Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų

 (284)
Vilniuje keturkojų šeimininkai jaučiasi nesaugiai. Per mėnesį žiniasklaidoje nuvilnijo 3 mikrorajonai, kuriuose fiksuoti mirtini šunų apsinuodijimo atvejai. Skaičiuojama, kad ši nekontroliuojama problema per kiek daugiau nei mėnesį pareikalavo mažiausiai 5 šunų gyvybių. Matomas vienas galimas problemos sprendimas – nuodingų medžiagų įsigijimo apribojimas.
Maksas ir jo šeimininkas Dominykas Rukšėnas

Laukia savivaldybės reakcijos: Vilnius – nuodų sostinė?

Praėjusį savaitgalį vieno garsiausių Europos šunų neteko Dominykas Rukšėnas. Jo keturkojis čempionas Maksas garsėjo tuo, kad galėjo patempti džipus, lėktuvus. Šuo, su kuriuo vyras kartu sportuodavo ir treniruodavosi, jam buvo neįkainojamas. Vis dėlto, šeimininkui pikta, kad viešoje vietoje atradęs žiurkių nuodų, jo šuo „padvėsė kaip žiurkė“.

Vyras teigia, kad kol kas pareiškimo pareigūnams dar neperdavė, o ir nieko iš jų nesitiki, nes stebi teisėsaugos neįgalumą ankstesniais apsinuodijimų atvejais.

Rugpjūčio 14 d. savo augintinės neteko „Happy 365“ kalbos redaktorė Erika Valčiukienė. Vienas pasivaikščiojimas paupiu Antakalnyje moters šunytei, prieš 5 metus paimtai iš prieglaudos, tapo paskutiniu. Iš veterinarijos gydytojos sužinojusi apie apsinuodijimą, ji suskubo pareigūnams perduoti pareiškimo. Tiesa, iki šiol nieko nepavyko surasti: pareigūnams trūksta liudininkų.

„Kaip juos surasti, kai net nežinai, kur ir kada tuos nuodus šuo suėdė, nes simptomai pasireiškia tik po kelių dienų? Šį klausimą reikia kelti garsiai, kreiptis į savivaldybę ir klausti, ką jie galvoja apie tai, kad Vilniuje mėtomi nuodai. Jei jums nerūpi gyvūnai, tai kaip tada vaikai? Nes realiai į tai numojama ranka“, – piktinasi E. Valčiukienė.

Augintinės netekusi moteris mano, kad ieškant kaltininkų pareigūnams reikėtų pasitelkti daugiau priemonių, nei daroma iki šiol.

„Man įdomu, ar negalima su specialiai apmokytais šunimis kažkaip čia padirbėti. Gal labai naiviai mąstau, bet šunys ieško narkotikų – ar jie negali surasti nuodų? Reikėtų pasidomėti, kiek tai realu, o jei realu, tai šukuoti tam tikras vietas. Antakalnyje aplink Vileišio gatvės namus nuo tilto pusės
ir kitur. Kas kita, jei nuodų tikrai užtenka įkvėpti, bet čia irgi reikia pasidomėti, ar juos žmonės naudoja, ar tiesiog yra tokių, bet gal jie baisiai brangūs ir pensininkams neprieinami. Gi viską įmanoma iškapstyti, jei nori“, – mąsto E. Valčiukienė.

„Man nemažai kas rašė, kur maždaug tie nuodai gali būti pilami. Tai čia jau nemažai informacijos, tik dirbt reikia. Bet iš pradžių gal apskritai reikia kelt klausimą, ką Vilnius apie tai galvoja. Ar Vilnius – nuodų sostinė? Baisi negarbė ir antipiaras“, – teigia ji.

Savivaldybė liepia kreiptis į pareigūnus, o pareigūnai tyli

Tuo metu Vilniaus savivaldybės atstovė Neringa Kolkaitė teigia, kad dėl šios problemos reikėtų kreiptis į Vilniaus apskrities vyriausiąjį komisariatą – savivaldybė nuo komentarų susilaiko. Į klausimą, ar nemano, kad nuodai viešose miesto vietose yra rimta miesto problema, ji neatsako.

„Jei gyvūnas nunuodytas, pirmiausia reikia tai įrodyti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlieka skrodimą, randa nuodingų medžiagų ir tada galima kalbėti apie baudžiamosios atsakomybės taikymą. Mes ja neužsiimame“, – teigia ji.

