Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą

 (105)
Ketvirtadienį duris atvėrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas „Zoopark“ – lankytojai čia laukiami nuo rugpjūčio 31 dienos. Vis dėlto, naujo zoologijos sodo atsidarymu džiaugiasi ne visi: gyvūnų mylėtojai ir teisių gynėjai susirūpino, kad tai – dar viena vieta, kurioje dirbtinomis sąlygomis bus kalinami laukiniai gyvūnai. Atidarymo metu prie zoologijos sodo gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Žirmūnuose esančiame „Ogmios mieste“ įsikūrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas, kuriame apsigyveno virš 50 skirtingų gyvūnų rūšių. Sodo įkūrėjai teigia, kad šia veikla jie prisideda prie nykstančių rūšių išsaugojimo, nes dėl žmonių sukeltos taršos ir beatodairiško išteklių eksploatavimo nyksta pasaulio rūšys. Anot „Zoopark“ marketingo vadovės Anos Šmidt, šis projektas visų pirma yra edukacinis, ir tik po to – pramoginis.

Tačiau kai kurių žmonių tokie argumentai neįtikino ir vykstant zoologijos sodo atidarymui, gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą. Atsirado nemaža grupė žmonių, kuriuos naujo zoologijos sodo atidarymas papiktino. Panašu, kad dalis visuomenės į siūlomą naujovę žiūri ne kaip į pramogą, o į gyvūnų kankinimą. Feisbuke atsirado kvietimas į protestą, rengiamą šalia naujojo zoologijos sodo.

Pažiūrėkite, kaip vyksta protestas:

„Nenumaldomai artėja rugsėjo 1 – oji – mokslo ir žinių diena, tačiau gražia rugsėjo pradžia džiaugsis ne visi. Laukiniams gyvūnams: kapibaroms, surikatoms, katiniams lemūrams, raudonrankei ir perukinei tamarinoms, bei daugeliui kitų – tai kalėjimo iki gyvos galvos pradžia“, – rašoma kvietime į protesto akciją, kurį sukūrė Laurynas Stasiukynas ir Aistė Lekoveckaitė.

„Jie tapo kaliniais, nors nieko blogo nepadarė ir didžiausia jų bausmė nejausti tyro oro, saulės spindulių ir būti įkalintiems tarp keturių sienų. Jei esi neabejingas/a laukinių gyvūnų gerovei ir manai, kad jų vieta natūralioje gamtoje - tu esi kviečiamas/a ateiti ir padėti gyvūnams apsiginti“, – rašoma kvietime.

140 žmonių pažymėjo, kad ketina dalyvauti proteste, o dar tūkstantis žmonių stebi įvykio eigą.

Feisbuke „Zoopark“ sukūrė kvietimą į naujo zoologijos sodo atidarymą Vilniuje, tačiau ir čia po kvietimu vyrauja kritikuojantys feisbuko vartotojų įrašai.

„Keista, kad kai visuomenė dar visai neseniai aiškiai išsakė savo poziciją dėl gyvūnų išnaudojimo pramogai, atsiranda tokių didelių įmonių, prekybos tinklų, kurie kažkodėl dar neįsisavino žinutės“, – po kvietimu į renginį, pareiškė feisbuko vartotoja Rugilė.

„Gal geriau į mišką nueikite ar prie jūros nuvažiuokite... Kai visas pasaulis kalba apie laisvę, kažkas gavo leidimus Vilniuje kad ir mini zoo atidaryti? Tiesiog „fantastiška” nauja idėja“, – rašė Marija.

„Negaliu patikėt savo akimis. Tikrai kviečiate pasižiūrėti į kankinamus gyvūnus? Gėda!“, – piktinosi Rūta.

Iš trylikos po renginiu pasirodžiusių įrašų, devyniuose iš jų buvo reiškiamas atviras pasipiktinimas, o keturiuose įrašuose buvo domimasi kainomis ir gyvūnų laikymo sąlygomis.

Teigia, kad gyvūnų gerovės užtikrinimas abejonių nekelia

Tuo metu AB „Ogmios centras” marketingo vadovas Edgaras Valickas teigia, kad gyvūnų gerovės užtikrinimu naujame zoologijos sode neabejoja, todėl prekybinėje zonoje ir leista įkurti šią vietą.

