aA
Nieko nenustebinsi pasakęs, kad šunų uoslė unikali, ir vilnietė Aistė Matiukaitė šiam teiginiui tikrai pritartų, tačiau su ja pabendravęs supranti: vien tobulos šuns uoslės nepakanka. Mantrailing‘e, arba žmonių paieškoje su šunimi, svarbiausia yra komandinis darbas. Šuns ir žmogaus duetas. Apie tai – pokalbyje su mantrailing‘o entuziaste, čekoslovakų vilkšunių augintoja A. Matiukaite.
Aistė ir Smilga
© Asmeninis albumas

– Šunys pasižymi puikia uosle – kiekvieną Sargiuką išvedęs į kiemą gali užtrukti ne vieną valandą, kol šis „perskaitys“ visas kiemo draugų žinutes. Ar yra šunų, o gal tam tikrų veislių šunų, kurie išskirtinai tinka mantrailing‘ui?

– Absoliučiai visi šunys tinka šiai veiklai. Tiek veisliniai, tiek neveisliniai, neribojant gyvūno amžiaus nei fizinių savybių. Vienintelis kriterijus – šuo neturi būti agresyvus žmogui. Remiantis šuns galimybėmis bei motyvacija, kiekvienas šuo gali tuo užsiimti. Be abejo, pretenduoti į realų darbą, kai iš tiesų reikia ieškoti ir surasti dingusį žmogų, gali tik turintis labai stiprią motyvaciją ir gebantis labai susikoncentruoti šuo. Išskirtinį talentą turi bladhaundai – jie pasižymi ne tik jautresne nosimi, bet ir ištverme dirbti šį darbą.

– Ar čekoslovakų vilkšuniai tinka šiai veiklai?

– Mano pirmasis čekoslovakų vilkšunis, ko gero, buvo pirmasis Lietuvoje, kurį sistemingai ruošiau mantrailing‘ui. Čekoslovakų vilkšunių viena iš darbinių savybių yra „darbas su kvapais“, todėl nemažai šios veislės šunų dirba žmonių paieškoje. Jie turi įgimtą talentą, geresnes „nosies galimybes", o visa kita tėra įdirbio, ryšio su šeimininku ir motyvacijos klausimas.

Žmonių paieškai treniruojami šunys
Žmonių paieškai treniruojami šunys
© Asmeninis albumas


– Grįžkime prie pokalbio pradžios: vis dėlto, kas yra tas mantrailing‘as?

– Jeigu labai trumpai, tai asmens paieška sekant jo kvapu miesto sąlygomis. Ir dar būtinai pasikartosiu: tai komandinis šuns ir šeimininko, jo vedlio, darbas mieste ieškant dingusio arba paslėpto žmogaus.

– Rinkdamiesi arba jau įsigiję šunį atsakingi šeimininkai ieško veiklų, kurios tiktų šuniui pagal jo prigimtį: užsiima lėkščiasvydžiu, kaniterapija, vedasi į medžioklę, o tu pasirinkai mantrailing‘ą. Kodėl?

– Mantrailing‘u užsiimu penktus metus. Pradėjau atsitiktinai, bet įsitraukiau negrįžtamai (šypsosi – red.). Šis sportas beribis, dinamiškas – tobulumui ir fantazijai nėra ribų. Nors rezultatą sunkoka įvertinti bei pastebėti (vien žmogaus suradimas dar nereiškia, kad komanda dirbo puikiai), treniruočių metu stiprėjantis žmogaus ir šuns ryšys yra magiškas. Turi tikėti savo šunimi! Įsivaizduokite situaciją, kai nežinai trasos, o vienintelis tavo kelrodis yra šuo. Todėl turi puikiai „skaityti“ šuns kūno kalbą, prireikus, jam padėti. Tai labai didelė atsakomybė bei sritis, reikalaujanti patirties su augintiniu, nes kiekvieno šuns kūno kalba yra savita. Sunku nupasakoti jausmą, kai pirmąkart, nežinodamas, kur pasislėpė žmogus, eini jo ieškoti, žiūri į savo šunį, juo tiki ir randi dingusįjį. Neperdėsiu sakydama, kad jautiesi kaip fantastiniame filme.

Žmonių paieškai treniruojami šunys
Žmonių paieškai treniruojami šunys
© Asmeninis albumas


– Kur mokytis mantrailing‘o paslapčių ar bent įgyti elementarių, pagrindinių žinių?