Tiesa, atsirado DELFI skaitytojų, manančių, kad žiurkių nuodai viešose vietose galimai buvo barstomi ir pačios savivaldybės iniciatyva. Esą taip galėjo būti bandyta kovoti su graužikais. Pavyzdžiui, Karoliniškių Pasakų parke dėl atliekų tvarkymo pokyčių galėjo atsirasti kenkėjų, kurių galbūt imtasi naikinti nuodais.

„Savivaldybė jokių žiurkių nuodų ar kitų medžiagų nėra pylusi Pasakų parke, Karoliniškėse. Nesame gavę nei vieno gyventojo skundo, patys niekada to nedarėme ir nedarysime“, – teigia N. Kolkaitė.

Šunų netekę šeimininkai Vilnių vadina nuodų sostine: nepasitiki pareigūnais ir ieško kitų sprendimų
© DELFI montažas

DELFI su klausimais kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, bet šio darbuotojai situaciją pakomentuoti atsisakė.

Žiniasklaidoje per pastarąjį mėnesį aprašyti keli mirtini apsinuodijimo atvejai Vilniaus senamiestyje, Antakalnyje, Karoliniškėse. Visais šiais atvejais šeimininkai teigia, kad jie kovoja su vėjo malūnais.

Pasidomėjome, kaip klostosi tyrimas dėl prieš mėnesį paštetu su vaistais nuodytų šunų. Tąkart nukentėjusios kalytės Čilės šeimininkas Mindaugas Anusauskas pasiryžo žūtbūt surasti kaltininką, rinko įrodymus ir net turėjo įtariamąjį – vieną iš kaimynų. Vis dėlto, M. Anusauskas atsidūsta: įtariamasis vis dar nepripažintas kaltu.

„Greičiausiai, kad jis ir nebus nubaustas. Panašu, kad trūksta įrodymų. Tačiau jei kas nors pasikeis, pranešiu“, – teigia tąkart nukentėjusios kalytės Čilės šeimininkas.

Savo istorijas paviešina ne visi nukentėjusieji

Antradienį „DELFI Diena“ tiesioginėje transliacijoje viešėjo nunuodyto Makso šeimininkas Dominykas Rukšėnas ir VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ atstovė Elena Rutkauskaitė. Transliacijos metu buvo kalbamasi apie opią Vilniaus problemą, kurios išspręsti, rodos, neįmanoma. Vis dėlto, pokalbio metu keletą galimų sprendimų pašnekovai įvardino, tačiau abu pripažino, kad iš teisėsaugos nesitiki nieko.

„Pats kol kas į pareigūnus nesikreipiau, noriu palaukti, kol praeis šurmulys. Sulaukiu komentarų, kad daugelis žmonių yra kreipęsi, norėjo daryti tyrimus, ir net tada, kai vienas asmuo buvo įtariamas, paprasčiausiai pritrūko įrodymų. Šioks toks judėjimas vyksta, tačiau tai nesugrąžins mano šuns. Tiesiog reikia mažinti prekybą kenksmingomis medžiagomis“, – teigia beviltiškoje situacijoje atsidūręs D. Rukšėnas.

E. Rutkauskaitė pritaria, kad šiomis dienomis nunuodytų šunų šeimininkai kovoja su vėjo malūnais.

„Šiai dienai nėra nei vieno pagauto ir nubausto asmens. Todėl kiti, kurie norėtų tai toliau daryti, mato – nėra nei baudų, nei kitų žmonių, kuriuos būtų nubaudę. Yra, kas gyvūnus užjaučia, bet yra, kas galvoja: aha, yra toks būdas, susidorosiu. Turėtų būti visuomenės supratimas. Tie, kurie atjaučia gyvūnus, turi stebėti aplinką. Žinom savo kaimynus – kas mėgsta gyvūnus, kas nemėgsta. Turime fiksuoti, jei mėtomas kažkoks maistas“, – teigia ji.

Žiniasklaidoje vien per pastarąjį mėnesį aprašyti keli mirtini apsinuodijimo atvejai Vilniaus senamiestyje, Antakalnyje, Karoliniškėse. E. Rutkauskaitė prideda, kad jai teko girdėti ir apie apsinuodijimus Žirmūnuose.

Užvis baisiausia, kad ne visi žmonės apie tai prabyla viešai, todėl realus mastas nėra žinomas. Šiuo metu žiniasklaidoje aptariamos istorijos gali būti tik maža dalis to, kas vyksta iš tikrųjų.

