Ar gali gyvūnai mylėti vienas kitą?

 (5)
Gyvūnų elgesys, ypač akivaizdus vienos rūšies atstovo prieraišumas kitos rūšies atstovui, turbūt dar ilgai išliks paslaptimi.
© Fotolia nuotr.

Yra žinoma, kad kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, liūtai, gyvendami gamtoje, užmezga stiprius socialinius ryšius su savo gentainiais, todėl suprantama, kad likęs vienišas liūtukas mėgins susidraugauti su kokiu nors kitu gyvūnu.

Tarp gyvūnų, ypač augusių drauge, gali įsivyrauti „motinos ir vaiko“ santykiai, kai vienas imasi globoti kitą, šiam netekus savo tėvų. Nors ir kokios būtų tokių meilių santykių priežastys, tai verčia mus susimąstyti – o gal gyvūnai iš tiesų daug daugiau ir giliau jaučia, negu mes manome? Štai keletas neįprastų istorijų.

Juodoji labradorė Bela ir drambliukė Bablė. Drambliukė buvo išgelbėta Afrikoje, kai jos tėvus nužudė brakonieriai. Daugybė dramblių negailestingai žudomi dėl dramblio kaulo. Dabar Bablė gyvena rezervate Pietų Karolinoje. Čia dar visai mažytė buvo palikta ir juodoji labradorė, gražuolė Bela. 2007 Bablei buvo įrengtas baseinas, ir paaiškėjo, kad jos abi – dramblytė ir labradorė – dievina vandenį. Bela mėgsta plaukioti su Bable, žaisti kamuoliu su ja vandenyje. Abi draugužės kasdien prasimano įvairių vandens pramogų.

Žirafa Bea ir strutė Vilma. Tai – viena iš keisčiausių porelių. Abi susidraugavo, gyvendamos viename aptvare.

Šuo Tinis ir laukinis lapinas Sniferis. Tinis gyvena Norvegijos miškuose kartu su savo šeimininku, fotografu Torgeiru Berge. Kartą, abu eidami pasivaikščioti, sutiko lapiną, kurį praminė Sniferiu. Nepaisant to, kad šuo buvo prijaukintas prieš daugelį tūkstančių metų, ir gyveno visai kitose sąlygose, tarp Tinio ir Sniferio užsimezgė draugiški santykiai. Dabar šuns šeimininkas siekia, kad būtų uždrausta lapių medžioklė.

Ančiukas Denis ir labradoras Fredas. Ančiuko Denio motiną sudraskė lapė. Jį rado Fredas ir jo šeimininkas Džeremis. Dabar Fredas ir Denis – neatskiriami. Ančiukas – jau ne pirmas Fredo globotinis. Anksčiau šis šaunus šuo globojo elniuką.


Nuotrauka: Boredpanda.com

Višta Meble ir šuniukai. Nežinia, kodėl, tačiau ši višta labai susidomėjo šuniukais ir prižiūri juos, globia po savo sparnais, kai jų mama būna kur nors išėjusi.


Nuotrauka: Boredpanda.com

Vištytė Peni ir čichuachua Ru. Šie draugužiai gyvena ir auga kartu JAV. Jie kartu su savo šeimininke netgi vyksta į jos darbo vietą vienoje veterinarijos klinikoje, kur jais džiaugiasi lankytojai. Beje, jų dėmesys šiai neįprastai porelei labai padėjo šuniukui Ru– jo sužalotos abi priekinės letenėlės, kuriomis jis jau nebegali vaikščioti. Viena klinikos lankytoja taip susižavėjo šių draugužių porele, kad skyrė lėšų specialiam Ru vežimukui.

Daugybę tokių istorijų galima rasti Interneto erdvėse. O dabar papasakosiu tą, kurios liudininke buvau pati. Vieną dieną Utenos turguje įsigijau kalytę, maišytą pekinę. Nešina savo naująja drauge jau ėjau iš turgaus, kai išgirdau pokalbio nuotrupą: „... gal reikės nuskandinti? Kur aš ją dėsiu...“

Žiūriu – o gi krepšyje pati nuostabiausia katytė – siamukė, bet, matyt, taip pat maišyta. Akys – žydros, snukutis ir ausyčių galiukai – tamsūs, kailiukas – pilkas. Jau esu turėjusi reikalų su šios veislės katėmis ir man taip suspaudė širdį... Parkeliavo dėžėje abi: kalytė Tita ir katytė Nika. Ir ką jūs manote? Vos mėnesiu vyresnė Tita „įsidukrino“ Niką.