– Lietuvoje yra stiprių specialistų, kurie mantrailing‘u užsiima kaip profesionalai, turiu galvoje pareigūnus, ir jie dirba realiomis sąlygomis. Galimybė paprastiems žmonėms užsiimti šia veikla plečiasi entuziastų dėka. Labai džiaugiuosi, kad šiemet Kaune yra galimybė mokytis iš vieno stipriausių instruktorių Jurij Aleksandrov, Vilniuje galima rinktis iš poros komandų, dirbančių šioje srityje. Patirtį galime sukaupti tik labai daug dirbdami, stebėdami dirbančius kitus šunis. Yra nemažai literatūros užsienio kalbomis, kuri padeda susidėlioti teorinį pamatą.

– Tačiau lietuviškos patirties tau nepakako ir praėjusią vasarą nuvykai į Vokietiją. Ką naujo, gudraus sužinojai apie mantrailing‘ą?

– Ten daugiau specialistų ir aiškesnė veiklos struktūra. Mantrailing‘as ten žymiai populiaresnis. Kartu su savo augintine Smilga dalyvavau praktiniame kelių dienų seminare su Vokietijos ir dviem Jungtinių Amerikos Valstijų treneriais, kurie turi protu sunkiai suvokiamos gausos patirtį tiek realiose situacijose, tiek ruošiant šunis. Dirbau su 8 skirtingais treneriais, gavau iš jų labai naudingų įžvalgų, patarimų, o svarbiausia – labai daug paskatinimo dirbti ir mokytis. Įtvirtinau savo žinias, jog mantrailing‘e svarbiausia yra komandinis darbas ir šuns motyvacija bei susikaupimas, o visa kita – įdėto darbo vaisiai. Iš seminaro dalyvių darbo kultūros su šunimis įsitikinau, kiek daug pasiekiama vien pozityvia veikla ir elementariai džiaugiantis tiek savo šunimi, tiek visa komanda. Ypatingai mane nustebino ir nudžiugino, kad mūsų duetas vienareikšmiškai buvo visų įvertintas kaip galintis ruoštis dirbti realiomis sąlygomis, o tokios išvados sulaukia ne kiekvienas rimtai kelis metus ruošiamas šuo. Parsivežiau labai daug motyvacijos ir tikėjimą, jog mūsų darbo principai yra teisingi.

–Ar daug šios srities entuziastų yra mūsų šalyje?

– Mūsų gretos pildosi sparčiai. Pernai, organizuojant pirmąsias varžybas-testą, didžiausia baimė buvo, ar surinksime bent minimalų dalyvių skaičių, o vėliau sukome galvą, kaip spėti sudėlioti grafikus, kad tilptų visi norintieji. Nors ši veikla dažniausiai atbaido dėl negreito rezultato, darbo įvairiomis oro sąlygomis, kas joje užsilieka, užsilieka ilgam.

– Kasdienės šuns treniruotės: kaip sudominti augintinį? Kaip skatinti?

– Mantrailing‘e sudominame šunį tuo, ką jis labiausiai mėgsta. Žaislais, maistu. Šioje vietoje labai svarbus statisto (žmogus, kuris slepiasi) profesionalumas. Jis turi gebėti šunį sudominti, nebijoti pakalbinti ir pastebėti, jeigu šuo jautresnis, gerbti gyvūno komforto zoną. Besislepiantis žmogus šuniui asocijuojamas su labai smagiu bėgančiu objektu, kurį norisi sekti. Vėliau užduotis sunkinama, bet šuns motyvacija bei nuotaika turi būti puiki – tai juk žaidimas! Kai šuo suranda statistą, svarbu ne paduodamas skanėstas, bet statisto ir visos komandos džiaugsmas – šis socialinis paskatinimas yra kertinis akmuo, ant kurio statomas mantrailing‘as.

– Ko negalima daryti ruošiant šunį?

– Nenaudojamos korekcijos ar kokie nors neigiami dalykai. Einant trasa net paskatinimas žodžiu yra ribojamas, kad šuns neišmuštume „iš vėžių“, neblaškytume. Visas džiaugsmas ir ovacijos pasipila radus statistą. Vokietijoje įsitikinau, kad mums reikia mokytis džiaugtis – garsiai ir stipriai! Pažengę šunys yra mokomi „palikti“ tam tikrus objektus trasoje (kačių šėryklos, buitinės šiukšlės), tačiau ši komanda įvedama laipsniškai. Ypatingai retais atvejais ir labai gerai pasvėrus, šuo, nebaigęs trasos, stabdomas ir grąžinamas į automobilį – tai įvardyčiau kaip didžiausią korekciją. Dėl gyvūno saugumo ir gerovės kartais tenka stabdyti ar atitraukti šunį pavadžiu nuo pavojingos vietos (stiklai, judri gatvė). Kadangi ši veikla remiasi bendradarbiavimu ir pasitikėjimu, neigiamos emocijos čia nepageidaujamos. Net nepasisekus treniruotei ar prireikus ją palengvinti, šuns darbu turi būti džiaugiamasi, tarsi jis būtų nukabinęs nuo dangaus mums mėnulį (Šypsosi – Red.).