Kalbama apie nuodų įsigijimo apribojimus

D. Rukšėnas nemano, kad nuodytojų taikinyje buvo būtent jo šuo. Vyras pabrėžia, kad nuodai barstomi viešose vietose – senamiestyje, paupiuose, parkuose. Jis įtaria, kad tai galėtų būti nedidelės grupės žmonių darbas, kurie „nusprendė pabandyti, ar bus linksma“.

„Pasakų parke vaikšto nemažai žmonių, daug kas vedžioja šunis. Nepasakyčiau, kad parke renkasi labai tvarkingi žmonės. Mes sportuodavom ten su Maksu ir kaskart matydavom, kad kažkas sėdi, keikiasi, vartoja alkoholį, rėkauja, rūko žolę“, – teigia Makso šeimininkas.

E. Rutkauskaitė teigia, kad ši problema nepažabojama dėl teisėsaugos institucijų abejingumo. Ji stebisi, kad tuo atveju, kai keli šunys buvo nunuodyti paštetu su vaistais viduje, vilniečiai buvo patys surinkę visus įrodymus, turėjo įkalčius, tačiau vis tiek teisėsaugai jų neužteko ir kaltininkas liko nenubaustas.

„Manau, per daug visi abejingi šiuo klausimu. Komentarai po straipsniais vien ką sako – o, valio, kaip gerai žmonės pasielgė, kad nunuodijo. Šią vasarą tikrai neatrodo, kad esame draugiška ir sąmoninga visuomenė. Gyvūnų gerovės klausimais dar yra kur dirbti ir ką veikti. Turime vedžioti šunis su antsnukiais, kad jie nerytų neaiškaus maisto, stebėti savo aplinką, fotografuoti, kad būtų akivaizdus įrodymas“, – pastebi ji.

E. Rutkauskaitei žinoma, kad gyvūnų gerove besirūpinantys Seimo nariai jau kalba apie poreikį inicijuoti žiurkių nuodų pirkimo apribojimus.

Daugiau išgirsite paskutiniame vakarykštės transliacijos įraše.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gyvūnų teisės

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (174)

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla
Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug triukšmo: gyvūnų teisių gynėjai ir mylėtojai suskubo prieštarauti siūlomoms pataisoms ir jas praminė „draudimu šunims loti“. Visgi atsirado ir tokių, kurie palaiko Seimo nario iniciatyvą ir pasidalino savo istorijomis, kaip lojantys šunys trukdo jų ramybę.

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą (355)

Seimo nariai neapsisprendžia, ar leisti šunims loti: įstatymą žada taisyti jau šeštą kartą
Antradienio vakarą Seimo Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras Seimui pateikė penktą Triukšmo valdymo įstatymo pataisų variantą. Šiuo variantu siūloma spręsti gyventojų ir jų laikomų gyvūnų keliamo triukšmo problemą. Įstatymo pakeitimams ir vėl nepritarta ir siūloma juos tobulinti dar kartą: jau šeštą.

Miesto pakrašty išardė šunų fermą (1)

Miesto pakrašty išardė šunų fermą
Baigėsi Panevėžio veterinarus ir gyvūnų globėjus daug metų piktinusi ir šiurpinusi šunų fermos era miesto pakraštyje. Apleistos sodybos šeimininkė krūtine užstodavo visą būrį išalkusių, parazitais apėjusių keturkojų. Po vakar savanorių ir Savivaldybės institucijos surengtos gelbėjimo operacijos, daugelis šunų jau globėjų rankose. Visų apleistų gyvūnų vienu metu tarnybos paimti negalėjo – neužteko narvų.

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus

Siūlo uždrausti augintinių skriaudėjams laikyti gyvūnus
Įsigiję augintinį daugelis mūsų suprantame, kad tai yra naujasis šeimos narys, kad būsime atsakingi už savo keturkojį daugiau nei 10 metų. Kartais galbūt rūpinamės juo kaip savo vaiku, galbūt laikome geriausiu draugu arba švelniu vaikų mokytoju. Tačiau nepaisant to, dažnai išgirstame apie žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus. Skriaudėjai dažnai lieka nepakankamai nubausti, todėl norėdami mūsų šalyje matyti kuo mažiau pranešimų apie įvairius žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, turime imtis veiksmų, rašoma pranešime spaudai.

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (902)

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit
Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus Švenčionių rajone Januliškio bažnytkaimyje nušovė netoliese šventę medžiotojai. Kaimynystėje gyvenantys turi ir daugiau įtarimų, kuriuos patys medžiotojai neigia.