Kartą abi iškrėtė man pokštą. Išėjau į darbą ir po kiek laiko už kabineto durų išgirdau keistą krebždesį. Atidariau ir savo akimis netikiu: ant slenksčio Tita ir Nika. Man iki šiol taip ir liko paslaptis, kaip jos sugebėjo ištrūkti iš namų. Kaip sugebėjo nukeliauti keliomis gatvėmis ir įsigauti į pastatą? Kaip surado mane trečiame aukšte? Teko abi drauges parnešti namo. Juk vienai buvo tik 4, o kitai – 3 mėnesiai... Augdamos kartu, jos niekada nesipyko. Tita perėmė kai kuriuos Nikos įpročius – ji išmoko rąžytis kaip katė, ir daro tai iki šiol, jau 12 metų.

Mokslininkai, tiriantys žmonių tarpusavio santykius, nustatė, kad bendraujant su maloniu jums žmogumi, išsiskiria gerokai daugiau hormono oksitocino. Buvo nuspręsta atlikti nedidelį eksperimentą ir su gyvūnais. Bandymas buvo atliktas vienoje Arkanzaso valstijos gyvūnų prieglaudoje. Buvo atrinkti du vienas su kitu draugaujantys gyvūnai: šuniukas ir ožiukas. Iš pradžių buvo paimti kraujo mėginiai iš kiekvieno gyvūno, kai jie buvo atskirai. Po to gyvūnai žaidė kartu keliolika minučių, ir vėl buvo paimti mėginiai. Rezultatai pranoko lūkesčius: šuniuko oksitocino norma buvo išaugusi 48 procentais, o ožiuko – net 210 procentų.

Mokslininkai teigia, kad tokį padidėjimą galima stebėti tik pas įsimylėjusius žmones. Žinoma, šioje srityje reikia platesnių tyrimų, kurie, neabejoju, mums atskleis daug naujo apie gyvūnijos pasaulį.

Žymiausias gyvūnų tyrėjas Č.Darvinas teigė, kad ta gyvūnų emocinė išraiška, kuri yra jiems naudinga, gali būti perduodama palikuonims; dar jis teigė, kad emocinė išraiška gali būti reikalinga gyvūno nervinei energijai išlieti, o taip pat ji gali būti tiesiog priešinga naudingai išraiškai. Paprasčiausias šuns uodegos vizginimas gali labai daug ką reikšti. Daugybė šiais laikais atliktų mokslinių tyrimų įrodo, kad netgi žiurkės gali išreikšti savo jausmus. Manoma kad tai geba netgi paukščiai ir bitės. Todėl negalima paneigti to, kad gyvūnai gali mylėti vienas kitą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA:

1. Kodėl bent kartą gyvenime reikia apspjauti katę?

2. Pačios draugiškiausios kačių veislės

3. Augalai, kurie varo kates iš proto

4. Kaip katės uodegos padėtis išduoda jos emocijas

5. Ar katės iš tiesų myli savo šeimininkus?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (6)

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites
Kalifornijoje, Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes. Internete sparčiai plinta istorija apie šunį, šių gaisrų akivaizdoje išgyvenusį beveik mėnesį laiko, laukiant savo sugrįžtančios šeimininkės, rašo BoredPanda.com.

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto (4)

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto
Velionio JAV eksprezidento George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) šuo pagalbininkas pirmadienį atidavė duoklę savo šeimininkui prie JAV vėliava uždengto karsto.

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela (15)

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela
Pristatome naująją Klaipėdos apskrities policijos bendruomenės narę – anglų springerspanielių veislės kalytę Mėtą, kuri netrukus pradės savo tarnybą narkotikų paieškose.

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (38)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (19)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (27)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.