– Ar dažnai treniruojatės ir ar treniruotės garantuoja mantrailing‘o sėkmę?

– Treniruojamės porą kartų per savaitę. Dažnumas ir treniruočių sudėtingumas priklauso nuo šuns galimybių, pasiruošimo lygio ir tikslų. Tačiau ir kartą per savaitę užsiimant šia veikla per pusmetį šuo gali pasiekti žymų progresą. Taip pat svarbūs namų darbai, sakykime, mokytis šunį vedžioti ilgu pavadžiu, kad jis būtų nuolat išlaikomas vienodai įtemptas. Tai ypač svarbu mantrailing‘o treniruotės metu – pavadėlis yra bendra gija, jungianti vedlį su šunimi, todėl kiekvienas vos stipresnis truktelėjimas gali išmušti šunį iš ritmo ir treniruotė nebebus sėkminga. Lygiai taip pat ne treniruočių metu šeimininkai turi mokytis labai gerai skaityti savo šuns kalbą ir nepamiršti: būtent tai ir yra mantrailing‘o sėkmė.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
5.0000

Gerardas skruzdėles apgyvendino ypatingoje fermoje: savo augintinėms net davė vardus (4)

Katės ir šunys – dažniausiai žmogaus pašonėje sutinkami augintiniai , kuriuos vargu ar kas...

Išgirdusi pagalbos šauksmą, moteris nedvejojo: iš liepsnų išgelbėtą gyvūną lanko iki šiol (11)

Nykstant buveinėms, į Tarptautinę raudonąją knygą įtrauktoms koaloms ilgainiui gresia...

Raseiniškę aplankęs svečias nenori jos palikti: patekęs į bėdą, prašosi pagalbos (72)

Raseiniškė Laura jau aštuonerius metus žvilgčioja pro langą, laukdama ištikimai ją...

Aistė moko šunis ieškoti dingusių žmonių: įdėjus pastangų, tai sugebėtų kiekvienas šuo (4)

Nieko nenustebinsi pasakęs, kad šunų uoslė unikali, ir vilnietė Aistė Matiukaitė šiam...

Dingusi katė rasta po penkerių metų už tūkstančių kilometrų nuo namų (2)

JAV Oregono valstijoje, Portlando mieste, prieš penkerius metus dingusi katė rasta visai...

Top naujienos

Už kovą „Žalgirį“ gyręs Jasikevičius mojo ranka į nokautuojantį Jameso dūrį: man tai neįdomu specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (67)

Antrus metus iš eilės Maskvos „Megasport“ arenoje Kauno „Žalgiriui“ teko žaisti...

RAND ataskaitoje – dar vienas įspėjimas NATO: šios temos Baltijos šalys vengia ne veltui (317)

NATO viršūnių susitikimą Londone prezidentas Gitanas Nausėda pavadino puikiu ir net fantastišku....

Lietaus debesys išplis po visą šalį – siautės itin stiprus vėjas (1)

Penktadienį pietvakarių vėjas pasidarys dar gūsingesnis.

Juodžiausias Jasikevičiaus ruožas: ugnimi į ugnį atsakiusį „Žalgirį“ palaidojo Jameso tritaškis (638)

Kauno „Žalgirio“ (3-9) krepšininkų pastangos nutraukti pralaimėjimų seriją Eurolygoje...

Katastrofos zonoje gyvenusi moteris: ekskursijos į šią vietą turi būti ne pramoga, o galimybė išvysti kvailumo pasekmes (30)

Pagaliau atėjo metas apžvelgti įdomiausią Černobylio zonos objektą – Pripetės miestą....

Latvijos miestas pasipuošė kaip pasakoje: tapo tikra Kalėdų sensacija (77)

Kalėdoms artėjant Latvijos miestai tampa vis gražesniais. Štai ir Uogrė pavirto tikru kalėdiniu...

Rūta Steponavičienė

Vyras papasakojo, kaip jam pavyko nutraukti saitus su alkoholiu: kada joks kodavimas nepadės? (6)

Alkoholizmas – turbūt viena iš opiausių Lietuvos problemų. Tik ar pagalvojame, kad ši...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (67)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Pasitikrinkite, ar jums tai negresia: 5 nepastebimi dalykai, kurie veda santykius į pražūtį (38)

Labai daug santykių nutrūksta – tokia realybė, kad ir kaip sunku būtų ją pripažinti. Dauguma...