Anot jo, „Ogmios miesto“ teritorijoje duris atversiančiame „Zoopark“ visi laikomi gyvūnėliai bus išskirtinai tik mažo dydžio triušiukai, nykštukinės marmozetės, spalvotosios papūgos loriketės, didžiausi Lietuvoje vėžliai, katininiai lemūrai, pitonai ir kiti gyvūnėliai.

„Tikslas yra ne tik suteikti gerų emocijų, bet ir supažindinti su gamta. Todėl zoologijos sode vyks pažinimo pamokos, kuriose vaikai savo akimis pamatys tai, ką anksčiau galėjo matyti tik vadovėlių puslapiuose ar per televizorių.

Šalia aptvarų bus iškabintos lentelės su aprašymais apie gyvūnus, o gyvūnų prižiūrėtojai labai maloniai pasidalins savo žiniomis apie gyvūnus, nes beveik visi yra baigę arba tebestudijuojantys gamtos mokslus. Yra du atskiri kambariai, talpinantys po klasę, kuriuose vyks edukacinės pamokos su mikroskopais, gyvačių išnaromis, plunksnomis“, – teigia E. Valickas.

E. Valickas prideda, kad „Ogmios mieste“, šalia „Zoopark“ duris atvers „Kačių namai“.

„Juose prieglobstį ras beglobiai katinai. Gatvėje rastos katės į „Kačių namus“ pateks jau po apsilankymo pas veterinarus, kur joms bus suteikta reikiama pagalba ir gydymas. Kartu su VšĮ „Naminukai“ padėsime rasti jaukius namus gatvėje atsidūrusioms katėms“, – teigia jis.

E. Valickas teigia neabejojantis, kad gyvūnai čia ras ne tik geriausias dirbtinai sukurtas sąlygas, bet ir zoologijos sodo prižiūrėtojų rūpestį.

Daugiausia dėmesio žada skirti edukacijai ir gyvūnų gerovei

„Vesdami edukacines programas apie nykstančias rūšis, apie gyvūnų gerovę ir laikymo sąlygas, mes ne tik ugdome vaikų žingeidumą ir empatiją, bet ir pabrėžiame, kad namuose egzotinius gyvūnus laikyti nėra lengva ir reikia iš pradžių pasisemti žinių. Kol įrenginėjome zoologijos sodą, gavome daug skambučių iš privačių asmenų, norinčių atiduoti mums savo sausumos ir vandens vėžlius, nes tiesiog jie per ilgai gyvena, vaikai užaugo ir nebenori jais rūpintis”, – teigia A. Šmidt.

Teigiama, kad visi „Zoopark“ įsigyti gyvūnai yra gimę nelaisvėje ir įsigyti legaliai iš kitų zoologijos sodų. Nėra nė vieno, kuris būtų gimęs laukinėje gamtoje ir patekęs čia per prievartą. Dėl kiekvieno gyvūno zoologijos sodas yra atsakingas Aplinkos ministerijai, kuri yra išdavusi visus reikiamus leidimus veiklai vykdyti.

Norint užtikrinti gyvūnams geriausias dirbtines sąlygas, čia yra įrengta rekuperacinė sistema. 500 kv. metrų patalpa paversta džiunglėmis, su nuolat palaikoma drėgme, šildymu, vėdinimu. Joje galima rasti įvairiausių gyvūnams tinkančių atogrąžų klimato augalų.

„Zoopark“ administracijos vadovė Jurgita Paurienė papildo, kad šiuolaikinėje visuomenėje trūksta tikros komunikacijos, keliančios sąmoningumą dėl atliekų rūšiavimo, prekių, išbandytų ant gyvūnų pirkimo.

„Neteršdami aplinkos, mes prisidedame prie gyvūnų išsaugojimo. Sunku norėti išsaugoti tai, ko nepažįsti. Zoologijos sodai yra genetinis, informacinis bankas ir vienintelė galimybė išsaugoti kai kurias gyvūnų rūšis”, – įsitikinusi ji.