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus (74)

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus
Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti dviejų, galimai, nušautų, šunų nuotrauka. Įrašu pasidalinusi moteris teigia, kad naminius gyvūnus be jokios priežasties pribaigė netoliese šventę medžiotojai.

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę (598)

Vilniuje masiškai nuodijami šunys: šeimininkai bijo savo augintinius išvesti į gatvę
Naujamiesčio gyventojai nebe pirmą kartą susiduria su pasikartojančiais šunų nunuodijimo viešose vietose atvejais. Šiomis dienomis ašaras lieja ne vienas vilnietis. Deja, nei viena anksčiau žiniasklaidoje pasirodžiusi jautri istorija apie brangaus augintinio netektį nesuvirpino širdžių tiems, kurie tuos nuodus mėtė. Jie tai tebedaro ir iki šiol, nes pareigūnams jų nesiseka sugauti, o šunų šeimininkams belieka būti budriems ir imtis papildomo saugumo.

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą (59)

Karbauskis nepalaiko siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis nepalaikys siūlymo reglamentuoti augintinių keliamą triukšmą.

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas siūlo 300 eurų siekiančias baudas (839)

Lojančių šunų šeimininkus bausti siūlantis Čimbaras: jei gyvūnas loja 5 minutes – jis nesveikas
Seimo nario Petro Čimbaro pasiūlyti Triukšmo valdymo įstatymo pakeitimai sukėlė tikrą audrą: visuomenė piktinasi, kad Seimas bando uždrausti šunims loti. Apie tai, ko galima tikėtis iš siūlomų įstatymo pakeitimų, DELFI TV Gyvai kalbėjomės su P. Čimbaru ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadove Brigita Kymantaite.

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį (17)

Alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį
Sekmadienį neblaivus alytiškis per balkoną išmetė kaimynės šunį.

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį (792)

Paaiškėjo, kad Vilkaviškyje lazda šunį daužęs vyras – buvęs Seimo narys: kentėjau visą mėnesį
Neseniai paaiškėjo, kad į svetimą kiemą Vilkaviškyje įsibrovęs ir šunį mušęs vyras – buvęs Seimo narys Stasys Kružinauskas. DELFI su juo susisiekus, vyras paaiškino, kad visą rugsėjį kankinosi dėl nesibaigiančio šuns lojimo, o skriausti šuns neketino. Vis dėlto, už savo veiksmus jis susimokės administracinę baudą.

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį (152)

Vilkaviškietės slapta kamera nufilmavo siaubingą įrašą: vyras atidaro voljero vartus ir lazda daužo šunį
Feisbuke plinta šokiruojantis vaizdo įrašas: į svetimą kiemą įsibrovęs vyras atidaro voljerą ir lazda talžo šunį. Žiauriai su šunimi besielgiantį vyrą užfiksavo stebėjimo kameros. Vaizdo įrašas pasiekė pareigūnus, kurie greitai sureagavo ir atpažino įtariamąjį, kuriam gresia administracinė atsakomybė.

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą (6)

Iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai greičiausiai pateks į zoologijos sodus, ne į gamtą
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sakė palaikantis Dovilės Šakalienės ir Lino Balsio siūlomą iniciatyvą uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veiklai. Pasak K. Navicko, Seimui priėmus tokias įstatymo pataisas, iki šiol cirkuose naudoti gyvūnai turbūt patektų į zoologijos sodus.

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų (115)

Žiaurūs virtuvės šefo pokštai liko nesuprasti: tai vadina pasityčiojimu iš gyvūnų
Virtuvės šefas nusprendė pajuokauti, tačiau jo pokštas liko nesuprastas. Instagrame paviešintos nuotraukos su gyvūnų skerdienomis, kurias lydi trikdantys užrašai, sulaukė visuomenės pasipiktinimo ir privertė viešai atsiprašyti.

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines (16)

Prie Seimo protestavo kailinių žvėrelių gynėjai: atsinešė negyvas audines
Organizacijos „Tušti narvai“ aktyvistai, pirmadienio rytą prie Seimo atsinešę kailių fermose nugaišusias audines, vėl mėgino atkreipti parlamentarų dėmesį į tokių gyvūnų žudymą dėl kailio. Prieš 3 savaites jie paviešino vaizdus iš šalies kailių fermų ir tikina, kad nesustos, kol gyvūnų žudymas dėl kailio nebus sustabdytas. Prie Seimo protestavo apie šimtą žmonių, du iš jų laikė negyvas audines.