skirtas vokiečių itin mylimiems taksų veislės šuneliais. Skelbiama, kad jame bus galima apžiūrėti per 2 tūkst. eksponatų – nuo takso formos duonos iki didžiulės auksinės statulos.