Norintiems patekti į zoologijos sodą, darbo dienomis teks sumokėti 7 eurus, savaitgaliais – 9 eurus. Nuolaidos nebus taikomos, tačiau vaikai iki 2 metų, lydimi tėvelių, bus įleidžiami nemokamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvūnų teisės

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą (6)

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sakė palaikantis Dovilės Šakalienės ir Lino Balsio siūlomą iniciatyvą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veiklai. Pasak K. Navicko, Seimui priėmus tokias įstatymo pataisas, iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai turbūt patektų į zoologijos sodus.

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų (122)

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų
Virtuvės šefas nusprendė pajuokauti, tačiau jo pokštas liko nesuprastas. Instagrame paviešintos nuotraukos su gyvūnų skerdienomis, kurias lydi trikdantys užrašai, sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir privertė viešai atsiprašyti.

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines (15)

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines
Organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistai, pirmadienio rytą prie Seimo atsinešę kailių fermose nugaišusias audines, vėl mėgino atkreipti parlamentarų dėmesį į tokių gyvūnų žudymą dėl kailio. Prieš 3 savaites jie paviešino vaizdus iš šalies kailių fermų ir tikina, kad nesustos, kol gyvūnų žudymas dėl kailio nebus sustabdytas. Prie Seimo protestavo apie šimtą žmonių, du iš jų laikė negyvas audines.

Kailinių žvėrelių augintojai kreipėsi į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų veiksmų (6)

Kailinių žvėrelių augintojai kreipėsi į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų veiksmų
Išanalizavusi VšĮ „Tušti narvai“ žiniasklaidai pateiktus įrašus neva iš Lietuvos žvėrelių fermų ir įvertinus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išvadas po pirmųjų neplaninių patikrinimų, Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija nusprendė kreiptis į generalinę prokuratūrą dėl gyvūnų gynėjų šmeižto, rašoma Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pranešime spaudai.

Po patikrinimų kailių fermose Seimo narys Kasčiūnas Maisto ir veterinarijos tarnybai uždavė klausimų (16)

Po patikrinimų kailių fermose Seimo narys Kasčiūnas Maisto ir veterinarijos tarnybai uždavė klausimų
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas, atsižvelgdamas į 2018 m. rugpjūčio 27 d. pasirodžiusią informaciją apie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) baigtus neplaninius patikrinimus Kaišiadorių, Širvintų, Utenos, Zarasų ir Rokiškio rajonuose esančiuose kanadinių audinių auginimo ūkiuose ir praneštą informaciją apie aptiktus gyvūnų laikymo pažeidimus, kreipėsi į VMVT direktorių Darių Remeiką, prašydamas paaiškinti, ar tarnyba yra pajėgi užtikrinti visavertę kontrolę ir aukštesnius kailinių gyvūnų auginimo standartus ir kokiomis priemonėmis tai bus įgyvendinama.

Siūlo griežtinti nuobaudas už gyvūnų gerovės pažeidimus (17)

Siūlo griežtinti nuobaudas už gyvūnų gerovės pažeidimus
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) siūlo keisti kai kurias Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatas, susijusias su gyvūnų, laikomų netinkamomis sąlygomis, konfiskavimu bei didinti administracinę ir baudžiamąją atsakomybę gyvūnų gerovės reikalavimų pažeidėjams ir asmenims, žiauriai besielgiantiems su gyvūnais.

Ramybės nedavė daugiabučio balkone per dienas kaukiantis šuo: įsikišus pareigūnams situacija kardinaliai pasikeitė (114)

Ramybės nedavė daugiabučio balkone per dienas kaukiantis šuo: įsikišus pareigūnams situacija kardinaliai pasikeitė
Pilaitės gyventojams vasara buvo nerami – kone kasdien tekdavo klausytis balkone uždaromo šuns kaukimo. Naujai pastatytų daugiabučių gyventojai susirūpino ne tik dėl savo trikdomos ramybės, bet ir dėl gyvūno gerovės.

Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą (105)

Vilniuje įvykęs zoologijos sodo atidarymas kelia audras: aktyvistai surengė protestą
Ketvirtadienį duris atvėrė pirmasis Vilniuje zoologijos sodas „Zoopark“ – lankytojai čia laukiami nuo rugpjūčio 31 dienos. Vis dėlto, naujo zoologijos sodo atsidarymu džiaugiasi ne visi: gyvūnų mylėtojai ir teisių gynėjai susirūpino, kad tai – dar viena vieta, kurioje dirbtinomis sąlygomis bus kalinami laukiniai gyvūnai. Atidarymo metu prie zoologijos sodo gyvūnų teisių aktyvistai surengė protestą.

