Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą

 (105)
Ketvirtadienį duris atvėrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas „Zoopark“ – lankytojai čia laukiami nuo rugpjūčio 31 dienos. Vis dėlto, naujo zoologijos sodo atsidarymu džiaugiasi ne visi: gyvūnų mylėtojai ir teisių gynėjai susirūpino, kad tai – dar viena vieta, kurioje dirbtinomis sąlygomis bus kalinami laukiniai gyvūnai. Atidarymo metu prie zoologijos sodo gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Žirmūnuose esančiame „Ogmios mieste“ įsikūrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas, kuriame apsigyveno virš 50 skirtingų gyvūnų rūšių. Sodo įkūrėjai teigia, kad šia veikla jie prisideda prie nykstančių rūšių išsaugojimo, nes dėl žmonių sukeltos taršos ir beatodairiško išteklių eksploatavimo nyksta pasaulio rūšys. Anot „Zoopark“ marketingo vadovės Anos Šmidt, šis projektas visų pirma yra edukacinis, ir tik po to – pramoginis.

Tačiau kai kurių žmonių tokie argumentai neįtikino ir vykstant zoologijos sodo atidarymui, gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą. Atsirado nemaža grupė žmonių, kuriuos naujo zoologijos sodo atidarymas papiktino. Panašu, kad dalis visuomenės į siūlomą naujovę žiūri ne kaip į pramogą, o į gyvūnų kankinimą. Feisbuke atsirado kvietimas į protestą, rengiamą šalia naujojo zoologijos sodo.

Pažiūrėkite, kaip vyksta protestas:

„Nenumaldomai artėja rugsėjo 1 – oji – mokslo ir žinių diena, tačiau gražia rugsėjo pradžia džiaugsis ne visi. Laukiniams gyvūnams: kapibaroms, surikatoms, katiniams lemūrams, raudonrankei ir perukinei tamarinoms, bei daugeliui kitų – tai kalėjimo iki gyvos galvos pradžia“, – rašoma kvietime į protesto akciją, kurį sukūrė Laurynas Stasiukynas ir Aistė Lekoveckaitė.

„Jie tapo kaliniais, nors nieko blogo nepadarė ir didžiausia jų bausmė nejausti tyro oro, saulės spindulių ir būti įkalintiems tarp keturių sienų. Jei esi neabejingas/a laukinių gyvūnų gerovei ir manai, kad jų vieta natūralioje gamtoje - tu esi kviečiamas/a ateiti ir padėti gyvūnams apsiginti“, – rašoma kvietime.

140 žmonių pažymėjo, kad ketina dalyvauti proteste, o dar tūkstantis žmonių stebi įvykio eigą.

Feisbuke „Zoopark“ sukūrė kvietimą į naujo zoologijos sodo atidarymą Vilniuje, tačiau ir čia po kvietimu vyrauja kritikuojantys feisbuko vartotojų įrašai.

„Keista, kad kai visuomenė dar visai neseniai aiškiai išsakė savo poziciją dėl gyvūnų išnaudojimo pramogai, atsiranda tokių didelių įmonių, prekybos tinklų, kurie kažkodėl dar neįsisavino žinutės“, – po kvietimu į renginį, pareiškė feisbuko vartotoja Rugilė.

„Gal geriau į mišką nueikite ar prie jūros nuvažiuokite... Kai visas pasaulis kalba apie laisvę, kažkas gavo leidimus Vilniuje kad ir mini zoo atidaryti? Tiesiog „fantastiška” nauja idėja“, – rašė Marija.

„Negaliu patikėt savo akimis. Tikrai kviečiate pasižiūrėti į kankinamus gyvūnus? Gėda!“, – piktinosi Rūta.

Iš trylikos po renginiu pasirodžiusių įrašų, devyniuose iš jų buvo reiškiamas atviras pasipiktinimas, o keturiuose įrašuose buvo domimasi kainomis ir gyvūnų laikymo sąlygomis.

Teigia, kad gyvūnų gerovės užtikrinimas abejonių nekelia

Tuo metu AB „Ogmios centras” marketingo vadovas Edgaras Valickas teigia, kad gyvūnų gerovės užtikrinimu naujame zoologijos sode neabejoja, todėl prekybinėje zonoje ir leista įkurti šią vietą.

Anot jo, „Ogmios miesto“ teritorijoje duris atversiančiame „Zoopark“ visi laikomi gyvūnėliai bus išskirtinai tik mažo dydžio triušiukai, nykštukinės marmozetės, spalvotosios papūgos loriketės, didžiausi Lietuvoje vėžliai, katininiai lemūrai, pitonai ir kiti gyvūnėliai.

