Ar šunys geba atskirti kitus šunis?

 (1)
Jau seniai praėjo tie laikai, kai šunys laikyti nemąstančiomis „mechaninėmis“ būtybėmis. Dabar jie sulaukia daugybės tyrėjų dėmesio ir dalyvauja gausybėje eksperimentų. Ir tai visiškai nestebina, kadangi Canis (lupus) familiaris - ypatinga rūšis.
Šunys
© Fotolia nuotr.

Kai kuriuose testuose jie pasirodo įspūdingiau negu mūsų giminaitės beždžionės. Jiems būdinga daug elgesio bruožų, kuriuos galima siekti su aukštu intelektu. Jie pasižymi gera atmintimi, gebėjimu skaityti žmonių kūno kalbą ir teisingai ją interpretuoti, sekti subtilias užuominas (reaguoja į rodymą pirštu, žvilgsniu ar net pėda), be to, mūsų keturkojams kompanionams būdingas gebėjimas apgaudinėti ir ganėtinai platus emocijų spektras (jie jaučia pakankamai sudėtingas emocijas, tokias kaip pavydas).

Šunys gali skaityti ne tik savo gentainių, bet ir žmonių emocijas tiek iš balso, tiek iš išraiškų – jie tai sugeba net tuo atveju, jei žmogų mato pirmą kartą gyvenime. Jiems būdinga bent jau šiokia tokia empatija, pvz., jie sugeba mėgdžioti kitų šunų elgseną, ypač žaidimų metu, be to, jiems būdingas užkrečiamas žiovulys. Šunys mokosi įvairiais būdais - per klasikinį ar operantinį sąlygojimą ar tiesiog stebėdami kitus.

Mokindamiesi jie gali mėgdžioti ne tik kitų šunų, bet ir žmonių elgesį. Šunys suvokia objekto egzistavimo faktą, net jeigu jis būna perkeltas už suvokimo srities. 2014 metais pasitelkus magnetinį rezonansą, paaiškėjo, kad šunų smegenyse balso atsako sritys ir modelis tokie patys kaip žmonių. Žaisdami su kitais šunimis, jie signalus siunčia tik kai sulaukia partnerio dėmesio. Šį stebėtinų atradimų sąrašą galima tęsti ir tęsti...

Šunis formavo tūkstantmečius trukęs kontaktas su žmonėmis. Taip ilgai trindamiesi gretimais, jie įgijo stebėtiną gebėjimą mus suprasti ir su mumis bendrauti. Tokios fizinės ir socialinės evoliucijos rezultatas – daugybė savybių, nebūdingų laukiniams (net labai išsivysčiusiems) gyvūnams. Žinoma, tam tikrus dalykus šunys „pametė“ – pvz., jiems sunku savarankiškai spręsti nesocialines problemas, tokiu atveju jie ieško žmogaus pagalbos. Žinoma, verta turėti omenyje ir tai, kad dauguma „intelekto“ tyrimų atlikta su išsivysčiusiose šalyse kartu su žmonėmis gyvenančiais keturkojais – o tai tik maža šunų populiacijos dalis. Tačiau bet kokiu atveju šių gyvūnų protas ir sugebėjimai stebina.

Įdomu ir tai, kad šie keturkojai atpažįsta kitus šunis ir atskiria juos nuo kitų gyvūnų, taip pat ir žmonių. Į tai galima pasigilinti ir rimčiau. Ar niekad nesusimąstėte, kad šunys – pati nevienodžiausia rūšis mūsų planetoje? Jie stebėtinai skiriasi formomis, dydžiu, kailio ilgiu ir t.t. Ar mopsas, žiūrintis į afganų kurtą, bet jo neužuodžiantis, tikrai suvokia, kad tas - lygiai toks pat šuo? Kaip pasikeistų šuns suvokimas, jei pašalintume nosies faktorių?

Būtent tuo užsėmė mokslininkų iš Prancūzijos komanda. Eksperimentas buvo gan paprastas – devynis šunis susodino prieš du ekranus, tarp kurių padėjo maisto dozatorių. Vienas ekranas rodydavo įvairių šunų (įvairiausių kailio ilgių, snukio tipų, dydžių ir t.t. – kad kuo labiau atspindėtų visą šuniškojo pasaulio morfologinę įvairovę) atvaizdus iš priekio ar profilio, kitas – skirtingus gyvūnus ir žmones. Už teisingo ekrano (šuns) parodymą tyrimo dalyvis iš dozatoriaus gaudavo paskatinimą – skanėstą.

Pirmiausia, aišku, su šunimis teko rasti bendrą kalbą. Tam pasitelkti trys mokymai, kurių metu keturkojai skanėstą gaudavo tada, kai parodydavo ekraną, vaizduojantį šuns snukį. Visose mokymo sesijose naudota to paties šuns nuotrauka. Prasidėjus treniruotėms, vienas ekranas būdavo juodas, mėlynas ar rodydavo karvės snukį, o kitas – šuns galvą. Jei eksperimento dalyvis parodydavo ne šuns atvaizdą, jis negaudavo skanėsto. Kai tiriamieji iš 12 bandymų teisingai pataikydavo 10, prasidėjo tikrasis eksperimentas. Visi devyni dalyviai šunis sėkmingai atskyrė nuo „nešunų“. Tiesa, vieniems tai sekėsi greičiau ir geriau negu kitiems – vadinasi, šiame eksperimente svarbu daug veiksnių, tokių kaip asmenybė, mokymosi stilius ir strategijos, motyvacija. Kaip šunys atskiria savo giminaičius, dar nežinoma. Norint tai išsiaiškinti, reikės atlikti daugiau tyrimų – tačiau pradžia tikrai įdomi ir daug žadanti.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kurių veislių šunys patys protingiausi

2. Kodėl šunims negalima duoti kaulų

3. Šuns kūno kalba: kaip suprasti, ką jis nori jums pasakyti

4. 10 šunų veislių nenorintiems chaoso namuose

5. Kiek metų gyvena skirtingų veislių šunys

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (8)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (17)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (24)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką (14)

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką
Gyvūnų prieglaudos, VšĮ „Naminukai“ feisbuko paskyroje pasidalino jautriu įrašu, kuriuo internautai kaipmat suskubo dalintis. Šįkart prieglauda atkreipė dėmesį į ugniagesių gelbėtojų darbą. Pirmadienį Vilniuje, Kalvarijų gatvėje iš liepsnojančio namo jie išgelbėjo katinėlį – o ir gelbėjo jį kaip žmogų.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną (10)

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną
Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Šią dieną Lietuvos zoologijos sodas skatina visą dėmesį skirti mūsų uodeguotiesiems (ir ne tik) draugams – gyvūnams ir ta proga jau šį sekmadienį (spalio 7 d.) kviečia į renginį, skirtą zoologijos sodo gyventojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai (15)

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai
„Skraidančias ausytes“ būtų galima vadinti ištikimiausiais gyvūnų globos švenčių dalyviais. Australų aviganių mylėtojai, Aurelija ir Andrius Martinoniai, į šventę prie Baltojo tilto, kur spalio 6 d. bus minima Pasaulinė gyvūnų globos diena, išsiruoš jau ketvirtą kartą. Ateis ne vieni – atsives šuniukų mamą Kubą ir Indy bei Ernį. Šventėje tikisi pasimatyti su savo išveistais šuniukais ir jų šeimininkais ir maloniai praleisti laiką šunų mylėtojų draugijoje.