Tokiam elgesiui nėra žodžių: vištų narve palikti 9 šunyčiai (3)

Tokiam elgesiui nėra žodžių: vištų narve palikti 9 šunyčiai
Panevėžio gyvūnų globos draugija savo profilyje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, jog ankstų pirmadienio rytą prie prieglaudos vartų rado vištų narve uždarytus devynis šuniukus.

Pareigūnai sureagavo į kraupius vaizdo įrašus: dalis pažeidimų žvėrelių fermose pasitvirtino (12)

Pareigūnai sureagavo į kraupius vaizdo įrašus: dalis pažeidimų žvėrelių fermose pasitvirtino
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad baigti neplaniniai patikrinimai Kaišiadorių, Širvintų, Utenos, Zarasų ir Rokiškio rajonuose esančiuose kanadinių audinių auginimo ūkiuose. Patikros pradėtos gavus informacijos apie ūkiuose nustatytus galimus gyvūnų gerovės, biologinio saugumo, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo reikalavimų pažeidimus, rašoma pranešime spaudai.

Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų (283)

Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų
Vilniuje keturkojų šeimininkai jaučiasi nesaugiai. Per mėnesį žiniasklaidoje nuvilnijo 3 mikrorajonai, kuriuose fiksuoti mirtini šunų apsinuodijimo atvejai. Skaičiuojama, kad ši nekontroliuojama problema per kiek daugiau nei mėnesį pareikalavo mažiausiai 5 šunų gyvybių. Matomas vienas galimas problemos sprendimas – nuodingų medžiagų įsigijimo apribojimas.

Šiurpą keliantis vaizdo įrašas pasiekė ir pareigūnus: tikrins visas audinių kailių fermas Lietuvoje (9)

Šiurpą keliantis vaizdo įrašas pasiekė ir pareigūnus: tikrins visas audinių kailių fermas Lietuvoje
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi visuomenininkų skundų dėl netinkamai kailių fermose laikomų audinių, per daugiau nei mėnesį žada patikrinti visas šių žvėrelių auginimo vietas šalyje.

Vilniuje nunuodytas vienas garsiausių šunų Europoje: keturkojų nuodytojai darbuojasi be jokio atsako (1044)

Vilniuje nunuodytas vienas garsiausių šunų Europoje: keturkojų nuodytojai darbuojasi be jokio atsako
Trenerį Dominyką Rukšėną palaužė sunki netektis – apsinuodijęs nuo lauke pribarstytų žiurkių nuodų, nugaišo jo mylimas šunelis, čempionas Maksas. Deja, bet tai nėra pavienis atvejis: prieš mėnesį 4 augintiniai nukentėjo nuo senamiestyje primėtytų pašteto gabaliukų su vaistais, o vos prieš savaitę antakalniečiai savo grupėje reiškė užuojautą moteriai, kurios šunį taip pat pražudė išmėtyti žiurkių nuodai.

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai (345)

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai
DELFI pasiekė šokiruojanti filmuota medžiaga iš Lietuvoje esančių kailinių žvėrelių ūkių. Slapta VšĮ „Tušti narvai" filmuotuose kadruose matyti galimi pažeidimai, kurie silpnų nervų žiūrovus gali šokiruoti.

Stebėtinas žiaurumas: mirusio šeimininko namuose užkalė gedinčią kalytę (57)

Stebėtinas žiaurumas: mirusio šeimininko namuose užkalė gedinčią kalytę
Namas užkaltomis durimis, stovintis Gerduvėnų kaime, po čia gyvenusio vyro mirties atrodo tuščias ir apleistas. Tik geriau įsiklausius galima išgirsti liūdną ir tylų šuns lojimą – gedintis gyvūnas bando prisikviesti šeimininką, kurio niekada daugiau nepamatys. Laimei, lojimą išgirdo iš užsienio sugrįžęs kaimynas, išlaužęs duris ir išgelbėjęs nelaimingą kalytę.