„Tikslas yra ne tik suteikti gerų emocijų, bet ir supažindinti su gamta. Todėl zoologijos sode vyks pažinimo pamokos, kuriose vaikai savo akimis pamatys tai, ką anksčiau galėjo matyti tik vadovėlių puslapiuose ar per televizorių.

Šalia aptvarų bus iškabintos lentelės su aprašymais apie gyvūnus, o gyvūnų prižiūrėtojai labai maloniai pasidalins savo žiniomis apie gyvūnus, nes beveik visi yra baigę arba tebestudijuojantys gamtos mokslus. Yra du atskiri kambariai, talpinantys po klasę, kuriuose vyks edukacinės pamokos su mikroskopais, gyvačių išnaromis, plunksnomis“, – teigia E. Valickas.

E. Valickas prideda, kad „Ogmios mieste“, šalia „Zoopark“ duris atvers „Kačių namai“.

„Juose prieglobstį ras beglobiai katinai. Gatvėje rastos katės į „Kačių namus“ pateks jau po apsilankymo pas veterinarus, kur joms bus suteikta reikiama pagalba ir gydymas. Kartu su VšĮ „Naminukai“ padėsime rasti jaukius namus gatvėje atsidūrusioms katėms“, – teigia jis.

E. Valickas teigia neabejojantis, kad gyvūnai čia ras ne tik geriausias dirbtinai sukurtas sąlygas, bet ir zoologijos sodo prižiūrėtojų rūpestį.

Daugiausia dėmesio žada skirti edukacijai ir gyvūnų gerovei

„Vesdami edukacines programas apie nykstančias rūšis, apie gyvūnų gerovę ir laikymo sąlygas, mes ne tik ugdome vaikų žingeidumą ir empatiją, bet ir pabrėžiame, kad namuose egzotinius gyvūnus laikyti nėra lengva ir reikia iš pradžių pasisemti žinių. Kol įrenginėjome zoologijos sodą, gavome daug skambučių iš privačių asmenų, norinčių atiduoti mums savo sausumos ir vandens vėžlius, nes tiesiog jie per ilgai gyvena, vaikai užaugo ir nebenori jais rūpintis”, – teigia A. Šmidt.

Teigiama, kad visi „Zoopark“ įsigyti gyvūnai yra gimę nelaisvėje ir įsigyti legaliai iš kitų zoologijos sodų. Nėra nė vieno, kuris būtų gimęs laukinėje gamtoje ir patekęs čia per prievartą. Dėl kiekvieno gyvūno zoologijos sodas yra atsakingas Aplinkos ministerijai, kuri yra išdavusi visus reikiamus leidimus veiklai vykdyti.

Norint užtikrinti gyvūnams geriausias dirbtines sąlygas, čia yra įrengta rekuperacinė sistema. 500 kv. metrų patalpa paversta džiunglėmis, su nuolat palaikoma drėgme, šildymu, vėdinimu. Joje galima rasti įvairiausių gyvūnams tinkančių atogrąžų klimato augalų.

„Zoopark“ administracijos vadovė Jurgita Paurienė papildo, kad šiuolaikinėje visuomenėje trūksta tikros komunikacijos, keliančios sąmoningumą dėl atliekų rūšiavimo, prekių, išbandytų ant gyvūnų pirkimo.

„Neteršdami aplinkos, mes prisidedame prie gyvūnų išsaugojimo. Sunku norėti išsaugoti tai, ko nepažįsti. Zoologijos sodai yra genetinis, informacinis bankas ir vienintelė galimybė išsaugoti kai kurias gyvūnų rūšis”, – įsitikinusi ji.

Norintiems patekti į zoologijos sodą, darbo dienomis teks sumokėti 7 eurus, savaitgaliais – 9 eurus. Nuolaidos nebus taikomos, tačiau vaikai iki 2 metų, lydimi tėvelių, bus įleidžiami nemokamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvūnų teisės

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (187)

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla
Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug triukšmo: gyvūnų teisių gynėjai ir mylėtojai suskubo prieštarauti siūlomoms pataisoms ir jas praminė „draudimu šunims loti“. Visgi atsirado ir tokių, kurie palaiko Seimo nario iniciatyvą ir pasidalino savo istorijomis, kaip lojantys šunys trukdo jų ramybę.

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą (355)

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą
Antradienio vakarą Seimo Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras Seimui pateikė penktą Triukšmo valdymo įstatymo pataisų variantą. Šiuo variantu siūloma spręsti gyventojų ir jų laikomų gyvūnų keliamo triukšmo problemą. Įstatymo pakeitimams ir vėl nepritarta ir siūloma juos tobulinti dar kartą: jau šeštą.

Miesto pakrašty išardė šunų fermą (1)

Miesto pakrašty išardė šunų fermą
Baigėsi Panevėžio veterinarus ir gyvūnų globėjus daug metų piktinusi ir šiurpinusi šunų fermos era miesto pakraštyje. Apleistos sodybos šeimininkė krūtine užstodavo visą būrį išalkusių, parazitais apėjusių keturkojų. Po vakar savanorių ir Savivaldybės institucijos surengtos gelbėjimo operacijos, daugelis šunų jau globėjų rankose. Visų apleistų gyvūnų vienu metu tarnybos paimti negalėjo – neužteko narvų.

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus
Įsigiję augintinį daugelis mūsų suprantame, kad tai yra naujasis šeimos narys, kad būsime atsakingi už savo keturkojį daugiau nei 10 metų. Kartais galbūt rūpinamės juo kaip savo vaiku, galbūt laikome geriausiu draugu arba švelniu vaikų mokytoju. Tačiau nepaisant to, dažnai išgirstame apie žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus. Skriaudėjai dažnai lieka nepakankamai nubausti, todėl norėdami mūsų šalyje matyti kuo mažiau pranešimų apie įvairius žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, turime imtis veiksmų, rašoma pranešime spaudai.

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (902)

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit
Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus Švenčionių rajone Januliškio bažnytkaimyje nušovė netoliese šventę medžiotojai. Kaimynystėje gyvenantys turi ir daugiau įtarimų, kuriuos patys medžiotojai neigia.

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus (74)

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus
Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti dviejų, galimai, nušautų, šunų nuotrauka. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus be jokios priežasties pribaigė netoliese šventę medžiotojai.

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę (598)

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę
Naujamiesčio gyventojai nebe pirmą kartą susiduria su pasikartojančiais šunų nunuodijimo viešose vietose atvejais. Šiomis dienomis ašaras lieja ne vienas vilnietis. Deja, nei viena anksčiau žiniasklaidoje pasirodžiusi jautri istorija apie brangaus augintinio netektį nesuvirpino širdžių tiems, kurie tuos nuodus mėtė. Jie tai tebedaro ir iki šiol, nes pareigūnams jų nesiseka sugauti, o šunų šeimininkams belieka būti budriems ir imtis papildomo saugumo.

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą (59)

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis nepalaikys siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą.

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas siūlo 300 eurų siekiančias baudas (839)

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas
Seimo nario Petro Čimbaro pasiūlyti Triukšmo valdymo įstatymo pakeitimai sukėlė tikrą audrą: visuomenė piktinasi, kad Seimas bando uždrausti šunims loti. Apie tai, ko galima tikėtis iš siūlomų įstatymo pakeitimų, DELFI TV Gyvai kalbėjomės su P. Čimbaru ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadove Brigita Kymantaite.

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį (17)

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį
Sekmadienį neblaivus alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį.

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį (792)

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį
Neseniai paaiškėjo, kad į svetimą kiemą Vilkaviškyje įsibrovęs ir šunį mušęs vyras – buvęs Seimo narys Stasys Kružinauskas. DELFI su juo susisiekus, vyras paaiškino, kad visą rugsėjį kankinosi dėl nesibaigiančio šuns lojimo, o skriausti šuns neketino. Vis dėlto, už savo veiksmus jis susimokės administracinę baudą.

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį (152)

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį
Feisbuke plinta šokiruojantis vaizdo įrašas: į svetimą kiemą įsibrovęs vyras atidaro voljerą ir lazda talžo šunį. Žiauriai su šunimi besielgiantį vyrą užfiksavo stebėjimo kameros. Vaizdo įrašas pasiekė pareigūnus, kurie greitai sureagavo ir atpažino įtariamąjį, kuriam gresia administracinė atsakomybė.

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą (6)

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sakė palaikantis Dovilės Šakalienės ir Lino Balsio siūlomą iniciatyvą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veiklai. Pasak K. Navicko, Seimui priėmus tokias įstatymo pataisas, iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai turbūt patektų į zoologijos sodus.

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų (115)

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų
Virtuvės šefas nusprendė pajuokauti, tačiau jo pokštas liko nesuprastas. Instagrame paviešintos nuotraukos su gyvūnų skerdienomis, kurias lydi trikdantys užrašai, sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir privertė viešai atsiprašyti.

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines (16)

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines
Organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistai, pirmadienio rytą prie Seimo atsinešę kailių fermose nugaišusias audines, vėl mėgino atkreipti parlamentarų dėmesį į tokių gyvūnų žudymą dėl kailio. Prieš 3 savaites jie paviešino vaizdus iš šalies kailių fermų ir tikina, kad nesustos, kol gyvūnų žudymas dėl kailio nebus sustabdytas. Prie Seimo protestavo apie šimtą žmonių, du iš jų laikė negyvas audines.